Outdoor Ayakkabı

tarafından gönderildi

Özellikle ayaklarımdan çok dertli olan biri olarak doğru outdoor ayakkabı seçimi benim için her zaman zor olmuştur. Uzun süren araştırmalarımdan sonra artık neye göre karar vermem gerektiğini anladım. Benim için doğru outdoor ayakkabı seçiminde önemli olan hususları madde madde sıralamaya çalıştım.

Outdoor ayakkabı nedir diye sormadan önce outdoor kelimesini açalım. Outdoor tek bir kelime gibi gözükse de içinde bir çok farklı etkinlik barındırır. Bence sahilde yapacağınız bir koşu da outdoor etkinliktir, deniz de yapacağınız bir yüzme de bir outdoor etkinliktir, Ağrı dağına tırmanmak da bir outdoor etkinliktir. Bu nedenle her etkinliğe farklı ayakkabı özellikleri gerekir. Eğer bütçe sıkıntısı varsa “one for all” yani her işi orta seviyede yapan bir ayakkabı seçmeniz gerekir.

Bütçe sıkıntınız yoksa her etkinliğe ayrı ayrı ayakkabılar alabilirsiniz. Toprak zemin için farklı, kum için farklı , asfalt için ayrı ayakkabılar var.

Outdoor Ayakkabı

Hangi etkinlik için outdoor ayakkabı alacaksınız ?

Önce bu soruyu kendinize sorun. Yapacağınız etkinliklere göre doğru ayakkabı önerilerini değerlendirin.

Hangi arazi tipi için outdoor ayakkabı alacaksınız ?

Etkinlik aynı da olsa arazi tiplerini gözden geçirmelisiniz. Örnek olarak koşu etkinliği için , salonda mı, tartan pistte mi , asfaltta mı , toprak ve taşlı yolda mı outdoor ayakkabı ihtiyacınız olduğuna karar verin ve ona göre doğru ayakkabı önerilerini değerlendirin.

Ayak tabanınıza hangi outdoor ayakkabı uygun ?

Ayak tabanınız basitçe düz , orta veya yüksek olabilir. Her ayak tipine uygun ayakkabılar var. Yada nötr bir ayakkabı alıp kendinize uygun tabanlık alablilirsiniz.

Bir outdoor ayakkabı için bütçeniz ne kadar ?

Bütçe bu konuda çok önemli çünkü çok pahalı çözümler olduğu gibi uygun fiyatlı çözümlerde var. İhtiyaç listesinizi belirleyip ona göre outdoor ayakkabınıza bir bütçe ayırın. Ayakkabıya çok para verip gerekli diğer ürünlerden feragat etmeyin.

Outdoor ayakkabının ağırlığı ne kadar olmalı ?

Ayakkabı alırken kimse sormaz ağırlığı kaç gram diye. Outdoor ayakkabılarda ise ağırlık çok önemlidir. Yapacağınız etkinlikte hızınızı ve dayanıklılığınızı doğrudan etkiler. 2 kg gelen bir bot ile yürümek ile 200 gr gelen bir spor ayakkabı ile yürümek arasında çok fark vardır.

Outdoor Ayakkabıyı kaç numara almalısınız ?

Genelde günlük yaşantımızda ayağımıza tam uyan ayakkabıyı alırız ki doğrusu da budur. Outdoor etkinliklerinizde ise etkinliğinize göre bu değişkendir. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarında en az 1 numara tercihen 2 numara büyük almalısınız. Koşarken ve yürürken belli zaman ve mesafeden sonra ayaklarınız şişer. Herkesin ayağı farklı olduğu için kimi için 1 numara yeterli gelebilirken kimine 2 numara büyük outdoor ayakkabı gerekir. Soğuk havalarda yapılan yürüyüşlerde ise 2 ila 3 numara büyük almanız gerekir ki yeterli ısınmayı sağlayabilesiniz. Giyeceğiniz kalın çorapları da hesaba katın.

Outdoor ayakkabı da konfor için hangi malzemeden üretilmiş olmalı ?

Yine yapacağınız etkinliğe göre değişmekle beraber sert olmayan her tür malzemeyi tercih edebilirsiniz. Sert malzemeden üretilen ayakkabılar ayaklarınıza her adımda darbe vuracaktır. Ayak sağlığı açısından hava alıp verebilen bir malzeme olmasıda konfor açısından önemlidir. Hava almayan bir ayakkabıda ayağınız terleyecek ve su toplayacaktır.

Outdoor ayakkabının ömrü ne kadar ?

Yine önemli bir faktör. Bunu aslında bütçe maddesinin altınada koyabilirdim ancak biraz daha açıklayıcı olmak için ayrı madde yaptım. Almaya karar verdiğiniz ayakkabıyı biraz araştırın. Tavsiyelere dikkat edin buna göre ne kadar ömrü olduğunu görün. Bazı koşu ayakkabılarında  500 mil / 6 ay ibaresi vardır. 500 mil bizde 800 km yapar. Yani o ayakkabı size 800 km dayanır. Fiyatını ona göre hesaplayın. Mesela günde 20 km outdoor etkinliği yapan biri için bu ayakkabı 40 gün dayanır.

Outdoor ayakkabıda su geçirmezlik ?

Bu da kafa karıştırıcı bir maddedir. Bir ayakkabının hem hava geçirmesini hem de su geçirmemesini istiyoruz. Bu hafif yağışlar ve ıslak geçişli yollar için mümkündür. Belli seviyeden güçlü bir yağışta su geçirmeyecek ayakkabı yoktur. Hepsinin bir yağış miktarı dayanıklılığı vardır. Sağnak yağışta koşmayacaksanız daha pahalı olan ve daha çok su geçirmeme özelliği olan ayakkabıya ihtiyacınız yok. Su geçirmemekten çok çabuk kuruyabilen ayakkabılar bence daha gereklidir. Bir dere yada su kaynağı geçişinizde bırakın ayağınız ıslansın. Outdoor ayakkabınız eğer çabuk kuruyorsa sizin için çok problem olmayacaktır.

Outdoor ayakkabıda yastıklama ne seviyede olmalı ?

Şahsen benim için en önemli özellik bu. Türkçe’ye yastıklama olarak çevirdiğimiz ingilizce kelime “Cushioning”. Outdoor etkinliğinize ve vücut yapınıza göre değişmekle beraber normal bir insan her adımında kendi ağırlığının 5 katı kadar yerden baskı yer. Bu bastığınız yere göre de değişir asfalta basmakla toprağa basmak bir değildir. Ortalama 80 kg olan bir kişi her adımında yerden 400 kg kadar geri tepki yer. İşte yastıklama özelliği bunu engellemeye çalışır. Yastıklama özelliği ne kadar yüksekse o kadar az baskı yersiniz. Öte yandan yastıklama yapabilmesi ayakkabılar daha kalın , daha yüksek, daha ağır olabilir bunlarda hızınızı yavaşlatabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pre-sale Questions