Doğa Fotoğrafçılığı için 11 Harika ipucu ve öneri

tarafından gönderildi

Genç bir çocukken aldığım epeyce eski Minolta SLR fotoğraf makinesi ile manzara ve doğa fotoğrafçılığı için aşkım başlamıştı. Doğada var olan güzelliği çekebilmek için yaşanan büyük bir mücadele vardır. Oldukça yüksek bir ihtimalle bu mücadele duygusu benim karakterimle de örtüşmekteydi ancak mükemmel çekimi yakalayabilmek için sessiz ve hareketsiz bir şekilde beklemeyi, bölgeyi dolaşarak manzaranın güzelliğini yakalamayı ve birkaç saat içinde ışığın manzarayı tamamıyla değiştirmesini beklemeyi de sevmiyor değildim.

Bu günlerde, manzara ve doğa fotoğrafçılığı için yeterince zaman ayıramıyor olsam bile fotoğrafçılığa dair aldığım birkaç derste bazı notlar edindiğimi hatırlıyorum.

 

 

 

 

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞINA DAİR İPUÇLARI

Alan Derinliğini Maksimuma Getiriniz

 

1- Alan Derinliğini Maksimuma Getiriniz.

Manzara ve doğa fotoğrafçılığında daha deneyimli ve yaratıcı olmak istediğiniz zamanlar tabii ki de olacaktır; ancak yapmanız gereken şey, görüntüde bulunan odak noktasını olabildiğince net bir şekilde ayarlamanızdır. Bunu yapabilmenizin en kolay yolu işe küçük diyafram ayarı (daha geniş değer) yapmanızdır çünkü diyafram küçüldükçe fotoğraflarınızda elde edeceğiniz alan derinliği daha da artacaktır.

Daha küçük diyaframların, görüntü sensörüne daha az ışık göndereceğini; bu durumun da hem ISO değerini yükselterek hem de deklanşör hızını artırarak sağlayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayınız.

Not: Bazı istisnai durumlarda, düşük alan derinliği ile mükemmel çekimler yapabilirsiniz; ancak bunun her zaman için geçerli bir durum olmadığını unutmayınız.

 

2- Tripod Kullanınız.

Daha uzun deklanşör hızından dolayı, kullandığınız küçük diyaframı telafi etmek amacıyla çekim yaparken oldukça sabit bir şekilde durmanız gerekecektir. Kısacası, daha fazla bir deklanşör hızında çekim yapmanız gerekiyorsa eğer tripod kullanmanız sizin için yararlı olabilecektir. Ayrıca, bir kablolu veya kablosuz deklanşör kullanımı da ekstra sabitlik kazanmanızı sağlayacaktır.

 

3- Bir Odak Noktası Arayışında Olunuz.

Bütün fotoğrafların bir odak noktası olması gerekir; anlayacağınız üzere bu durum manzara ve doğa fotoğrafçılığı için de farklı değildir. Kısacası herhangi bir odak noktası olmayan manzara fotoğrafları hem boş görünmektedir hem de seyircilerin gözünde fotoğrafın geri kalanının nerde olduğunu merak etmelerine neden olan bir izlenim bırakmaktadır.

Odak noktaları, manzaralar üzerinde birçok forumda yer alabilmektedir; bir binadan veya bir nesneden, çarpıcı bir ağaçtan, aşınmış bir kaya parçasından, etkileyici bir siluetten vb. elde edilebilir.

Sadece odak noktasının ne olduğu hakkında değil, nerede bulunduğu hakkında da düşünebilirsiniz.  Üçte bir kuralı bu aşamada oldukça kullanışlı olabilir.

Odak Noktası Arayışında Olunuz

 

 

4- Ön Plan’a Özen Gösteriniz.

Manzara ve doğa fotoğrafçılığı yeteneklerinize etkileyicilik kazandırabilmeniz için gerekli olan bir diğer element ise, çekimi yaptığınız manzaranın, ön planını özenle seçmeniz ve etkileyici bir odak noktası belirlemenizdir. Bunu yaptığınızda aynı zamanda çektiğiniz görüntüde derinlik hissini de oluşturmuş olursunuz.

 

 ön planını özenle seçmeniz ve etkileyici bir odak noktası belirlemenizdir

 

5- Gökyüzünü Dikkate Alınız.

Doğa fotoğrafçılığı ‘nda dikkate almanız gereken diğer bir nokta ise gökyüzüdür.

Birçok manzara, hem etkili bir gökyüzüne hem de etkili bir ön plana sahiptir. – Bir tanesine veya diğerine, çektiğiniz görüntüde yer vermezseniz, çektiğiniz manzara oldukça sıkıcı bir hale bürünecektir.

Çirkin ve hoş olmayan bir gökyüzü varsa eğer, çekimi yapacağınız görüntüde etkin bir yapıya sahip olmasına ve ufuk noktasının üçüncü çizgisine denk gelmesine izin vermeyiniz; fakat gökyüzü, etkileyici ve heyecan verici bulut oluşumlarıyla doluysa, ışıldamasına izin verin ve ufuk çizgisini biraz daha aşağıya çekin.

Ayrıca hem çekim sonrası ayarlamaları hem de uygulanabilecek olan filtreleri göz önüne alabilirsiniz (Örneğin; polarize filtre kullanarak, renk ekleyebilir veya zıtlık oluşturabilirsiniz.)

 

dikkate almanız gereken diğer bir nokta ise gökyüzüdür

 

6- Çizgiler

Manzara fotoğrafları çekerken kendinize sormanız gereken sorulardan biri ; ‘’ Çektiğim bu görüntüyü görmek istemeleri için insanları nasıl çekebilirim?’’ Bunu sağlayabilmek için birden çok yöntem vardır; ancak en iyi yöntem, seyirciye çizgilerin yarattığı gizemi sunmak olacaktır.

Çizgiler, bir görüntüye derinlik, ölçü, odak etkisi veya izleyicinin dikkatini çekmesi için oluşacak olan imkânları sağlar.

 

en iyi yöntem, seyirciye çizgilerin yarattığı gizemi sunmak olacaktır

 

7- Hareket’i Yakalayın.

Birçok insan, manzaralar hakkında düşündüğünde akıllarında beliren yegâne şeyler dinginlik, huzur ve durağan bir ortamdır. Fakat doğa nadiren durağandır ve yarattığı hareketi bir görüntü üzerinde değiştirdiğiniz zaman görüntüye drama, ruh ve odak etkisi eklemiş olursunuz.

Örneğin; ağaçlardaki rüzgâr, sahildeki dalgalar, şelalede oluşan su akıntısı, gökyüzünde uçuşan kuşlar ve hareket eden bulutlar.

Bu hareketi yakalamanın esas anlamı aslında daha uzun bir deklanşör hızı kullanmaktan geçer (bazen rahatlıkla birkaç saniye alabilir). Tabii bunun anlamı sensöre daha çok ışık vurması nedeniyle daha küçük bir diyafram kullanmanız, bazı filtreler eklemenize veya günün erken saatinde veya geç saatinde ışık daha azken çekim yapmanız anlamına gelmektedir.

 düşündüğünde akıllarında beliren yegâne şeyler dinginlik, huzur ve durağan bir ortamdır

 

8- Hava’yla Beraber İşbirliği Yapınız.

Herhangi bir görüntü, meydana gelen hava değişikliğine bağlı olarak büyük bir değişim geçirebilir. Kısacası doğru hava koşulunu yakalamak mükemmel bir çekim için oldukça önemli bir noktadır.

Fotoğrafçılığa yeni başlayan birçok insan havanın güneşli olmasını fırsat bilip kendilerini fotoğraf çekmek için dışarıya atarlar. Hâlbuki yağmur belirtileri gösteren bulutlu bir hava fotoğraf çekmek için daha ideal bir seçenektir.

Bir sonraki güneşli günü beklemek yerine fırtınalara, rüzgârlara, sise, etkileyici bulutlara, karanlık gökyüzü ardında gizlenen parlak güneşe, gökkuşaklarına, güneşin doğuşuna veya batışına bakınız.

 

gizlenen parlak güneşe, gökkuşaklarına, güneşin doğuşuna veya batışına bakınız.

 

 

9- Altın Saat Olarak Nitelendirilen Anlarda Çalışınız.

Geçenlerde, gün içerisinde asla çekim yapmadığını söyleyen bir arkadaşımla yazışıyorken bana çekimlerini, ışığın en iyi olduğunu ve manzaranın da canlı olduğunu savunduğu akşam karanlığında ve şafak vaktinde yaptığını söylemişti.

Birçok nedenden dolayı ‘’altın saat’’ denilen zaman, manzara fotoğrafçılığı için oldukça etkileyici bir andır. Arkadaşıma göre birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin, günün hiçbir anının bize altın saatin sunduğu görüntüyü sunmaması ve ışığın geldiği açının günün hiçbir anında bu kadar etkileyici olmaması vb. şeyler sayılabilir.

 

manzaranın da canlı olduğunu savunduğu akşam karanlığında ve şafak vaktinde yaptığını söylemişti

 

10- Doğa Fotoğrafçılığı için Ufuk Çizgilerini Dikkate Almalısınız.

Doğa fotoğrafları çekmeden önce ufuk noktasını iki ayrı cepheden düşünmeniz gerekmektedir. Oldukça eski olmasına rağmen çok da yararlı bir ipucudur.

  • Doğru bir şekilde mi? ve ya Düz mü? – Görüntülediğiniz resmi daha sonra kendiniz düzeltebilmenize rağmen kamerayı doğru tutmak da size avantaj sağlayacak bir noktadır.
  • Nerede birleşmektedirler? – Ufuk çizgilerinin birleşim noktası genellikle ortada olmak yerine üçte bir çizgilerde yer almaktadır (en üst veya en alt çizgi). – Tabii ki bildiğiniz üzere her kural yıkmak için vardır; ancak oldukça etkileyici bir yol olmasa da üçte bir kuralı genellikle bu resimde işlemektedir.

Ufuk çizgilerinin birleşim noktası genellikle

 

11- Bakış Açınızı Değiştiriniz.

Özel bir görüntü yakalamak için yolculuğa çıkmışsanız ve bir sonraki noktaya gitmeden önce istediğiniz nitelikte bir görüntüyle karşılaşmışsanız; arabanızdan inin, kameranızı yanınıza alın, bariyerlere kadar yürüyün, kameranızı göz çizginize kaldırın, sola veya sağa kaydırın, birazcık yakınlaştırın ve çekiminizi yapın.

Buraya kadarını halletmiş olabiliriz; ancak genellikle bu tarz çekimler birçok kişinin ilgisini çekebilecek nitelikte bir görüntüyle sonlanamaz.

Bakış Açınızı Değiştiriniz

 

Kaynak :

11 Surefire Landscape Photography Tips   A Post By: Darren Rowse

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions