Uzun Pozlama Nasıl Yapılır 8 Önemli Püf Noktası

Posted by

Uzun pozlama fotoğrafları son yıllarda birçok gazetenin kapağını süsleyerek ve birçok internet sitesinde paylaşılarak popülerlik kazanmıştır. Piyasada, 10-değeri doğal yoğunluk filtresine alternatif olarak geliştirilen birçok seçenek ile beraber çekimi hiç bu kadar iyi olmamıştı. Bu tarz yüksek yoğunluk filtreleri kullanmak daha önce düşünmediğiniz bazı problemlere yol açabilmektedir. Bir çok mesajla uzun pozlama nasıl yapılır sorusu bana soruldu. Bundan dolayı aşağıda yararlanabileceğiniz bazı taktikleri sizlere sundum.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır 8 Önemli Püf Noktası Tavsiyeler

Gün batımında Pitstone Yel Değirmeni. (ISO100, f/18, 118s)

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır İlk Olarak Birazcık Arka Plan;

Bir doğal yoğunluk filtresi, herhangi bir renk tonu bırakmadan ışığı ortaya çıkan resimde yok etmelidir. Her doğal filtre yoğunluk ‘’değeri’’, 2 faktörü sayesinde kameraya gelen ışık miktarını düşürür.

  • 1 değeri = 21 = 2 = Doğal Yoğunluk Filtresi 2
  • 2 değerleri = 22 = 2*2 = 4 = ND4
  • 3 değerleri = 23 = 2*2*2 = 8 = ND8
  • 4 değerleri = 24 = 2*2*2*2 = 16 = ND16
  • 10 değerleri = 210 = 2*2*2*2*2*2*2*2*2*2 = 1024 = ND1024

Oldukça yaygın olarak kullanılan 2 değeri filtresi (genellikle ND4’e eşdeğer gelmektedir) 4 faktörü tarafından kameraya vuran ışığın değerini düşürür. Bir 3 değeri filtresi (ND8) 8 faktörü tarafından değeri 10 durağına gelene kadar düşürmektedir. Işığın ise 1024 faktör tarafından değeri azaltıldığı zaman deklanşörün filtresiz bir şekilde 1000 değerinden daha fazla açılması gerekecektir.

Gökyüzü karşısında ipeksi su yataklarına veya bulutlara sahip olmanıza neden olmasına rağmen bu durum ayrıca iş akışında, aşırı ışık düşüşünden dolayı ortaya çıkacak olan sorunların üstesinden gelebilmek için oluşturulmuştur.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır 8 Önemli Püf Noktası Tavsiyeler

Derwent Kaplıcası, Göl Bölgesi, İngiltere. (ISO100, f/16, 67s)

Uzun Pozlama Fotoğraflarına Dair İpuçları,

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Birinci İpucu:

Tripod birçok doğa fotoğrafçısı için ana malzeme olmasına rağmen bir 10-durak filtresi ile çekim yaparken daha da önem kazanır. Pozlamaları birkaç dakikadan daha fazla bir süreye yaymasından dolayı tripodunuz oldukça sağlam duracaktır. Kısacası bunun anlamı, tripod ayaklarının sağlam zeminde durması, merkez kısmın genişletilmemesi ve kayışların rüzgârla beraber uçmaması için sabitleştirilmesi gerektiğidir.

Birçok insanın yazısında, kameranıza ekstra sağlam ağırlık yükleyebilmek için kamera çantanızı tripod üzerine bağlamanz gerektiğini okumuşsunuzdur; ancak bana sorarsanız hava eğer rüzgârlıysa ekstra dengesiz bir ağırlık yüklemek tripodu sabitlemenizi sağlamayacaktır.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır İkinci İpucu:

Nesneler oldukça parlak olmamasına rağmen bahsedilen filtre çok yoğun olduğu için otomatik netliğin kullanılabilmesine olanak sağlayacak olan yeterli ışık kameraya girmemektedir. Kısacası manuel odağı değiştiriniz ve ardından filtreyi dikkatli bir şekilde takınınız böylece bu değişiklik, filtresiz bir şekilde çekime odaklanmanızı ve görseli oluşturmanızı sağlayan en iyi yöntem olacaktır. Böylelikle deklanşöre bastığınızda lens odak arayışına girmeyecektir.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Üçüncü İpucu:

Pozlama süresince bakaç(vizör) deklanşörünü kapatmak veya en azından bakacı örtmek, doğru ışık uzaklığını belirlemek ve rastgele gelen ışığı engellemek önemlidir. İkinci ipucunun ne kadar ciddi olabileceğinden emin olmamama rağmen otomatik pozlamanın açık bir vizör tarafından ne kadar etkileneceğini bilirim. Bu nedenle artık işimi şansa bırakmayıp çekimden önce bakaç kısmını kapatıyorum.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır  Dördüncü İpucu:

60 saniyeden fazla süren çekimleriniz için kameranızı örtücü (b) ayarına getirmeniz gerekecektir. Bu örtücü konumda olan ayarı kullanmak siz seçene kadar deklanşörün açılmasına olanak sağlar. Oldukça uzun pozlamalara imkân sağlar, bunun anlamı ise;

  • Belirli bir süre içerisinde deklanşörün açılması için genellikle uzak deklanşör kablosuna ihtiyaç duyarız. (Kameranın rüzgârda savrulmaması için çekim esnasında uzatma kablosunu Velcro kullanarak tripoda bağlamak iyi bir fikir olacaktır.)
  • Deklanşörü ne kadar bir süre açık bırakacağınıza dair hesaplamalar yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Bazı durumlarda ise matematik gereksiz gelebilir (örneğin, filtresiz bir pozlama ¼ saniyelikken 10luk bir durak filtresi kullanarak 0.25s x 1000 = 250s, 250s/60 = 4 dakika’ya dönüşür.) ;ancak diğer durumlarda ışığın çok hızlı bir şekilde değişim göstermesinden ötürü daha büyük zorluklar oluşacağından bazı telefon uygulamaları yararlı olabilir (Örneğin, Android veya IOS için NDCalc).
Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Beşinci İpucu:

Çekim için doğru koşulları belirlemek çok önemlidir. Uzun soluklu pozlama çekimleri için ideal koşullar, gökyüzünde benekli bulutların ve güçlü bir rüzgârın olduğu zamanlardır. Eğer gökyüzünde bulut veya rüzgâr yoksa görselinize ekleyebileceğiniz bir hareket de olmayacaktır.

Bense çekimlerimi gün doğumunda ve gün batımında yapmayı tercih ederim; özellikle güneşin alçak bir şekilde gökyüzünde durması ve bulutlardaki zıtlığı artırması sonucu fotoğrafın son halinde aşırı efekt meydana getirerek oldukça etkileyici bir hava kazandırmaktadır.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır 8 Önemli Püf Noktası Tavsiyeler

Kireç taşı kaldırımı üzerinde gün doğumu. (ISO160, f/13, 50s)

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Altıncı İpucu:

Düşük ISO değerinde olsa bile aşırı uzun pozlamalar piksel bakımından parazit oluşturur. Bunları belki de kameranızın sıvı kristal ekranında (LCD) görüntülediğinizde göremeyeceksiniz fakat bilgisayarınızın monitöründe %100lük değerle görüntülediğinizde, görselinizde birkaç parlak kırmızı/yeşil/mavi pikseller göreceksiniz.

Bunları kaldırmanın en etkili yolu, lens kapağı ile beraber aynı uzunlukta ve aynı ISO değerinde çekim yapmaktır. Ölü piksel, yaklaşık olarak sensörünüzdeki parmak izi gibi diğer bütün çekimlerde aynı olacağından dolayı aynı şekilde lens kapağı takılı çekim yapmaya devam ettiğinizde ayni ölü ışıkla beraber tamamı siyah bir görüntü elde edeceksiniz.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Yedinci İpucu:

Bazı filtre markalarının, görüntünün son haline renk tonlarından fazlasını bıraktığı bilinmektedir. Renk tonları, çekim sonrasında daha doğru bir şekilde elde edileceği için RAW ayarında çekim yapılması önemli olacaktır. Bazen uzun fotoğraf çekimlerinde geri dönüşü olmayacak sonuçlar ortaya çıkar; bu durumun çözülebilmesi için siyaha veya beyaza çevrilmesi gerekmektedir.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır Sekizinci İpucu:

Uzun çekimler kötü görseller elde etmek için yapılmamaktadır. Anlayacağınız aşırı çaba sarf ettiğiniz bir çekimin sonucunda kötü bir fotoğraf elde etmeniz sizi daha da çok üzecektir.

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions