Maddi durumunuzun yeterli olduğunu düşünelim. 3 yaşında anaokuluna gönderdiğiniz çocuğunuzun önünde 3 yıl okul öncesi eğitimi, 4+4+4 şeklinde 12 yıl olarak üniversite öncesi eğitimi ve hazırlık sınıfı olmasına bağlı olarak 4 yada 5 yıllık bir üniversite eğitimi var. Toplamda yaklaşık 20 yıllık bir eğitimle bir üniversite diploması sahibi oluyorsunuz.

En ucuz bir anaokulu ücreti yıllık 12 bin TL civarında. Üniversite öncesi eğitim kurumlarının da yıllık ücretleri 25 bin TL civarından başlıyor. 1 yıllık üniversite eğitimi için istenen ücretler de 40 bin TL civarında.

Totalde anaokulu eğitimi 36 bin TL , üniversite öncesi 300 bin TL ve üniversite eğitimi 200 bin TL’ye mal oluyor. Hepsini toplarsak 536 bin TL karşılığı 3 yaşında bir çocuğu alıp 23 yaşında diplomalı bir genç insana çeviriyorsunuz.

Peki bu yarım milyon TL’ye değiyor mu sizce ?

Maddi durumunuz yeterli değilse ve çok üstün bir zekanız yoksa Türkiye şartlarında zaten eğitiminizi üst seviyelere çıkartamıyorsunuz. Peki bu durum yurtdışında nasıl ?

Son yıllarda tüm dünyada başarılı olan Finlandiya’nın gençleri eğitime nasıl başlıyor sorusuna cevap aramak istedim. Bu konuda bilgili olan kişilerin yorum ve yazılarından faydalanmak istedim. Üniversite sonrası başarılı olan Finli gençler acaba temellerini nasıl atıyorlar ?

Aşağıda ki yazıları kaynak kabul edip bir fikir üretmeye çalıştım.

Biz robot yetiştirirken onlar insan yetiştiriyor.

Bir bilgisayara program yükler gibi 3-6 yaş çocukları sıralara oturtup bilgileri ezberletiyoruz. Onlar ise hayatta karşılaşacakları herşeyi dokunarak ve hissederek insan gibi yaşayarak öğreniyorlar.

Tüm İstanbul Anaokulları hakkında bilgi için ceviz adam  websitesine bakabilirsiniz. Ceviz adam websitesinde arama yaparak yada ilçelerden birini şeçerek anaokullarını listeleyebilirsiniz. Örneğin Beylikdüzü Anaokulları için harita üzerinde Beylikdüzü’ne gelebilir yada ilçe listesinden Beylikdüzü ilçesini seçebilirsiniz.

Ceviz adam websitenin Beylikdüzü anaokulları sayfasında en yüksek puanlı Beylikdüzü Anaokulu olarak Bahar Erdem Anaokulu bulunmakta.

Kaynak: http://taughtbyfinland.com/the-joyful-illiterate-kindergartners-of-finland/

Bu kaynak yazıyı yorumlayan EğitimPedia yazısı :

Finlandiya’nın Okuma Yazma Bilmeyen Neşeli Anaokulu Öğrencileri

“Anaokulundaki değişimler beni hasta ediyor. Birinci sınıfta neler yaptığınızı düşünün. İşte benim beş yaşındaki çocuklarımdan yapmaları istenen şeyler de bunlar” diyor Amerikalı bir anaokulu öğretmeni.

Artık pek çok ülkede ama özellikle Amerika’da birinci sınıf ile anaokulu arasında pek fark yok gibi. Bakın bu öğretmen anaokulunun bir gününü nasıl tarif ediyor: Günde üç buçuk saat okuma yazma dersi, günde bir buçuk saat matematik dersi, günde 20 dakika “fiziksel aktivite zamanı” (resmi olarak “teneffüs” diye adlandırılması yasaklandı) ve iki tane okulun dördüncü haftasında yapılan 56 soruluk okuma yazma ve matematikle ilgili standart test.

Gördüğünüz gibi anaokulları özelliklerini kaybetmiş. Bildiğiniz üniversite yada lise gibi 4-5 yaşında ki çocuklardan tüm gün sıralarına oturup ders yapmalarını bekliyoruz.

Eğitim politikası araştırmacısı Daphna Bassok önderliğinde Virginia Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, 1998 ve 2010 yılları arasında Amerikalı anaokulu öğretmenlerinin katıldığı anketlere verdikleri cevaplar analiz edildi. “İncelediğimiz her boyutta, akademik eğitime daha fazla odaklanmaya doğru büyük değişimler yaşandığını gördük. Özellikle de okur yazarlığa ve okur yazarlık konusunda çok daha gelişmiş becerilere doğru” diyor Bassok.

Bassok ve ekibine göre Amerika’nın anaokullarında okuma yazmaya ayrılan süre artarken, sanata, müziğe ve çocuk tarafından seçilen aktivitelere (serbest oyun gibi) ayrılan zaman belirgin bir oranda azaldı. Öğretmen tarafından yönetilen ders anlatımı artarken, ders kitaplarının ve çalışma kağıtlarının kullanımında da çarpıcı bir artış görüldü.

Bassok Amerikan eğitiminde ki başarısızlığı görünce Finlandiya’da bir anaokulunu ziyaret etmeye karar veriyor.

Finlandiya okulları yakaladığı başarılarla son yıllarda tüm dünyanın ilgisini üzerine topladı. Ancak Finlandiya’daki küçük çocukların nasıl bir eğitim aldığına dair elimizde yeterli bilgi yok. Ben de geçtiğimiz ay, tipik bir okul gününün dört saat sürdüğü bir Finlandiya devlet anaokulunu ziyaret etmeye karar verdim.

Okulun oyun alanına yaklaştığımda, 5 ve 6 yaşındaki erkek çocuklardan oluşan bir “ordunun” zikzaklar çizerek etrafta koşturduğunu gördüm. Bazıları ise kafalarını yerden hiç kaldırmadan küçük kürekleriyle toprağı kazıyorlardı.

Saat 9:30’da bahçedeki çocuklardan Sabah Çemberi isimli bir aktivite için sıraya girmeleri istendi. Bahçedeki tüm çocuklar erkekti, kızlar ise içeride kutu oyunları oynamayı tercih etmişti. Erkek çocukları bir saattir bahçede oynuyor olsalar da daha uzun oynamak için öğretmenlerine yalvarmaya başladılar.

“Çocuklar oyun aracılığıyla o kadar iyi öğreniyorlar ki… Yaptıkları şeyle o kadar ilgililer ki öğrendiklerini bile fark etmiyorlar” diyor anaokulu öğretmenlerinden Anni-Kaisa Osei Ntiamoah. “Çocuklar oyun oynadıklarında dil, matematik ve sosyal etkileşim becerilerini geliştiriyorlar.”

Öğretmenler okulda “tipik bir anaokulu günü” gibi bir şey olmadığını söylüyor. Günlük rutin yerine günde birkaç büyük aktiviteden oluşan haftalık bir program var. Bana gösterdikleri programda Pazartesi günleri gezilere, top oyunlarına ve koşuya ayrılırken, benim ziyaret ettiğim gün olan Cuma günleri ise şarkılara ve sınıf içinde oyuna ayrılıyor.

Toplu şarkı zamanı olan Sabah Çemberi bitince çocuklar dağıldı ve kendi seçtikleri oyunlara yöneldiler. Sınıfta çarşaflarla kale yapma köşesi, sanat ve el işi köşesi, dondurma dükkanı köşesi bulunuyordu. Dondurma masasına geçen çocuklardan dondurma satın almak istedim. Elimdeki (sahte) 10€’yu uzattığımda küçük kasiyer kendinden emin bir şekilde elindeki fiyat listesine baktı. Uzun bir sessizlikten sonra öğretmeni siparişimin fiyatıyla 10€ arasındaki farkı hesaplaması için ona yardım etti. Paramın üstünü aldığımda dondurmamı yalar gibi yaptığımda küçük kızlar çok eğlendi.

Öğle yemeğinden hemen önce öğretmen, ağzına kadar çocuk kitaplarıyla dolu bir sepet çıkardı. Ancak 5 ve 6 yaşındaki bu çocuklar için “okumak” iki yaşlarındaki bir çocuğun kitaplara yaklaşımına benziyordu. Sınıfın farklı köşelerinde oturan öğrenciler, kitapların sayfalarını çevirdi, resimlerin tadını çıkardı ama en önemlisi kelimeleri çözmeye çalışmadı. Öğretmen, sınıfındaki 15 çocuktan sadece birinin şu anda hece hece okuyabildiğini söyledi. Ona göre çoğu senenin sonuna kadar okumayı öğrenecekti. “Biz onları zorlamıyoruz, onlar buna hazır oldukları için öğreniyorlar. Eğer çocuk istekli ve ilgiliyse, biz o çocuğa yardım ediyoruz” diye anlatıyor öğretmen.

Ülkemizde artık veliler 4 yaşlarında ki çocuklarının ne kadar iyi okuduğundan bahsediyor. 4 yaşında mükemmel okuyan çocuklarımız ise 24 yaşında üniversiteyi bitirdiklerinde dökülüyorlar. Finlandiya’nın 5-6 yaşında okuma yazma bilmeyen çocukları ise tüm dünyada başarıları ile büyüyorlar.

 

 

Finlandiya

Eğitimpedia dan sonra şimdi de 40dk.com sitesinin yazdıklarına bakalım.

Finlandiya’da okul öncesi eğitim

Finlandiya’da okul öncesi eğitim.. Avrupa’da son 16 yılın en başarılı eğitim sistemi, Finlandiya Eğitim Sistemi seçilmiştir. Finler eğitim işini çözdüler ama nasıl? Aslında tüm detaylar ortada ama uygulama aşamasına geçmek asıl meseledir. Okul öncesi eğitim uygulamaları bu işin püf noktalarından birisi.

4 çocuğa bir öğretmen

Diğer bir ilginç nokta ise okul öncesi eğitim alanında karşımıza çıkmakta. Okul öncesi eğitim sınıflarında okuyan her 4 çocuğa bir öğretmen düşmekte. Türkiye’de bu özel eğitim sınıflarında uygulanmaya çalışılıyor. Büyük oranda da bu hedef tutturuluyor. Ama okul öncesi eğitim alan öğrencilerin 4 tanesine bir öğretmen verilmesi bizde müsriflik olarak algılanacaktır. En ciddi okul öncesi eğitim veren, kar amacı gütmeyen devlet kurumları bile bir sınıfta bir öğretmene ortalama 20 öğrenci veriyor. Yani okul öncesi eğitim verilen 1-7 yaş aralığındaki öğrenciler, öğretmen ve dolayısıyla eğitim yönünden çok çok şanslılar. Öğretmen daha özele inebilir, çocuğun geleceği için çok önemli olabilecek detaylar kaçırılmamış olabilir. Ve bu paralelde diğer bir çok fayda gözlemlenebilir böyle olunca.

Müfredat derslerinin uygulanması

Ders müfredatlarına yani bizdeki İlkokul düzeyine geçiş yaşı olarak 7 yaşın erken olduğu düşünülmektedir. Okula başlama yaşı 7 olsa da bu yaşında müfredatlar ile tanışma anlamında erken olduğu görüşü hakim. Müfredat derslerinin uygulanması yerine okul öncesi dönemde verilmeye çalışılan öğrenme becerilerine ilkokul seviyesinde devam ediliyor. Yani yaratıcılık, dikkat süresi, konsantrasyon ve problem çözme yeteneği gibi beceriler üzerinde duruluyor hala. Bu bakış açısı ve beceriler, bireyin her yaşta anlamlı, verimli, sorgulayan, araştıran, eğitimden zevk alan bir kişi olarak eğitime yaklaşmasını sağlıyor. Finlandiya’da okul öncesi eğitim döneminde müfredattan uzak kalınması; az ders saati, az ödev ve az stresli öğrenciler olarak daha anlamlı bir eğitim sunuyor.

 

Şimdide www.avrupada-yasam.com sitesinin yazdıklarına bakalım.

Finlandiya ana okullarının fiziksel özellikleri:

– Genelde kreşler ilköğretim okullarının yanında ayrı bir bina şeklinde oluyor.
– Kreşlerin içinde oyun odaları, duş ve lavabo alanları, yeme-içme odaları, elbise kurutma makinaları, merkezi ısıtma sistemi, yeni binalarda yerden ısıtma sistemi de bulunuyor, kreşin bahçe ve park alanı, kreş içinde bebek arabalarını koyabileceğiniz kapalı alanlar bulunuyor.
– Finlandiya’da kreşlerin olmazsa olmazı: Dışarıda çocukların vakit geçirebileceği ve oynayabileceği bahçe alanının bulunması. Finlandiya’da özel kreş açmak isteyenlerin buna dikkat etmesi gerekiyor.
– Finlandiya ana okullarında çocukların bulunduğu ve kullandığı alanlarda tablet, bilgisayar, televizyon gibi elektronik cihazlar bulunmuyor; sadece cd çalarlı küçük müzik setlerinden var çocukların müzik dinleyebilmesi için.
– Bir diğer önemli konu da; ana okullarına ayakkabı ile girilmesine kesinlikle izin verilmiyor. Ya girişte ayakkabınızı çıkartıyorsunuz veya galoş kullanıyorsunuz.
Çocuklar için aile isterse sadece içerde giymek üzere hafif ayakkabı veya patik kullanılabiliyor.

Finlandiya Anaokulu Ücretleri

Anaokulları pek çok kişinin düşündüğünün aksine ücretsiz değil. Ailenin ödeyeceği ücret ailenin aylık brüt gelirine göre belirleniyor. Yani ailenin geliri düşükse daha az ödüyor ailenin geliri yüksekse daha fazla ödüyor.
Eskiden ücretler aylık hesaplanıyordu. Şimdi yeni bir uygulamaya geçildi; çocuğun kreşte geçirdiği saat üzerinden aylık ödeyeceğiniz miktar hesaplanıyor.
Çocuğu kreşe götürdüğünüzde ve çocuğu kreşten alınca yuvarlak pil şeklinde bir alet var onu kreşteki görevlilerin cep telefonunda okutuyorsunuz. Ona göre program çocuğun kaç saat kaldığını hesaplıyor. Finlandiya anaokulu ücretleri ne kadar ? Diye merak ediyorsanız aylık 100 – 250 euro arasında değişiyor.

10 fotoğrafla Finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya Anaokulu Eğitimi

Anaokullarında anaokulu öğretmenleri ve çocuk bakıcıları bulunuyor: anaokulu öğretmeni plan, program işini yapıyor. Gün içerisinde hangi aktiviteler yapılacak ve çocuklara neler öğretilecek bunların planını yapıyor. Çocuk bakıcıları da bu planları uyguluyor.
Finlandiya okula başlama yaşı 7 ve çocukların genelde anaokuluna başlaması için 1 yaş civarında olmaları gerekiyor. Yani Finlandiya’da genelde 1-7 yaş arası çocuklar anaokuluna gidebiliyorlar. Çocuğu anaokuluna göndermek zorunlu değil; tamamen ailenin inisiyatifine kalmış durumda ancak ailelerin büyük kısmı çocuklarını anaokuluna gönderiyorlar.
Finlandiya’da aile ve komşuluk bağları pek bulunmadığından kreşler çocukların yaşıtları ile birlikte zaman geçirebilmesi açısından önemli yerler.
Finlandiya anaokullarında gün içindeki plan şu şekilde:
– Sabah 8.00 – 8.30 arası kahvaltı
– Bir iki saat oyun ve eğitim, hava durumuna göre bahçede geçirilen zaman
– Saat 11 öğle yemeği
– Öğle yemeği sonrası çocukların temizliği, altının değiştirilmesi veya lavaboya götürülmeleri
– Saat 12.00 – 2.00 öğle uykusu
– Saat 2 öğleden sonra yemeği
– Saat 2 den sonra duruma göre içeride oyun ve eğitim veya çocukların bahçeye çıkarılması
Finlandiya iklimi genelde soğuk ve yağışlı olmasına rağmen çocukların dışarıda zaman geçirmesine önem veriliyor. Hava çok aşırı soğuk veya yağışlı değilse çocuklar her gün bir kaç saat anaokulun bahçe ve parkında oynuyorlar.

10 fotoğrafla Finlandiya eğitim sistemi

Okulöncesi eğitim mucizesi Finlandiya

kaynak : Cumhuriyet Gazatesi :

Finlandiya, Avrupa çapında yapılan araştırmalarda son 16 yılda en başarılı eğitim sistemine sahip ülke olarak gösteriliyor. Finlandiyalılar ayrıca ABD’nin Central Connecticut State Üniversitesi tarafından mart ayında yayımlanan araştırmada da dünyanın en okuryazar nüfusu olarak belirlenmişti. Okuryazarlık ve edebi kültür seviyelerini ölçen testlerin yanında ülke çapındaki kütüphane ve yayımlanan gazete sayısı gibi oranları da değerlendiren araştırmada ortaya koyulan “edebi davranış karakteri” kategorilerinde ilk sırada yer alan Finlandiya’nın başarısında eğitim sisteminin önemli rolü var. Britanya’nın Guardian gazetesinde yer alan haber Finlandiya’nın eğitimdeki başarısını inceledi. Ortaya çıkan sonuca göre, ülkenin eğitim alanındaki başarısına en önemli etken, okulöncesi eğitim. 1 – 7 yaş arasındaki nüfusta dört öğrenci başına bir öğretmenin düştüğü sistem, çocukları henüz emekleme döneminden itibaren öğrenmeye alıştırıyor.

 

Comments

0 comments