Bu Kamera Çantasının Bir Reflektörü Var

Kendinizi bir anda sette bulduğunuzu ve yanınızda ne ışık ne de reflektör olduğunu hayal edin. Normalde yaratıcı bir çözüm bulmaya çalışıp, bir şeyler uydurursunuz. İşte, Scott Tallenger reflektörü postacı çantasının içerisine yerleştiren bir tasarımla bu çok özel problemi yaratıcı bir şekilde çözmeyi basarmış.

Bu çantanın adı “Flaş Çantası” ve yeni tasarımları barındıran BetaBrand web sitesinde 85 Dolardan satışta. Çantanın kapağını açtığınız gibi bu gri reflektörün size yansıdığını görüyorsunuz. Reflektör çantadan ayrılabilir şekilde tasarlanmamış ama çantayı yere sererek ya da elinizde tutarak kullanabilirsiniz.

Tabi “Neden yanımda reflektör getirmeyi unutayım ki?” diye sorabilirsiniz, haklisiniz da. Çantanın kendisi fena gözükmese de bu kadar küçük bir reflektör zemini pek de işinize yaramayabilir. Yanında küçük bir LED paneli taşımak iyi bir çözüm olabilir ama tabi yanımda LED paneli taşımayı akil edeceksem muhtemelen bir difüzyon taşımayı da akil edebilirim derseniz onda da haklısınız. Dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer husus da reflektörü taşımaya yarayacak herhangi bir parça bulunmaması. Yani reflektör çantadan da ayrılabilen bir parça olmadığı için ya reflektörü başka bir objenin üzerine yaslayarak ondan yardım alacaksınız ya da elinizde tutacaksınız. Elinizde koca çantayı tutmaktan bahsediyorum!


Ne olursa olsun yine de orijinal bir fikir. Bazılarınız bunu kullandığı çantaya eklenmiş faydalı bir özellik olarak düşünebilir. Gördüğüm kadarıyla bu boyutlarda bir kamera çantasında olmasını isteyeceğiniz bütün özellikler bu çantada da mevcut. Geniş iç hacmi, biri suru cebi olması ve su geçirmezliği gibi. İste size tüm özellikleri:

  • İki yanda bulunan açma kapama klipsleri ve ayarlanabilir omuz askısı

  • %100 su geçirmez poliüretan (PU) kaplı naylon kumaş.

  • 8 ayrı Cep.

  • Çıkartılabilir cırt cırtlı bölme ayracı.

  • İç cephesine yerleştirilmiş tutma sapı.

  • 2 pound ağırlığında ve 17 litre kapasiteli.


Kıbrıs ( Cyprus ) gezimde bu çantayı test ettim. Açıkçası, kimsenin bu çantayı reflektör olarak kullanmak amacıyla satın alacağını sanmam. Ancak, hali hazırda kendine uygun bir çanta arayan birinin bunu hoş bir özellik olarak görüp bu çantayı tercih etme olasılığı var. En azından, islerinde bu çantayı kullanacak olan birine çantanın içine ışıkla alakalı bir şeyler de koyması gerektiğini hatırlatması bir artı sayılabilir.

Stephen Kampff

[The Phoblographer aracılığıyla]