Anaokulu İkilemleri

İyi bir tercih yapmak için anaokulu ikilemleri konusunda yazımıza göz atın.

Çocuğunuzun “resmi” sınıfa başlaması, bazı zorlu soruları da beraberinde getirir. Eğitimcilerden çocuğunuz için en iyisini belirleyebilmeniz için tavsiyelerle birlikte, 3 anaokulu ikilemini sizler için yazdık.

Anaokulu ikilemleri: Bu yıl mı başlayalım, önümüzdeki döneme mi erteleyelim?

Çocuğunuz belirli bir tarihe kadar (1 Eylül ile 1 Aralık arası) beş yaşına girdiyse, anaokuluna başlayabilir. Ancak, özellikle çocukları yazın veya yukarıdaki tarihlere yakın vakitte doğan aileler, bir sene okula göndermemeyi düşünüyorlar. Bu uygulama, fazladan bir senenin genç atletlere spor sahalarında avantaj sağlayacağını düşünen erkek çocuk velileri arasında çok yaygın.

Anaokullu olacak çocuğunuzu bir sene okula göndermemeyi düşünüyorsanız, bu sorulara bir göz atın:
-Ne kazanmayı umuyorum? Çocuğunuza fiziksel olarak olgunlaşması, sosyal becerilerini geliştirmesi ve ince motor becerilerini güçlendirmesi için zaman mı tanımak istiyorsunuz?
-Okula başladığında ne olacak? Öğretmenin, sınıf arkadaşlarından büyük olsa da çocuğunuzun yine de zorlanabilmesi için çeşitli yetenek seviyelerine hitap edip edemeyeceğini öğrenin.

Çocuğunuz kreşteyse, öğretmenine anaokuluna hazır olup olmadığını sorabilirsiniz. Çocuğunuzun anaokulu sınıfına uygun olup olmadığını anlamak için okula ziyarette bulunabilirsiniz.

Anaokulu ikilemleri: Yarım gün mü Tam gün mü?

Gittikçe daha fazla okul yarım günlük programlardan ve tam günlük programlara geçiş yapıyor. ABD Sayım Bürosu’na göre, 2000 yılında anaokullarının % 63’ü tam gün programlara geçiş yaptı. Tam günlük anaokulunun faydalarından birisi zamanın bolluğudur. Ayrıca araştırmalar da tam günün daha iyi bir fikir olduğunu gösteriyor.

Genellikle bu karar, mahallenizdeki okulun sunduğu imkana ve istediğinizi elde etmek için fazladan ödeme yapıp yapmayacağınıza bağlıdır. Belki de çocuğunuzun ilkokul yıllarına yarım günlük bir programla girmesi gerektiğini düşünüyorsunuzdur. Okulunuz yalnızca tam gün seçeneği sunuyorsa, özel okul veya dini okulları gözden geçirebilirsiniz. Tersine, bazı devlet okulları, standart yarım günlük teklifi tam günlük bir program haline getirmek için ücretli programlar sunar.

Anaokulu ikilemleri: Anaokulunu tekrar mı edelim, 1. sınıfa mı geçelim?

Çocuğunuz anaokulunda zorlandıysa, öğretmen 1. sınıfına geçmeden bir yıl daha beklemesi gerektiğini söyleyebilir. Araştırmalar, beklemenin çocuk üzerinde herhangi bir olumlu etkisi olmadığını gösteriyor, ancak bunun uygun olmadığı bazı durumlar da yok değil.

Bir sene daha anaokuluna gitmenin çocuğunuz için doğru olup olmadığına karar vermek için, çocuğunuzun öğretmeni, okul danışmanı veya müdür ile bir görüşme talep edin ve şu soruları sorun:

-Neden bir sene tekrar etmeyi öneriyorsunuz?
-Çocuğumun öğrenme güçlüğüne sahip olabileceğinden endişe duyuyor musunuz?
-Çocuğuma yardımcı olmak için ne tür kolaylıklar sağlandı?
-Bu yılki tecrübenin geliştirilmesi adına okulun teklifi nedir?
-Sene tekrarından sonra çocuğumun başarılı olma güvencesini veriyor musunuz?

Son olarak, çocuğunuz anaokulunu tekrar ederse, sınıf tekrarının kötü bir şey olmadığını unutmayın. Bu, onun akranlarına yetişebilmesi için bir fırsat.

Durum ne olursa olsun, çocuğunuzun öğretmeninin anaokulu başarısı için sizin yardımcınız olduğunu unutmayın. İletişimi kurmak ve devam ettirmek, kreşten anaokuluna sorunsuzca geçiş yapılmasına yardımcı olacaktır.

Yorum yapın