Fotoğraf Makinesi Nasıl Tutulur

tarafından gönderildi

Fotoğraf Makinesi Nasıl Tutulur ? Sorusu birçok yeni dijital (ve analog) fotoğrafçının ortak problemlerinden biridir. Fotoğrafların bulanık gözükmesi – çoğunlukla deklanşöre basıldığı anda kameranın yeterince sabit tutulmamış olmasından kaynaklı ‘kamera titremesi’ndendir. Bu özellikle objektifin daha uzun süre boyunca açık kaldığı düşük ışıkta yapılan çekimler için ortaktır. Kameranın en küçük kıpırtısı bile buna sebep olabilir ve bunu ortadan kaldırmanın tek gerçek yolu tripod kullanmaktır.

Kamera titremesi eklemek, fotoğrafı çekerken kamerayı kendilerinden bir kol uzunluğu uzakta –çoğunlukla tek elle – tutan dijital kamera kullanıcıları arasında artan şekilde yaygınlaşan bir tekniktir. Bu fotoğrafınız için güzel bir kadraj sunabilecek olsa da kamerayı vücudunuzdan (nispeten stabil bir şey) ne kadar uzakta tutarsanız fotoğrafınızda salınım veya titreme şansını da o kadar arttırırsınız.

Fotoğraf Makinesi  Tutuş Şekli

Her şeyi oldukça sabit tutan üç sağlam bacağı olduğundan tripodlar kameranın titremesini önlemenin en iyi yoludur fakat bunlardan birine sahip değilseniz sabitliği sağlamanın bir diğer basit yolu ise kamerayı iki elinizle birden tutmaktır.

Tek elle çekim cezbedici olsa da iki el hareketsizliğinizi arttıracaktır (tripodun üç ayağı üzerinde durmasının tek ayağından iyi olması gibi).

Kameranızı tam olarak nasıl kavrayacağınız ne çeşit bir dijital kameraya sahip olduğunuza bağlı ve kişiden kişiye tercihlere bağlı olarak değişmektedir. Gerçek bir doğru veya yanlış yöntem olmasa da işte size benim genelde kullandığım teknikler:

  1. Kameranın sağ ucunu tutmak için sağ elinizi kullanın. İşaret parmağınız deklanşörün hafif üzerine oturmalı, diğer üç parmağınız kameranın önüne doğru kıvrılmalıdır. Sağ baş parmağınız ise kameranın arkasını kavrar. Günümüzde birçok kameranın bir çeşit kulbu ve hatta doğal hissettirmesi için parmakların nereye konması gerektiğine dair belirteçleri bulunmaktadır. Sağ elinizle kuvvetli bir şekilde tutun fakat çok sıkı tutmayın ki eninde sonunda kamerayı titretmeyesiniz. (objektif tekniği hakkındaki bir önceki yazımızı aklınızda tutun – objektifi sıkıştırın dürtmeyin).
  2. Sol elinizi konumlandırmak kameranıza bağlıdır fakat genelde kameranın ağırlığını desteklemelidir ve kameranın altında veya bir DSLR’iniz varsa lensin altında/etrafına oturmalıdır.
  3. Vizör kullanarak çekim yapıyorsanız kamera vücudunuza yakın bir şekilde durduğundan bu size ekstra sabitlik sağlayacaktır fakat LCD kullanarak çekim yapıyorsanız kamerayı kendinizden çok uzakta tutmadığınızdan emin olun. Dirseklerinizi kendinize doğru kırın ve kamerayı yüzünüzden biraz uzağa doğru eğin (yaklaşık 30cm). Alternatif olarak çok küçük veya içinden bakması zor değilse vizörü kullanın (birçok noktada ve günümüz çekimlerinde bir problem).
  4. Duvar veya ağaç gibi katı bir nesneye yaslanarak veya oturarak veya çömelerek ekstra sabitlik katın. Ayakta durmak zorundaysanız ve yaslanacak bir şeyiniz yoksa fazladan destek için ve kendinize sabit bir duruş sağlamak için ayakları omuz genişliğinde açın. Vücudunuzu ne kadar sabit tutabilirseniz kamera da o kadar sabit olacaktır.

Kamerayı bu şekilde tutmak size çekimleri hızlıca yapabilme esnekliği sağlayacak ve aynı zamanda objektörün açık olduğu kritik bir anda sabit kalmanıza yardımcı olacaktır.

Fotoğraf Makinesi Nasıl tutulur üzerine bir başka hızlı bonus ipucu : 

– resminizi çekmeden önce kibar fakat derin bir nefes alın, tutun, resmi çekin ve nefesinizi bırakın. İnsanların kullandığı bir başka yöntem ise bunun tam tersi – nefesinizi verin ve tekrar almadan önce resmi çekin. Vücudun yalnızca nefes alıp vererek ne kadar yükselip alçaldığını fark etmek müthiş – bunun farkında olmak size bir üstünlük sağlayabilir.

Tabi ki her insanın daha rahat hissettiği kendine ait küçük teknikleri olacaktır ve eninde sonunda sizin için en iyiyi bulmanız gerekecek – fakat yeni dijital makinanızla birlikte kendinizi tanımanın ilk günlerinde kendi tekniğinizi göz önüne almaya değer.

Fotoğraf Makinesi nasıl tutulur hakkında son bir not :

bu yazı kamera titremesini ortadan kaldırmaya yardım etmeye yönelik ‘bir kamera tutma’ yöntemi ile ilgilidir – fakat ne kadar insanın bunu yanlış anladığını ve resimlerinin neden bulanık olduğunu merak ettiğini görmek hayret uyandırıcı.

Tabi ki kamera titremesini azaltmaya yönelik tutuş şeklinizle birlikte kullanılması gereken başka teknikler de bulunmaktadır. Objektif hızı, görsel stabilizasyonlu lensler ve tabi ki tripodlar yardımcı olabilir – ilerleyen yazılarda tüm bunları ele alacağız.

Fotoğraf Makinesi nasıl tutulur Deklanşör Tekniği

Haftalık gazeteme cevap olarak dün Harold (bir abone) dün yazdığım sürekli çekim modu kullanımı ile ilgili karşı karşıya kaldığı bir problemden bahseden bir e-posta gönderdi. Gönderdiği mesaj:

“Süreli Çekim ile ilgi verdiğin ipuçları için teşekkürler Darren. Bu ipuçlarını DSLR kameramda düzenli olarak kullanıyorum fakat bir problem var – kendimi her seferinde istemiş olduğumdan daha fazla kare çekmiş olarak buluyorum. Parmağımı deklanşöre koyuyorum ve farkına bile varmadan bir yığın kare çekmiş oluyorum. Bu konuda tavsiyen var mı?”

Sorun için teşekkürler Harold – ne yazık ki bu problem cevaplamanın eski bir deyişi kullanmak dışında kolay bir yolu yok – ‘pratik mükemmelleştirir’.

Karşı karşıya kaldığın problem biliyorum çünkü eski analog SLR makinamda sürekli çekim modunu ilk keşfettiğimde aynı problemi ben de yaşadım ve kolaylıkla ve çabucak 36 pozluk bir filmin sonuna ulaşıyordum (pahalı bir problem). Bunun üstesinden çoklu çekim modunda kamera içinde film olmadan çekim pratiği yaparak geldim. Bunu yaparak bir, iki, üç veya daha fazla kare çekmek için ne kadar baskı gerektiğini öğrendim. Tabi ki dijital bir kamera ile istenmeyen karelere para ödemeye gerek kalmadan olduğu gibi de pratik yapabilirsin.

Sürekli çekim modunda (veya konuyla ilgili herhangi bir modda) çekim yaparken kullanman için verebileceğim en iyi tavsiye deklanşöre sert bir şekilde basmak yerine hafifçe basabilmek için sıkı çalış.

Bir zamanlar biri bana silah ateşlemekle aynı presipte olduğunu (konuya çok hakim olduğum söylenemez) söylemişti. Tetiğe asılıp kendinizi hedeften saptırmak yerine silahı düzgün tutmak için nazikçe basın.

Bir kamera ile bu tekniği kullanmak size sürekli çekim modunda istediğiniz sayıda kare çekmek için daha fazla kontrol şansı verecek ve ek olarak kamerayı daha sabit tutmanızı sağlayıp titremeyi azaltarak fazladan bir ekstra bir fayda sunmuş olacaktır.

Son olarak, deklanşöre parmağınızın en uç kısmıyla basmak yerine düz kısmını kullanın ki böylece (resimdeki gibi) parmağınızın ucu deklanşörü bıraktığınız anda neredeyse yatay şekilde olacaktır. Bu size olabildiğince kontrol sahibi olmanız için yardımcı olacak ve aynı zamanda kamera titremesini de azaltacaktır.

Fotoğraf makinesi nasıl tutulur yazısının Kaynağı ve Yazarı : http://digital-photography-school.com/subscribe-to-digital-photography-school/

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions