Çocuklarda Uyku

Çocuklarda Uyku hepimizin yaşadığı ve zorlandığı bir süreçtir.

Peki çocuğunuzun mutlu ve bağımsız bir uyku uyumasına nasıl yardımcı olursunuz?

Yemek ve barınmak gibi, bir çocuğun uyku ihtiyacı da temeldir. En sağlıklı ve en mutlu çocuklar en iyi dinlenmiş olanlardır. Bir çocuğun öğrenmesi, hayal etmesi, bir şeyler yaratması ve sosyalleşmesi sağlam bir gece uykusuyla bağlantılıdır, çünkü dinlenmek gelişmekte olan bir vücuda ve beyne; tecrübelerini pekiştirme, günlük anılarını kaydetme ve duyguları işleme imkânı verir.

Ancak, uyku ihtiyacı ne kadar basit olsa da karmaşık başka kavramlarla da ilgilidir. Bazı küçük çocuklar için uykuya dalmak, kontrolü bırakmak ve uyku düzeni oluşturmak demektir, yani bir çocuğa gece boyu uyuması gerektiğini öğretmek, ebeveynler için kendi dinlenme ihtiyaçlarını da karşılamak açısından zorlu olabilir.

Neyse ki, çocuğunuzun daha iyi bir uyku uyumasına yardımcı olmak ve evinizdeki herkesin iyi bir gece uykusu almasını sağlamak için atabileceğiniz somut adımlar vardır. Tüm bunlar göz korkutucu görünüyorsa da şunu unutmayın: Çocuğunuzun gece boyunca uykusuna yardım etmek, ona gece boyunca gün içinde keşfedip öğrendikleriyle yüzleşmek için kaynaklar sağlayacak ve onun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Uyku Bir Aile Meselesidir

Tıpkı bir çocuğu yetiştirmenin tek bir yolu olmadığı gibi, iyi uyku alışkanlıklarını teşvik etmek için de tek bir “doğru” yol yoktur. Bununla birlikte, kötü uyku düzenleri tüm aileyi üzebilir, çünkü herkes için saygılı ve huzurlu bir ortam yaratmak çok önemlidir. Her aile kendi düzenini oluşturmanın yolunu bulmalıdır. Buna bazı temel kurallar koyarak başlayın.

Birincisi, araştırmalar, çocukların her gece ortalama üç ila altı kez uyandığını ortaya koyduğu için ebeveynlerin evrensel bir anlaşmaya varmaları gerekir. Ağlayan bir bebeği ya da talepkar bir anaokulu çocuğunu nasıl idare edeceğinize karar verin: Sızlanan çocuğa hemen mi cevap vereceksiniz, iki dakika bekleyip sonra mı ya da beş ya da on dakika bekleyip, sonra mı onu rahatlatacaksınız? Bir ebeveyn birlikte uyumayı destekliyorsa ve diğeri diğeri öyle düşünmüyorsa, ani uyanışlar gerçekleşip de sizin ilginize ihtiyaç duyulmadan önce bunun karara bağlanması en iyisidir.

2 saat içinde uyanıp işe gitmeniz gerekiyorsa bile, çocuğa uyandığı için kızmamanız ve dengenizi kaybetmemeniz çok önemlidir. Ebeveynlerin bu tip kendini kaybetmeleri uyku sorunlarını çözmekten çok durumu daha da şiddetlendirir.

Ayrıca, çocuğunuza 6 haftalıkken uyguladığınız uyku stratejisi 6 aylıkken uygun olmayabilir ve 3-4 yaşlarına geldiğinde de tekrar değişecektir. Çocuğunuzun gelişimi ve kendisini rahatlatmak için oluşturduğu yetileri de zamanla değişim gösterecektir.

İki temel ilke sizin işinize yarayacaktır: Öncelikle içgüdülerinizi takip edin. İkincisi, kontrollü olmayı unutmayın. İyi bir ebeveyn olarak, çocuklarınız için ses tonunuzu ayarlamalısınız ve her zaman olduğu gibi tutarlı olmak çok önemlidir, geceleri bile.

Çocuklarda Uyku Sorunu

Birçok değişken çocukların uyku güçlüğüne sebep olur, ama çoğu ayrı kalma sorunları, korkular ve basit dikkat bozuklukları gibi başlıca birkaç kategoriden oluşur. İyi haber, yatma zamanının savaş alanına dönüşmesi gerekmiyor. Neyle uğraştığını anlayarak, çocuğunuzun sorunlarını ele almasına yardım ederek, mutlu ve bağımsız bir şekilde uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

Çocuklarda Uyku – Ayrılık

Küçük çocuklar için uykuya dalmak, sizden ve güvenli ve öngörülebilir “uyanık” dünyadan ayrılmak gibi görünür. Bu ayırma işlemini, oyuncaklar veya battaniyeler gibi geçici nesnelerle ya da gece lambaları ve müzik kutuları gibi sağlamlaştırılmış parçalar ile daha kolay hale getirebilirsiniz. Uyanık ya da uykuda olsa da çocuğunuza varlığınızı hatırlatın – uzakta olmadığınızı ve size ihtiyaç duyarsa yardım edebileceğinizi öğrenince cesur olacaktır.

Mantık çerçevesi içinde çocuğunuzun ipuçlarını takip edin. Örneğin, üç yaşındaki Devon, hikâye okuma saatinden ve ışıkları kesildikten sonra her gece bir ses bandı dinlemekten hoşlanıyor. Uyanık kalmaya hevesli olduğu için her zaman “bir şarkı daha” istiyor. “İki şarkı için yanımda kalacağım ve sonra okumak için aşağı ineceğim” gibi somut kurallar ve sonuçlar belirlenince onları göremediğinde bile ebeveynlerinin onun yanında olduğunu öğrenecek.

Uykuda ayrılmak, ebeveynler için de önemli bir konu olabilir, özellikle de gün içinde iş yerinde olup akşamları çocuklarıyla vakit geçirmek isteyen kişiler için. Ancak, gece rutin hazırlıkları, uzun vedalaşma süreleri ve uzun süren yatağa yatırma ritüelleri, çocuğa uzun vadede iyi gelmeyecektir; çünkü bu yüzden geçiş zamanını artıyor ve ayrılışı uykuya ertelemiş oluyorsunuz. Akşam yaptığınız bu rutinleri günün diğer saatlerine – örneğin banyo bittikten sonra – ya da sabahın erken saatlerine alın böylece onunla biraz özel vakit geçirmiş olursunuz. Yatmadan önce, çocuğunuzun (artan) yatağa yerleşme ve uyuma yeteneğini övmeyi unutmayın. Bir sonraki gecenin uykusuna hazırlamak için de sabah övgülerinizi de güçlendirin.

Çocuklarda Uyku – Uyanık olmak daha eğlenceli

Çocuklar büyüdükçe, hayatın çekici ve dikkat dağıtıcı yönleri, kızarmış ve yorgun gözleri bile yatağın dışına çeker. Ateşböcekleri dışardayken neden uyusun ki? Ya da abisi, annesi ve babasıyla bir şeyler izlerken? Çocuk doktoru T. Berry Brazleton’ın gözlemlediği gibi, hiçbir çocuk aslında yatmaya gitmek istemiyor, kesinlikle tüm gece uyumak da istemiyor, özellikle de sallanan sandalyede bir kucak sıcak bir içecekle onu bekliyorsa. Çocuğunuzun gün boyunca oynama ve çok fazla egzersiz yapma fırsatı bulmasını sağlayın ve sessiz vakit geçirmeyi dört gözle beklemesi için yatağa gitmeyi eğlenceli hale getirin.

Çocuğunuz için huzurlu ve rahat bir alan yaratın. İster bir odayı paylaşıyor olsun ya da kendi odasına sahip olsun yatak odası çocuk için sığınma alanıdır. Varlıkları rahatlamayla ters orantılı olduğu için TV ve bilgisayarı uyku alanından ayrı tutun. Hafif renkli afişler ve eğlenceli yastıklar, çocuk odalarını gerçek bir rahatlama alanı haline getirebilir.

Çocuklarda Uyku – Altta yatan konular

Daha derin bir yerlerde, bazen çocuğun uyuma konusundaki isteksizliği iç meselelerini yansıtır. Yeni bir durumla başa çıkmaya çalışan ya da hayatındaki bir değişiklikle yüzleşmek isteyen bir çocuk, uyku düzeninde geri adım atabilir ve yatmadan önce daha fazla güvenceye ihtiyaç duyabilir. Yine, özel geçiş süreci nesneleri, ona istediği güvenliği sağlayabilir, ayrıca gün boyunca daha fazla ilgi ve sevgi de işe yarayabilir. Dengeli olmak için, çocuğunuzun günlük yaşantısında tahmin edilebilir, düzenli ve tutarlı davranışlar göstermek için gayret edin.

Çocuklarda Uyku – Dolaptaki canavarlar

Okul öncesi çocukların çok aktif hayal gücü, hayalle gerçek arasındaki ayrımı zorlaştırabilir. Canavarların yatağın altında saklandığına veya dolapta hayaletler olduğuna inanırlar. Bu korkular dikkat etmeli ve empati kurmalısınız. Mesela “Yatağın altında hiçbir şey yok” demek yerine, “Endişelenmeni anlıyorum, gel birlikte yatağın altına bakalım” deyin. Çocuğunuz hem anlaşıldığını hissedecektir hem de rahatlayacaktır. Ona gerçek ve uydurma yaratıkların arasındaki farkı anlaması için yardımcı olmaya çalışın ve bir canavarın eve girmesine asla izin vermeyeceğinizi bildiğinden emin olun.

Çocuklarda Uyku – Kötü rüyalar

Gece korkuları ve kötü rüyalar okul öncesi çocukların yaşantılarının bir parçasıdır. Bu rüyaların içeriğinin büyük bir kısmı, çocuğunuzun taklit oyununa yönelik tutkusunu ve güçlü hayal gücünü açıkça gösterir ve “Tüm Gece Uyumak” adlı kitabın yazarı Dr. Jodi Mindell’e göre bu durum “bilişsel gelişimde dramatik bir patlama” ile doğrudan bağlantılı olarak ortaya çıkabiliyor.

Çocuğunuzun korkularına isim koymasını teşvik ederek onu yönetmesine yardım edin. Bazen bir korkuyu isimlendirerek çerçevelemek onu uzaklaştıracaktır. Ya da çocuğunuzu rüyalarının resimlerini çizmesini isteyin. Bu iki yaklaşım da çocukların onları korkutan şeyleri kontrol etmesine yardım eder.

Kesin İşe Yarayacak Uyku Stratejileri

Bir çocuğun iyi ve sağlıklı bir şekilde uyumayı öğrenmesine yardımcı olmak; yaratıcılık, bağlılık ve sabır gerektirir. İşte bazı işinize yarayacak stratejiler:

• Hafta içi ve hafta sonları için düzenli olan yatma zamanı ayarlayın. Çocuğunuzun günlük programının tutarlı olmasını sağlamak, mümkün olduğunca tahmin edilebilir bir yemek ve uyku süresi ayarlamak biyolojik saatinin düzenlenmesine yardımcı olur.

• Çocuğunuzun rahatlamasına yardımcı olmak için yatmadan önce uygulanacak bir ritüel tasarlayın. Bu rutinin yaklaşık 20 dakika kadar sürmesi gerekir ve hikaye okuma, şarkı söyleme veya müzik dinleme gibi üç dört etkinlik içerebilir. Çocuğunuzu oyuncak hayvanlarını yatağa yatırmasını ve hepsine iyi geceler öpücüğü vermesini isteyin. Çocuğunuza en sevdiği hikayeyi tekrar tekrar okumanın o dünya üzerinde kontrol hissi verdiği gibi, iyi düzenlenmiş bir yatma alışkanlığı da onun uykuya dalmak için sabırsızlanmasını ve rahat bir uyku uyumasını sağlar.

• “Kötü bir gece”nin üzerinde durmayın. Çocuğunuz bir gece tekrar tekrar uyanırsa, gecenin ne kadar zor geçtiğinden şikayet etmek yerine çaba göstermesini övün. Küçük çocuklar sizin övgülerinizi ve sevginizi her şeyden çok isterler. Kahvaltı masasında onun başarısını kutlayan bir kutlama yapın bu sayede daha kolay uyum sağlayacak ve sonuçta bu gece uyanmaları son bulacaktır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın