Cilt Bakımı İçin Öneriler

            Cilt bakımı geçmişten günümüze kadar tüm kadınlar için önemli bir konu olmuştur. Sağlıklı görünen bir cilt için cilt tipini belirlemek, buna göre cildin ihtiyacı olan uygulamalarla cildi temizlemek gerekir. Cildimizin yapısı uzmanlar tarafından belirlenebileceği gibi, bazı kriterlerin olup olmadığına bakılarak kişilerin kendisi tarafından da belirlenebilir.

Örneğin ciltte parlaklıklar var, büyük gözenekler mevcutsa cildimiz yağlı cilt tipi, ciltte pul pul dökülmeler görülüyorsa kuru cilt tipi, burun, alın gibi bazı bölgeler yağlı ve yanak bölgesi kuruysa karma cilt tipi, ve ciltte kullanılan ürünler çoğu zaman cildi tahriş ediyorsa da hassas bir cilt yapısına sahip olunduğu anlaşılır. Cilt bakımını kişi kendisi evde doğal yöntemlerle de yapabilir. Ancak günlük, haftalık şekilde düzenli ve doğru yapılması gerekir.

 

Sağlıklı bir cilt için yapılması ya da yapılmaması gereken bazı günlük davranışlar da vardır. Örneğin güzel, sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için gün içerisinde bol bol su içmek gerekirken, sigara kullanımından da uzak durmak gerekir. Ve hatta sigara kullanılan ortamlardan da uzak durmakta fayda vardır. Çünkü sigaranın zarar verdiği kadar sigara dumanı da cilde zarar vermektedir. Sigara dumanında bulunan bazı kimyasal maddeler ciltle temas ettiğinde cilde tamamen nüfuz eder ve gözeneklere yerleşir. Böylece cildin doğal yapısının bozulmasına neden olur ve erken yaşlanmaya sebebiyet verir.

 

Cilt için en önemli konulardan biri de makyajın iyi temizlenmesidir. Gün içerisinde yapılan makyaj ile uyumak cilde yapılan en büyük kötülüklerden biri olacaktır. Çünkü makyaj kalıntıları ciltteki gözenekleri tıkayacak ve akne oluşumuna sebebiyet verecektir. Bu yüzden cilt tipimize uygun ürünler kullanarak cildi makyajdan, yağdan ve kirden arındırmak gerekir.

 

Cildin sağlıklı görünmesi için doğru beslenmek ve uyku düzenine dikkat etmek şarttır. Sebzeler, meyveler, protein içerikli yiyecekler cildin güzelliğine güzellik katarken alkol, sigara, asitli içecekler ve yağ, şeker içeren yiyecekler cilt yapısını bozar.