Doğa Yürüyüşü İstanbul ‘un En Güzel En Süper Rotası 2022

Doğa Yürüyüşü İstanbul ‘un En Güzel En Süper Rotası 2022

 

 

Tiger! Tiger! Burning bright In the forests of the night, What immortal hand or eye Could frame thy fearful symmetry?

Geçen gün tesadüfen Mentalist’i görünce, çok uzun zamandır görmediğim eski bir dostu görmüş gibi hissettim. Hani bazı diziler vardır ya, ortalama kendi halinde giderler, arasıra süpriz yaparlar.. İşte Mentalist böyle bir diziydi, bir de karakterlere alışırsanız tam çerezlik…

O gün her zamanki gibi bir sabaha uyanacağımızı sanıyordum fakat herşey değişmişti. Havada ağır bir toz kokusu, uyandığım yatak benim değil, ev benim değil. Etrafta inanılmaz bir uğultu var fakat bunlar her gün alıştığın birbirine küfreden insanlar, korna sesleri ya da yol vermeyen arabanın şöförüne giren minibüs şoförü değil. Yavaş yavaş dışarıya doğru çıkıyorum, havadaki toz zerrelerini görebiliyorum. Evler yıkılmış, yollar dağılmış sanki yer kabuğu volkan gibi patlamış heryerde. Etrafta hiç ya da çok az insan var, bu durum eskisinden farklı değil fakat bu sefer sayıca hayli azlar.

Kıyafetim, kıyafetim değişik. Cebimde bir not buluyorum, notta aynen şöyle yazıyor; “Şuan Klamath’tasın, Modoc’a gidip Rasim’i bul.” Yol yaklaşık 48 km ve tehlikelerle dolu.
İnandınız mı yoksa  ? İnanmadınız tabi. Bu konuya nereden geldim, geçen gün tesadüfen gezinirken Nietzsche’nin sözü “when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you” ‘nü gördüm. Daha sonra bunu Baldurs Gate’in girişinde gördüğüm aklıma geldi ve oradan Fallout’a kaydım. Yirmili yaşlarda ne de oynardık bu RPG’leri. O yıllarda nasıl post apokaliptiğim nasıl retrofuturistiğim size anlatamam. Hakkatten anlatamam ama sıkılırım 😉

Doğa Yürüyüşü İstanbul Çatalca Çilingöz

Neyse efenim, siz sabırsız yürüyüşçüleri daha fazla oyalamayayım. Bu haftaki rotamız Çatalca’nın ilerisinde Binkılıç köyü. Anlatılana göre burada bin kişilik bir silahlı grup varmış ve Balkan savaşları sırasında her yer işgal edilmesine ragmen bu köy alınamamış. Dolayısı ile eski adı Istranca, Binkılıç olarak değiştirilmiş. Nüfus çoğunlukla Pomak, rakım ise 200 metre civarı.

Daha önce Binkılıç’tan Çilingöz’e çıkan yol rotasını tamamladığımız için, bu sefer köyün içinden başlamak yerine Çilingöz’e inen patikada arabamızı bırakıp yürüyelim istedik. Aylardan Ekim olmasına ragmen hava oldukça güzeldi. Sabah biraz soğuktu fakat öğlene doğru hava oldukça ısındı.

Öncelikle şunu söyleyelim, bu bölgede birden fazla rota var ve hepsinin amatör yürüyüşçüler tarafından rotasının çıkarılması gerekiyor. Biz wikiloc’dan bulduğumuz bir Çatalca Çilingöz rotası üzerinde ilerledik ve tahmin ettiğimiz gibi rotada gps noktası çok azdı. Çok büyük ihtimal ile cep telefonu ile alınmış. Rota üzerinde cep telefonu zaten çekmiyor, büyük ihtimal ile uydu bulmakta zorlanmışlar. Tüm bu nedenlerden dolayı biz de rotadan sapmak zorunda kaldık. Hayır kaybolduk demiyorum ama madem ısrar ediyorsunuz iyi, hafiften kaybolduk?. Daha doğrusu, indiğimiz rotadan geri çıkmak durumunda kaldık. Daha sonra google maps üzerinde incelediğimizde farklı bir çok rota gördük.

Burası İstanbul’da bulabileceğiniz en güzel ve sakin rotalardan biri. Tüm yol patika ve ağaçlık. Ağaçların arasından yürüdüğünüz için güneşe pek maruz kalmıyorsunuz ama bazı noktalarda ağaçlar o kadar sıklaşıyor ki, rüzgar almıyor. Böyle durumlarda biraz bunaltıcı oluyor.

Doğa Yürüyüşü İstanbul Çatalca Çilingöz Yürüyüş Yolu

Köye vardığımızda simit ayran ve peynirden oluşan menümüzü afiyetle yedik. Öğle yemeği için ise yanımızda muz, ton balığı ve çiğ fındık vardı. Yürüyüşe başladığımız yerden İski’nin tesisleri, yani gölün oradaki varış noktamız yaklaşık 16-17 Km. Dönüş ile birlikte toplam 32-33 km’lik bir rotayı tamamlamış olduk.

Gidiş yolumuz hafif eğimli ( yaklaşık %5 civarı), arasıra çalılıkların arasından geçerek devam ettiğimiz güzel bir rota idi. Tabi başkasının wikiloc rotasını bulamayınca, aynı yoldan geri çıkmak durumunda kaldık. Yolun ortalarında bir su kaynağı mevcut. Çeşme değil ama su kayaların üzerinden geçtiği için oldukça temiz gözüktü bize. Ben her ihtimale karşı önce Rasim’e içirdim, neticede dünya için benim yaşamımı devam ettirmem daha hayırlısı ?.

Bir ara çalılıklar öyle bir sıklaştı ağaçlar öyle bir büyüdü ki, kendimi Fangorn ormanında sandım. He dedim Rasim’e, şimdi Ağaçsakal geliyor bize şiirler okuyacak; çıkar çıkar.. Çıkar çabuk köyden aldığımız el yapımı şarapları.. Aslına bakarsanız kafam her zamankinden biraz fazla dumanlı olsa belki ben de öyle şiirler yazabilirim.

Doğa Yürüyüşü İstanbul Çatalca Çilingöz Şiirleri

Bakın Ağaçsakal ne demiş;

Yaz dünyaya yayıldığında,altın rengi bir öğlen vakti
Uyuyan yaprakların çatısı altında,açılır ağaçların düşleri;
Rüzgar batı’dayken,yeşil ve serinken orman sarayları,
Geri dön bana! geri dön!kabul et,en güzel ülke benimki!

Bakın ben ne diyorum;

Gel gidelim beraberce,
Akşam gelip göğün üstüne serilince
Ameliyat masasında baygın bir hasta gibi…
Gidelim bildiğin ıssız sokak içlerinden,

Tamam tamam. Ben demiyorum Alfred diyor… Hepiniz de çok aristokratsınız zaten, Jupiterler sizi.
Kendi kendime kızdım, yazıyı burada sonlandırıyorum. Yok rota mota. Çatalca Çilingöz yürüyüşümüzü en yakın zamanda tekrarlayacağız.

Minik Kechi

Doğa Yürüyüşü İstanbul 'un En Güzel En Süper Rotası 2022
Doğa Yürüyüşü İstanbul ‘un En Güzel En Süper Rotası 2022

Doğa Yürüyüşü İstanbul Çatalca Çilingöz Rotaları

Minik Kechi’ye bu romantik yazısı için teşekkürler. konu hakkında ekleme yapayım biraz. Wikiloc’ta biz yürüyüş yapmadan önce var olan Çatalca Çilingöz rotalarını inceledik. Rotalar arasında başarılı bir yürüyüşçü olan İsmail Güler arkadaşımızın rotasını seçtik.
Biz yürüdükten sonra birkaç arkadaş daha rota yüklemiş ancak onları biz göremiyorduk maalesef. İsmail beyin rotası başarılı ve güzel fotoğraflarla dolu.
Doğa gezilerinde ben şuan için Garmin etrex 35 kullanıyorum. Şimdilik bütçem bu ürüne el veriyor. Neden bunu seçtin diyenlere cevabım ise bunda indirim yakalamıştım.
Wikiloc üzerinde yüklenen rotalarda dikkat etmemiz gereken noktalardan biriside rotada kaç adet gps koordinatı olduğudur. İsmail Bey’in rotasında 1524 koordinat noktası var. İsmail Bey’in rotası toplamda 15,13 km. Kaba hesapla baktığımızda 10 metrede bir koordinat alınmış 10 metrede bir koordinat benim için yön bulmada yeterli bir rakam.

Doğa Yürüyüşü İstanbul Gps Hata Payları

Kullanılan Gps’lerin hata payları var. Çoğu gps hata payını ekranında gösterir. Genelde 3-5 metre civarında oluyor benim Gps te. Şimdi takip ettiğimiz rotada 10 metrede bir koordinat noktası var. Benim gps 5 metre hata yapsa karşı gps de 5 metre hata yapmış olsa totalde en fazla 20 metre yanlış gidebilirim. 20 metre tolere edilebilir. Hata farkedilir ve geri dönülür.
İsmail Bey’in rotasında ise zorlandığımız yer ona göre rotanın en sonu olan yer. Biz rotayı tersten yürüdüğümüz için bizim için dönüş yolunun başladığı yer. Bu noktada kaynak rota koordinatları 10metre değil 200-300 metre şaşmaya başladı. Bu noktada olabilecek ihtimaller :
  • İsmail Bey’in şarjı bitmişti yada gps’i orada 200-300 metre çekmedi.
  • Bizim gps orada doğru ölçüm yapamadı.
  • Orada gps ölçümünü engelleyen bir manyetik alan vs var.
200-300 metrelik bir sapma bizi dönüş yolunda tehlikeye atabilirdi. Saat akşama yaklaşıyordu. Orman içi tehlikeli olabilirdi. Bu nedenle 200-300 metre sapma olan yol yerine geldiğimiz yolu kullanmayı tercih ettik.
Rota hakkında yorum yapmam gerekirse yaptığımız en kolay doğa yürüyüşlerinden biriydi. Oldukça hafif zorlamayan bir eğimi var sigara içmeyenler için. Su kaynağı olarak dereye taşların üzerinden akan oldukça tatlı bir su var. Arıtmadan kullanmayın diyecem ama ben arıtmadan içtim. Halen ölmedim.
Yürüyüş rotası yüklemiyorum çünkü bu bir keşif gezisiydi orjinal bir rota çıkarmak için bir kaç kez daha yürümek lazım. Ben benim yüklediğim bir rota yüzünden doğada birilerinin sıkıntı çekmesini istemem.
Doğa Yürüyüşü İstanbul 'un En Güzel En Süper Rotası 2022
Doğa Yürüyüşü İstanbul ‘un En Güzel En Süper Rotası 2022

Doğa Yürüyüşü İstanbul Çatalca Çilingöz Yürüyüşü Fitness Verileri :

Üstteki tablodan fitness verilerimizi görebilirsiniz. Totalde yaklaşık 32km yürüdük. Hareket süremiz 7 saat 37 dakika. Ortalama 1 km’yi 14 dakikada yürümüşüz. Rota boyunca 657 metre yükseklik kazancı yapmışız. 30km de 657 metre çok zorlamayan bir veri.
Biz hemen hemen tüm rotayı orman içinden yürüdük ve orman içinden 10larca farklı alternatif rota üretilebilir. Rotayı dahada kolaylaştırmak istiyorsanız araba yolu gibi olan alternatifleri seçebilirsiniz. Orman içi rotanın bir kaç yüz metresi dikenliydi. Dikenler nedeniyle sert ve uzun pantalon hatta varsa tozluk çok faydalı olabilir.
Çatalca Çilingöz rotasını yakın zamanda yenilemek niyetiyle okuduğunuz için teşekkürler.
Doğa Yürüyüşü İstanbul
Doğa Yürüyüşü İstanbul
Doğa Yürüyüşü İstanbul
Doğa Yürüyüşü İstanbul

Yorum yapın