Shoulderpod S1 : IPhone videolarınız için minimalist bir aparat

tarafından gönderildi

Shoulderpod S1 : IPhone videolarınız için minimalist bir aparat

Fstoppers Reviews the Shoulderpod S1: A Minimalist iPhone Videography Rig

Shoulderpod S1 iPhone veya diğer akilli telefonlarınız için tasarlanmış çok yönlü ve taşınabilir bir aparat. Bu aparat, telefonunuzla video çekerken telefonu elinizde sabit tutmanıza yardımcı oluyor ya da ihtiyacınız olduğu takdirde bir üçayak (tripod) üzerine monte etme imkanı sağlıyor. Böylece, daha büyük bir donanıma gerek kalmadan ya da sizi bir cep telefonu tutucuya mahkûm bırakmadan görüntünün titremesini azaltıp istikrarlı bir çekim yapmanızı sağlıyor.

Fstoppers bugüne kadar cep telefonları için üretilen birçok donanımı, telefon tutma çubuğunu ve sabitleyiciyi sizler için inceledi. Su an piyasa bulunan üst klasman akıllı telefonlar hareketli görüntüleri de sabit görüntüler kadar iyi çekebiliyor. Eğer DSLR kameranız 4k çekim yapamıyorsa, bunu hali hazırda yapabilen ve her daim yanınızda olan bir aletten neden yararlanmayasınız ki?

Shoulderpod S1 Cep Videoların Sorunları

Cebimdeki iPhone’unun (hala gecen senenin 6Sini kullanıyorum ve yenisiyle değiştirmeye iki sene daha var, yani 8i bekleyeceğim) doğru ayarlar kullanıldığında, bugün TV’de gösterilen herhangi bir şeyden çok daha yüksek çözünürlükte çekim yapabildiğine inanmakta hala zorlanıyorum. Akıllı telefonlarla çekim yaparken iyi görüntü yakalamanın da teknik görüntü kalitesi ve esneklik gibi bazı dezavantajları var ne yazık ki. Tabi ki de az ışıkta çekim yapma kalitesi düşük, lensler kısıtlı, alanın sığ derinliğini yansıtabilmek hiç de kolay değil. Yine de iPhone 7 Plus’in iki lensli kamerasını ve sabitler için geliştirdikleri sahte derinlikli portre modunu ele alırsak, bu bahsettiğim sorunları aşmaları çok da zaman almayacağa benzer.

En dikkat çeken problemse ise; telefonunuzu ya cebinizde taşıyacak ve video çekmek için hazır bir halde tutmayacaksınız ya da telefonunuzu normal bir video kameradan çok da farkı kalmayacak biçimde profesyonel anlamda donatacak, büyük, taşıması zor, ağır bir hale sokacaksınız. İlk seçenek gayet minimalist bir yaklaşım ikinci seçenekse video çekmek için ideal ama muhtemelen yanınızda taşımaya zahmet etmezsiniz. Tipik bir üst klasman akilli telefon henüz telefonu güvenli bir şekilde sabitleme seçeneği sunmuyor ve bu da cihaz için olması gerekenden daha riskli bir durum. Ayrıca, telefonunuzu bir üçayak üzerine oturtmanız da mümkün değil. Öte yandan telefonunuzu profesyonel bir donanıma monte etmek de pek akıllıca değil, çünkü en basta telefon olarak kullanılma özelliğini yitiriyor ve bunun yanı sıra ağır ve kocaman bir cihaza dönüşüyor.

Shoulderpod S1 Minimalist Seçenek

Başarısız bir minimalist olarak, hala seyahat ederken donanım sayısını azaltmaya çalışıyorum. Bu yüzden de geçtiğimiz altı ay içersinde Shoulderpod S1’i bir kullandım, bir bıraktım. S1 küçük, hesaplı, video çekmekte kolaylık sağlayan ve gerektiğinde tipoda monte edilebilen bir tutucu. Shoulderpod’un en küçük ve ekonomik ürünü. Barselona’da faaliyet gösteren firma aynı zamanda S1in basit bir cep telefonu tutucusu olma fonksiyonunu daha gerçek bir donanıma dönüştürerek R1 Go ve R1 Pro adında iki farklı model daha sunuyor.

R1 Go’nun Shoulderpodunuzu tutmak için ahşap ve daha uzun ve sağlam bir sapı bulunuyor. Ayrıca, ekstra olarak tripod’un üzerine mikrofon, ışık ya da gerekli olan başka bir aparatı tutturabileceğiniz bur uzatma çubuğu var. R1 Pro’nun seçeneklerinizi arttıran hem iki uzun sapı hem de iki monte vidası mevcut.

Eylül’de Photokina’dayken Shoulderpod’un birkaç aparatını daha deneme imkanı buldum. S1 gibi onlarda gayet sağlam ve fonksiyonel ürünlerdi. Shoulderpod kaliteli ürünler yapıyor ama bir tank kadar sağlam ürünler olduklarını da söyleyemeyiz. S1 sert, dayanıklı bir plastikten yapılmış ve bazı yerlerinde de metal kullanılmış. Peki, o zaman S1 nasıl çalışıyor ve hedef kitlesi kimler?

Shoulderpod S1 Kullanımı

S1’in nasıl kullanıldığını anlamak için kullanım kılavuzuna ihtiyacınız yok. Üç parçadan oluşuyor. Üst kısmında bulunan kelepçe telefonu tutuyor. Büyükçe ve rahat kavranabilen bir vidayla bu kelepçeyi başparmağınızla kolayca sıkılaştırıp gevşetebiliyorsunuz. Hatta vidanın üzerinde yönleri gösteren bir ok resmi ve de sıkılaştıran tarafta “daha fazla zorlamayınız” uyarısı mevcut. Muhtemelen kullanımdan çok hukuki sebeplerden dolayı bu uyarı konulmuş olsa da yine de orda olması faydalı bir not. Böylece vidanın üzerine sanki Hulkmıssınız gibi bir güç uygulayıp da aleti kırarsanız uyarmadıklarını iddia edemezsiniz.

Shoulderpod S1 in its component pieces.

Küçük ve hafif sapı anodize siyah metalden yapılmış ve kelepçenin standart tripod deliğine monte edilmiş. Opsiyon olarak deri ve kumaştan yapılmış olan kayışını da bileğinize geçirerek kullanabilirsiniz. Ben bu kayışları her zaman kullanıyorum. Hem telefonunun tutuşunu daha güvenli hale getiriyor, hem de psikolojik olarak da daha güvenli olduğu hissini doğuruyor.

Telefonunuz güvenli bir şekilde bağladıktan sonra artik S1in sapını denge unsuru olarak ve kendisini de küçük bir tutucu olarak kullanabiliriniz. S1i ayrıca video chatlerinizde ya da internetten video izlerken stand olarak da kullanabilirsiniz, ama sadece dik pozisyonda. S1i telefonunuz üzerindeyken tutma kolunu yerinden çıkartarak stand olarak kullanmanız mümkün. Ancak, bu size sadece doksan derecelik bir açı veriyor. Bu açıyı çekim yaparken kullanabilirsiniz ama telefondan video izlerken kullanmak için pek ideal değil. Bu noktada S1i sadece portre modunda çekim yapmaya yarayan küçük bir tripod ya da kum torbası olarak düşünebilirsiniz. Bu kısıtlamayı bir sorun olarak görmezseniz, ister uzun pozlama olsun ister aralıklı çekim, akilli telefonunuzla gayet kolay gerçekleştirebilirsiniz: Shoulderpod telefonunuzu farklı farklı acılarda sapasağlam tutabilecek nitelikte.

Shoulderpod S1 Diğer Kullanım Şekilleri

Çok geçmeden S1i kullanabileceğim farklı yerler de keşfettim. Küçük tutma sapı ve bileğe geçebilen kayışı sayesinde Sony HDR-AS50R aksiyon kameram elde tutulabilir, harika bir ekipmana dönüştü. Alternatif olarak, tripod vida adaptörüne taktığım ek flash barı ve harici flaş takma yuvası sayesinde bir kaç eklenti noktası olan geçici bir başlık yapıverdim. Shoulderpod’unuzu sayesinde telefon ekranınızı DSLR ya da aynasız kameranızla beraber kullanabileceğiniz daha geniş bir vizore dönüştürebilirsiniz. Hatta telefonunuzu başka bir kameranın üzerine ters şekilde oturtarak arka plan çekimleri yapabilir ya da daha geniş açılı görüntü elde edebilirsiniz. Kısacası, kullanım sekilerini istediğiniz kadar çeşitlendirebilirsiniz.

Shoulderpod S1 rig.

Shoulderpod S1 Neleri Beğendim

Shoulderpod S1 küçük, sağlam ve kesinlikle cepte taşınabilir boyutta. S1in üzerine ek ekipmanlar takılıp çıkartılabilir. Dolayısıyla, eğer bir gün video çekimleriniz için daha ciddi bir ekipmana ihtiyaç duyduğunuzu düşünürseniz tamamen yeni bir başlık almak zorunda kalmayabilirsiniz. Bunun yerine, ister Shoulderpod’un diğer ürün seçeneklerinden olsun, ister herhangi bir tripod standına monte edilebilir başka cihazlar olsun, kendinize uygun olanı seçerek S1’inizi bu ek aparatlarla zenginleştirebilirsiniz.

S1 birçok akıllı telefona uyumlu, hatta iPhone 7 Plus gibi telefon tabletlerin de bazılarıyla kullanılabilir. Eğer telefon tasarımlarında su an öngöremediğimiz inanılmaz değişiklikler olmadıkça da çoğunlukla uyumlu olmaya devam edecek. Bu da demek oluyor ki, Shoulderpod’u sadece bir kez satın almanız yeterli olacak ve çok yüksek ihtimalle gelecek nesil telefonlarınızla da adaptasyon sorunu da çekmeyeceksiniz.

The S1 as a stand.

Shoulderpod S1 Geliştirmeye Açık Yönleri

S1in cep telefonlarını kavramaya yarayan kelepçesi sert, koyu gri bir plastikten yapılmış ve yeterince sağlam duruyor. Ancak, telefonunuzu güvenli bir şekilde sabitleyene kadar kelepçenin vidasını sıktığınızda biraz yamuluyor. Bu kadar kaliteli malzemelerle tasarlanmış bir üründe bu durumun kullanım suresince öyle büyük bir sorun çıkaracağını tahmin etmiyorum ama biraz daha üst kalite metalin kullanıldığı Premium versiyonu çıksa onu tercih edebilirim. Ama bu çok önemsiz bir detay sayılır. Shoulderpod web sitesinde kendi ekipmanlarını tanıtırken “profesyonel kullanım için yüksek kalite materyallerle üretilmiş” olduklarını açıkça belirtiyor ve ben de bıraktığı izlenim de bunun doğru olduğu yönünde. Shoulderpod’un tepesinde yer alan ikinci tripod deliği de kullanım ihtimallerini çoğaltıyor. Son olarak, belirtmeliyim ki Shoulderpod’u telefon standı olarak kullanmak istediğinizde sadece dikey pozisyonda kullanabiliyor olmanız bazen sinir bozucu bir hal alabiliyor.

Shoulderpod S1 Sonuç

Eğer video çekmek uzmanlık alanınız değilse ama yine de bu konuda deneyim kazanmak istiyorsanız, Shoulder S1 size göre. Eğer tatildeyken her turlu fırsatı kaçırmayan ama ayni zamanda da gereksiz aparatları yanında taşımaya sevmeyen bir arkadaş gurubuysanız bu aparattan bir tane edinmelisiniz. Elde çekim yapmayı seviyor ama tripod olsa onu da mutlaka kullanırım diyorsanız, bir tane Shoulder S1 edinin. Telefonunuzun video çekme özelliğini sadece gelişi güzel zamanlarda kullanıyorsanız bu aparatı almanıza gerek yok. Eğer ki S1i kafes olarak kullanmayı düşünüyorsanız o zaman muhtemelen buna değecek yatırımı yapıp tam teşekküllü bir ekipman kurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions