Çocuk Ve Televizyon

Reklamlar insanları çok etkileyen, zaten bu amaç için üretilen pazarlama aracıdır. Tabi bu reklamlar yetişkin ve çocuk reklam olarak ayrılır. Her reklamın bir kitlesi vardır. Yetişkinler için olan nasıl reklam varsa çocuklar içinde çocuk reklamları vardır. Bu reklamlar genel olarak çocuk şampuanları, oyuncaklar gibi konular üzerindendir. Amaç nasıl yetişkinlere koltuk takımı reklamı yapıp koltuk satmaksa, çocuk reklamları da amaç çocuklara bir şeyler isteyip ailelere aldırtmaktır. Ancak bu reklamlar her zaman iyi ve olumlu olmazlar. Reklamın içerinde saklı olan birçok mesaj ve kötü anlamda yatabilir.

 

Çocuklara bu nedenle televizyon seyrettirirken çok dikkatli olmalıyız. Çocuklar en erken 5 yaş civarı televizyon ile tanışmalıdır. Bu süre de 15 dakikayı geçmemelidir. Tabi aileler bu süreci biraz uzatıp, erkene çekmektedirler. Bu da çocuğun gelişimin de olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Çocuk reklam olarak adlandırılan bu reklamlara örnek olarak en eski şampuan reklamı örnek verilebilir. Bir de bu reklamların ayrı özelliği de çocuk reklam da oynamasıdır. Çocukların hep var olması hem reklamı çocuklara göre olduğunu hem de çocuklar için olduğunun bir belirtisidir.

 

Çocuk reklam örnekleri;

 

Çok eski bir şampuan reklamı bulunmaktadır. Bu reklamda bir sürü çocuk ve civcivler yer alır. Çocuklar bu reklamı gördüğünde reklamın aslında çocuklara ait olduğunu düşünmeden civcivlere ve sözlerine kendini kaptırıp dans etmeye başlarlar. Daha sonra tabi ki her gittikleri markette bu civcivleri görünce isterler. Bunun sebebi çocukların bu reklamdan etkilenmeleri ve gerçekten çocuğa yönelik olan reklamın faydaları diyebiliriz. Tabi bu fayda sadece reklamı veren firmaya yaramaktadır.

 

Peki, her reklam faydalı mıdır?

 

Nasıl televizyon faydalı değilse, reklamda tabi ki faydalı değildir. Çocuklar da isteği arttırmak için yapılan bu olay ve daha birçok benzeri çocuklarda farklı etkilerde yaratmaktadır. Bu yüzden çocuklara televizyon seyrettirmemek ve bu etkilerden uzak tutmak gerekir. Bu reklamlara ek başka bir örnekse çocuk oyuncuların artması bunu dizilerde çocuk kitleye de hitap etmek için yapılmaktadır. Başka bir kötü durumda çizgi filmlerde yer alan çocuklara uygun olmayan çizim ve olaylardır. İşte bunların hepsini toplayınca ortaya tek bir şey çıkmaktadır. Çocuklara az ve öz televizyon seyrettirmek gerekir. Bunu da izlediği şeyleri en ince ayrıntısına kadar izleyip seçmeliyiz.