Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler

T.rex’in “korkunç kertenkele” anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Bu sayfa dinozor türleri hakkında yiyecekleri ve habitatları, davranışları ve neslinin tükenmesi gibi ilginç gerçekleri listeler.

Dinozorların tarihine, yıllar içinde nasıl evrimleştiklerine ve dinozor türleri için nihai rehbere bir göz atacağız.

Dinozorlar, bilim adamları ve bilim adamları arasında en popüler konulardan biridir. Şimdi iki yüzyıldan fazla bir süredir inceleniyorlar. Zaman içinde nasıl geliştiklerine ve onları bu kadar özel yapan şeyin ne olduğuna bir göz atacağız.

Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler
Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler

Dinozorlar Yıllar İçinde Nasıl Evrimleşti?

Dinozorlar 200 milyon yıldan fazla bir süredir varlar ve birçok yönden evrim geçirdiler. Küçük, iki ayaklı sürüngenler olarak yola çıktılar ve şimdiye kadar yaşamış en büyük kara hayvanları haline geldiler.

Dinozorlar çok çeşitli bir hayvan grubudur. Soyu tükenmiş ve yaşayan dinozorları içeren 20.000’den fazla dinozor türü vardır. “Dinozor” kelimesi “korkunç kertenkele” anlamına gelir ve bu, onların hayattayken büyüklüklerine ve vahşiliklerine bir göndermedir.

İlk dinozor fosilleri 1824 yılında İngiltere’nin Sussex şehrinden bir fosil toplayıcısı olan Mary Ann Mantell tarafından bulundu. İngiltere’de Crawley yakınlarındaki Tilgate Ormanı’nda Geç Triyas dönemine ait büyük bir kertenkele dişi olduğunu düşündüğü şeyi keşfetti. Ancak, dev bir kemiğin parçası olduğu ortaya çıktı.

Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler
Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler

Dinozor Türleri Hakkında En İlginç 6 Gerçek

Dinozorlar dünyanın en popüler konularından biri ve onlar hakkında o kadar çok ilginç gerçek var ki sadece 6 tanesini listelemek zor.

İşte dinozorlar hakkında, bu yaratıkların bir yüzyıldan fazla bir süredir insanların hayal gücünü neden ele geçirdiğini görmenize yardımcı olacak en ilginç gerçeklerden bazıları.

1) Dinozorlar hakkında hala bilmediğimiz çok şey var.

2) Dinozorların hepsi çok büyük değildi.

3) İlk dinozor fosilleri İngiltere’de bulundu.

4) “Dinozor” kelimesi 1842’de Richard Owen tarafından icat edildi.

5) İlk tam iskelet Güney Afrika’da bulundu.

6) Dinozorlar 230 milyon yıl öncesinden 66 milyon yıl öncesine kadar Dünya’da yaşadılar.

Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler
Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler

En Ünlü Tarih Öncesi Dinozor Türleri Çeşitleri ve Özellikleri

Dinozorlar en ünlü tarih öncesi hayvanlardan biridir. Geçmişte sadece popüler değillerdi, aynı zamanda pop kültüründe hala etraftalar. Bu liste, en ünlüleri listenin başında olacak şekilde popülerliklerine göre sıralanmıştır.

Tyrannosaurus Tiranozor Rex Dinozor Türü

Tyrannosaurus, şu anda Batı Kuzey Amerika’da ve Doğu Asya’nın kıyı bölgelerinde, geç Jura döneminden Kretase döneminin sonuna kadar yaşayan bir coelurosaurian theropod dinozor cinsidir.

Tyrannosaurus Rex, oradaki en tanınmış dinozorlardan biridir. Aynı zamanda Dünya’da yaşamış en büyük etçil dinozorlardan biriydi ve yaygın olarak gezegenimizde dolaşan en korkunç yırtıcılardan biri olarak kabul ediliyor.

Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler
Dinozor Türleri Hakkında İlginç Gerçekler

Brontosaurus Dinozor Türü

Brontosaurus, bir zamanlar kendi cinsi olduğu düşünülen, otçul, uzun boyunlu bir dinozordur, ancak şimdi çeşitli anatomik özellikler nedeniyle Apatosaurus excelsus olarak sınıflandırılmaktadır.

Brontosaurus adı bu uzun boyunlu, otçul dinozora 1879’da Othniel C. Marsh tarafından verildi. Brontosaurus ile pek çok benzerliği olan Tendaguru’nun 1907’de keşfinden sonra sınıflandırma Apatosaurus excelsus olarak değiştirildi.

Uçan Dinozor Quetzalcoatlus Hakkında 4 Tuhaf Gerçek

Quetzalcoatlus, Kuzey Amerika’da yaşayan büyük bir yırtıcı dinozordur. Onlar şimdiye kadar var olan bilinen en büyük uçan hayvanlardır.

1) Quetzalcoatlus, F-22 Raptor savaş uçağının kanat açıklığı ile aynı olan 10 fitlik bir kanat açıklığına sahiptir.

2) Quetzalcoatlus’un alt çenesinde dişleri olmayan uzun, ince çeneleri vardı, bu da muhtemelen balık veya küçük hayvanları yediği anlamına geliyor.

3) Quetzalcoatlus’un fosilleşmiş kalıntıları Teksas ve New Mexico’da bulundu.

4) Teksas’taki Big Bend Ulusal Parkı’nda bir Quetzalcoatlus fosili bulundu ve bu nedenle parka adını verdi.

Kuzey Amerika’da Dreadnoughtus Dinozor Fosillerinin Ortaya Çıkması Hakkında Heyecanlanmak İçin En Önemli 3 Neden

Dreadnoughtus bir titanosaurian sauropod dinozoruydu. Bu dinozor türünün bilinen en büyük üyesi ve Kuzey Amerika’dan bilinen en büyük kara hayvanıdır. Bu yeni bulgular önemlidir çünkü bir zamanlar dünyamızda dolaşan bu canlılar hakkında öğrenilecek daha çok şey olduğunu gösteriyorlar. Aynı zamanda önemli çünkü bugün içinde yaşadığımız dünya hakkında öğrenecek daha çok şey olduğunu gösteriyor.

1. Dreadnoughtus’un keşfi, Kuzey Amerika’da keşfedilmeyi bekleyen daha birçok tür olduğu anlamına gelir.

2. Dreadnoughtus’un keşfi, artık bu canlıların nasıl bir ortamda yaşadıklarını doğrulayabileceğimiz anlamına geliyor.

3. Dreadnoughtus’un keşfi, bilim adamlarının onları ayrıntılı olarak incelemesi için bir fırsat sağlar.

Sauropod Dinozor Türü

Sauropodlar, dinozorların en bilinenleri arasındadır. Sauropoda terimi (‘kertenkele ayakları’ anlamına gelir) orijinal olarak kertenkele benzeri ayakları olan hayvanlara atıfta bulunmak için türetilmiştir. Ancak bu hayvanlar dinozor ailesinin gerçek devleriydi ve bazıları şimdiye kadar yaşamış en büyük kara hayvanlarıydı.

Ceratopsian

Ceratopsianlar, şimdiye kadar yaşamış en tuhaf görünümlü dinozorlar arasındadır. Gaga, kemikli yanaklar, boyunlarında zırhlı plakalar ve boynuzlardan oluşan benzersiz bir vücut yapısına sahiptirler. Bu özellikler başka hiçbir dinozor türünde görülmez.

Raptor

Raptorlar, Mesozoyik Çağ’da en korkulan dinozor türlerinden biriydi. 150 milyon yıldan fazla bir süredir Dünya’yı dolaştılar ve inanılmaz bir dizi özelliğe sahiptiler. Buna keskin dişler, güçlü kollar, her parmağında pençe olan üç parmaklı eller ve uzun ince bir kuyruk dahildir.

Teropod

Theropodlar olarak bilinen iki ayaklı, etçil dinozorlar, uzun yıllardır paleontologlar için bir gizem olmuştur. Jura ve Kretase dönemlerine ait fosilleri, Antarktika hariç her kıtada keşfedilmiştir.

Titanozor

Titanosaurlar, Jura ve Kretase dönemlerinde var olan bir tür sauropoddu. Titanosaur fosillerinin fosilleri Arjantin, Brezilya, Kamerun, Mısır, Fransa, Madagaskar, Nijer ve İspanya’da bulunmuştur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu yaratıklar 60 feet uzunluğa ulaşan büyük boyutlulardı.

Ankylosaurus

Ankylosaurus, K/T neslinin tükenmesine yakın hayatta kalan tek dinozor türüydü. Diğer tüm dinozorları talep eden yok olma olayına yenik düşmeden önce 10.000 yıl hayatta kaldı.

Tüylü dinozorlar

Bu küçük tüylü dinozorların adı Alvarezsauridae’dir. Sadece küçük bir tavuk büyüklüğündedirler, ancak onları diğer Theropodlardan ayıran bazı benzersiz özelliklere sahiptirler. Birincisi, Alvarezsaurlar tüylüdür, bu da onları kertenkelelerden ziyade kuşlara daha yakın gösterir. Tüyleri, güzel bir şekilde yumuşak olan uzun asimetrik kanatlardan oluşur.

Hadrosaur

Hadrosaurus, otçul bir hadrosaurid dinozor cinsidir. Çoğu Hadrosaurus’un sürüler halinde yaşadığına ve iki ayak üzerinde yürüyebildiğine inanılır. Bu bireylerin diyeti esas olarak yapraklar, kabuklu yemişler, tohumlar, meyveler ve meyvelerden oluşuyordu.

Ornithomimidae

Ornithomimidae veya Ornithomimids, bazen yanlışlıkla pterodaktiller olarak adlandırılır. Bu yaratıklar görünüşte kuş gibi görünebilirler, ancak aslında memeliler ve sürüngenlerle daha yakından ilgilidirler. Ornihomimidae, en çok avı yakalamak ve eti parçalara ayırmak için kullanılabilen çıkıntılı dişleri ve pençeleri ile tanınır.

Ornithopoda

Birçokları için “dinozor” kelimesi akla sadece et yiyen theropodları getirir. Ama aslında ornitopodlar, ovalarda ve ormanlık alanlarda büyük sürüler halinde dolaşan Mezozoik Çağın en yaygın dinozorları arasındaydı.

Pachycephalosaurus

Kafasında kalın, kemikli bir kubbe bulunan ünlü dinozor Pachycephalosaurus’un, düşünülenden 20 milyon yıl önce evrimleştiği ortaya çıktı. Batı ABD’deki fosilleşmiş kalıntıların keşfi, Yale Üniversitesi ve Toronto Üniversitesi’nden paleontologlar tarafından yapıldı.

Prosauropod

Bugün Avrupa, Asya ve Afrika’da fosilleri bulunan bu canlılar iki veya dört ayak üzerinde hareket edebilmelerine rağmen otoburlardı. İlginç bir şekilde, etçil bir diyetleri de vardır.

Stegosaurus

Stegosaurus, Geç Jura döneminde yaşamış, bitki yiyen bir dinozordur. “Tagomizer” olarak adlandırılan ayırt edici arka plakaları nedeniyle tüm dinozorlar arasında en çok tanınanıydı.

Stegosaurus’un, kendini savunmak için kullandığı sivri uçlu uzun bir kuyruğu vardı. Ayrıca dört kısa bacağı ve sırtı boyunca uzanan iki sıra levhası vardı. Bu plakalar, diğer hayvanlar gibi deriden değil, kemikten yapılmıştır.

Terizinozor

Terizinosaurus, otçul bir theropod dinozorudur. İlk olarak 1955’te dev bir oviraptorid olduğunu düşünen Sovyet paleontolog AS Romer tarafından tanımlandı, ancak şimdi Therizinosauridae ailesinin bir üyesi olduğu biliniyor.

Kalçada en az 10 metre (33 fit) uzunluğunda ve 2.5 metre (8 fit) boyunda ve yaklaşık 5 ton (5 uzun ton; 5.000 kilogram) ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Kafatası kısa ve genişti, alt çenesinde diş yoktu, ancak ellerinde muhtemelen yırtıcılara karşı savunma veya diğer etoburlardan gelen av leşlerini temizlemek için kullanılan büyük pençeler vardı.

Triceratops

Triceratops, filmlerde ve TV şovlarında popüler hale gelen ikonik bir dinozordur. En belirgin özellikleri, yüzündeki üç boynuzu ve başının arkasında uzanan büyük kemikli fırfırıdır. “Triseratops” adı “üç boynuzlu yüz” anlamına gelir.

Dünya Üzerinde Kaç çeşit dinozor vardı

Dinozorlar, 65 milyon yıldan fazla bir süredir soyu tükenmiş bir hayvan grubudur. Dünyada 1.800’den fazla dinozor türü vardır.

Dünyanın En Uzun boylu dinozorları

En uzun dinozorlar sauropodlardır. Bu dinozorlar o kadar uzundu ki ağaçların tepelerini görebileceklerdi. Bu dinozorlardan bazıları o kadar uzundu ki, yemek için özel bir yol geliştirmek zorunda kaldılar çünkü eğilmeleri ve yere ulaşmaları zordu.

Dinozorlar kaç yıl önce yaşamıştır

Yaklaşık 230 milyon yıl önce var oldukları tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük dinozoru hangisiydi?

Dünyanın en büyük dinozoru Arjantin’de keşfedilen Argentinosaurus‘du. Bu otobur 100 tondan daha ağırdı ve en az 130 fit uzunluğundaydı.

Yorum yapın