Fotoğraf Makinesi Temizleme

tarafından gönderildi

Fotoğraf makinesi temizleme ile kirli bir DSLR görüntü sensöründen kaçının.

Eğer bir DSLR’a sahipseniz muhtemelen uzun bir fotoğraf gününün ardından fotoğraflarınızı bilgisayara yüklemeyi tecrübe etmişsinizdir – tam bu anda resimlerinizde siyah ‘noktalar’ ve ‘lekeler’ olduğunu fark edersiniz.

Bu nokta ve lekeler tüm çekimlerinizde tam olarak aynı yerde gözükmektedir. Çok detaylı arkaplanlarda daha az (ve özellikle küçük diyaframla çektiğiniz mavi gökyüzü gibi sade arka planlarda daha fazla) fark edilebilir – fakat onlar tüm çekimlerinizde oradadır (soldaki resim bu durumun gördüğüm en kötü örneklerinden biri ve bu yetersiz görüntü sensörü temizliği tekniğinin bir sonucu).

Bu izlerin sebebi neredeyse kesin olarak kameranızın görüntü sensöründe toz oluşudur.

Bu problemle mücadele eden kameralar geliştiriliyor (örneğin Canon EOS 400D/Revel Xti ve diğerleri) ancak hepimiz gidip DSLR’larımızı değiştirene kadar buna karşı savunmasızız.

DSLR sahiplerinin çoğu eninde sonunda muhakkak (lenslerinizi hiç değiştirmiyorsanız orası ayrı) sensörlerinde bu kirin bir miktarına sahip oluyor fakat işte size bunun olma ihtimalini düşürmek için birkaç öneri:

  • Lenslerinizi riskli ortamlarda değiştirmekten kaçının (rüzgar, su, toz vb. olan ortamlarda) – bir lens seçin ve ona bağlı kalmaya çalışın.
  • Lensi değiştirmeden önce kamerayı kapatın. Bazı kameralarda sensör elektrik yüküne sahiptir ve bu tozları bir mıknatıs gibi çeker.
  • Lens değiştirirken kamerayı baş aşağı (açık taraf aşağıya dönük şekilde) tutun – kameranız baş aşağı duruyorsa içine toz düşmesi imkansızdır (içine üfleyecek rüzgar yoksa).
  • Lens değiştirirken lenslerinizi hazır edin (hazırlıklı olun ve yeni lenslerinizi takılmaya hazır halde bekletin böylece kameranın mümkün olabildiğince kısa süre açık kalmış olur).
  • Lenslerinizi takmadan önce toz kontrolü yapın– lenslerinizde bulunabilecek herhangi bir maddeyi temizleyebilecek bir üfleyici bulundurun.
  • Görüntü sensörünüzü özenle temizleyin. Bunu kendinizin mi yapması yoksa profesyoneller tarafından mı temizlenmesi gerektiğine dair birçok tartışma bulunmaktadır (sensör temizlemeyle ilgili Kendin Yap yaklaşımlarından bazıları için aşağıya göz atın). Bununla kendiniz mücadele edecekseniz çok dikkatli şekilde, yukarıdaki resmi doğru yapma motivasyonu kabul ederek yapın!

Görüntü sensörünüzün kirli olup olmadığını test etmek için beyaz bir duvarı küçük bir diyafram açıklığıyla (büyük numara) fotoğraflayın. Görüntü size kirin olup olmadığına dair sonucu verecektir.

Fotoğraf Makinesi Temizleme Bazı kirli ve tozlu görüntü sensörlerini temizleme tekniklerini için aşağıdakilere göz atın:

Fotoğraf Makinesi Temizleme – DSLR’ımın lenslerini nasıl temizlemeliyim?

DSLR’ımın lensleri üzerinde çok sayıda lekelenme olduğunu fark ettim ve bunlar fotoğraflarımın kalitesini etkilemeye başlıyor fakat çizmekten kortuğum için temizlemeye çok korkuyorum. Herhangi bir tavsiyen var mı? Chris

Kamera lenslerinizi temizlemek herhangi bir makina sahibinin bakım sürecinin düzenli (çok düzenli olmasa da) bir parçası olmalıdır. Bu süreç esnasında çok dikkatli olmanız gerekse de o kadar da korkmanız gereken bir durum değil. Bir lensi temizlemenin en doğru zamanı, lensin kirli olduğu andır – bunu günlük temizlik alışkanlığı haline getirmeyi aksi halde iyilikten çok zarar verirsiniz. Bununla birlikte, işte size temizlik zamanı için birkaç basit ipucu:

Fotoğraf Makinesi Temizleme – Bir UV veya Skylight filtresi kullanın

Temizleme tekniklerine girmeden önce tüm DSLR kullanıcılarının göz önüne alması gereken bir ipucu paylaşmama izin verin. Sahip olduğunuz her lens için bir UV veya Skylight filtresi satın almayı değerlendirmelisiniz. Bunu lensinize sürekli takılı tutun. Buna ek olarak UV ışınlarını kesmek lenslerinizi çiziklere ve hatta kırılmalara karşı koruyacaktır. Bu aynı zamanda temizlik yaparken lensin kendisi yerine yalnızca filtreyi temizleyeceğiniz anlamına gelmektedir (toz içine girmediyse). Filtrelerin farklı kalite seviyelerinde olduğunu aklınızda tutun – eğer yüksek kalite lensleriniz varsa yüksek kalite filtreye yatırım yapmayı göz önünde bulundurun.

Lens siperleri de lenslerinizle birlikte gelen, hem ön hem arka tarafı koruyan lens kapakları gibi lenslerinizi korumaya yardımcı olabilir – onları her zaman kullanın!

Fotoğraf Makinesi Temizleme – Lens Temizleme Sıvısı

Kamera mağazalarının çoğunda almaya değer alkol tabanlı lens temizleme sıvıları bulabilirsiniz. Bunlar, parmak izlerini ve diğer lekeleri lens veya filtre üzerinde çizgi bırakmadan kaldırmanıza yardımcı olacaklardır. Temizlik esnasında bu sıvıdan çok miktarlara ihtiyacınız olmayacağını aklınızda tutun – genelde bir veya iki damla ve temizlik mendiliyle uygulanan nazik ve dairesel hareketler lens veya filtre üzerindeki izlerin çoğunu ortadan kaldıracaktır. Sıvıyı her zaman lensin kendisinden ziyade bir bez veya mendile uygulayın.

Alternatif olarak – birçok fotoğrafçı, sert sıvıları kullanmak yerine, lens üzerine nefes vererek bir bez ile temizlemenin, temizlik için daha güvenli olduğuna inanmaktadır. Benim yaklaşımım ise nefes ile başlayarak temizlenmesi zor lekeler için sıvıları kullanmaktır.

Fotoğraf Makinesi Temizleme Mendilleri

Temizleme sıvılarını uygulamak için kendinize biraz lens mendili alın. Bunlar size, lenslerinizi çizmeden silme imkanı veren oldukça ince kağıtlardır. Bunlar tek kullanımlık mendillerdir ve kullandıktan sonra atılmalıdır. Sıradan mendilleri kullanmayın – bunlar çok serttir ve lensleri çizeceklerdir.

Fotoğraf Makinesi Temizleme Bezi

Temizleme mendillerine bir alternatif olan daha modern mikrofiber temizlik bezleridir. Bu yıkanabilir bezler lenslerinizin üzerindeki toz ve yağları yakalar. Bunları kullanırken farkında olunması gereken temel unsur düzenli bir yıkama ile onları temiz tutmak – alternatif olarak çok ucuz olmaları ve yıkadıktan sonra bezde kalan bir şeyleri lensinize sürme riskini ortadan kaldırdığı için kendinize yeni bir tane alabilirsiniz.

Bir bez kullanmadan önce lensi üzerinde kum taneleri gibi büyük parçalar olmadığından emin olmak için kontrol edin. Yapmak isteyeceğiniz son şey bunu lensinizi çizecek şekilde sürmek olacaktır. Silmeden önce büyük parçaları bir üfleyici veya fırça kullanarak ortadan kaldırın.

Fotoğraf Makinesi Temizleme için Üfleyiciler

Birçok kamera mağazası farklı üfleyici çeşitleri satmaktadır. Ben şahsen bunları kameranızın içinde kullanırken çok dikkatli olmanızı tavsiye etsem de (kendinizi tozu aslında içeri itmiş bulabilirsiniz) lensler dahil kameranızın dışını temizleme konusunda harika bir seçenek olabilirler. Bir üfleyici kullanmadan önce içeriye kaçmış olan tozları dışarı çıkarmak için birkaç kez zorladığınızdan emin olun.

Fotoğraf Makinesi Temizleme için Fırçalar

Kameranızda çok fazla toz varsa, büyük parçalardan kurtulmak için kullanacağınız en iyi araçlardan biri fırçadır. Lensinizi çizmekten kaçınmak için ince ve yumuşak kıllı (deve kılı) bir tane edinin. Benzer olarak bir tarafında geri çekilebilir fırçası diğer tarafında bir temizlik pedi bulunan bir lens temizleme kalemine de yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi Temizleme için Silika Jel

Sona gelmeden önce son bir önleyici tedbir. Bir miktar silika jel kesecikleri alıp kamera çantanızın dibine yerleştirin. Kesecikler, lenslerinizi ve DSLR’ınızın nemden etkilenmesini önlemek için çantanızda oluşan nemi kendilerine çekeceklerdir. Bu keseleri, çok fazla su çekecekleri ve kullanışsız hale geleceklerinden, zaman içerisinde değiştirin.

Yukarıdaki temizlik ekipmanlarının çoğu oldukça düşük maliyetlidir ve iyi kamera mağazalarından temin edilebilir (genelde tam kit olarak). Fakat çok ucuz ekipmanlara yönelmeyin – çok fazla para ödediğiniz bir alete göz kulak olmak için aldığınız malzemelere biraz fazladan para ödeyerek kalitesinden emin olmaya değer. İşte size Amazon’un sunduğu birkaç seçenek:

Güncelleme – Son olarak – lensleri değiştirirken çok dikkatli olun. Kameranın dış parçalarını ve lenslerini temizlemek malzemenin çok daha hassas olduğu yer olan içini temizlemekten daha kolaydır.Lensi değiştirirken ilk olarak kameranızı kapatın, kameranızı ve lensi her zaman yere doğrultun ve bu işlemi kapalı alanda veya rüzgarsız bir yerde yapmaya çalışın. Bu gibi şeyleri yapmayı çabucak öğrenin ve böylece kamera ve lenslerinizden temizleyecek daha az toz ve kirin olsun.

 

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions