Profesyonel Doğa Fotoğrafları için Nereye Odaklanmalı

Posted by

Profesyonel doğa fotoğrafları çekerken nereye odaklanmalıyım?

Normal bir doğa çekimi yapıyorsanız eğer odak noktasına alabildiğinizce çok nesneyi almanız gerekmektedir.

Bunu anlamı daha geniş bir alan derinliği elde etmek için daha küçük değerli bir diyafram kullanmaktır. Bu durum da bir nevi odakta yer alan öğelerin, hem uzak hem de yakın görünmesini sağlar.

Profesyonel doğa fotoğrafları için Hangi durumda görüntüye odaklanmak gerekir?

Birçok fotoğrafçının odak noktasını görüntünün tam ortasına veya ufuk noktasına ayarladığından şüphe duymaktayım. Ancak bu durum odak noktanız için pek de ideal bir bölge olmayabilir.

‘’Odak noktası, görüntünün yarım çizgisinin de aşağısında veya bambaşka bir noktada olmalıdır.’’

Profesyonel Doğa Fotoğrafları için Nereye Odaklanmalı Tavsiyeler

Açıkçası esas kelimenin ‘’üçüncü yol’’ olduğundan emin değilim; ancak bunu söylemenin nedeni odak noktasına alabildiğince geniş bir miktar sığdırması ve yukarıda göreceğiniz üzere görselin yaklaşık olarak yukarıdan üçüncü sırasının odağı yansıtmasıdır.

Bu oldukça olarak kullanılan bir kuraldır; ancak üçüncü çizgi dışında görseliniz bambaşka bir etki içeriyorsa bu kuralı yok saymak isteyebileceksiniz fakat görseliniz etkileyici bir odak noktası içermiyorsa bu kuralı kullanmanız yeterince etkileyici olacaktır.

Tekrarlayınca birçok şeyi kaybetme korkusu yaşadığımdan dolayı kullanmaya hiç de hevesli olmadığım üçüncü çizgi fotoğrafçı bir arkadaşım tarafından oldukça karmaşık bir nedene bağlanmıştır. Bildiğiniz üzere genelde öznenize çok uzakta olduğunuz zaman, yaptığınız çekimde uzakta yer alan görsel keskin ve güzel görünecektir fakat yakında çekim yaptığınız özne fark edilir bir şekilde odak dışında yer alacaktır. Ancak odak noktanızı, alçak üçüncü çizgiden alıyorsanız alan derinliğini artırmış ve alan derinliğini odak noktasının daha da gerisine çekip genişletmiş olacaksınız; böylelikle daha da keskin bir görüntüye sahip olursunuz.

Profesyonel doğa fotoğrafları Karşıt Görüş- Yaptığım birçok araştırma sonucunda bu teknik kullanımına karşı birçok tartışmayla karşılaştım. Aslında bu olgu, kullandığınız lensin odak uzaklığı, yapacağınız çekimin boyutu veya biçimi (yatay veya dikey), kullanacağınız diyafram ve öznenizin sizden uzaklığı gibi birden çok şeye bağlı olarak değişim göstermektedir. Benim için bu kuralı öğrenmek ve uygulamak yaptığım doğa çekimleri için oldukça yararlı olmuştur, ancak üçüncü bölgeye odaklanmak çok da büyük bir fark yaratmamaktadır, önemli olan öznenize bir fotoğrafçı olarak olabildiğinizce yakın olmaktır.

Belki de birçoğumuz için bir değişiklik oluşturmayacak olan yüzde birlik kurallarından biri olan bu olgu, yüksek yerlerden yapacağımız doğa fotoğraflarında değişimi sağlayabilmektedir.

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions