Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi

Posted by

Fujifilm T2 Kore’de piyasaya çıktığı günden beri elimden düşürmedim. Tüm yeni özellikleri ve arttırılan hızı sayesinde çok keyif alarak kullanıyorum. Tüm konsept ve amaçlara uygun olduğu için şu sıralar ki en favori kameram. Bu kamerayı ailelerle çalıştığım projeler hariç her türlü işte kullanabiliyorum. Yine de pil ömrü ve boyutları açısından bir iki kusuru yok değil. Kamerayı tüm gün kullandığımda parmaklarımın ağrıdığını fark ettim ve gün içinde kaç defa pil değiştirdiğimi hatırlayamıyorum bile. Madem böyle sorunlar yaşıyorum o zaman Fuji’nin yeni çıkardığı, VPB-XT2, dikey Battery Grip (ya da Fujinin verdigi isimle Vertical Power Booster Grip) bir deneyeyim ve yüksek satış fiyatını hak edip etmediğine karar vereyim dedim.

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Battery Grip ekstra iki pil için gerekli yeri sağlamakla kalmıyor bunun yanında performans arttırıcı ve dokunmatik kontrol sağlayan bir kaç ekstra tuş da barındırıyor. Özellikler kâğıt üstünde iyi duruyor ve X-T2 deneyimini yeni bir boyuta taşıyacak gibi. Lokal Fuji dükkânımda tutucuyu bir kaç dakika kurcaladıktan sonra, ürünü satın almaya karar veriyorum. Cüzdanımı hafiflemiş bir şekilde dükkandan çıkıyor ve tutucunun tüm özelliklerini keşfetmek için sabırsızlanıyorum.

 

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Battery Grip Gövde Kalitesi

İlk dikkatimi çeken bu tutucunun daha önce denediğim herhangi bir tutucuya benzemeyişi oluyor. Ele tam oturuyor ve sanki kameranın doğal bir uzantısıymış gibi bir his veriyor. 5D Mark II’den D800’e kadar bugüne kadar denediğim hiç bir tutucunun bu denli kameranın bir parçası olduğu düşünmemiştim. Her zaman için kameraya yabancı bir aparatın gövdeye zorla tutturulduğu hissi hakimdi. Kalitesi aynı, görüntüsü aynı ve gövdeye oturuşu mükemmel. Zaman içerisinde bu tutuş gücü aynı kalacak mı göreceğiz ama şimdilik o diğer tutucularin sahip olduğu rahatsız edici gevşeklik yok gibi duruyor. Sonuç olarak, elimde kesinlikle iyi yapılmış bir ürün var.

Tasarıma dair beni rahatsız eden sadece üç küçük detay bulunuyor. Birincisi kilitleme kolu. Bana öyle geliyor ki Fuji bu denli iyi bir tutucu üretebilmek için masraftan kaçınmamış ama söz konusu kilitleme kolu olunca ucuza kaçmış. Kolun plastik olması kamera ve tutucunun kalitesine kıyasla çok uyumsuz kalıyor. İkinci problemse, gövdenin önünde yer alan tutma uzantısının biraz gereksizmiş gibi bir his vermesi. Neden orada olduğunun farkındayım, daha fazla tutuş sağlayıp, ağırlığı dengeli dağıtabilmek için ama her an bu parçayı çıkartıp atabilirmişim gibi bir his var içimde. Sonuncu sorun da, ek çıkışlar için kullanılan lastik koruyucu. X1 kullanıcısıyken bu lastik koruyucular başıma bir sürü is açmıştı. X2’ye geçtiğimde bunların plastik kapakçıklarla değiştirilmiş olduğunu gördüğümde inanılmaz mutlu olmuştum. Aynı kapakçık çözümünün bu tutucuya da uygulanmamış olması beni hayal kırıklığına uğrattı. Neyse ki 2 senelik garantim var!

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Battery Grip Kavrama

Fuji bunu da çok iyi başarmış. X-T2’nin bir uzantısı gibi hissettiriyor. Tutucuda yer alan hafiften derin girintisi güzel düşünülmüş bir detay ve tüm tuşlar çok doğru şekilde yerleştirilmiş. Hatta, biraz daha ileri giderek, tutucuda yer alan tuşların asıl gövdede bulunan tuşlardan çok daha iyi yerleştirildiğini bile söyleyebilirim. Kumanda tuşları bunun en güzel örneği. Bu tuşlar elime çok daha yakın dolayısıyla çekim yaparken bunlara ulaşmak çok daha kolay oluyor.

Eğer DSLR’ye alışkınsanız o zaman bu ekstra ağırlığı fark etmeyebilirsiniz ama X-T2nin kendisinden çok daha ağır hissediliyor. Bu iyi bir şey de olabilir, kötü bir şey de. Sonuç olarak, ben kendi çekim tarzıma uygun olduğunu düşünüyorum. Eğer kasabada kendi kendime çekime çıkmışsam ya da eşimle gece bir yerlere çıkmışsak muhtemelen tutucuyu evde bırakırım. Ama ekstra güç ve ağırlık tüm gün süren çekimler ve nişan törenleri için ideal.  Yine çok kayda değer problemler olmamakla beraber kavramayla alakalı da bir kaç şikâyetim olacak. Birincisi avuç içim deklanşör tuşunu kapatıyor ve çoğunlukla fark etmeden tuşa yarım basmış oluyorum. Kilidi kullanarak bunu önleyebilirim ama her ayar değiştirdiğimde kilit kolunu açıp kapamak daha büyük zahmet. Elleriniz daha küçükse böyle bir sorun hiç yasamayabilirsiniz ama benim için oldukça sinir bozucu bir durum halini aldı ve ne yazık ki bir çare de bulamadım. İkinci sorun da deklanşör tuşu. Fujilerin tuşları benim favorimdir ama bu tuş sanki daha çok bir DSLR’ye aitmiş hissi veriyor. Bu tuşun neden ana gövdedeki deklanşörden farklı ve daha gömük olması gerektiğini anlıyorum ama yine de bu haliyle bir Fuji deneyiminden çok uzak kalıyor. Üçüncüsü ise kişisel bir konu. Lens değiştirirken kendimi normalden çok daha sakar hissettim. Tutucu yüzünden lensi değiştirirken bir yandan da kamerayı tutmakta baya zorlandım. Muhtemelen büyük lenslerle bu o kadar da önemli bir sorun olmaz ama küçüklerle sorun büyüyor ve kamerayı tutmak gerçekten zorlaşıyor.

 

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Battery Grip Fonksiyonellik

İşte bu açıdan tutucuya hakkini vermek lazım. Birçok tutucu, kamerayla yaşadığınız deneyime fazladan bir değer katma açısından bir şakadan ibarettir. Dikey çekimleri kolaylıkla gerçekleştirmekten ve biraz da fazladan güç yardımı sağlamaktan öteye gidemezler. Bunlara kıyasla Fuji tutucu X-T2’ye o kadar artı sağlıyor ki pahalı olmasının neredeyse hiçbir önemi kalmıyor.

 

Kutusunda ne söylüyorsa aynısını gerçekleştiriyor. Ek güç kaynağı, fazladan kayıt süresi, tutucu içi şarjı, düşürülmüş deklanşör gecikmesi ve kulaklıkla ses denetiminin hepsini size sunuyor. Bunların hepsi kulağa harika geliyor ama acaba bu dediklerini yeterince iyi gerçekleştirebiliyor mu ve gerçekten de çekim deneyiminize istenen fiyatı karşılayacak derecede bir katkı sağlıyor mu? Evet mi hayır mi?

 

Tutucu içinde pil şarj etme özelliği bir harika. Geçen hafta uzun suren bir çekimde, tutucunun içinde yer alan iki pili de bitirdim ve kolayca tutucuyu kameradan çıkararak duvardaki prize taktım. Pillerin şarj olmasını beklerken asıl gövdede yer alan pillerle çekime devam ettim ve sonrasında tutucuyu tekrar kameraya geri taktım. Süperdi.

 

Güçlendirme özelliğine gelirsek, bunun kameranın gücünü baya arttırdığını fark ettim. Çığır açan bir yenilik olmasa da deklanşör gecikmesinin geliştirilmesinin de işime yaradığını söyleyebilirim, özellikle arka arkaya pozlarda vizörün tamamen kararma süresinin kısalması oldukça işe yarayan bir özellik.

Bir diğer fark da video kayıt süresi. Arttırılan kayıt süresi ile artık çekim yaparken sürekli saate bakmanıza gerek kalmıyor. Bu özellikle uzun tekrarlar alıyor ya da röportaj çekimi yapıyorsanız daha da önem kazanıyor.

 

Ekstra kontrol tuşları gerçekten yardımcı oluyor, özellikle de pozlama telafisi C’ye ayarlanmışsa. Fuji sisteminin en beğendiğim özelliklerinin başında pozlama telafisi geliyor. Buna atanmış spesifik bir tuş olması çekimi çok kolaylaştırıyor ve bu tutucu da aynı deneyimi size sunmaya devam ediyor. Aynı şekilde çok işe yarayan bir başka tuş da Q tuşu. Çünkü dikey pozisyondayken bile menüye kolaylıkla ulaşmanızı sağlıyor. Yalnız menü vizörde dikey pozisyona geçmediği için, menüyü kullanabilmek için kamerayı döndürmeniz gerekiyor.

 

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Battery Grip Artıları
 • Kameraya çok iyi oturuyor
 • Ekstra özellikleri
 • Geliştirilmiş çekim arası suresi
 • Girintili tutma bolumu
 • Şarj edilmesi
 • Video kayıt suresi
 • Taşırken ki ağırlığı
Battery Grip Eksileri
 • Fiyatı (329 Dolar)
 • Ekstra pil tedarik edilmemesi
 • Deklanşöre yanlışlıkla avuç içiyle basmak çok kolay
 • Gereksiz ön parça
 • Ek çıkışlar için bulunan lastik koruyucunun yeni tasarım gövdeyle uyumsuzluğu
 • Ses denetleme girişi çok küçük bir tıkayıcı gerektiriyor

 

Yazar ve kaynak :

Fujifilm VPB-XT2 Battery Grip İncelemesi İnceleme

Dylan Goldby

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions