Niye Apple Hala En İyisi, Microsoft İdare Eder ve Diğer Herkes Keyfine Bakabilir

tarafından gönderildi

Bir yandan, değişime karşı hassasiyet göstermek ve kullandığımız teknolojinin sahip olduğu özellikler hakkında korumacı ve savunmacı bir hal almak anlaşılabilir bir durum. Öte yandan teknoloji sürekli değişimin peşinde – ve bu değişimim mümkün olabilecek en hızlı şekilde gerçekleşmesi bekleniyor. Oturup tüm gün bundan şikâyetlerimizi dile getirebiliriz. Ancak, eğer şu kaprisli halimizi bir kenara koyup, şikayeti bırakır ve mantıklı düşünmeye başlarsak eğer, bizim güncelleme-döngüsü ve yenilik arayışı hüsranı adını verdiğimiz şeylerin aslında ne olduğunu anlayıp kendimizi daha iyi hissedebiliriz. Aslına bakarsanız yeniliğin olmadığını düşündüren bizim kendi beklentilerimiz. Yeniliğin öncüsü de Apple. 

Why Apple Still Rules, Microsoft Is OK, and Everyone Needs to Chill Out

Tokat gibi çarpan başlıklar medyanın en sevdiği şeydir. Microsoft Apple’ı kendi oyununda mağlup etmek üzere olduğu için Apple’ın yokuş aşağı gittiği ve artık piyasaya yenilik getiremediğine dair başlıklar gazetecilerin daha fazla tıklama alabilmek için oynadığı oyunlardan başka bir şey olmadığı gibi, sadece iyi gazetecilik peşinde koşanlar için de hiç bir anlam ifade etmiyorlar.

Tabi ki Microsoft Surface Studio yeni tablete dönüştürülebilir ekranı ile gayet havalı ama bakalım piyasada bulunan veya yeni girecek olan diğer seçeneklere kıyasla daha pratik bir çözüm mü? Bunu zaman gösterecek. Görünüşü istediği kadar estetik, eğlenceli ve gösterişli olsun bu bilgisayarın bazı yönleri yüzünden sanki bana arkasında hileli bir yan varmış gibi geliyor. Yani, henüz beni kendi taraflarına çekemediler.

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/30/microsoft-surface-studio-dial.jpg

Geçmişin kısa bir özeti

Birçok teknoloji tarihte ilk kez Apple tarafından piyasaya sürülmemiş olabilir ama mevcut teknolojiyi bizim ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılayacak formda (çoğu zaman bizlerin bile hazır olmadığı şekillerde) bize sunmayı ilk onlar başardılar.

Mac ilk masaüstü kişisel bilgisayardan çok ilerideydi. iPhone ilk akıllı telefondan çok daha yenilikçiydi. iPad ilk tabletten çok ilerdeydi. Ama Apple bu ürünlerin her birini zamanında ve doğmuş oldukları teknolojik ortamın şartları çerçevesinde en mantıklı özelliklerle doldurarak piyasaya sürmüştü.

Bu ürün klasmanları içerisinde yer alan ürün özelliği değişimlerinde de aynı şey oldu. USB ya da Thunderbolt gibi data giriş teknolojileri büyüdüğü ve geliştiği için teknoloji bu değişikliklere ayak uydurmak zorunda kaldı.

Bazı durumlarda (USB 3.0’in ortaya çıkmasında olduğu gibi) Apple çevresel piyasanın kendisine yetişmesini bekledi. Bazılarında (DVD sürücü ve iPhone kulaklık girişi örneklerinde olduğu gibi) ise utanmadan vadesi dolmuş teknolojilerin ortadan kaldırıp modern teknolojilerle yer değiştirmesi için çalışıp, bu değişim sürecinde piyasaya öncülük etti.

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/30/apple-new-macbook-pro-2016.jpg

Bu değişiklikleri öyle çabucak kabullenmek o kadar da kolay değil ama bana kalırsa Apple’ın akıl ve mantığa uygun şeyler üreterek dünyayı biraz daha ileri bir noktaya taşıdığına dair o kadar kayıtlı bilgi varken kendisine az da olsa göz yumulmalı, müsamahalı davranılmalı.

Apple’ın en büyük fanatiklerinin bile birçoğu şirket Retina MacBook Pro piyasaya tanıttığı zaman DVD sürücünün laptopun gövdesinden çıkarılmasını acımasızca eleştirmişti. Şimdi ise dönüp geriye baktığımızda Apple’ın bu kararının zamanlamasının ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Netflix, Amazon ve iTunes medya pazarındaki açığı doldurmakta o kadar iyi iş çıkardılar ki artık hiç kimse bir DVD sürücüye ihtiyaç duymuyor bile. Yazılımın sadece online sunulan platforma geçişi çok hızlı oldu (üyelik bazlı yazılım da zaten sırada bekleyen bir trend olduğunun sinyallerini vermişti).

Ve DVD’nin modası geçmişti. Sadece biz henüz farkında değildik. Oysa, Apple farkındaydı. Bu yüzden Apple’ın bugün de ne yaptığını bildiğine inanmamız gerekiyor.

Yenilikte Kısır Döngüye Mi Girildi

İnsanların sürekli yöneltmekten bıkmadığı “Apple Jobs olmadan yenilik getirebilir mi?” sorusu artık eskidi. Ne yazık ki herkesin yeni bir şeyler üretemeyeceklerine inandığı bir ortamda şirket için yenilikler ortaya sürmek o kadar da kolay değil. Yenilikten kastımız ne? Bazılarımız tamamen yeni bir ürün kategorisiyle ya da iPhone’nun ilk pazara tanıtıldığı zaman ki gibi tamamen yepyeni bir elektronik cihazla şaşırtılmak istiyor.

Buradaki sorun yine az önce bahsettiğimle aynı, aslında iPhone’da o kadar yeni bir ürün değildi. Sadece uzun bir süredir kullanmakta olduğumuz bir cihazın yeniden vücut bulduğu en iyi haliydi. Hayatımızı bu kadar büyük bir şekilde değiştiren ve akıllı telefon endüstrisinde çığır açan bir cihazı bu şekilde önemsizleştirmem belki biraz ağır gelebilir ama gerçek bu. Konuşma yapma özelliğini onlar icat etmediler. Ayrıca ilk iPhone cihazı piyasaya sürülürken altında yatan asıl fikir ihtiyacınız olan en son taşınabilir elektronik cihaz olmasıydı. Madem öyleydi, niye ihtiyacımız olmamasına rağmen hala daha iyisini ve daha yenisini arayıp duruyoruz?

iPad buna dair çok iyi bir örnek. Herkes yeni bir ürün istiyor ve Apple onlara bunu iPad formunda sunuyor ama sonrasında herkes iPad’in yetersiz olduğundan şikayet edip duruyor. Eğer iPad’i sevenler varsa, onlar da bu sefer taşınabilir bilgisayarların artık gereksiz olduğundan şikayet etmeye başlıyorlar.

Gerçek şu ki, bunların hepsi herhangi bir şikayete gerek olmadan eşit ölçüde kabul edilebilir olmalı. Herkes illa da her cihaza ihtiyaç duyacak diye bir şey yok. Mesela iPhone tüm ürünlerin özelliklerinin bir arada bulunduğu ‘tek cihaz’ olarak tasarlanmıştı. Diğer ürünler hakkında ki kararınızı buna göre verin, neye ihtiyacınız varsa onu satın alın ve hayatinizin geri kalanını piyasaya yeni çıkan ürünlerin ne olduğunu araştırmakla geçirip, kendinizi kaybetmeyin.

Yeni MacBook Prolar ve Sistem Performansı

Tabi ki de teknolojinin hala ilerlemeye ihtiyacı var ve teknolojik gelişmelerin ardından düzenleme güncellemeleri yapılmasına dair beklentide olmakta haklısınız. Apple bu sefer yeni laptoplarını tanıtmak için gerçekten de uzunca bir zaman bekledi ama gerçek şu ki Intel de elinizde olanı yenisiyle değiştirip, güncellemeye değecek kadar iyi bir sürüm için uzunca zaman bekledi. Hatta kendi üretim süreci içerisinde devam ettirebilecekleri fiyat politikalarında yeni bir değişiklik bile duyurdular.

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/30/apple-macbook-pro-thin.jpg

Yine de eğer bir dakika için durup Apple’ın bu yeni bilgisayarlarla ne yenilikler getirdiğine bakarsak, ne kadar harika bir iş çıkardıklarını görebiliriz.

MacBook Air kadar hafif ve hatta ondan daha inceler. Performansı ise 4K video montajı yapabilecek, birden fazla 5Klik ekran açabilecek, günümüzde mevcut olan yüksek kaliteli, sağlam sürücülerin çoğundan altı kat daha hızlı bir şekilde saniyede 3 gigabayttan fazla data transferi yapabilecek kadar iyi durumda. Pil ömrü değişmeden kalmış, dört saate kadar dayanıyor, şimşekten hızlı, adeta bir sanat eseri olan Thunderbolt 3 girişi sayesinde diğer girişlerden çok daha geniş ölçekte ve esneklikte ona yükleyeceğiniz her görevi en iyi şekilde yapıyor. Ayrıca işlemci hızı veya diğer ürün özellikleri hakkında şikayet etmeden önce rakamların her şey demek olmadığını bir kez daha kendinize hatırlatın (bu iPhone Galaxy’e karsi testinde görebileceğiniz gibi donanım-yazılım birleşimi çok iyi olmasına rağmen az özelliğe sahip olan bir cihaz, çok daha fazla gelişmiş özelliğe sahip bir cihazı geçebilir).

Tabi bazı uyarılarım da olacak. Cihazlarınız için bir iki tane adaptör almanız gerekecek (şimdilik). SD kart girişi artık olmadığı gibi özellikle ayrılmış bir HDMI çıkısı da yok. Ama bu özelliklerin ne kadar pratik olup olmadığı hakkında bir dakika için dürüst olabilir miyiz lütfen.

Bunların hiç biri yenilik sayılmaz. Girişler son 10 yıldır zaten sürekli gelişiyor ve değişiyorlardı. Tüm cihazlar arasında zaten sürekli kablo kullanmaya ihtiyaç duyuyoruz ve kullanıyoruz da. Zaten elimizde olan kablolara bir kaç tane daha eklemiş olmanın ne farkı var ki? Çok yakın bir zamanda tüm cihazlarımız aynı girilse birbirine bağlanacak hale gelecek ve bu tartışmaların hepsi geçmişte birer hatıra olarak kalacak.

SD kartı bizim şu an düşündüğümüz gibi her an her yerde hazır bulunacak kadar gerekli değil. Compact Flash standartlarını yöneten firma XQD formatına ve yeni tanıttıkları ve muhtemelen geriye dönük olarak XQD ile uyumlu olacak olan CFexpress formatına destek verdi.

Bizim gibi hızlı transfer oranına ihtiyaç duyan profesyoneller söz konusuysa eğer, bizim kameralarımız zaten farklı teknolojilerin (CFAST’dan CF’ye SD ve XQD’ye), birçoğunu destekliyor ve birçoğumuz zaten hali hazırda birbirinden farklı, özellikle bu işe adanmış okuyucular kullanıyoruz. Bunun haricinde toplumun geneli söz konusuysa, zaten çoğu tüketici kameraları kablosuz görüntü transferi yapabiliyor ve bu özellik bu saatten sonra daha da aratarak çoğalacaktır. SD kart girişinin kaldırılması, Apple’ın kendi dilinde “nasılsa yakın bir zamanda bunun yokluğunu hiç hissetmeyeceksiniz” deme şekli.

Ve HDMI Çıkışı? Gerçekten mi? Bu giriş olmadan hayatımı çok daha uzun süredir devam ettirebilirdim doğrusu, özellikle de ne kadar sıklıkta kullandığımı göz önüne alırsak. Thunderbolt 3 ve bizi gelecekte taşıyacağı nokta bu saydıklarımızın hepsinden çok daha fazla gelecek vaat ediyor. Şimdi, tabi ki herkes istediği şeyi istediği şekilde yapma esnekliğine sahip. Sadece bu özel girişlere ihtiyacı olan bir avuç insan için I/O girişleri orada tutmaya gerek yok. Herkes kendi ihtiyacına uygun bir adaptör edinmeyi başarabilir.

Elmalar ve Portakallar

Microsoft’a ve onun Appleıin keynote’nu gölgede bırakacağı iddia edilen event’ine geri dönersek, Microsoft’un en büyük yeniliği yeni bir bilgisayar üretmiş olması oysa bu zaten yaptığı işi yapmaya devam ediyor olması anlamına geliyor. Çalışma ekibi tasarımı güçlü ve gerçek boyuta eş değer görüntü boyutu sağlayan uygulamasıyla çok iyi bir iş çıkarmış olsa da netice de bu sadece profesyonel tasarımcıların gerçek anlamda yararlanabileceği, büyük dokunmatik ekranlı bir masaüstü ve ona yeni bir dahili cihaz (Microsoft Surface Studio ekranında gördüğünüz 12 puntolu karakter A4’e basılı haliyle aynı gözükmekte).

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/30/microsoft-surface-studio.png

Bu arada, iki rakibin tanıtım eventlerini kıyaslamak da tartışmaya açık bir konu, çünkü bir çok insan Microsoft’un piyasaya sürdüğü ürünün sadece tasarımcılar için tasarladığı profesyonel masaüstü bilgisayarı ve Apple’in piyasaya sürdüğü ürünün ise ellerindeki taşınabilir cihazı daha yenisiyle güncellemek isteyen her türlü kullanıcıya hitap eden bir taşınabilir notebook olduğunu unutmuşa benziyor. Bu iki cihaz birbirinden tamamen farklı kategorideler.

Doğal olarak, masaüstü bilgisayar kullanmaktan hoşlananlar halen Apple’ın iMac’i yenilemesini bekliyorlar ve bu beklentilerinde haklılar da. iMac de diğerleri gibi uzunca bir süredir iyi bir güncelleme görmedi. Mac Pro üzerinde de yeterince yenileme olmadığına dair şikayet edenler olacaktır. Ancak Intel’in yeni işlemcisinin yakında piyasaya çıkacağını düşünürsek, başka yeniliklerin de kısa zaman içerisinde piyasaya sürülmesi sürpriz olmaz.

Microsoft’un başarısını elinden almak için değil ama oturup da Apple’ın ne kadar kötülediğini ve Microsoft’un rekabette alıp yürüdüğünü söylemek de çok saçma. Gerçekten sunulan performansları ve sürekli daha ileri götürülen taşınabilirlik özelliklerini inceleyin. Etkileyici bir dönem.

Bir kaç ay içinde ya da en azından Apple, beklendiği gibi önümüzdeki çeyrekte, karlılığını açıklayıp yatırımcılarını memnun edene kadar, muhtemelen medya yine aynı nakaratı söylemeye devam edecek. Yine de genel kullanıcı sessizce yeni MacBook Prolarıyla mutlu mesut yasamaya devam edecekler, zira gerçekten de şu an ki en iyi bilgisayarlar onlar.

Bu arada, PC sevdalıları için de şunu söyleyebilirim ki, Microsoft profesyonel kullanıcıları için rekabeti kızıştıran ürünler üretmekte çok iyi iş başarıyor. Niye herkes bu konuda yeni bir hır gür çıkarmak için bu kadar acele ediyor ki?

 

Yazar ve Kaynak :  Adam Ottke

 

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions