Çocukların Kişisel Gelişimlerinde Başarı İçin Yapılması Gerekenler

 

 

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayatı boyunca daha başarılı bireyler olabilmeleri için öncelikle kişisel gelişim sürecini iyi bir şekilde tamamlamaları gerekir. Kişisel gelişim süreci çocukların ergenlik ve yetişkinlik dönemlerini önemli ölçüde etkilediği için uzmanlar bu konuda ailelerin daha hassas hareket etmesini önerir. Unutulmamalı ki, eğitim ve öğretim ailede başlar. Yani çocuğunuzun kendini tanımaya başladığı, kişisel gelişim için çabaladığı dönemlerde yapacağınız en ufak kırıcı hata, çocuğun bütün kişisel gelişim dengesini bozabilir.

 

Peki, çocukların kişisel gelişimlerinde başarı için yapılması gerekenler nelerdir?

 

Dilerseniz yazımızın ana başlığı olan konuya geçelim. Öncelikle çocuğun beslenme alışkanlığına dikkat edilmeli. Uzmanlara göre yapılan bilinçsiz hataların başında, ebeveynlerin çocuklara kahvaltı yaptırmaması ya da buna dikkat etmemesi. Unutmayın, kahvaltı bizim için ne kadar gerekli ve önemlisiyle çocuğumuz için de aynısı geçerli.

 

Çocukların duş alma alışkanlığı pekiştirilmeli. Bir duş periyodu hazırlanmalı ve bu periyoda göre çocuğun kendi ihtiyaçlarını gidermesine olanak sağlanmalıdır. Kaliteli ve düzenli iletişim. Çocuklarınızın kişisel gelişiminde başarılı olması, kendisini ne denli iyi ifade ettiğine de bağlıdır. İleriki dönem de başta sosyal ya da anti-sosyal olmak üzere birçok kişilik bozuklukları görülebilir. Unutmayın, eğitim ve öğretim sizde başlıyor.

 

Gösterişli sevgiden kaçınılmalı ve çocuklara doğal bir şekilde yaklaşılmalı. Çocuğa gösterdiğiniz aşırı ilgi ergenlik döneminde ve yetişkinlik döneminde hem size hem de çocuğunuza yarar sağlamaz. Çocuğunuza karşı daha içten, daha samimi olun. Ne aşırı korumacı ne de aşırı ilgisiz olun.

 

Düzenli uyuma alışkanlığı kazandırılmalı. Çocukların özellikle erken yaşlarda düzenli uykuya ihtiyaçları vardır. Uyku düzensizliği yaşayan çocuk daha agresif ve sinirli olur. Görüldüğü gibi çocukların başarılı bir kişisel gelişim süreci için hem çocuğun hem de ebeveynlerin dikkat etmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Bunları çocuklarınıza kazandırmak sizin elinizdedir. Onlar bizim geleceğimiz.