exif bilgileri exif nedir

tarafından gönderildi

EXIF Bilgileri Kullanmak

Bugün size anlatacağım terim EXIF bilgileri.

Exif nedir ?

EXIF’in açılımı ‘Exchangeable Image File’ (Değişilebilir Görüntü Dosyası). EXIF verisi, makinanızın çekilen fotoğrafla birlikte depoladığı ve bu fotoğrafın teknik özelliklerini barındıran bir dizi bilgi. Bu veri fotoğraf dosyası ancak JPEG veya TIFF formatındaysa kaydediliyor. Neredeyse bütün üreticiler EXIF’i destekliyor, siz bilseniz de bilmesenizde makinanız bu bilgileri muhtemelen kaydeder.

Belki de bu konu hakkında konuşmanın en iyi yolu size, oğlumun bu sabah çektiğim fotoğrafının

EXIF verilerini göstermek(onunla hava atmak için bir fırsat).

İşte fotoğraf: X

 

Bu fotoğrafla ilişkili EXIF dosyasını bulmanın birkaç yolu var.

1. İlk olarak, eğer fotoğraf makinanın içindeki hafıza kartındaysa oradan görüntüleyebilirim. Canon DSLR makinamda bunu önizleme(preview) modundayken ‘info’ tuşuna basarak görebiliyorum. Bu durumda makina bana fotoğraf hakkında enstantane hızı, diyafram, tarih ve

saat gibi birkaç bilgi verecek.

 

2. Bir görüntünün EXIF verilerine ulaşmak için yapılabilecek bir başka şey de görüntü dosyasının üzerine sağ tuşla tıklamak ve ‘özellikler’ine girmek. Bunu yaptığım zaman Mac bilgisayarda aldığım şey:

 

Exif-2

EXIF verilerinin hepsini göstermese de bazı temel bilgileri sağlıyor.

3. Son olarak, EXIF verisinin göstermenin yollarından biri de fotoğraf düzenleme programları. Ben Photoshop Elements 2.0 (Mac için) kullanıyorum, bu programda ‘File’ ve ardından ‘File Info’ seçiyorum. Bu, görsel hakkında ‘genel’ ve ‘EXIF’ olmak üzere iki çeşit bilgiye ulaşmamı sağlıyor. EXIF opsiyonunu seçtiğimde şöyle bir şeyle karşılaşıyorum:

 

Exif Bilgileri

Exif

 

Kullandığım kamera dahil, çözünürlük, çekimin tarih ve saati, enstantane hızı, ISO ve diyafram gibi çekilen görüntü hakkında bazı bilgileri görebilirsiniz, biraz daha aşağı inersem odak uzaklığını da görebiliriz(105mm).

Değişik kameralar ve fotoğraf düzenleme programları demek EXIF Verilerinin değişeceği anlamına gelir (eski kameralar daha az bilgi saklardı) ama çoğu, temel bilgileri size sunar.

EXIF verisinin kullanışlı olmasının birkaç nedeni vardır, en önemlisi fotoğrafçıya hangi çekimler arasında karşılaştırma yapma imkanı sunar, böylece neyin doğru neyin yanlış yapıldığı anlaşılabilir.

 

Örneğin, yukarıdaki fotoğrafa bakıp ‘keşke daha geniş alan derinliği kullansaydım da odak sadece el ve yüzde olmasaydı’ diye düşünebilirim. Ardından diyaframa bakar (f/4.0), bir dahaki sefere daha geniş alan derinliği istediğim için daha küçük bir diyafram aralığı kullanmam gerektiğini öğrenebilirim(f/5.6 ya da daha fazla). Benzer bir şekilde ISO değerine bakabilir ve çok kumlu göründüğünü ve 400 değerinde olduğunu belki de 200 olması gerektiğini görebilirim.

EXIF bilgileri kullanımı her fotoğrafta yapacağınız bir şey değildir ancak, özellikle dijital fotoğrafçılığa başlarken kendinizi geliştirmek sık sık kontrol edilip çeşitli denemeler yapılması uygun olur.

Yazan: Darren Rowse

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions