Megapiksel Megapixel

tarafından gönderildi

Megapiksel tanımını yapmadan önce öncelikle piksel ( ingilizce pixel ) nedir tanımını yapalım. Hepimiz okulda kareli defter kullanmışızdır. Şimdi bu kareli defter sayfanızda bulunan her bir kare bir pikseldir. Mümkünse yakınınızda bir kareli defter varsa alın bakın.

1 kare = 1 piksel.

Örnek olarak kareli defter sayfanızda yukardan asağıya 40, soldan sağa da 25 kareniz var. Tebrikler 40×25= 100 piksel bir defteriniz var.

Peki megapiksel nedir?

Matematiksel olarak kolay hesaplanması için 1 milyon tane piksele 1 megapiksel denir. 1 kilonun 1000 gr olması gibi.

Şimdi megapikseli anladık. Peki kamerelarda ve fotoğrafta megapiksel nedir ?

Kameranızın çekeceği fotoğrafı kareli defteriniz gibi karelere böldüğünüzde kaç tane kare yani kaç tane pixel varsa kameranız o kadar piksellidir. Milyonlardan bahsetmemek için de megapikselle ifade edelir. 20 milyon piksel kamera demek yerine 20 megapikseli tercih edelir.

Fotoğraflarda var olan her bir piksele kameranız tarafından görüntü işlenir. 20 megapiksel bir kamera da 20 milyon tane ufak kare vardır ve her bir karede görüntü vardır. Fotoğraf dediğimiz şey aslında bu 20 milyon karenin birleşiminde oluşan büyük dörtgendir. ( karede olabilir ama genelde 3 e 4 oranında dikdörtgen olur.)

Kameranızın megapikseli ne kadar yüksekse o kadar çok kareniz olur bunu anladık peki ne işimize yarar bu kadar çok kare ?

Fotoğrafları bilgisayarda zoomlayabildiğiniz kadar zoomlayın o zaman bahsettiğimiz kareleri göreceksiniz. Ne kadar çok megapiksel varsa o kadar çok zoomlayabilirsiniz. Bir fotoğrafı poster yapıp basmayacaksanız, geniş ekranda çok fazla zoomlamayacaksanız aslında megapiksele bir ihtiyacınız yok.

Çekilen fotoğrafın keskinliğine, renklerine ve bilimum özelliklerine kameranın kaç megapiksel olduğunun doğrudan bir katkısı yoktur.

Peki neden sürekli kameralar pazarlanırken öncelikle megapiksel ‘den bahsedilir?

Bu tamamen pazarlama stratejisidir. Kameraların bir çok özelliği vardır ancak çoğu biraz komplekstir. Genel tüketicileri en kolay tavlama yöntemi megapikseldir. Fotoğrafları 10-15 kez zoomlamayacak , poster yapmayacak genel kullanıcılar için 5 megapiksel üstü kamera almak tamamen gereksizdir. Ama pazarlama stratejileri ve tüketim çılgınlığı ile bir kullanıcının 10 yıl kullanabileceği bir makineye 2 yıl sonra bak bunun şu kadar megapikseli çıktı gel değiştir denir.

MP boyutları :

Megapiksel Megapixel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions