Fotoğrafçılık Aksesuarları ve Fotoğrafçılık Ekipmanları Satın Alma Rehberi

tarafından gönderildi

Son birkaç senedir etrafı sponse edilen fotoğrafçılarla dolu olan ve kendisine de sponsor olunan bir profesyonel fotoğrafçı olarak, kimsenin yüksek sesle dile getirmeye cesaret edemediği; hangi fotoğrafçılık aksesuarları ve fotoğrafçılık ekipmanları olursa olsun, satın al tuşuna basmadan önce kendinize sormanız ve kararınızı ona göre almanız gereken tek konuyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Fotoğrafçılık Aksesuarları ve Fotoğrafçılık Ekipmanları : Neye İhtiyacınız Varsa Ve Ne İşinizi Görüyorsa Onu Alın

Bunun dışındaki her şey önemsiz. Bizler fotoğrafçılar olarak sürekli yeni kamera, yeni lens, yeni aydınlatma ekipmanları ve benzeri ürünlerle bombalanıyoruz ve hepsini de satın alıyoruz. Neden acaba, gerçekten, hiç düşündünüz mu? Bir öncekine kıyasla sadece pek az bir farkı olan o üçüncü nesil lense niye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz? Niye sokağın aşağı kısmında oturan Billy Bob’un ne kullandığı ya da sizin kullandıklarınız hakkında müşterilerinizin ne düşüneceği sizin için bu kadar önemli?

Gordon Ramsey sizin mutfağınızı ziyaret etse ve sizin kullandığınız fırın ve malzemelerin aynına sahip olsa dahi, onun sizden daha iyi yemek pişireceğini bilirsiniz. Yemeği fırın yapmaz, Şef yapar. Her ne kadar farklı özelliklere sahip bir birinden farklı fırınlar olsa da, yemek pişiremem çünkü benim ki elektrikli fırın, gazlı değil gibi bir bahane ileri sürmek çok manasızdır. Eğer açsanız, sonuçta tadı nasıl olursa olsun, o yemeği pişirmek için bir yol bulacaksınızdır. Açken, bu açlığı geçirmek için mutlaka bir çözüm bulursunuz. Aslında fotoğrafçılıkta da durum bundan çok farklı değil. Elinizdeki işi bitirebilmek için, sahip olduğunuz ekipmanla elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

The Ultimate Guide to Buying Photography Equipment

Fotoğrafçılık Aksesuarları ve Fotoğrafçılık Ekipmanları : İhtiyaçlar mı İstekler mi?

Ben büyürken ailem hep aynı şeyden bahsedip durmuştur, ihtiyaç mı yoksa istek mi? Bir tanesi yaşamı sürdürebilmek için bir gereklilik diğeri ise bir duygudur. Bir şeyi istiyor olmanız, ona ihtiyacınız olduğu anlamına gelmeyebilir. Profesyonel fotoğrafçıların tabi ki de bir kameraya ihtiyacı olacaktır ama ne tür bir kamera istediğiniz tamamen sübjektiftir.

Açık olmak gerekirse: sürekli olarak çalıştığım bir sürü şirket var. Mesela, şu anda, Phase One firmasıyla turdayım ve organize ettikleri Photo Forum’a konuşmacı olarak katılacağım. Ortalama herhangi bir fotoğrafçı Phase One IQ3 100MP Digital Back’i (yaklasik 43.990,00 Dolar) alım gücüne sahip değildir. Eğer 2 saatlik portre çekimi için müşteriden 50 Dolar talep eden bir portre fotoğrafçısıysanız ve bu kamerayı almayı düşünüyorsanız o zaman önceliklerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Benim de bir IQ3’üm yok ama eğer ihtiyacım olursa da kiralarım, satın almam, işte bu kadar basit.

Gördüğünüz üzere fotoğrafçılar bu A mı B mi çekişmesinde baştan kendilerini kaybetmiş durumdalar ve aldıkları spesifik pozisyon konusunda da gereğinden fazla tutkulular. Gerçek şu ki; nasıl hayatta birbirinden farklı koşullardan geliyorsak, fotoğrafçılık da böyle, hepimizin farklı ihtiyaçları var. Bir fotoğrafçı olarak benim için önemli olan bir konu sizin için aynı önemi arz etmeyebilir. Bu çok doğaldır ve sonuna kadar saygı duyarım.

Herhangi bir fotoğrafçılık ekipmanına yatırım yapmadan önce her zaman kendi şahsi ihtiyacınızın ne olduğunu gözden geçirmelisiniz. Düşük ışık özelliği mi gerekiyor? Daha küçük bir şeye mi ihtiyacınız var? Sağlamlığı önemli mi? Eğer yeni bir aydınlatma ekipmanı arayışındaysanız, çok güçlü bir şeye mi ihtiyacınız var? Hızlı senkronize olabilme özelliğine mi ihtiyacınız var? Fotoğrafladığınız görüntüde görmek istediğiniz görüntüyü size verebilecek spesifik ihtiyaçlar neler?

https://cdn.fstoppers.com/styles/full/s3/media/2016/10/28/guide.jpg

Fotoğrafçılık Aksesuarları ve Fotoğrafçılık Ekipmanları : Benim hikayem

Kabul ederler ya da etmezler, piyasada bulunan büyük şirketlerden (ticari şovlarda koca koca stantları olan şirketlerden bahsediyorum) bazılarının ürünlerini ben filme almışımdır. Videosunu çektiğim kamera şirketinin çekimini yaparken rakip şirketin kamerasını kullanmışlığım vardır. Bunu da, o an bana ihtiyacım olan görüntüyü yaratabilmek için en etkin çözümü rakip kamera sağlayabildiği için, yapmışımdır. Mesela, üç büyüklerden birinin reklam videolarını filme alırken iki adet (artık üretilmeyen) Samsung NX1 kullanmıştım. Neden? Çünkü 4K çözünürlüğü vardı ve piyasadaki DSLR’ler o an için bu kadar kaliteli çözünürlüğe sahip değildi. 4K çözünürlük özelliği 1080 çalışma alanında bana montaj aşamasında çok daha fazla esneklik sağladı. Samsung NX1 hafif, taşınabilir ve en basitinden atılabilir bir kameraydı. Ana kamera ve kuş bakışı görünüş için kullanmıştım ve kimse de aradaki farkı anlamamıştı.

Aydınlatma firması için çekim yaparken de prodüksiyonu aydınlatmak için rakip firmanın ışıklarını ve/veya modifiye edicilerini kullanmıştım. Örnek vermek gerekirse röportaj seanslarını çekmek için yıllarca  Profoto D1 üzerinde 59″ Westcott Zeppelin’den yararlandım. Hatta o röportaj seanslarından bazıları Profoto tarafından kullanılmıştı. Tahmin edersiniz ki, bunu yapan tek fotoğrafçı / filmci de ben değilim. Bu tarz setlerde çalışırken olabildiğinizce diplomatik olmaya çalışırsınız ancak gerçek şu ki, yine de önceliğiniz elinizdeki işi bitirmektir.

Son günlerde mekan çekimlerinde kamera arkası görüntülerini ve reklam videolarını filme alırken Sony a7 II ve Sony a6300’ü esas kameralarım olarak kullanıyorum. Sebebi çok basit. Hafifler, taşınabilirler ve (aynı Samsung NX1 gibi) iş bitiminde atılabilirler, yani birinin başına sette bir şey gelse, üzüntüden ölmem. Daha pahalı kameralara kıyasla daha kolay yerine yenisini koyabilirsin ve yine de işi gerektiği gibi yapabilecek kadar iyilerdir. Asıl fotoğraf kameramın ne olduğu sorusunun cevabı kesinlikle o an elimde ne olduğuna bakar, Sony, Canon veya Phase One; ne çekiyor olursam olayım asıl hedefim her zaman için elimdeki işi bitirmektir.

Fotoğrafçılık Aksesuarları ve Fotoğrafçılık Ekipmanları : Herhangi bir şey satın almadan önce gözden geçirmeniz gerekenler

Bir ekipman satın almadan önce her zaman kendinize şu 3 soruyu yöneltmeyi unutmayın:

  1. İşi bitirmek için yeterli mi?
  2. Satın almaya gücünüz yetiyor mu?
  3. Gereklilikten mi yoksa istediğinizden mi?

Kendinize karşı dürüst olun. Eğer ilk iki sorudan birine bile cevabiniz ‘Hayır’sa veya sadece istiyorsanız o zaman sonrasında tartışmasız vicdan azabı çeken yine siz olacaksınız. Aynasız mı çekmek istiyorsunuz? Bir deneyin. DSLR ile mi çekmek istiyorsunuz? Şimdiden iyi eğlenceler. iPhone’nunuzla mı çekmek istiyorsanız? Neden olmasın. Demek istediğim şu: ne alacağınız konusunda diğer insanların size etkilemesine izin vermeyin. Neye ihtiyacınız olduğunu bilen tek kişi sizsiniz.

Yazar ve Kaynak : Jeff Rojas

 

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions