Enstantane Hızı Nedir Ne demektir ?

tarafından gönderildi

Enstantane fransızca bir kelimedir ve tam Türkçe anlamı TDK da bulunmamaktadır. Ben açıklarsam iki olay arasında geçen zaman dilimidir. Mesela yerinizden kalkıp kapıya kadar gitme süreniz bir enstantanedir. Futbol maçında bir futbolcunun şutu ve kalecinin kurtarışı arasında geçen süre bir enstantanedir.

Fotoğrafçılıkta en önemli ayardan biridir enstantane hızı ayarı. Her ne kadar biz enstantane hızı ayarı desekte ingilizce anlamı daha doğru bence. İngilizce de enstantane hız ayarına shutter speed denir. Shutter speed ‘i Türkçeye çevirirsek pozlama süresi deriz. Ne kadar süre pozlayacağımızı enstantane değeri ile makineye belirteriz.

Fotoğraf çekmek bir süre işidir. Ne kadar kısada sürse arada bir zaman geçer. Bazen saniyenin 2000 de 1 inde bir fotoğraf çekersiniz bazende 10 saniyede bir fotoğraf çekersiniz. İşte bu sürelerin hepsi enstantane süreleri yani değerleridir.

Fotoğraf çekerken biz sadece çekmeyi başlatırız. Çekme işlemini makine bitirir. Ne zaman bitirmesi gerektiğini makineye bildirmemiz gerekir. Mesela küvetinizi suyla dolduracaksınız. Musluğu açtınız. Küvet dolduğunda kapatmanız gerekir. 1-2 denemeden sonra küvetin 5 dakikada dolduğunu öğrendiniz. O zaman gider normal işlerinizi yapar ve 5 dakika sonra gelir musluğu kapatırsınız.

Şimdi çekeceğiniz fotoğraf karesini ne kadar sürede çekebileceğinizi bilecek tecrübeye eriştiğinizde sizde makinenize bu kadar sürede fotoğraf çekmeyi bitir diyebilirsiniz. İlk başlarda otomatik hız ayarı seçmekten çekinmeyin çoğu profesyonelde günlük fotoğraflarında sadece çekecekleri kareye odaklanır. Herhangi bir ayarı düşünerek vakit kaybetmez ve anı yakalar.

Enstantane Hızı

Enstantane hızı değerleri bulb modu ve zamanlayıcılar hariç 30 saniyeden başlar saniyenin 8000 de birine kadar gider. Makinenize göre rakamlar değişebilir. Saniyenin üstündekiler 1, 2, 4 gibi tam sayılardır. Saniyenin altındakiler ise 1/2 , 1/4 ,1/8 , 1/16 …. 1/1000 gibi kesirli sayılardır. Genellikle insanlar 1000i görünce büyük sayı zanneder. İlköğretim matematiğimizi hatırlarsak 1/1000 çok küçük bir sayıdır. Bu sayıları daha iyi anlamak için matematiğin kesirli sayılar konusunu tekrar okuyabilirsiniz.

Çekeceğimiz kare hızlı mı değil mi onu anlamalıyız. Mesela bir dağı çekiyoruz. Dağ hareket etmediğine göre hıza ihtiyacımız yok. Olabilecek en yüksek enstantane değerlerini seçebiliriz. Neden olabilecek en yüksek diyorum çünkü ortamdan fazla süre ışık toplarsanız o zaman bembeyaz bir sayfa çıkar karşınıza. Zaten 2-3 denemeden sonra istediğiniz ayarları bulursunuz.

Çekeceğimiz kare hızlıysa o zaman bizim düşük enstantane değeri seçmemiz gerekir. Mesela hızla giden bir araba için 1/1000 lere inebilirsiniz. Koşan bir insan için ise 1/100 lere inebilirsiniz. Bu rakamlar tamamen fotoğraf makinenizin, lensinizin özelliklerine ve diğer ayarlara göre değişecektir.

Elinizde fotoğraf çekiyorsanız eliniz ufak da olsa titreme yapacaktır. Bu nedenle elde çekimlerde 1/30 dan daha büyük bir değer almanız zordur.

Enstantane

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions