Ganos Yolu Uçmakdere

Posted by

Ganos Yolu – Ucmakdere Rotası 21.04.2017

Geçsede yolumuz bozkırlardan denize çıkar sokaklar…

Bu hafta Uçmakdere’ye gidelim istedik, hem ne zamandır gitmediğimiz ve bizde anısı olan bir yerdi hem de eşsiz manzaranın tadını çıkartalım, kendimizi dağlara vuralım istedik.

Bilbo’nun dediği gibi; “tekrar dağları görmek istiyorum Gandalf, dağları…”. Uçmakdere’de dağ olmasada hatırı sayılı yükseklikte bir Kartalkaya’sı mevcut, yaklaşık 950 metre. Yürüyüşümüze Uçmakdere köyünün içerisinden başlayıp köy içinden yukarı doğru çıkmaya başladık. Burada Ucmakdere rotası ile Ganos yolu rotasını birleştirmek istedik. Köy içindeki yoldan dere kenarından dağlara doğru çıkmaya başladık, yol güzel ve tepeye kadar aşağı yukaru %10 civarı eğim ile tırmandık.

Patika üzerinde oldukça fazla su kaynağı mevcut, bu rotada su sıkıntısı yok. Yürüyüşçüler için su kaynakları yanlarına ve manzaralı yerlere koyulan banklar var. Grup yürümeler için de iyi bir rota.

Rotanın tek problemi, Kartalkaya’nın oradaki gölet’in etrafındaki hayvanlar. Civar köylerinden buraya sık sık hayvanları otlatmaya getiriyorlar ve tabi yanlarda 8-10 köpek oluyor. Uzaktan görür görmez havlayarak geliyorlar fakat biz herhangi bir zarar görmedik. Genelde çobanlar müdahale ediyor. Diğer taraftan biz de boş değildik, yanımızda kopek kaçırıcı ve elektro şok cihazı vardı. Bir şekilde işe yarıyorlar.

Rotanın özelliklerine gelince… Biz Uçmakdere’den başlayıp Yeniköy civarına indik ve asfalt yönden geri dönerek rotayı tamamladık. Aslında aşağı inmeden direk Uçmakdere’ye inecektik fakat öyle bir iniş yeri göremedik.

Yeterli bir yüksekliğe ulaştığınızda, aşağıda yamaç paraşütlerini izlemek keyifli oluyor. Sanıyorum onlar 500-600 metre civarından atlıyorlar. Biz ise 950 civarına çıkmıştık.

Ucmakdere’nin farklı rotalarını Ganos Yolu ve Uçmakdere Yolu’nu birleştirerek iki kez üst üste yaptık. Bir hafta ara ile gittiğimizde doğanın baharı nasıl karşıladığına şahit olduk. İkinci gidişimizde kelebekler, kertenkeleler baharın gelişini kutluyorlardı.

Aşağıda rota detaylarını ve bazı fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Ganos Yolu Uçmakdere Gezi

Ganos Yolu Parkurları 


Ganos Yolu Uçmakdere Gezi

 

MinikKechi – Still much to learn you have young Padawan Nam-ı diğer yardıran yolgezer. Aynı zamanda ekonomist, piyasa…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions