Süper Deniz Manzarası Fotoğrafları Nasıl Çekilir 2022

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri Çekimi için İpuçları

Sunduğu çeşitlilik ve kolay ulaşılabilirliği sayesinde çekimini yapmayı en çok sevdiğim yerlerden biri deniz kenarlarıdır. Bu yüzden, Yeni Zelanda gibi birçok sahile sahip bir ülkede yaşadığım için çok şanslıyım. Aşağıda deniz kenarlarında güzel deniz manzarası fotoğrafları çekimleri yapabilmeniz için birkaç ipucu göreceksiniz.

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri için Nitelik

Güzel bir deniz manzarası fotoğrafı ortaya çıkarabilmek için diğer bütün manzara fotoğraflarında yer alan ön plan güzelliğini bulundurmak çok önemlidir. Değişik kaya ve kaya şekilleri arayışına girmek deniz kenarlarında bunu yapabilmenin ve ön plan öğesi olarak kullanmanın bir yoludur; ancak ilk bulduğunuz kayanın fotoğrafını çekmeniz tavsiye edilmemektedir. İnceleyenin etkisini çekebilecek nitelikte nesneler arayışına girmeniz sizler için daha yararlı olacaktır. Mesela yeni bakış açıları deneyebilirsiniz; örneğin, neyin daha iyi duracağını ölçebilmek için kamerayı değişik açılara ve değişik yüksekliklere konumlandırmayı deneyiniz.

Mesela aşağıda bulunan fotoğraf göğüs hizasında çekilmiş ve kaya havuzunun oluşturduğu şekli vurgulamıştır. Ayrıca kamerayı alçakta tutmak kaya havuzuna dümdüz bir görüntü verirken, kamerayı yukarıda tutmak görsele sığdırdığım gökyüzünü kısıtlayacaktır.

Aşağıda ise bulduğum ilginç ağaç kökü şekillerini göreceksiniz. Bu çekimi yapabilmek için kameramı alçakta tutup ön plana oldukça yakın durdum; ayrıca ağaç köklerini büyütmek için de geniş açılı lensler kullandım.

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri
Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri

 

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri Bakış Açısı

Bazı deniz manzarası sahilleri, uçurum üzerinden mükemmel çekimler yapabilmemizi sağlayan görüntüler sunar. Bu tarz çekimler için ön planda yer alan büyük kaya oluşumları ve uçurumlar yeterlidir. Aşağıda yer alan görsel bir sümsük kuşu topluluğu üzerinden çekilmiştir. Benim için bu fotoğraf kuş topluluğunun eklenmesi ile ölçülü bir yapı kazanmıştır.

 

Bazen olayları basit tutmak yeterlidir. Islak kumlar ve gelgit çizgisi üzerinde yer alan ayak izleri ile birleşince mükemmel bir görüntü sunacaktır.

Tabi ki deniz manzarası fotoğraf çekimleri için yukarıda verilen konular yeterince ayrıntılı değildir.

Deniz manzaralarına dair sevdiğim diğer bir özellik ise diğer sahillerde de bulabileceğiniz özellikleri barındırmasıdır. Bu saydıklarımızı, değişik açılardan aynı sahilde de görebilirsiniz.

Ayaklarınızın ıslanmasından korkmamalısınız! Bazen deniz kenarında bulabileceğiniz en değerli görüntü onlara ait olabilir.

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri
Deniz Manzarası Fotoğrafları Deniz Manzarası Resimleri

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri için Deklanşör Hızı

Genellikle görselin genel yapısı üzerinde önemli bir etkisi olduğu için deniz manzarası fotoğrafları veya su içeren diğer fotoğraflar için düşünmemiz gereken diğer önemli faktör deklanşör hızıdır.

Hızlı bir deklanşör olayı dondurmakta ve daha sonrasında suyun puslu bir şekilde görünmesini engeller. Bu durum genel olarak 1/20 saniyeden daha hızlı bir değere eş değer şekilde suyun hızına bağlıdır. Bu teknik, fotoğrafçı olmayanların görmeyi umduğu ve deniz çekimlerinde yapabileceğiniz en doğru şeydir. Ancak fotoğrafçılığın gerçekçilikle bir alakası olmadığını da aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Aşağıda bulunan fotoğraf 1/50 saniye hızında çekilmiş ve gördüğünüz üzere suyun hareketini dondurmak için yeterli hızdadır.

 

Yavaş deklanşör hızı, çeşitli derecelerde suyun bulanık gözükmesine sebep olmaktadır. Bu durum yine suyun hızına bağlı olmasına rağmen ½ saniye hızında çekim yaparsanız su üzerinde biraz bulanıklık olmasına rağmen makul derecede detayları da elde etmiş olursunuz. Halen biraz bulanıklık içermesine rağmen 1/3 saniyede çekilmiş olan bu fotoğraf suyun kaya üzerine çarpmasından dolayı oluşan sıçramayı yansıtmaktadır.

 

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri Enstantane

Deklanşör hızı 1 saniye üzerine çıktığı an, görselde oldukça popüler olan beyazımsı veya sisli bir görüntü oluşur. Bazı insanlar bu görüntüden nefret etse bile ben kullanmayı seviyorum. Aşağıdaki fotoğraf ise 4 saniyelik deklanşör hızı kullanılarak çekilmiştir.

 

Kullanılan deklanşör hızı genellikle kişisel tercihe bağlıdır. Bazı zamanlar ışıktan etkilenebilmesine rağmen (Gün doğumundan veya gün batımından sonra ışık genellikle alçak olacağından hızlı bir deklanşör kullanınız.) deklanşör hızı aslında fotoğrafı nasıl görmek istediğinize bağlı olarak ayarlanmıştır.

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri için Filtreler

Deniz manzarası resmi için artan doğal yoğunluk filtresi ve doğal yoğunluk filtresi en çok kullandığım iki özel filtredir.

Yükseltilebilen doğal yoğunluk filtresi genellikle kamera sensörüne çok fazla gelen çekimlerde kullanılmaktadır.  Bu da genellikle gökyüzünde ön plan ışığının aşırı parlak olduğu gün doğumu veya gün batımı saatlerinde kullanılır. Bu filtre, dereceli geçişle beraber bir sonda koyu diğerinde ise tertemizdir. Koyu alan, çekim esnasında parlak alanla dengeli olabilsin diye parlak alan üzerine konumlandırılır. Bu filtreyi alternatif olarak kullanabilmenin diğer bir özelliği ise çekilen birçok fotoğrafın çekim sonrasında bir araya getirip harmanlamasıdır. Bense genellikle iki çekim yapıp bir araya getirmeyi tercih ediyorum.

Doğal yoğunluk filtreleri ise kamera sensörüne vuran ışık derecesini düşürebilmek için kullanılır. Normal ışığın kaldıracağı süreden daha uzun bir sürede çekim yapmak istediğiniz zamanlarda işinize yarayacaktır. Doğal yoğunluk filtreleri, yaklaşık olarak 3-durak gibi çeşitli şiddetlerde karşımıza çıksa bile 10-duraklı çekimlerde de kullanılabilirler.

Aşağıdaki fotoğraf ise 10-durak doğal yoğunluk filtresiyle çekilmiştir. Güneş ufuk çizgisi üzerinde yükseldiğinden dolayı koşullar oldukça iyiydi; ancak filtre, benim, 60 saniyelik bir deklanşör hızı kullanmama izin vermekteydi.

Deniz Manzarası Fotoğrafları Resimleri
Deniz Manzarası Fotoğrafları Deniz Manzarası Resimleri

 

 

Yorum yapın