Evet minik bebeğiniz büyüdü ve artık anaokuluna gitme yaşı geldi. Sizin gözünüzde halen bir minnoş olabilir ama o artık kocaman bir çocuk oldu. Okullu olması lazım 🙂 Anaokulu kayıt süreci sizin için yeni bir zorluk olabilir. Gelin bu zorluğu aşmaya çalışalım. Anaokulu kayıtları için iki seçeneğiniz var. Devlet anaokulu kayıt ya da özel anaokulu kayıt. Ayrıca anasınıfı kayıt yaşı için bilgileri de aşağıda bulabilirsiniz.

Beylikdüzü Anaokulu

Bahar Erdem Beylikdüzü Anaokulu

İstanbul Beylikdüzünde bulunan Bahar Erdem anaokulu benim tavsiye ettiğim bir anaokuludur. Sahibi uzun yıllardır arkadaşımdır ve işini gerçekten çok severek yapıyor. Kendisini aradığınızda tüm sorularınıza içtenlikle cevap verecektir. Hazır aramışken bizimde bir selamımızı iletebilirsiniz. 🙂 İletişim bilgileri : Telefon : 0 (212) 777 87 88 — Cep : 0 (553) 942 20 33  —Email : info@baharerdem.com

Anaokulu Kayıt Tarihleri

Devlet anaokulu kayıt tarihi haziran ayında ön kayıt işlemleri ile başlar. Temmuz ayında ise devlet anaokuluna kesin kayıt işlemlerinizi yaparsınız.

Özel anaokulu kayıt tarihi ise yeni yılın ilk ayı ve özellikle şubat ile başlar ve dönem başlayana kadar devam eder.

anasınıfı kayıt

anasınıfı

Anasınıfı Kayıt Yaşı

Anasınıfı kayıt yaşı için Eylül ayı baz alınır. Eylül ayı itibari ile çocuğunuz 48 ila 66 ay arasında ise anasınıfı kayıt işlemi yapılabilir. Devlet anaokullarına kayıt olan çocuklar ay ayrımı yapılmadan aynı anaokulu sınıfında dahi bulunabilir. Yani 48 aylık bir çocuk ile 66 aylık bir çocuk devlet anaokulunda aynı sınıfa kayıt olabilir.

Özel Anaokullarında ise her yaş grubuna ayrı sınıf açılabilir. Anaokulu kayıt işlemini yapmadan önce anaokullarının sınıfları olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

Devlet Anaokulu Kayıtları için Gerekli Evraklar

  • Anaokulu kayıt başvuru formu
  • Çocuğun yakın tarihte çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğrafı
  • Çocuğun aşı karnesi fotokopisi
  • Çocuğun nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Çocuğun ikamet adresini gösterir belge (e-devlet yada muhtarlıktan temin edilebilir.)

Özel Anaokulu Kayıtları için Gerekli Evraklar

  • Çocuğun yakın tarihte çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğrafı
  • Çocuğun , annesinin ve babasının nüfus cüzdanı fotokopileri
  • Çocuğun aşı karnesi fotokopisi
  • Çocuğun kan grubu kartı
  • Eğer varsa çocuğun velayet belgesi ( Boşanmış aileler için )

Özel Anaokulu Kayıtları için Teşvik Başvuruları

Anaokulu eğitimi için devlet teşviği kapsamında gereken niteliklere sahipseniz ağustos ayında devlet teşviğinden faydalanabilirsiniz. Devlet teşviğine uygun olan özel anaokulları ile görüşüp kayıt işleminizi devlet teşviği ile yapabilirsiniz. Unutmayın devlet teşviği en fazla bir eğitim öğretim döneminde geçerlidir.

Anaokulu ve Kreş arasında ki Fark

Anaokulları 2 ve 6 yaş arasında olan çocuklar içindir. Bu çocuklar Eylül ayı itibari ile 66 aydan küçük olmalıdır. Anaokulu çocukları ilköğretime hazırlayan bir okuldur. İlköğretim okul düzenine ve sistemine alışmaları için anaokulu önemli bir süreçtir. Anaokulları yaşı 48 aydan büyük olan çocuklar için Anasınıfı açarak eğitimlerini bir üst seviyeye çıkartabilirler.

Kreşler ise 0-3 yaş çocuklar içindir. Kreşler daha çok bakım içindir ve eğitim amaçları ikinci plandadır. Kreşler Anasınıfı açamaz.

Anaokulu Kayıt

Güneşi yakalayan çocuklarınız olsun! Fotoğraf Jake Olson.