iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR

tarafından gönderildi

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR 

iPhone’nun yeni modeli piyasaya sürüldü ve Apple yeni ürünün kamerasının DSLR kalitesinde görüntü çekebildiğini iddia etti. Böyle bir iddiayı hangi telefon üreticisi öne sürmüş olursa olsun, inanmam mümkün değil. Dolayısıyla, kendim test edip görmeye karar verdim.

iPhone 7 Plus’in arka yüzünde iki kamerası var. Biri 12 MP sensor, geniş açılı lens, optik stabilizasyon ve mükemmel ISO performansına sahip. Diğeri standart telefoto lensine sahip ve ISO kalitesi de düşük. iPhone’nun satış fiyatı yaklaşık 1,000 Dolar civarında, ama biz kesinlikle sadece kamerasını dikkate alacak olursak, bu kameranın o kadar ettiğini söyleyemeyiz. Kamera bu akıllı telefonun bir sürü özelliğinden sadece biri ve bu sebeple kamerasını 1000 Dolarlık bir DSLR kamerayla kıyaslamak doğru olmaz. O yüzden kendisini Nikon D300s ve Tamron 17-50mm f/2.8 lens ile kıyaslamaya karar verdik. İki kamerada 12 MP’lik görüntü çekiyor ve ikisi de geniş ve standart zoom kullanıyor. eBay’de bu kit 500 Dolar civarına satılıyor. Aslına bakarsanız bu hala adil bir karşılaştırma sayılamayacak kadar pahallı bir kamera sayılır; çünkü iPhone kesinlikle onun yarı ederinde bir kameraya sahip ama elimizde de bundan daha iyi bir kıyas imkanı yok.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  İdeal Işıkta Görüntü Kalitesi

Kazanan: Nikon D300s

Nikon’un bu kategoride iPhone’u kelimenin tam anlamıyla parçalayacağını tahmin ediyordum. Bu yüzden de iPhone’un geniş açılı kamera performansının ne kadar iyi olduğunu görünce biraz şaşırdım. İki fotoğrafın da basılı kopyalarına bakarsanız eğer, hangisinin hangi kameraya ait olduğunu seçebilmeniz neredeyse imkansız. Bilgisayar ortamında iki fotoğrafı da 100% zoomla incelerseniz, ancak o zaman iPhone’la çekilen fotoğrafın Nikon’la çekilene kıyasla daha fazla kumlanma ve kirlenmeye sahip olduğunu görebilirsiniz.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Kamera Hizi

Kazanan: Berabere

Nikon D300s 7fps hızla ile iPhone da 15fps ile çekim yapıyor. Fakat iPhone bize manüel kontrol verip de daha yavaş bir pozlama seçmemize izin vermediği için daha bulanık fotoğraflar çekiyor. Kısacası iPhone daha hızlı olabilir ama Nikon daha kaliteli görüntü çekiyor.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Sig Alan Derinligi

Kazanan: Nikon D300s

Bir kez daha iPhone baya etkileyici sonuçlar vermesine rağmen kaybeden oldu. iPhone’da bulunan yeni “portre modu” yalancı sığ alan derinliği sağlıyor ve baya ikna edici duruyor, özellikle de internette kullanmak için ideal. En büyük sorunsa iPhone’nun portre modunda kullanılan uzun lensler düşük ışıkta pek de iyi bir performans sergilemiyorlar.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Video Kalitesi

Kazanan: iPhone 7 Plus

Bu testi yapmak bile büyük haksızlık. D300s video çekme özelliğine sahip ilk DSLR’lerden ve görüntü kalitesi 720p ile baya düşük. iPhone 4K kalitesinde video kaydedebiliyor ve görüntü çok temiz. Sadece yedi yıl içersinde teknolojinin ne kadar hızlı yol aldığına tanık olmak muhteşem bir duygu.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  ISO Performansı

Kazanan: iPhone 7 Plus

Bu yaptığım testler arasında beni en çok şaşkınlığa uğratan oldu. Bir cep telefonunun yedi senelik bir kamera olsa dahi bir DSLR’yı bu kategoride yenebileceğine asla ihtimal vermezdim. iPhone düşük ışıkta inanılmaz etkileyici sonuçlar verdi ve D300s’in ISO performansını rahatlıkla geçti.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Çok yönlü kullanım

Kazanan: Berabere

Bu karar vermesi zor bir kategori oldu. DSLR tabi ki lensler, flaşlar gibi sinirsiz aksesuar cesidine sahip ama iPhone da Apple Store’a sahip. Su anda size iPhone 7 ile ham çekim yapmanıza imkan tanıyan bir suru uygulama var. Eğer uzun pozlama yapmak istiyorsanız DSLR elinizdeki en iyi seçenek ama onun haricindeki hemen hemen her türlü çekim modu için iPhone’un uygulamaları mevcut.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Dayanıklılık

Kazanan: iPhone 7 Plus

Bir milyon yıl dahi düşünsem bir akilli telefon caminin profesyonel bir DSLR’den daha sağlam olabileceği aklıma gelmezdi, ama düşününce fark ettim ki gerçek olan bu. iPhone’u kim bilir kaç defa düşürdüm, ekranı kırılsa bile kamera ve telefon özellikleri çalışmaya devam etti. DSLR’ımin ise kolayca kırıldığı olmuştur ve lensleri göz önüne alırsak onlar ana gövdesinden bile daha narinler. Bugüne kadar bir sürü lens ve kamerayı tamir için geri göndermişimdir ama bu iPhone’la hiç başıma gelmedi. Yeni iPhone 7 100% su geçirmezlik özelliği ile dayanıklılığına bir artı daha katıyor ve hiç bir DSLR kamera bu özellikle yarışabilecek güçte değil.

iPhone 7 Plus Kamera vs Nikon DSLR  Sonuç

Tahmin ettiğim gibi konu fotoğraf çekmekse DSLR hala iPhone’dan çok daha iyi kalitede çekim yapıyor. Buna rağmen, iPhone’nun bazı noktalarda hayret edici derecede DSLR kalitesine yaklaşıyor ve hatta bazı alanlarda da onu geçiyor. Bu testte kullandığımız DSLR’nin yedi yıllık olduğunu ya da iPhone 7nin kamerasının telefonun milyonlarca özelliğinden sadece biri olduğunu da unutmamak gerek. Bir telefonun herhangi bir DSLR ile yarışa girebilmesi bile başlı başına bir başarı.

Bu test bize teknolojinin geçtiğimiz yedi yıl içerisinde ne kadar çok yol aldığını ve yakın gelecekte, DSLR kameraların kendilerini gerçekten de ciddi bir rekabetin içinde bulacaklarını gösterdi.

 

Yazar ve Kaynak : Lee Morris

 

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions