Zeytinburnu – Haliç Sahil Rotası – Akılsız başın cezasını ayaklar çeker

Posted by

Zeytinburnu – Haliç Sahil Rotası 21.05.2017 Pazar – Akılsız başın cezasını ayaklar çeker 

 

Merhaba a dostlar. Bu hafta havanın yağmurlu olmasından mütevellit hafif “old Istanbul” içine katıp haliçi dolaşalım istedik. Sabah 6 gibi Beylikdüzü’nden yola çıkıp 6:30 gibi Zeyntinburnu – Yenikapı civarı aracımızı parkettik. Hedefimiz kıyıdan Eminönüne ulaşıp, oradan Haliç’I takip ederek Alibeyköy yolu üzerinde Haliç’in bitiş noktasından dönüp Haliç’in diğer tarafından Taksim Tünel ve Karaköy üzerinden tekrar başladığımız yere dönmekti.

Toplam yürüyüş mesafesini 36-37 km olarak hesapladık. Her ne kadar ben 40 km’yi geçmek istesem de, rota o kadar değildi o da başka bahara kaldı diyelim.

Gear olarak ben de asfalta çokta uygun olmayan vibram ve goreteks north face’ler vardı. Rasim ise muhteşem Brooks’larını getirmişti. Ama bakın ne yapmış; arkadaş Brooks’un orjinal tabanlığını çıkarıp yerine BIM’den 8 TL’ye satın aldığı tabanlıkları koymuş. Dolayısı ile yolun ilk 500 metresinde bu tabanlıklar çöpe gitti ve Rasim geri kalan yolu tabanlıksız Brooks ile bitirmek zorunda kaldı. Hali ile gün sonunda bol bol taban ağrısı ve bir kaç su toplama ona hediye oldu. Bende asfalt yolu trekking ayakkabısı ile yürümenin sonunda taban ağrıları ve bir takım kas ağrıları ile rotayı tamamladım.

Dediğim gibi yağmurlu bir gündü. 9 saat 45 dakikalık yürüyüşümüzün yaklaşık 7 saati orta şiddet yağmur altında geçirdik. İkimizinde yağmurlukları bu sure zarfında sınıfta kaldı. Buradan çıkardığımız sonuç Lacoste’un yağmurluklarına güvenip yola çıkmayın.

Haliç’in Eyüp tarafı – yeni Eminönü’nden devam edilen kısmı – rota olarak fena değil. Yalnız şunu söylemeleyim ki bizim herşeyimiz göstermelik. Bisiklet yolu – yürüyüş yolu yapıyorsun boya, tartan değil. Anlamsız yerlerde bitiyor, sahil ile yol arasına bir yapılar giriyor sonra tekrar başlıyor. Yani düzgün bir sahil yolu bulamadık. Beyoğlu tarafı ise tam bir felaket. Haliç kenarı yürüyüş yolu hemen hemen hiç yok.  Eski tersane, askeri bölge, Haliç Kongre alanı, Miniaturk falan derken, direk yol üzeri kaldırımdan yürümek durumunda kaldık.

Yemek olarak ise sabah kahvaltıda Eminönü’nden aldığımız simit ve tostları yedik. Yaklaşık yirminci kilometre civarı muzlarımızı yedik. Yemek olarak ise eski Istanbul’lular olarak Eminönü’nde balık – ekmek yapalım dedik. Yaptık ama inanın eski tadı yoktu.

Bu rota boyunca bir kez daha anladık ki, Istanbul’u terk etmek gerek. Misanthropic ( böyle mi yazılıyordu bu?) insanlar olarak, zaten Istanbul içi rotalardan kaçınıyoruz. Bu yürüyüşte de etraftaki çöpleri, insanların kalitesini, saçma belediyecilik hizmetlerini, rant için yapılanları gördükçe inanın anında kaçma isteği oluştu içimizde.

Uzun lafın kısası;

 

Zeytinburnu – Haliç Sahil Rotası

Kilometre37.14
Süre – Molasız9 saat 05 dakika
Süre – Molalı9 saat 45 dakika
Ortalama Hız4.1 km/h
Minimum Yükseklik-66 m
Maksimum Yükseklik 54 m
Yükseklik Kazancı282 m
Yükseklik Kaybı298 m

MinikKechi – Still much to learn you have young Padawan Nam-ı diğer yardıran yolgezer. Aynı zamanda ekonomist, piyasa…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions