Çocukta Tutum Nedir, Nasıl Değişir?

 

 

Çocukların olumsuz davranışları sonrasın da genel de ebeveynler sert bir tutum tutarak cezalandırma işlemine başvururlar. Ve böylelikle olumsuz davranışlar dan vaz geçeceğini düşünürler. Ancak bu düşüncelerin aksine çocuk daha da inatlaşır ve davranışları daha da kötüye gider. Bu verilen cezaların en önemli olumsuz yanı ise ebeveyn ve çocuk ilişkisini zedeleme yolunda ilerlemesini ve çocuğun psikolojik ve fiziksel olarak zarar vermesiyle sonuçlanır.

 

VERİLEN CEZALARIN SONUCUNDA;

– Çocuğumuz sırf ceza almamak için olumsuz olan davranışlarını terk edebilir.

– Ayrıca saldırgan veya içe kapanık bir hale gelebilir.

– Ceza aldığı için kendini güçsüz görür ve öz güveni sarsılabilir.

– Ceza verdiğiniz için kin ve nefret duyabilir.

 

Peki, çocuklar bu cezalar karşısında neden direnirler? Çocuklarınız size direndiğinde aslın da sizden daha farklı şeyler istemektedirler. Çoğunlukla bu direnişleri size istedikleri şeyi anlatma çabasıdır.

 

Peki, çocukta tutum nedir nasıl değişir bizim tek amacımız aslında çocuğumuzdaki istemediğimiz davranışları değiştirerek yerine istenen bir davranışı getirmektir. Bu davranışı değiştirme sürecinde asla zorlayıcı yaklaşılmaması gerekir. Sebebi ise çocuğun üzerinde baskı uygulandığında istediğiniz disiplini sağlamaya bilirsiniz. Örneğin çocuğunuzu ödüllendirerek bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmemiz gereken konu ise ödülün asla davranışın önüne geçmemelidir. Çünkü bizim asil amacımız çocuğun davranışlarını değiştirmek ödül vermek değil.

 

Çocuklarımız olumsuz davranış gösterdiğinde asla görmemezlikten gelin memelidir. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Bu olumsuz davranışlar sonrasında asla ödüllendirilmemelidir. Çoğu zaman çocuklar olumsuz davranış göstererek dikkat çekmeyi amaçlarlar. Onlara küserek veya kızarak olumsuz davranışların daha çok artmasına sebep olabilirsiniz. Bu sebeple davranışlarınızda ve sözlerinizde tutarlı yaklaşımlar sergilemek işiniz. Çocuklar genel olarak ağlayarak veya bağırarak tepki gösterebilir. Bu durumda asla geri adım atmamalısınız.