Fotoğraf Netleştirme İçin Ne Yapmalıyım ?

Posted by

Fotoğraf Netleştirme İçin Ne Yapmalıyım  çok sorulan bir soru. Dijital fotoğraflarını mükemmel bir şekilde elde etmek birçok fotoğrafçının en büyük isteklerinden biri olmasına rağmen; esas zor kısım temiz, net ve keskin fotoğraflar elde etmektir.

Belki de keskinliği geliştirmek için araştırma yapmadan önce, eksik netlik hakkında konuşmamız faydalı olacaktır.

  • Zayıf Odak – Keskin görüntüler elde etmenin en büyük açıklaması, odak dışı çekimler aracılığı ile oluşturulmasıdır. Bu durum, görüntünün yanlış kısmına odaklanılmasının, kameranın özneye odaklanabilmesi için çok yakında durulmasının, oldukça dar bir alan derinliğine sebep olan bir diyafram seçilmesinin veya odak noktasını kontrol etmeden çok hızlı çekim yapmasının sonucu olabilir.
  • Öznenin Hareketi – Fotoğraflarınızda meydana gelen diğer bir bulanıklık sebebi ise öznenizin hareket halinde olmasıdır. – Bu durum genellikle deklanşör hızının çok yavaş olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Kameranın Sabit Olmaması – Bir fotoğrafçı olarak, çekim esnasında hareket etmeniz, öznenin hareketinde olduğu gibi bulanıklığa sebep olacaktır. – Bu olay, büyük bir sıklıkla hem kameranızın deklanşör hızı hem de kameranızın sabit olmamasından ötürü oluşmaktadır.
  • Parazit – Parazitli çekimler, olarak pikselli ve etrafında birçok küçük izlerin bulunduğu görüntülerdir.(Televizyonunuza yakınlaştığınızda da aynı etkiyle karşılaşacaksınız.)

Burada, çekim esnasında net görüntüler elde etmemizi sağlayan 10 basit ipucu bulunmaktadır.( Not olarak: Çekimden sonra photoshop programları sayesinde yapabileceğiniz birçok düzeltme yolu vardır. Photoshop Dersleri veren sitelerden bilgi alabilirsiniz. )

Fotoğraf Netleştirme İçin Ne Yapmalıyım ? Tavsiyeler

Fotoğraf Netleştirme İçin Kameranızı Düzgün Bir Biçimde Kaldırınız.

Fotoğraflarda birçok kez rastladığım bulanıklık sorununun direkt sorumlusu kamera sarsıntısıdır(deklanşör açıkken meydana gelen o saniyelik hareket). Kameranızı sabit tutabilmenin en iyi yolu Tripod olmasına rağmen; pratik olmayan bir tripod kullandığınız zaman, kameranızı birden çok kez elinizle kullanarak çekim yapmanız gerekecektir. Daha önce oluşturduğum bir dersin özeti olarak; kameranızı iki elinizle, vücudunuza yakın bir şekilde tutunuz, kendinizi bir duvar, ağaç veya sağlam objelere dayayınız. Böylelikle destek almış olacaksınız.

Fotoğraf Netleştirme İçin Tripodlar ( Üç Ayaklı Sabitleyiciler.)

Bu sitenin düzenli okuyucuları, benim tripodlar hakkında yaptığım geçmiş yazılarımı görmüşler ve kamera sarsıntısını azaltmak (ayrıca yok etmek) için tripod kullanımı ne kadar desteklediğimin de bilincindedirler. Her zaman için pratik olmasa bile yanınızda taşımak için çaba sarf ettiğiniz bir tripodla yaptığınız çekime değeceğine emin olunuz.

Fotoğraf Netleştirme İçin Deklanşör Hızı

Belki de net görüntüler elde etmek için göz önünde bulundurmayı düşündüğünüz ilk araştırmalardan biri de deklanşör hızıdır. Açık söylemek gerekirse – daha çabuk deklanşör hızı sayesinde yapılan çekimler kamera sarsıntısından daha az etkilenir. Böylelikle herhangi bir hareketi yaptığınız çekimlerde dondurabileceksiniz. Sonuç olarak, benzer iki bulanıklık çeşidini bir seferde yok edeceksiniz (özne hareketi ve kamera hareketi). Elde ayarlanan deklanşör hızının kurallarını hatırlamak faydalı olacaktır.

Lensin odak uzaklığından daha geniş bir paydaya sahip olan bir deklanşör hızı seçiniz.

Böylece,

  • 500mm uzunluğundan bir lensiniz varsa eğer saniyenin 1/60’ından daha yavaş bir şekilde çekim yapmayınız.
  • 100mm odak uzaklığı çekimi olan bir lensiniz varsa saniyenin 1/125’inden veya daha hızlı bir saniyeden çekmeniz gerekecektir.
  • 200mm çekimlik bir lensle çekim yapıyorsanız eğer, saniyenin 1/250 veya daha hızlısında çekim yapmanız gerekecektir.

Kısacası, aklınızda bulundurmanız gereken şey; daha çabuk deklanşör hızını daha geniş bir diyaframla eşitleyebileceğinizdir. – bunun anlamı ise, odaklanmanın çok daha zor olduğu, daha küçük bir alan derinliği olacağıdır.

Fotoğraf Netleştirme İçin Diyafram.

Diyafram, fotoğraflarınızdaki alan derinliği (odağın bulunduğu kısım) üzerinde bir etkiye sahiptir. Diyafram ölçüsünü düşürerek (değeri yükseltiniz, f/20’ye kadar bir şey söyleyiniz), hem yakın hem de uzak nesneleri barındıran odak noktası anlamına gelen alan derinliğini artırırız. Örneğin f/4 değerine hareket ederek tam tersini yapınız, ön ve arka planda bulunan odak noktalarından daha çok uzaklaşınız. Böylelikle kameranızı nereye odakladığınız konusunda çok daha fazla net olmanız gerekecektir. Aklınızda, diyafram ölçüsünün düşüklüğünün, daha yüksek deklanşör hızı gerektireceğini bulundurmanız gerekmektedir – tabi ki bu durum hareket halindeki objelerin keskinliğini daha çok zorlaştıracaktır.

Fotoğraf Netleştirme İçin ISO.

Fotoğraflarınızda meydana gelen parazit üzerinde direkt etkisi olan üçgen pozlama yapan üçüncü element ise ISO’dur. Keskinliğe yardımcı olması için yüksek ISO değerini seçin, sayesinde daha çabuk deklanşör hızı elde edip daha küçük diyafram kullanacaksınız; ancak çekimleriniz esnasında yüksek parazit sorunundan ötürü çekimleriniz hasar görecektir. Yüksek ihtimalle kameranıza bağlı olarak (fotoğraflarınızı ne kadar genişletmek istediğinize bağlı olarak), birçok parazite neden olan 400mm’ye kadar olan ISO değerini kullanmayacaksınız.

Fotoğraf Netleştirme İçin Görüntü Dengesi.

Kamera sarsıntısını ortadan kaldırmamasına rağmen, değişik forumlarda görüntü dengesi sağlayan (IS) birçok kamera ve lens piyasaya sürüldü. – Yok etmeseler bile büyük ölçüde parazit hasarını önlemektedirler. Kameramı elimle ayarladığım zaman, IS lenslerin çekim esnasında beni ekstra iki veya üç adım uzağa taşıdığını keşfettim. Aklınızda bulundurmanız gereken şeyse, IS lenslerin kamera hareketinde etkili olduğu ve özne hareketinde yardımı olmadığıdır. Bu olay, daha yavaş deklanşör hızı kullanmanıza izin verdiğinden dolayı, özne hareketinde etkili değildir (hareket eden özneler için güzel bir durum değildir).

Fotoğraf Netleştirme İçin Odak.

Keskin lensleri, odaklamak için kullanmayı amaçladığınızda, belki de açık bir şekilde işe yarayan tekniktir. Birçoğumuz kameralarının otomatik odak ayarını kullanmaktadır; ancak inanın ki bu ayarlar her zaman doğru şekilde ayarlayacak değildir. Deklanşöre dokunmadan önce görüntünün her zaman hangi kısmının odak bölümünde olduğunu görsel olarak kontrol ediniz ve doğru kısımda değilse tekrar deneyiniz veya kameranızı manuel odak ayarına getiriniz. Biraz da olsa odak noktasından sapmış bir şekilde geniş diyaframla (küçük alan derinliği) çekim yapıyorsanız, fark edilir bir şekilde odak kısmında olmamanıza yol açacaktır.

Fotoğraf Netleştirme İçin Ne Yapmalıyım ? Tavsiyeler

 

Fotoğraf Netleştirme İçin İyi Kaliteli Lensler.

İyi kaliteli lenslerin, çekeceğiniz görüntülerin keskinliği üzerinde mükemmel bir etki bırakacağından dolayı, harcayabileceğiniz bir bütçeniz varsa, onu iyi kalitede bir lens almak için yatırınız (DSLR sahipleri için). Örneğin, ben DSLR makinemi almadan kısa bir süre önce, hem geniş hem de uzun odaklı yakınlaştırma yapabilmemi sağlayacak olan, günlük bir yakınlaştırıcı lens almak için alışveriş dükkânındaydım. CANON EF 28-135mm’lik bir lens aldım. Güzel ve uygun fiyatlı bir objektif olmasına rağmen diğer lenslerimden bazıları kadar keskin değildi. Birkaç ay sonra, bir arkadaşımdan CANON EF 24-105mm L-serisi aldım ve inanılmaz bir şekilde yarattığı netlikten etkilendim. Yaptığım ödemeye göre önceki lens fena olmamasına rağmen, yeni bir lens almamla sonuçlandı. Ayrıca yeni lensim, yaklaşık bir şekilde kalıcı olarak kameramın üzerinde durmaktadır.

Fotoğraf Netleştirme İçin Gözlerinizi Kontrol Ettiriniz.

Gençken gözlük takmama rağmen son yıllarda gözlerimi kontrol ettirmek için oldukça üşengeç bir hale geldim. Geçenlerde, seneler sonra ilk defa gözlerimi baktırdım ve aldığım sonuç karşısında şaşkınlığa uğradım. Gözlerim seneler içerisinde gözle görülür bir şekilde bozulmuştu. Yeni gözlükler almak hayatımın birçok kısmında olduğu gibi fotoğrafçılık kariyerimde de gelişmeme yardımcı oldu. Ayrıca bu, kameranızın ışığı kırma derecesi ile de bağlantılı bir durumdur. (Diopter, vizörün nasıl çalıştığını gösteren küçük bir değişimdir. – zayıf görme yetisine sahip olan insanlar için oldukça kullanışlı bir şeydir. – Genellikle vizörün yanında bulunan küçük bir çarktır.

Fotoğraf Netleştirme İçin Temiz Ekipman.

Eşim ve ben, geçenlerde evimizde bulunan bir cam üzerindeki kiri temizleyebilmek için hummalı bir çalışma sürdürdük. Aylar içerisinde, penceremizdeki kir, biz onu fark edene kadar düzenli bir şekilde büyümeye devam etti. Biz, bu kiri temizledikten sonra; eve giren ışığın boyutu ve dışarının ne kadar güzel göründüğü konusunda oldukça etkilendik. Bu durum, kameranızın lensi için de geçerlidir. Lensinizi temiz tutunuz ve çekimlerinizi etkileyebilecek olan kiri, tozu ve lekeleri engelleyiniz. Aynı şekilde, bir DSLR sahibiyseniz eğer temiz görüntü sensörü mükemmel bir şeydir; ancak lensin üzerinde toz varsa eğer fotoğraflarınızın sonunda belirgin lekeler oluşturacaktır.

Fotoğraf Netleştirme İçin Ne Yapmalıyım ? Tavsiyeler

 

Fotoğraf Netleştirme İçin Lensler Küçük Noktalardır.

Lensler, diyaframında diğerlerinden daha keskin olan noktalar bulundurur. Birçok bakımdan bu küçük noktalar, maksimum diyaframda yer alan bir veya iki noktadır. Lensiniz tamamıyla açık bir şekilde çekim yapmak yerine, bir veya iki adım daha uzakta tutunuz ve bunun sayesinde belki de yaptığınız çekimlerinde biraz daha netlik kazanırsınız.

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions