Çocuklarda Arkadaşlık

Çocuklarda Arkadaşlık

Anaokulundaki çocuklar için en büyük mutluluk kaynağının arkadaşları olabileceğini öğrenin.

Bayan Perline, sabah toplantısı için sınıfındaki çocukları toplar. Çocuklar yuvarlak olduktan sonra onlara “Mutluluk …dır” cümlesini nasıl bitirileceğine dair fikirlerini paylaşmalarını ister. Eller havaya kalkar ve öğretmen aceleyle çocukların fikirlerini sırayla not eder. “Mutluluk annem ve babamın yanında olmaktır.” “Mutluluk arkadaşımın yanında oturmaktır!” “Mutluluk tırmanmaktır.” Çocuğunuzu neyin mutlu ettiğini bilmek ister misiniz? Sadece sorun! Biraz daha yaşı büyük anaokulu çocukları, düşündükleri konusunda çok nettir.

Çocuklarda Arkadaşlık: Anaokulu Dönemi

Anaokulu döneminde ortaya çıkan en heyecan verici gelişimsel değişikliklerden biri de çocuğunuzun düşüncelerini ve fikirlerini ifade etme becerisini arttırmasıdır. Bu noktada, dil yetenekleri hızlı bir şekilde artmış durumdadır. Bu durum, kısmen, daha geniş bir kelime dağarcığının ve iletişim yeteneğinin yükselmesinin sonucu olmasının yanı sıra, aynı zamanda kendini bir topluluk içinde ifade etmesinden de kaynaklanır. Anaokulu yılının sonunda çocuklar kendileri için düşünmeyi ve kendi düşüncelerini değerlendirmeyi öğrenmiş olurlar.

Yukarıdaki mutluluk ifadelerini okurken, 5 ve 6 yaşlarındaki mutluluk için iki temel ögenin ilişkiler ve başarılar olduğunu fark edebilirsiniz. Çocuklar yeni bir bisiklet veya oyuncak almaktan çok hoşlansa bile, gerçekten yaşanan mutluluk, çocukların ailesi, arkadaşları ve sizinle paylaştığı ilişkilere dayanmaktadır. Çocuğunuz, başkalarıyla olan etkileşimlerinin yaptığı her şeye daha fazla zevk kattığı bir gelişme aşamasındadır. Bir oyuncağı, aktiviteyi veya fikrini güvenilir bir arkadaşı ya da bir aile üyesi ile paylaşabilme özelliği, çocuğunuza sevinç, rahatlık ve güvenlik duygusu verir.

Çocuklarda Arkadaşlık: Adil Dostluklar

Çocukların dostluğa adalet bakış açısı ile bakarlar. Bu aşamada çocuğunuz büyük bir adalet duygusuna sahip olur. Çocuğunuz için diğerlerinin “adil oynaması” çok önemli. Hatta arkadaşlıklarında ve diğer aktivitelerde adalet duygusu anaokulunda mutluluk için çok önemlidir! Çocuğunuza göre adil olmak genellikle herkesin aynı kurallara uyması ve eşit muamele görmesi anlamına gelmektedir. Çocuğunuzun bir şeylerin adil olduğunu özellikle de olmadığında hissettiğinin farkındasınızdır ama başkaları bir şeylerin haksızlık olduğunu düşündüğünde o kadar da farkında olmayabilir. Bu gayet normaldir. Çocuklar küçükken çok kendine odaklıdırlar. Anaokulu çocukları, dünyayı hâlâ kendi ihtiyaçlarıyla alakalı olarak görür ama empati ve adil olmayı öğrenme konusunda da oldukça yeteneklidirler.

Başarılar, anaokulu çocuklarının mutluluk duygularını etkileyen bir diğer faktördür. Çocuğunuzun herhangi bir faaliyetinde “bunu yapabilirim” faktörü yüksektir. Neler yapabileceğini göstermek ister ve genellikle “birinci” ya da “kazanan” olmak ister. Bu başarı duygusu, sınıfta veya evde katkıda bulunan ve kabul gören bir üye gibi hissetmesini sağlar. Görülmenin ve takdir edilmenin verdiği mutluluk, birçok insanın hayatta en çok istediği şey!

Yorum yapın