Ürün Fotoğraf Çekimi 360 Derece

İnsanlar web sitenizi ziyaret ederler, fakat fiziksel olarak ürününüzü deneyimleyemezler. Bu çevrimiçi mağazanızın fiziki bir perakende mağazasına olan temel bir dezavantajıdır. Fiziki mağazalar insanların ürünle etkileşimini sağlarlar. Müşterilerin onu her açıdan görmesini sağlarlar. Şimdi bunu web sitenizdeki durağan ürün fotoğrafıyla karşılaştırın. Bu etkileşimli değil (“durağan” fotoğraf sebebiyle) ve ürününüzü gerçekten olabilecek her açıdan göstermiyor. Bir ürünü ellerinizle tutmakla rekabet etmiyor.

Fiziki perakende mağazaları her ürünü mükemmel bir şekilde gösterdikleri için ziyaretçileri  para ödeyen müşterilere dönüştürmekte önemli ölçüde başarı gösteriyorlar. O zaman çözüm nedir? Ürününüzü mükemmel bir biçimde gösterin! İşte bu yüzden firmalar ürünlerini çevrimiçi göstermek için 360 derece görüntüleme kullanmaya geçiyorlar. Bu yalnızca ürünlerini olabilecek her açıdan gösteren bir araç değildir, web sitelerini ziyaret eden her bir insanla, ürünü ellerinde tutuyorlarmış gibi gerçekten etkileşime geçer.

İyi bir 360 derece görünümü fiziki mağazaların çevrimiçi mağazanız üzerindeki en belirgin üstünlüğünü nerdeyse yok eder. 360 derece görünümü için gerekli ürün fotoğraf çekimi yapmalısınız.

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi hakkında ki bu rehber size ürününüzün nasıl harika bir 360o görünümünü  yapmasını öğretecek.

360 Derece Ürün görünümü şaşırtıcı bir şekilde basittir. Ürününüzün yalnızca  farklı açılardan çekilmiş bir grup fotoğrafıdır. Bir ürünün 360 derecelik görünümünü yaparken fotoğraf makineniz ürünün etrafında hareket etmez. Onun yerine, fotoğraf makinesi bir üçayak üzerine monte edilmiştir ve ürününüz bir 360 derece döner platform üzerinde dönerken fotoğraflar çeker.

Bir kez çekimi yaptığınızda ve görüntülerinizi düzenlerken, bu iyi bir 360 derece görüntüleyici bulma zamanıdır. Bir dakika… 360o görüntüleyici nedir? Bunu görüntülerinizi 360o etkileşimli görünümde görüntülemek amaçlı yapılmış,   yüksek özellikli bir video oynatıcı olarak düşünebilirsiniz. Bu kaliteli bir slayt gösterisi oynatıcı gibidir – fakat daha iyisidir.

O zaman, tebrikler! Şimdi 360 Derece Ürün  fotoğrafçılığı hakkında arkadaşlarınızın %99’unun bildiğinden daha fazla şey biliyorsunuz! Bir sonraki – şimdi profesyonel görünümlü bir 360o görünümü yapmak için bazı ekipmanlara bakalım.

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

360 Derece Ürün Fotoğraf Makinesi

Büyük bir olasılıkla zaten  sahip olduğunuz fotoğraf makinesini kullanabilirsiniz! Yalnızca “manual mode”u olması gerekir. Neden? Çünkü fotoğraf makinesinin tüm ayarlarının bütün bir 360o görünüm çekimi boyunca sabit kalması gerekir. Biz bu rehberde Canon Rebel T2i ile bir Canon 50mm f/1.8 lens kullanacağız.

 

 

360 Derece Ürün Tripod Üçayak

Burda amaç ürününüzün 360o görünümünü çekerken fotoğraf makinesini mükemmel bir biçimde hareketsiz tutmaktır. Bu yüzden herhangi bir çeşit üçayak bunu güzel yapacaktır. Ben güvendiğim Manfroto 056 3-D üçayak başlığını kullanacağım.

 

 

 

 

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi360 Derece Ürün Işıklar

İki tip ışık vardır: Hızla tekrarlanan elektronik flaşlar ve sürekli ışıklar. Hızla tekrarlanan elektronik flaşlar bir anda gerçekten çok parlak patlar (şimşeği düşünün). Sürekli ışıklar geri kalan bütün zamanda patlamadan yalnızca “AÇIK” kalır (gerçekten parlak olan bir masa lambasını düşünün). Bu yeni başlayanlara göre bir ders olduğu için, nalbur dükkanından tanesi 20$’a aldığım masrafsız sürekli ışıkları kullanacağız. Üç (iki 200 watt lamba, ve bir 150 watt lamba) tane satın aldım.

 

 

 

 

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

360 Derece Ürün  Döner Platform

Herhangi bir yuvarlak pleksiglas tepeli dönen döner platform iyi sonuç verecektir. Bu ders için ben 360o ürün fotoğrafçılığında kullanım amaçlı üretilmiş olan “Simple Spin” adındaki bu döner platformu kullanacağım. Dış sınırının etrafında her 360o çekimini olay uzayı biçiminde tutmayı gerçekten kolaylaştıran muntazam olmayan bu küçük girintileri var.

 

 

 

 

 

 

 

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi360 Derece Ürün Arka plan kağıdı

Bu belki de alacağınız en az derecede pahalı şey olabilir. Eğer küçük bir şeyin fotoğrafını çekiyorsanız (mücevherat gibi) o zaman bir çift dolara güzel sanatlar ve el sanatları mağazasından bir sayfa beyaz kağıt alabilirsiniz. Ucuz! Fakat iyi. Daha büyük bir şeye mi ihtiyacınız var? “Savage” adında her boyutta gerçekten harika arka plan yapan bir firma var!

 

 

 

 

 

 

 

360 Derece Ürün Uzaktan deklanşör

Fotoğraf makinenizin oynamaması 360o görünümünüzün her çekimi için çok önemlidir. Eğer oynarsa –çok az bile olsa- o zaman 360o görünümünüzü berbat bir sara nöbeti geçiriyormuşcasına titreştirecektir. Aman! Bu yüzden fotoğraf makinenizle çekerken uzaktan kontrolü kullanın. Bu noktada arkadaşlarınız kurulumunuzdan çok etkilenecek olmalı.

 


360 Derece Ürün Ürün Fotoğraf Çekimi için Stüdyo kurulumu

Şimdi tüm 360 Derece Ürün fotoğrafçılığı ekipmanınıza sahipsiniz, kurma zamanı! Eğer bir somun ekmekten daha büyük bir şeyi çekmiyorsanız, büyük bir alana ihtiyacınız yok. Bütçeye uygun bir DIY 360 Derece Ürün fotoğrafçılığı stüdyosu için küçük bir oda ya da ofis sıklıkla yeterli olandan daha fazlasıdır. Odadaki diğer tüm ışıkları kapattığınızdan emin olun, ve eğer odanızın doğal ışık gelen pencereleri varsa  jaluzileri de kapatın.

 

360 Derece Ürün Arka plan kağıdınızı hazırlayın

Bu gerçek bir yeni başlayan rehberi olduğu için, ucuz ve basit bir arka plan kurulumu ile başlayacağız. Ben arka plan kağıdını yerinde tutmak için bir karton kutu ile güzel sanatlar ve el sanatları mağazasından  aldığım bir parça kağıt ve yaylı kıskaçlar kullanacağım.

 

360 Derece Ürün : Stüdyo kurulumunuzu belgeleyin

Fazlaca tutarlı ürün imgeleri olan bir web sitesini nadiren buluyorum, bu yüzden bunu iyi yapan bir web sitesi gördüğümde gerçekten farkediyor. İşte bu nedenle ürün imgelerini fotoğraflamak web sitenize sürekli olarak profesyonel bir görünüm ve his verir. Aynı zamanda müşterilerinize ürünlerinizi karşılaştırırken daha iyi yardımcı olur! Bunu da dedikten sonra, 360o görünümlerinizi fazla çaba sarfetmeden kolayca bağıntılı görünümde tutacak zanaatın basit bir hilesi.

Bu indirebileceğiniz, yazdırabileceğiniz ve kendi fotoğraf stüdyonuz için kullanabileceğiniz ücretsiz kapsamlı bir  360o Ürün Fotoğrafçılığı Stüdyo Kurulum Şablonu PDF’m. Eğer farklı tip ürünler için farklı stüdyo kurulumlarınız varsa, bu şablonlardan birkaç tane yazdırmalı ve her birini her ana stüdyo kurulumunuz için kullanmalısınız.

Kurulumlarınız benimkine göre biraz çeşitlilik gösterecektir, fakat işte bu öğrenim rehberi için kullandığım tam kurulum:

Poz Süresi: 1/8 saniye

 

 • Diyafram Açıklığı: F8.0

 

 • ISO: 100

 

 • Beyaz Dengesi: “Tungsten” (3200K civarı)

 

 • Lens odak uzunluğu: 50mm

 

 • Ürün Platform Yüksekliği: 36 inç

 

 • Fotoğraf Makinesi Yüksekliği : 51 inç

 

 • Fotoğraf Makinesinden Döner Platformun Merkezine Olan Uzaklık: 40 inç

 

 • Sol Işıktan Ürüne Olan Uzaklık: 48 inç

 

 • Sağ Işıktan Ürüne Olan Uzaklık: 48 inç

 

 • Arka Plan Işığından Ürüne Olan Uzaklık: 24 inç

 

 • Sol Işığın Güç Ayarı: 200 Watt, Tam Güç

 

 • Sağ Işığın Güç Ayarı: 200 Watt, Tam Güç

 

 • Arka Plan Işığının Güç Ayarı: 150 Watt, Tam Güç

 

 

 

Stüdyonuzu 360 Derece Ürün  Fotoğraf Çekimi için kurmanın ipuçları

#1. İpucu: Eğer fotoğraf makinenizde varsa “imaj sabitleme”yi kapatın

Eğer Nikon bir fotoğraf makinesiyle çekiyorsanız buna aynı zamanda “titreşim azaltma” da denir. Kesinlikle kapatın. Neden? Açık bırakmak problemlere neden olacaktır. İlki, ürününüzü kadrajın etrafına kayıyormuş gibi gösterebilir, ve ikincisi, eğer sürekli ışıklarla çekiyorsanız imgelerinizin hafifçe bulanık görünmesine yol açabilir. Hemen göze çarpmayabilir, fakat farkedilebilir.

 

#2. İpucu: Otomatik Beyaz Dengesini (AWB) devre dışı bırakın

AWB kullanırsanız, ürününüzün rengi dönerken değişebilir. O zaman ne yaparsınız? Basit – beyaz arka plan kağıdınızı beyaz gösterecek (çok fazla turuncu değil, çok fazla mavi değil) sabit bir beyaz dengesi ayarına çevirin.

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

 

 

#3. İpucu: Fotoğraf makinenizin “ISO” sunu 100’e ayarlayın
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

Fotoğraf makinenizin “ISO”su fotoğraf makinenizin sensörünün dijital duyarlılığını kontrol eder (aynı gözünüzdeki retina gibi!). ISO değeri ne kadar yüksekse, ışığı o kadar hızlı alabilir iken, ISO ne kadar düşükse , ışığı o kadar yavaş alabilir (fotoğraf makinesi lensinin önüne koyu güneş gözlükleri koyuyormuşçasına). Yüksek bir ISO değeri kullanmak (daha da ötesinde, diyelim ki 200) imgelerinizi “pürüzlü” gösterebilir. Bununla birlikte, düşük bir “ISO” değeri kullanmak imgelerinizi adeta hiç “parazit” ya da “pürüz” olmadan hoş ve net görünümlü tutacaktır. Aynı zamanda, “Otomatik ISO”dan da kaçının – tüm fotoğraf makinesi ayarlarını her çekim için sabitlenmiş tutmamız gerekiyor.

 

#4. Tüyo: Fotoğraf makinenizi “Manual” moduna ayarlayın
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi
360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi

 

 

Bu sıklıkla birçok fotoğraf makinesinde “M” modudur. Eğer bunu yapmak biraz panikletiyorsa, o zaman derin bir nefes alın ve endişelenmeyin çünkü bu küçük tüyoyu okuduktan sonra uzman gibi hissedeceksiniz. Fakat, manuel modunu kullanmanız gerekir çünkü fotoğraf makinenizin ayarları sabit kalmalıdır. Neden? Bu 360o görünümünüzün her kadrajı için parlaklığı mükemmel bir biçimde sürekli tutmanın tek yoludur. Bana şimdi güvenin, sonra teşekkür edin.

Eğer sürekli ışıklar kullanıyorsanız:

Ürününüzü ve arka plan kağıdınızı ışıklandırmak için bütün ışıkları açın. Şimdi fotoğraf makinenizin ISO’sunu 100 civarına ayarlayın, ve sonra fotoğraf makinenizin “diyafram açıklığını” f/8 civarına ayarlayın (diyafram açıklığı ayarı fotoğraf makinenizin lensine ışığı alan “deliğin” boyutunu kontrol eder). f/8 civarına ayarlamak çok fazla ışığı almayacaktır, fakat ilginç bir şekilde, fotoğraf makinenizin içerisindeki optikleri ürün fotoğrafınızı daha fazla keskin göstermek için değiştirir (harika!). O zaman, şimdi bir deneme çekimi yapın.

Çok karanlık? Çok parlak? Telaşa gerek yok – poz süresini ayarlamaya devam edin (bu fotoğraf makinenize ışığı almak için ne kadar zaman verdiğinizi kontrol eder). Arka plan kağıdı beyaz ve parlak olana kadar ayarlamaya devam edin. Bunu bir kez ayarladığınızda, ürününüzü döner platforma koyun ve başka bir deneme çekimi yapın. Eğer ürün çok parlaksa, ışıkları (ürünü ışıklandıranlar) uzaklaştırın. Çok karanlık? Yaklaştırın. Ürününüz mükemmel bir biçimde aydınlatılana kadar onları hareket ettirin.

İşte çektiğim bazı deneme çekimleri ki böylece poz süresini ve ışıkları nasıl ayarlamış olduğumu görebilirsiniz:

 

…daha iyi! Arka plan beyaz ve döner platform görünür değil, fakat ürün aşırı ışıklı. Daha fazla karanlıklaştırmak için ışığı üründen geri alacağım.

Çok daha iyi! Ürün mükemmel bir biçimde ışıklandırıldı, arka plan nerdeyse sade beyaz ve beyaz dengesi iyi.

 

Fotoğraf makinemin ayarlarına hızlıca bir gizli bakış…

İlk 360o Ürün Fotoğraf Çekimi ile ilgili ipuçları

 

#1. İpucu: Ürününüzü temizleyin

Her tek kadrajdan onu Fotoşoplamak zorunda iseniz toz zerrelerine dokunmak sıkıcı bir iş olabilir. Toz toplayıcı ve hava üfleyici kullanışlı olabilir.

 

#2. İpucu: Ürününüzü merkeze yerleştirin

Eğer ürününüz döner platformun merkezinde yerleşmemişse merkezkaç sırasında “titriyor gibi” görünebilir. Ben ürünleri merkeze yerleştirmek için özel bir hile kullanıyorum. Bu teknik özellikle şarap şişeleri gibi yuvarlak nesneleri merkeze yerleştirmede yardımcıdır. İşte benim ürününüzü nasıl merkeze yerleştireceğiniz ile ilgili kullanışlı rehberim ‘e bir bağlantı.

 

#3. İpucu: Ne kadar çekim yapacağınızı seçin

Emin değil misiniz? Birçok insan 24 kadraj çeker. Bu yükleme hızı ve dönme düzgünlüğü arasında iyi bir dengedir. Eğer bu başlığı daha derinlemesine bir düzeyde araştırmak istiyorsanız, buna imge boyutları ve kadraj sayısı hakkında yaptığımız rehberimizde derinlemesine göz atın.

 

#4. İpucu: Başlama kadrajını iki kez çekmemeye dikkat edin

 

Eğer yaparsanız, 360o görünümünüzde dönerken ona o açısında hafif “durma” yapan aynı kadrajdan iki tane olacaktır.

#5. İpucu: Her açının olay uzayında olduğuna emin olun

 

Simple Spin döner platformumuzun dış sınırının etrafında küçük lazer-kesim çentikleri vardır. Spin Ninjamız binlerce ürünü çeken uzmanlar için tasarlanmış  ful otomatik 360o döner platformumuzdur.

#6. İpucu: Ürünün ilk çekimini öne doğru dönükken çekin

Bu uyumu kolay ve basit yapar. www.imajize.com ‘daki 360o vizyonözümüz başlama açısını her zaman yazılımdan değiştirebilmenizi sağlar ki gizleyebilesiniz.

#7. İpucu: Döner platformu saat yönünde döndürün

Neden? Bu yalnızca bir endüstri standardıdır; demek ki her şeyden öte daha çok önemli bir tavsiyedir. 360o ürün fotoğrafçılığı ile ilgili birçok yazılım ve donanım varsayılan değer olarak saat yönüne ayarlıdır. Bu yalnızca hayatı sizin için biraz daha kolaylaştıracaktır, o kadar.

#8. İpucu: JPG’de çekin

Tabii ki, “HAM” çekim yapabilirsiniz ve bu hata değildir. Temel bir kural olarak, JPG’de çekmek yalnızca biraz daha kolaydır. Çekmek ve düzenlemek daha hızlı olur, ve dosya boyutu çok daha küçüktür (hatırlayın, her ürünün 360o görünümü için çok fazla çekimi olur).

360olik İmgelerinizi Düzenlemek

İlk 360o görünümünüzü çektiniz ve imgeleri temizlemeye hazırsınız. Burdaki anahtar şey, düzenlemelerinizi bir grup imgeye bir kerede uygulayacağınız “toplu düzenleme”dir.

Bu ders için ben Adobe Bridge kullanacağım. Popüler ve öğrenmesi görece kolay olan basit bir toplu düzenleme özelliği var. Başlıca seçimim fotoşoptur, fakat “ActionScripts” in nasıl kullanılacağına dair temel bilgiyi bilmeyi gerektirir. ActionScripts neredeyse gerçekten serbest süper güçler verirken, zor olan bir şeyi kısa sürede öğrenmek zorunda bırakır. O zaman Bridge!

Şimdi öncesi ve sonrasına bakalım ki bitiş çizgisinin nasıl görüneceğine dair bir fikriniz olsun.

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi için :

Önce

Sonra

Ne yaptık?

 1. Arka planı saf beyaz yaptık.
 2. Beyaz dengesini ayarladık.
 3. İşledik.

 

Hazır mısınız? Tamam, hadi imgeleri Bridge‘de açalım. Şöyle görünmesi gerekir:

 

Şimdi tüm 360o imgelerini tek bir ürün için seçin. Farenizle sağ tıklayın ve “Open in Camera Raw …”u seçin.

 

 

Camera Raw’a hoşgeldiniz. Burdaki anahtar şey toplu düzenlemedir. Çok önemli. Toplu düzenleme için, tüm 360o imgelerini bu belirli ürün için seçin (bunu ilk imgeye tıklayarak yapabilirsiniz, klavyenizde “Shift”i basılı tutarak, ve son imgeye tıklayarak).

Hepsini seçtiniz mi? Harika, şimdi ayarları yaptığımızda, onları tüm 360o imgelerinize bir kerede uygulayacak.

 

Bunlar benim yaptığım ayarlamalar:
 1. Fotoğraf makinesindeki beyaz dengesi iyi, fakat mükemmel değil. Biraz “sıcak” ya da “turuncu”. Hadi bunu düzeltelim. Dereceyi – 7 yaptım, bu yüzden şimdi hemen hemen hiç turuncu tonu yok. Mükemmel!

 

 1. Sonra, arka planı beyaz yapmamız gerekiyor. Kontrastı (+35) ve en parlak alanları (+50) arttırdım; ve şimdi arka plan saf beyaz. Şu ana kadar iyi.

 

 1. Ürünün etrafında çok fazla ekstra alan var, bu yüzden biraz kırpabiliriz. Ben mouse’umu kırpma ikonunun üzerine getireceğim, ve sonra tıklayıp tutacağım böylece şık bir dialog kutusu görünecek! Bu bana açı oranını seçmeyi sağlar. 3:4 ‘lük bir açı oranıyla (aşağıdaki gibi) devam edeceğim:

 

Şimdi kırpmanın istediğim boyutunu ayarlayabilmek için basitçe tıklayıp sürükleyebilirim. Ürünü diğer açılarda kesmediğine dikkat edin!

 

İyi görünüyor! Şimdi tek yapmamız gereken imgelerimizi kaydetmek…

 

“Save Images…” butonuna tıklayın. Sol alt köşededir.

 

360 Derece Ürün Çekimi bitti fotoğraflarınız hazır! Peki ya şimdi?

Ürün imgelerinizi bir 360o görüntüleyicisine yüklemeniz gerekiyor! 360o görüntüleyicisi imgelerinizi gösterecek ve etkileşimli hale getirecektir. Bu temel olarak insanların harika ürününüzü web sitenizde döndürmesine yarayan bir yazılımdır!

Kurduğum şirket, www.imajize.com , tüm dünyadaki herhangi bir cihazda hızlı yüklenen ve net görünen profesyonel bir 360o  görüntüleyicisi yapar. Yine de, bir problem var – birçok e-ticaret platformu 360o görünümleri yalnızca kısmen destekliyor! Çılgınca, biliyorum, fakat iyi haberler var.

Neyse ki, birçok e-ticaret platformu yavaş da olsa yetişiyor. Biz diğer e-ticaret platformları için  360o    Ürün Fotoğraf Çekimi uygulamaları yaptık, fakat birçok platform mükemmel çalışan bir derinlemesine entegre uygulamayı yapmamıza izin vermekte tereddüt içindeydiler.

Ve o zaman, Ecwid var.

Ecwid Imajize’deki  360o  görüntüleyicimizle %100 uyumluluk sağlayabilmek için olağanüstü efor sarfeden ilk e-ticaret platformudur. Biz Ecwid’de yazılım mühendisleriyle şimdiye kadar gördüğüm en gösterişli ve derinlemesine entegre 360o görünümü uygulamasını yapmak için çalıştık. Bu uygulamayı yükleyerek, 360o görüntüleyicimizi Ecwid ürün sayfanıza kolayca ekleyebilirsiniz. Ecwid’deki takım bunun gerçekleşmesinde büyük rol oynadı (bu yüzden teşekkürler, Ecwid!).

Bir döndürme için fotoğraf çekmeye hazır mısınız? Ecwid için olan uygulamamızı yüklemek için buraya tıklayın, ya da 360 Derece Ürün görüntüleyicisi yazılımımız hakkında daha fazla bilgi öğrenmek için buraya tıklayın.

Umarım bu Ürün Fotoğraf Çekimi dersi eğlenceli olmuştur, bu arada! Eğer harika 360 Derece Ürün Fotoğrafları Çekimi için benim kadar hevesliyseniz, bana yazmaktan çekinmeyin. Bana ulaşmak web sitemizdeki destek e-maili ile kolaydır. İyi şanslar!

360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi : Kaynak ve Yazar hakkında :

Michael Allen  www.imajize.com. da CEO ve kurucu-ortaktır. 2007’de ilk 360o  Ürün Fotoğraf Çekimi ‘ni yaptı. O zamandan beri binlerce 360 Derece Ürün Fotoğraf Çekimi yaptı ve temel olarak hiç geriye dönüp bakmadı.

https://www.ecwid.com/blog/guide-to-360-product-photography.html

360 Derece Ürün
360 Derece Ürün

Yorum yapın