Çocuk Reklamlarının AlışVerişe Etkisi

Günümüzde çocuk reklamları, çocukları tamamen etkisi altına almaktadır. Reklamlarda gördüğü oyuncakları ve eşyaları, hemen sipariş etmektedirler. Özellikle çizgi film kahramanları, çocukların dünyasını oluşturmaktadır. Bu kahramanların ürünleri, çocuk reklamları kategorisinde sunulmaktadır. Ancak, bu çizgi film kahramanlarının kötü etkisi reklamlarla daha da pekişmektedir.

 

ÇİZGİ FİLM KAHRAMANLARININ REKLAMLARDA KULLANILMASI

 

Yeni çıkan ve çok tutan çizgi film kahramanları, adet üzere, hemen reklamlara malzeme olmaktadır. Bu reklam çalışmaları, çocuklar üzerinde büyük etki oluşturmaktadır ve ürün satışı son derece artmaktadır. Ancak, sorun olan nokta, çocuk reklamları kategorisinde sunulan çizgi film kahramanlarının, çocuk ruh sağlığı için zararlı olup olmadığı konusudur. Mesela ben ten ve pokemon gibi çizgi filmler, minik zihinleri allak bullak etmiştir. Pokemonu seyrettikten sonra pencereden atlayan çocuklar, haberlere konu olmuştur.

 

Ayrıca, ben ten çizgi filmindeki tamamen hayal ürünü olan ve gerçek hayatla hiç alakası olmayan kahramanların türetilmesi, çocukların gerçek dışı bir dünyaya hapsolmasına neden olmuştur. Sokaklar çocuklar, garip hareketlerle, sanal ve uydurma kahramanları taklit etmeye başlamıştır. Sonuç olarak, çocuk reklamları kategorisinde, çocuk ürünlerinin hemen hemen hepsinde ben ten ve pokemon kullanılmıştır. Satışlar artmış ama çocukların zihinlerinde tahribat oluşmuştur.

 

ÇİZGİ FİLMLERİN ZARARI TEST EDİLMELİDİR

 

Çizgi film kahramanları belki reklam sektöründe büyük başarılara imza atılmasına yardımcı olmuştur. Ancak, çizgi film kahramanları çocuk reklam kategorisinde, çocuk ruhuna büyük tahribatların oluşmasına neden olmuştur. Çocukların sürekli şiddet içerikli veya ahlaksız programları seyretmesi, kısa zamanda karakterine yansıyacaktır. Bu nedenle, temiz zihinleri temiz tutmak gerekir. Reklam sektöründe, çocuklara zararlı çizgi film kahramanlarının kullanılmaması, çocuk reklam seçeneklerinde, çocuk için çok yararlı olacaktır. Bilinçli alışverişi aşılayan reklam filmleri, sağlıklı bir nesil için çok önemli olacaktır.

 

Bu nedenle çocuk reklam işlerinde, başarılı sonuçlar elde etmenin yolu, çocuk psikiyatri ve çocuk gelişim uzmanları ile irtibatlı çalışmaktadır. Reklamlar, aslında eğitim aracıdır. Televizyon programları da eğitim aracıdır. Bu nedenle dikkatli hazırlanmalıdır. İnancımıza ve kültürümüze aykırı programlar, toplumu ahlaksızlığa ve kötülüğe sevk edecek reklam ve programlar, tercih edilmemelidir. En iyi reklam çalışması, yalnızca ürünün reklamını yapan reklam çalışmasıdır.