Fotoğraf Makinesinde iso Nedir

tarafından gönderildi

Fotoğraf makinesinde iso nedir sorusunu cevaplamadan önce iso nedir ona bakalım. Geçmişte analog makinelerde var olan ASA ve DIN sistemleri üzerine International Organization for Standardization ( Ululararası Standartlar Örgütü ) tarafından geliştirilen fotoğraf makinesinin imaj sensörünün ışığa ne kadar hassas olduğunu sayısallaştıran bir sisteme kısaca ISO denir.

Fotoğraf makinelerinde iso ayarları vardır minimum 50 , maksimum ise 128000. İleride daha yükseği yapılabilir belkide yapılmıştır.

İso değeri ne kadar düşük olursa fotoğraf makineniz ışığa karsı o kadar az hassas olur. Mesela makinenizde en düşük iso ayarı 100 ise , iso 100 ayarında makineniz toplayabileceği en yavaş ama en temiz ışığı toplar.

İso değeri ne kadar yüksek olursa fotoğraf makineniz ışığa karşı o kadar fazla hassas olur. Mesela makinenizde 12.800 iso ayarı seçerseniz o zaman makineniz çok hızlı ışık toplayacaktır ancak çokca kirli ışık toplayacak. Bu kirli ışıklarda fotoğrafınızda size kumlanma dediğimiz noise (kirlilik) ile gelecektir.

Toparlarsak iso hızlı ışık toplama işidir. Peki fotoğralarımızda iso’yu nasıl ayarlamamız gerekiyor ?

Hıza ve ışığa ihtiyacınız varsa isoyu artıracaksınız diğer her durumda en düşük isoyu seçeceksiniz. Yani fotoğraf makinenizin ve lensinizin özelliklerinin yetmediği yerlerde isoyu artırmanız lazım. Bir Canon 100d ile kit lens 18-55 kullanıyorsanız ve ışığa yada hıza ihtiyacınız varsa o zaman isoyu artırmamız gerekiyor. Bu görüntü kalitesini düşürecektir ama hiç çekememekten iyidir. Aynı anda yanınızda başka biri Canon 5d mark 3 ve canon 50mm f/1.2 lens ile aynı kareyi hıza ve ışığa gerek duymadan iso 100 ile çekebilir. Buda onların neden pahalı olduğunu gösterir. Demekki her fotoğrafa ve ortama göre değil aslında makinemize ve lensimize göre isoyu ayarlamamız gerekiyor.

Bazı profesyonel makinelerin iso kaliteleri çok iyidir mesela 800 isoda bile hiç kirlilik üretmeden fotoğraf çekebilir ve zaten bu nedenle onlara profesyonel makine denir ve bu nedenle pahalıdırlar.

Fotoğraf Makinesinde iso Nedir ? Neden Gereklidir ?

Basit bir örnekle başlayalım diyelim ki makinemizle bir fotoğraf çekeceğiz ve iso 100 değeri ile bu fotoğrafı çekmek için enstantane ayarımız 1 saniye olmalı.

100 değeri ile 1 saniye ise :
200 değeri ile 1/2 saniye
400 değeri ile 1/4 saniye
800 değeri ile 1/8 saniye
1600 değeri ile 1/16 saniye
3200 değeri ile 1/32 saniye

de fotoğrafı çekebiliriz. Bunu basit matematikle gelişterebilirsiniz. İso 100 de 1/10 saniye ise iso 1600 de 1/160 saniyede fotoğraf çekebilirsiniz.

fotoğraf makinesinde iso nedir fotoğraf makinesinde iso nedir

Toparlarsak , önce makinemizi ve lensimizi tanıyoruz. Sonra çekeceğimiz fotoğrafta en geniş diyaframı ve en yüksek enstantane hızını seçmemize rağmen hala hızı yada ışığa ihtiyacımız varsa gereken süre kadar iso yu arttırıyoruz.

İso değerini arttırıp düşürmeye örnekler :

Ortam karanlıksa ışık lazım değeri arttır.
Tripoda takılıysa hız derdin yok, değeri düşür.
Çok hareketli bir nesne var, fotoğraf makinen ve lensin yeterince hızlı değil, demekki hız lazım değeri arttır.
Çok yavaş stabil duran bir nesne yada şahıs çekiyorsun değeri düşür.
İç mekandasın ışık yeterli değil değeri arttır.
Flaş varsa ışık var, değeri düşür.

Son olarak akılda kalması için arabalardan örnek vereyim. Bir Volkswagen Golf arabanız var ve gaza basıyorsunuz. Yavaş yavaş hızlanıyorsunuz. Arkadaşınızda ferrari var o bastımı anında hızlanıyor. Golf’ü düşük iso , ferrariyi yüksek iso ile yakalarsınız.

Yine aynı örnekle sizin elinizde Canon 100d ve kit lens var bu Golf’tür. Arkadaşınızda Canon 5d mark 3 ve canon 50mm f/1.2 lens var buda Ferraridir. Eğer amatörce fotoğraf çekiyorsanız Golf size yeter de artar. Profesyonelseniz o zaman Ferrari lazım. Bütçeniz yetmiyorsa tüketim çılgınlığına girip Ferarri almaya kalkışmayın.

Fotoğraf Makinesinde iso Nedir sorusuyla alakalı cevaplarınız yada yeni sorularınız  varsa lütfen yorum yapın yada bizimle iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions