Manuel Fotoğraf çekim Modu Deklanşör Gecikmesi

Posted by

Manuel çekim Modundayken kameranızın ayarları üzerinde tam bir hakimiyete sahipsiniz ve enstantane hızı, diyafram, ISO, beyaz dengesi ve flaş gibi bütün ayarları göz önünde bulundurmanız gerekir. Deklanşöre basmadan herşeyi kontrol etmelisiniz. Size çekimlerinizi istediğiniz gibi yapabilme esnekliği verir. Tabi, manuel mod kullanabilmeniz için ne yaptığınızı iyi biliyor olmanız gerekir. Benim tanıdığım bir çok makina sahibi çoğunlukla öncelikli modları kullanıyor.

Deklanşör Gecikmesini Önlemek İçin Ön-Odaklama

Manuel Fotoğraf çekim Modu Deklanşör Gecikmesi Temel Bilgiler

Dijital fotoğrafçılığa ilk adımım küçük bir point and shoot Canon makinayla başladı. Anında aşık olmuştum, çok sayıda fotoğrafı fazla zorluk yaşamadan ve para harcamadan çekebilmek, çektiklerimi anında görebilmek ve bu çekimleri farklı şekillerde kullanabilme kolaylığı beni cezbetmişti.

Dijital fotoğrafçılığın sadece bir yönünden anında nefret etmeye başlamıştım – deklanşör gecikmesi.

Deklanşör Gecikmesi 

Yeni makinamla çektiğim ilk fotoğraflarda deklanşöre basmanın istediğim, o an gördüğüm pozu yakalamak olmadığını anlamıştım – makina pozu yakalarken en az 1 saniye gecikme oluyordu. Modern dijital makinaların çoğu bu deklanşör gecikme problemini ciddi ölçüde indirgedi. Aslında bakarsanız, benim test ettiğim kadarıyla ciddi bir gecikme yaşayan tek makina telefonumdaki kamera oldu (Nokia N95 – 5 megapiksel kamerası var ama sinir edecek kadar yavaş). Point and shoot makinaların çoğunda farkedilebilir bir gecikme olmuyor ancak yine de bu konuda çok soru alıyorum.

Birçok kişinin deklanşör yavaşlığından şikayetçi olmasının sebebinin kameranın odaklanmasına izin vermemeleri olduğunu düşünüyorum. Bunu geçen gün bir point and shoot fotoğraf makinası sahibinin tekniğini gözlemlerken farkettim. Bir sahne görür ve fotoğraf makinasını çekim yapmak için kaldırır ve bir harekette deklanşöre basarlar, anında sonuç beklerler.

Tabii ki, kameranın odaklanmak için biraz vakte ihtiyacı oldu ve arkadaşım bunu hemen ‘deklanşör gecikmesi’ olarak damgaladı.

Bir anı, mümkün olan en az gecikmeyle yakalamak istiyorsanız ön-odaklama yapmayı deneyin, buna değecektir.

Bunu yapmanın yolu çekmek istediğinizi kadraja almak ve deklanşöre sadece yarım olacak şekilde basmaktır. Bunu yapın ve bu halde(deklanşör yarım basılı), parmağınızı kaldırmadan istediğiniz poz veya an gelene kadar bekleyin ve artık deklanşöre tam olarak basabilirsiniz.

Arkadaşıma bu tekniği gösterdim ve point and shoot kamerasında zamanlamayı nasıl tam olarak tutturduğuna şaşırmıştı. ‘Deklanşör gecikmesi’ gitmişti, yapması gereken tek şey ön-odaklamayı anlamaktı.

Cevirmen iş başında !!! Çevirmen bizim için beğendiğimiz yazıları yabancı dillerden Türkçe'ye çeviren bir manyaktır. Bazen tam çevirir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions