Anaokuluna Başlamak

Anaokuluna başlamak akademik, sosyal, fiziksel ve duygusal açıdan büyük bir olaydır.

Ebeveynler, öğretmenler ve sağlıkçılar çocuklarımızın çok yünlü olması gerektiğinin bilincinde. Akademik gelişime dikkat ederken aynı zamanda sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimi de desteklememiz gerekiyor. Peki çocuğunuzu okula nasıl en iyi hazırlarsınız?

Aşağıda size sunduğumuz önerilerimizi dikkate alın.

Anaokuluna Başlamak – Konuşun

İlk günden itibaren, çocuğunuzla konuşmak için zaman ayırın. Birlikte ne yaparsanız yapın, çocuğunuz büyüdükçe sıklığı artacak olan sorulara cevap verirken, ona bir şey tarif edip açıklarken kendi kelimelerinizi kullanın.

Anaokuluna Başlamak – Öğretin

Bu aşamada çocuklar ne yapıyorlarsa onu öğrenirler. Tabii ki alfabeyle ve sayılarla tanışmaları önemlidir, bu yüzden harfleri tanıtacak ve sayı saymasını gerektirecek fırsatlar yaratın. Ayrıca çocuklarınızı bilim, tarih, coğrafya ve müzik, dans ve görsel sanatlarla tanıştırın. Yüz yüze ve online öğrenme için çok faydalı kaynaklar ve programları olan müze ve kütüphanelerden faydalanın.

Anaokuluna Başlamak – Paylaşımda bulunun

Birlikte çalışmak anaokulu, ilkokul ve sonrası için gerçekten önemlidir. Okula başlamaya hazırlanmak için önemli adımlardan birisi paylaşımda bulunmaktır. Paylaşım, görgü kuralı kullanımına teşvik ederek “lütfen”, “teşekkür ederim” gibi kelimeleri kullanma fırsatı sağlar.

Anaokuluna Başlamak – Hatırlatın 

Çocuklar, öğrendiklerini ve başarılarını takip etmeyi sever. Çocuğunuzun yaşadıkları hakkında hikayeler yazmasına yardım edip hoşuna gidenler, gitmeyenler ve ilgi alanları hakkında onunla konuşun.

Yorum yapın