Hoya Yeni Solas Kızıl Ötesi Doğal Yoğunluk filtresini beğeninize sunuyor

tarafından gönderildi

Hoya Yeni Solas Kızıl Ötesi Doğal Yoğunluk filtresini beğeninize sunuyor

Hoya Introduces New Solas Infrared Neutral Density Filters

Hoya, Solas KODY adını verdiği, fotoğraf ve video işlerinde kullanılmak üzere ürettikleri ve çoktan yıldızlaşmış filtreler silsilesini güçlendirecek olan yeni doğal yoğunluk filtre serisini piyasaya sürdü. Yeni KODY (Kızıl Ötesi Doğal Yoğunluk) serisi, doğal yoğunluk (DY) kullananların sıkça karşılaştıkları bir probleme çözüm öneriyor ve görüntü ve videolarınızda sıfır renk dengesizliği oluşturacağını vaat ediyor.

Hoya, bu yeni filtrelerin sensöre yansıyan kızıl ötesi ışığı kontrolde tutacağını ve böylelikle renk dengesizliğini ortadan kaldıracağını iddia ediyor. Bu yöntemle müthiş doğal renk dönüşümünü korumayı hedefliyor. Daha önce doğal yoğunluk filtresiyle çekim yapmış olan herkesin bildiği üzere, bu filtrelerle iyi bir renk dengesi kurmak oldukça zordur. Şahsen ben ucuz ya da pahallı olsun bugüne kadar birçok doğal yoğunluk filtresi denemişimdir ve hepsinde de bu sorunla karşılaşmışımdır. İşlem sonrası aşamada bu problemi çözme imkanı olsa da, kamerayla doğru renk dengesini yakalamak hem zaman kazandırıyor hem de daha çok tatmin ediyor. Dolayısıyla, Solas serisinin tanıtımında bahsettiği gibi renk dengesizliğini ortadan kaldırıp kaldıramadığını görmek için sabırsızlanıyorum.

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/09/case-hoya-solas-nd-nuetral-density-filter.jpg

Hoya KODY filtrelerinin, standart doğal yoğunluk filtrelerinde görülen renk dengesizliği sorununu, kızıl ötesi ışığı (kırmızı spektrum) kontrol altına alarak çözdüğünü iddia ediyor. Renk değişimi genelde kendini son görüntüde kırmızı ya da pembe tonlarında ele verir. Eğer ki, renk değişimi sorununun kaynağı olan kızıl ötesi ışığı, henüz ışık sensöre ulaşmadan yakalayıp emiyorsa bu soruna karşı baştan önlemini almış olacaktır.

Yaratıcı kişiler genelde doğal yoğunluk filtrelerini pozlamayı etkileyen ışık miktarını düşürmek için kullanırlar. Basitçe izah etmek gerekirse, bu filtrelerin kameranın kullandığı bir nevi güneş gözlüğü olduklarını söyleyebiliriz. Genelde iki farklı grup tarafından kullanılır. Hızlı lens kullanan bir sinematograflar kendileri için bir zorunluluk halini alan geniş diyaframlardan ışık ve parlaklık seviyesi engeline takılmadan her türlü parlaklık ortamından yararlanabilmek için; manzara fotoğrafçıları da çekimlerde büyük önem arz eden çok uzun pozlama süresini sorunsuz yakalamak için kullanırlar.

KODY filtreleri Japonya’da üretiliyor ve hali hazırda B&H’de 48.90 Dolardan satılıyor. 1’den 10’a kadar durakli farklı ışık düşürücü seviyelerinde ve 46mmden 82mme kadar farklı büyüklükteki filtre opsiyonlarıyla satıştalar.

 

Yazar ve Kaynak : Dustin Levine

 

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions