Fujifilm Kamera Karşılaştırması X-Pro2 ve X-T2

tarafından gönderildi

X-Pro2 ve X-T2 kağıt üzerinde Fujifilm Kamera serisinin en çok ilgi gören iki modeli ve ikisi de birbirine çok benziyorlar. Aynı sensöre, işlemciye, otomatik odaklamaya ve çerçeveye sahipler. O yüzden de insanların hangisini satın almanın daha mantıklı olduğunu anlamaya çalışmaları çok normal. Her ikisinin de çok net bir şekilde birbirinden farklı özellikleri mevcut, ama bazı özellikleri açısından hangisini seçmeniz gerektiği o kadar da açık değil.

Fujifilm Kamera Karşılaştırması X-Pro2 ve X-T2

İki kamera arasındaki en belirgin fark birinin telemetre kamera olup, diğerinin DSLR tipi bir kamera olması. Bu demek oluyor ki, X-Pro2’nin vizörü kameranın en solunda yer alırken, X-T2’nin vizörü daha çok görmeye alışkın olduğumuz şekilde kameranın ortasında yer alıyor. X-Pro2’nin vizörü aynı zamanda hibrit olma özelliğine de sahip. Bu özelliği sayesinde ihtiyacınıza göre optik vizörden (OVF) elektronik vizöre (EVF) geçiş yapma imkanınız var. Telemetrik tarzı OVF’nin yararı çerçevenin dışını da rahat bir şekilde görebilme imkanı sağlaması. Böylece çekeceğiniz objeyi henüz çerçeveye girmeden az öncesinde görerek çekeceğiniz pozu daha iyi planlamanız ve ihtiyacınıza uygun olarak yeniden oluşturmanız mümkün. Bu tarz çekimler özellikle düğün ya da sokak fotoğrafçılığı gibi belgeleme amaçlı çekimlerde çok işe yarıyor, çünkü bu özellik sayesinde sadece çerçeveyi görebildiğiniz bir tünel görüntüsüne bağlı kalmak zorunda olmuyorsunuz. Sonrasında sadece basit bir tuşa basarak gayet güzel ve hızlı bir elektronik vizöre (EVF) geçiş yapabiliyor ve çekmekte olduğunuz pozun nasıl olacağını henüz deklanşöre basmadan görebiliyorsunuz. Ayrıca, küçük ve başarılı başka bir özelliği de optik vizörü kullanırken çerçevenin sağ alt köşesinde minik bir elektronik vizör açılması. Böylece iki dünyanın avantajlarından da aynı anda yararlanabiliyorsunuz.

Fujifilm Kamera X-T2 sadece elektronik vizörle sınırlı olabilir ama size bir kamerada olabilecek en iyi elektronik vizör seçeneğini sunuyor. Daha geniş ve yenileme süresi daha hızlı olması sayesinde kullanımı göze daha iyi geliyor. X-Pro2 EVF ile X-T2 arasında birkaç defa dönüşümlü kullanırsanız aradaki farkı daha iyi gözlemleyebilirsiniz. X-Pro2 ile tüm gün çekim yaptıktan sonra X-T2’nin daha geniş elektronik vizörünü pek aramadığımı fark ettim, daha küçük hibrit vizörü daha geniş elektronik vizöre tercih ederim.

Fujifilm Kamera karşılaştırması Dış görünüş ve gövde

X-Pro2nin hoş, siyah parlak üst yüzeyi varken X-T2’nin mat ve dokulu bir yüzeyi var. İkisi arasındaki bu fark tamamıyla kişisel tercihlere kalmış, ama ben şahsen parlak görünümü tercih ediyorum. X-Pro2’nin ayrıca hoş metal ön kısmı ve kameranın diğer tuşlarıyla uyumlu tırtıklı arka tuşları var. XT2 aynı tuşlar metal yerine plastikten yapılmış. Bu tuşlar kullanım açısından bir fark yaratmıyor, ancak X-Pro2’nin daha şık göründüğünü ve daha iyi hissettirdiğini düşünüyorum.

Diğer tuş ve düğmelere gelirsek, iki kamera da deklanşör hız tuşu ve pozlama telafi tuşuna sahip, ancak X-Pro 2’nin ISO ayarı deklanşör hızı tuşunun içine entegre edilmiş, oysa X-T2’de ISO ayarı için ayrı bir tuş bulunuyor.

X-T2 aynı zamanda deklanşör hız tuşu ve ISO ayar tuşunun altına yerleştirilmiş kollar aracılığıyla sürücü ayarlarını ve metreleme modlarını kontrol edebilme imkanı sunuyor. X-Pro2’de ise bu özellikleri kullanabilmek için önce Fn tuşlarında birine atama yaparak kişiselleştirmeniz gerekiyor. Bu detay kesinlikle X-Pro2’nin zayıf kaldığı bir nokta ve hatta biraz da rahatsız edici çünkü bu kadar da zor olmamalı. Fn tuşlarına atama yapmak için fonksiyon ayarlarına girdiğinizde her iki kameranın da altı farklı Fn tuşu olduğunu göreceksiniz. Ancak X-T2 biraz daha ileri giderek AEL ve AFL tuşlarına da yeniden atama yaparak değiştirme imkanı sunuyor, XPro2 de ise bu tuşlar kilitli ve böyle bir yeniden atama özelliği bulunmuyor.

X-T2’nin sürücü ayarlarını kontrol eden kolların bir parçası olarak video özelliği de mevcut; ancak X-Pro2’nin sürücü özelliklerinde benzer bir video seçeneği bulunmuyor. Bu demek oluyor ki, eğer X-T2’de bulunan kontrol özelliklerinin aynısının X-Pro2’de de olmasını istiyorsanız, o zaman metreleme modu ve video fonksiyonlarını Fn tuşlarından birine atamanız gerekiyor. Bu durum sizin X-Pro2’deki atama hakkınızı altı tuştan dört tuşa düşürürken, X-T2’de hala ek AFL ve AEL tuşlarınız bulunuyor. Bu sorun AFL ve AEL tuşlarına da atama yapmaya izin veren ve sürücü ayarlarına videoyu da ekleyen bir yazılım güncellemesi ile kolaylıkla çözülebilir.

Hazır Fn tuşlarından bahsediyorken, şunu da söylemeden edemeyeceğim, umarım Fuji X-70’deki uygulamasını diğer ürünlere de uygular ve sil tuşuna da yeniden atama yapabilmeye izin verir.  X-70 şu şekilde çalışıyor, normal çekim süresince bu tuş ona nasıl bir fonksiyon ataması yapmışsanız o şekilde çalışıyor, ancak ne zaman ki görüntüyü inceleme menüsüne giriyorsunuz, o zaman bu tuş silme tuşu olarak çalışıyor. Bu özelliği gerçekten de çok seviyorum, çünkü aslında sil tuşu normal olarak çekim esnasında tamamen gereksiz bir özellik.

Fujifilm Kamera Karşılaştırması LCD ekran

X-Pro2’nin gayet hoş, sabit bir ekranı var, X-T2’nin ise daha düşük kaliteli ancak hareketli bir ekranı var. Elektronik vizörde karşılaştığımız durumun bir benzeriyle de burada karşılaşmış oluyoruz. Eğer birkaç defa iki ekranı dönüşümlü kullanırsanız, X-Pro2’deki ekranın çok daha iyi olduğunu kesinlikle fark ediyorsunuz, ama tüm gün X-T2 ile çekim yaptıysanız eğer, illa da X-Pro2’nin daha iyi olan ekranını aramıyorsunuz. Hareket edebilen bir LCD ekranı daha kaliteli sabit ekrana tercih ederim.

 

Şimdi de iki kamera arasındaki başka bir sinir bozucu farktan söz edelim. X-Pro2 hem yüksek (saniyede sekiz poz) hem de düşük (saniyede üç poz) sürekli çekim modunda çekim yapabilme imkanı sunuyor. X-T2de de aynı özellik mevcut, yüksek ya da düşük sürekli çekim modundan birini seçebiliyorsunuz. Eğer yükseği seçecekseniz saniyede 14, 11 ya da 8 poz çekebiliyorsunuz. Eğer düşüğü seçecekseniz saniyede 5, 4 veya 3 poz çekebiliyorsunuz. Can sıkıcı yanı ise X-T2’de saniyede sekiz poz çekme özelliği sadece mekanik vizör kullanırken seçilebiliyor, ama eğer elektronik vizörü seçerseniz 11 ve 14 seçeneklerini de kullanma şansınız var. Yani pozlama ayarının fiziksel sınırlamalarla hiç bir alakası yok. X-Pro2 aynı sensörü, işlemciyi kullanıyor ve aynı mekanik deklanşörü kullanıyor gibi duruyor. Bu yüzden niye bu özelliğin X-Pro2’ye de eklenemeyeceğini anlayabilmiş değilim.

X-T2’de bulunan ancak X-Pro2’de göremediğimiz başka bir özellik de kamera sürekli otomatik odaklama modundayken kameranın objeyi nasıl takip edeceğini değiştirebiliyor olmanız. AF-C ayarlar menüsünde kameranın objeyi takip edebilmesi için ince ayar yapmakta kullanabileceğiniz altı farklı opsiyonu mevcut. Çekmeye çalıştığınız objeyi takip ederken obje ile aranıza girebilecek olan engeller kameranın aklini karıştırmasın diye değişken hareketli objelere uygun ayarlama yapabilirsiniz. İki kamera da aynı otomatik odaklanma sistemine sahip olduğu için söz konusu olan otomatik odaklanma ayarlarıysa mantıklı olan bunların da aynı olması gibi gelebilir ama durum hiç de böyle değil. X-Pro2 geçtiğimiz günlerde X-T2de yer alan AF-C algoritmasının aynısına sahip olması için güncellenmişti ama AF-C ayarlar menüsünü eklemeyi es geçmişler.

İki kamera arasındaki en son fark ise video özellikleri.

Her ne kadar iki kamera da daha önceki modellere kıyasla büyük bir güncelleme görmüş olsa da sadece X –T2 4K çekim yapma özelliğine sahip. X-Pro2’ye 4K çekim yapabilme özelliği katmak için Fujifilm’in fiziksel olarak cihaza bir soğutucu eklemesi gerekiyor.

X-Pro2’ye yazılım aracılığıyla 4K kayıt özelliği eklenebilir, ancak soğutucunun eksikliği sebebiyle Fujifilm bu özelliğin kısıtlı olacağını ve eklemeye değmeyeceğini söylüyor. X-T2 şu anda 4K çözünürlükle yaklaşık 10 dakikalık çekim yapabiliyor, tabi eğer dikey batarya tutucusunu kullanırsanız bu süre değişiyor. X-T2 bile 10 dakika ile sınırlıyken X-Pro2’ye bu özellik eklenmiş olsaydı ne kadar sınırlı olabileceğini merak etmeden duramıyorum.

Fujifilm Kamera Karşılaştırması Kazanan

İki kameraya da detaylıca göz atınca iki kamerayı birbirinden ayıran özelliklerin çoğunun X-T2’de bulunduğunu görüyoruz. Daha fazla Fn tuşu, kontrol fonksiyonları için kullanılabilen daha fazla tuş ve kontrol kolu, oynar ekran ve 4K video kaydı gibi özelliklerden bahsediyorum. X-T2’de bulunmayan en önemli özellik hibrit vizör özelliği. Dolayısıyla, görmeden bir kamera alacak olsanız hangi kamerayı almanız gerektiğine dair size vereceğim tavsiye X-T2 olurdu. Görmeden alsanız diyorum, çünkü ben günlük hayatımda çekim yapacağım zaman genellikle X-Pro2’yi yanıma almadan evden çıkmıyorum. Belki de sadece kişisel tercihtir, ama X-Pro2’nin verdiği hissi ve görüntüsünü daha çok seviyorum. X-Pro2 ile çekim yapmak daha eğlenceli ve düğmeleri, tuşları sanki daha doğru konumlanmış gibi. Bu yüzden de X-T2’de görüp de X-Pro2’de olabilecekken olmayan özellikler beni daha çok sinir ediyor. Ama benim kişisel zevkimi ve tercihimi bir kenara bırakırsak, özellikler göz önüne alındığında X-T2 çok açık ara birinci geliyor. Neyse ki Fujifilm donanım güncellemesinde ve kullanıcılarının yorumlarını dinleme ve uygulama konuşunda iyi bir üne sahip, dolayısıyla bu bahsettiğim eksikliklerin de ileride giderileceğini umut ediyorum.

X-Pro2 veya X-T2’niz var mı? Varsa, hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi özelliklerin eksik olduğunu düşünüyorsunuz?

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions