Eski Foça Gezilecek Yerler ve Yeni Foça Super 10 Fotoğraflar

Eski Foça Gezilecek Yerler ve Yeni Foça Super 10 Fotoğraflar

Yol hikayemin 3. gününe Sarımsaklı’da başlayıp Sığacık’ta bitirdim. En çok vakit harcadığım yer olan Foça da gezilecek yerler ve fotoğrafı çekilecek yerler araştırması yaptım. Foça gezilecek yerler yönünden çok zengin.

Gezinin 1. ve 2. günü için tıklayın

Güneye doğru yaptığım gezinin 3. gününde Sarımsaklı’daydım. Sarımsaklıya ilk kez 2006 yılında gitmiştim ve çok beğenmiştim. 2014’te geri döndüğümde ise hayal kırıklığına uğradım. O sakin sessiz kasaba gitmiş. Her yeri inşaatlarla dolan kalabalık ve gürültülü bir şehir olmuştu.

Hayal kırıklığımla beraber güneye inmeye devam ettim. İzmir’e doğru yavaş yavaş ilerliyordum. İzmir’in kalabalığına girmek istemedim. İzmir’de halbuki sevdiğim çok semt var. İzmir’e hiç girmeden direkt güneye inmeyi aklımdan geçirdim. Aliağa ilçesine ulaştığımda aracıma benzin ve gaz takviyesi yaptım. Türkiye’de yol üstünde bulduğum en ucuz gaz fiyatları genelde Aliağa’da olur. Mola verip biraz sakinleştikten sonra yola tekrar devam ettim.

Neden Eski Foça ?

Aliağa’dan sonra İzmir’i transit geçecektim ki Foça tabelasını gördüm. Birden kendimi Foça yolunda buldum. Foça’ya da 2006 da gitmiştim. Çok beğenmiştim. Tekrar gitmek güzel olacaktı ancak bir korku vardı acaba Sarımsaklı gibi burası da bozulmuş muydu? Foça’nın rüzgarları meşhurdur. Çoğu insan rüzgarlı diye Foça’yı tercih etmez. Ben şahsen rüzgarı çok severim. İyi bir rüzgar geçirmez üstlüğüm varsa değme keyfime. O zamanlar henüz Gore ile tanışmamıştım ancak yaz ayları olduğu için Gore’ye de pek ihtiyacım yoktu.

Yavaşça ilerliyordum arabayla. Hızım ben diyeyim 20 siz deyin 30 anca var. Sürekli sağa sola bakıyorum yolun ve manzaranın keyfini çıkarıyordum. Aliağa’dan Foça yoluna sapınca ilk önce Yeni Foça’ya vardım. Yeni Foça da bolca villa var. Yeni yeni gelişen ve düzgün gelişen bir şehir intibası bıraktı bende. Yeni Foça’da da bir mola verdim. Pek fotoğraf çekecek mekan görmedim. Aramadım da diyebiliriz. Aklım zaten Foça’da olduğu için pek zaman geçirmedim Yeni Foça’da.

Yeni Foça üzerinden sahil yolunu takip ederek Foça’ya doğru ilerliyordum. O zamanlar daha önce de dediğim gibi henüz trekking ve hiking ile tanışmadığım için yolun tam keyfine varamıyordum. Arabayla yavaşça ilerleyek izliyordum her yeri. Şimdi tekrar google earth üzerinden bakınca insanın canı o yolu yürüyerek gitmek istiyor! Kim bilir belki bi ara o yolu da yürürüm. Yollar çok güzel. Küçük küçük koylar. Dünkü gri bulutlu hava gitmiş. Nispeten mavi bir gökyüzü ve beyaz bulutlar vardı. Henüz kameramı kullanacak fırsat bulamamıştım.

Aliağa – Foça yolu sanırım 30-40 dakikada gidilebilir ancak ben oldukça yavaş gittiğim için 2-3 saatten fazla sürdü. Acelem yok ki ? Neye yetişeceğim? Foça’ya ulaştığımda düldülü parkettim ve yürüyüşe geçtim. Muhteşem bir rüzgar karşıladı beni. Biraz üşüdüm ancak severim üşümeyi. Üşütmeyi sevmem!

yeni eski foça gezilecek yerler
yeni eski foça gezilecek yerler
Eski ve Yeni Foça Gezilecek Yerler Yönünden Çok Zengin

Foça’ya inmeden tepede ki Eski Foça Değirmenlerine bakındım. Onlarla nasıl fotoğraflar çekebileceğimi düşündüm. Foça sahilini baştan sona yürüdüm. Zaten çok uzun değil. Foça kalesi dikkatimi çekti. Ancak kamera yanımda değil arabadaydı. Genelde böyle yaparım kamerasız dolaşırım ne çekeceğimi düşünürüm. Limana doğru yürüdüm. Limanın üst tarafından Foça’ya doğru fotoğraf çekebileceğimi düşündüm. Yine o zamanlar pusulası yada gps’i olmayan bir gezgin olduğumdan tam açıyı düşünemedim. Foça’nın solunda kaldığıma göre Foça’nın batısındaydım. Yani Foça benim doğu yönümdeydi. Eğer gün doğarken çekim yaparsam güzel bir güneş yakalayabilirdim ancak güneş kameranın lensini kör edeceğinden şehir merkezi karanlık çıkacaktı. Eğer gün batımında fotoğraf çekersem Güneşi arkama alacaktım ve tüm şehir aydınlık olacaktı. Evet gün batımı daha doğru bir saat olabilir. Olmayadabilir benim düşüncem o yönde sadece!

Yürümeye devam ettim. sonrasında Foça şehir merkezinin güneyinde ki tepede ki inşaatlar dikkatimi çekti. Tepeye araçla çıkabilirdim. Gittim ve düldülle tepeye doğru çıkmaya başladım. Tepeye çıkış yolu komple asfalt olsada bir çok villa inşaatı nedeniyle biraz tedbirli davrandım. Tepede arabayla dolaşıp tüm Foça’yı çekebilecek bir açı aradım ancak sürekli inşaatlar ve villalar önümü kapatıyordu. Bu nedenle bende sürekli yükselmeye devam ettim. En sonunda kendime bir açı buldum! Tabi bu açı için tüm villalardan yukarı çıkmak zorunda kaldım.

 

 

yeni eski foça gezilecek yerler
yeni eski foça gezilecek yerler

Tabii ki fotoğrafı buraya yüklerken boyutlarını oldukça ufaltmak zorunda kaldım. Fotoğrafın biraz daha büyük boyutunu 500px sitesinde ki sayfamda bulabilirsiniz.

Foça da Gezilecek Yerler çok ama bu bir Road Trip

Aslen bir road trip yaptığım için fotoğraflar için doğru zamanı beklemek gibi bir lüksüm yoktu. Daha önce de dediğim gibi aklımda kalsın sonra tekrar gittiğimde ne çekeceğime dair bir fikir versin diye üstteki kareyi çektim. Bu çekimde de o zamanlar sahip olduğum canon 60d ve tokina 11-16 lensi kullandım. Yine Hdr tekniğini kullandım. Zaten orta kısımda ki denizde ki dalgalanmalara bakarsanız sanki bir yağlı boya gibi olmuşlar. Aslında düzeltebilirdim ancak hoşuma gitti!

Şimdi bu fotoğrafa baktığım da düşünüyorumda Foça’ya güneyden baktığımı düşünürsek sabah saatlerinde çekimi yapsaydım sağda kırmızı bir güneş olacaktı. Akşam saatlerinde çekseydim ise solda bir güneş olacaktı. Her ikisi de güzel durabilir hangisi daha güzel olurdu bilmiyorum. Öncelikle amacım tüm Foça’yı bir kareye sığdırmaktı. Sağ tarafta güzel tepeler ve manzalar vardı ancak soldaki adacıkları sığdırabilmek için sağ taraftan feragat ettim.

Foça Gezilecek Yerler ve Fotoğrafta Sınırlamalar

Elimdeki lens 11mm de çalışıyordu ancak crop bir makine kullandığımdan full-frame de bu 18mm’ye denk alıyordu. Daha geniş bir açı olsa mutluluğum artabilirdi ancak eldekiler buydu. Ön taraftaki çalılıklar pek bir güzellik katmıyor. sağımda ki küçük çiçeklere daha çok yaklaşabilirdim. Hatta çiçeklerin arasından çekimi yapabilirdim. Daha uzun bir time-lapse şeklinde bir çekimede yönelebilirdim. Ancak dediğim gibi bu kare sadece bana sonraki çekeceğim kare için bir fikir versin diye idi.

2014 yazında çektiğim bu fotoğraf , bir sonraki gelişimde çekeceğim fotoğraf için çekilmiş bir hazırlık fotoğrafı idi. Yıllardan olmuş 2018 ben hala o 2. kareyi çekemedim. Hayat böyle işte! Ama severim Foça’yı tekrar gideceğim bu tepeye ancak bu boşluğu ve açıyı bulabilecek miyim ? Tahminen buralarda beton olmuştur şimdilerde. Ne yapalım biraz daha yukarıya çıkarız.

Aslında Foça’da askeriyenin çok fazla toprağı olduğu için diğer Ege ilçeleri kadar yağmalanamamış. O kadar betonlaşamamış ama yinede çok beton var. Foça’ya bakan o küçük adacıklardan birine çıkıp kendi cumhuriyetimi kurma hayalleri ile düldüle geri döndüm. Karnım acıkmıştı. Merkeze doğru indim ve marketten yaptığım küçük bir alışveriş ile yollara geri döndüm.

Foça Gezilecek Yerler ‘e veda ve Pers Anıtı

Foça’ya veda edip yoluma devam ediyordum. Bu uzun yolculuğum Foça’da da son bulmamıştı. Foça çıkışında bir Pers anıtı gördüm. Perslerin ne işi var burada derken içeriye girdim ve biraz dolaştım. Foça Pers Anıtının da bir fotoğrafını çekeyim dedim unutmamak için.

foça gezilecek yerler
yeni eski foça gezilecek yerler

Maalesef bu yolu yaparken ortalayamışlar. Yol direkt anıta bakmıyor. Güneşin çok sert olduğu saatlerdi. Fotoğraf çekmek için yine uygun değildi ancak küçük bir Hdr çalışması ile bu kareyi çektim. ( Laf aramızda kalsın çok abartmışım Hdr’ı) Şimdi tekrar baktığımda burada kesinlikle bir yıldız pozlaması yapmalıyım diyorum. Yaparız bi ara. Foça’da rüzgar beni üşütmüştü ancak burası fotoğrafı çektiğim dakikalarda o kadar sıcaktı ki arabaya geri döndüğümde t-shirtümü değiştirdim. O kadar terlemiştim ki!

Yolculuğumun 3. gününe Sarımsaklı’dan başlamış öğleni Foça gezilecek yerler de geçirmiş ve yola devam ediyordum. Güneye inecektim ama nereye bende bilmiyordum. Yola devam ettim. İzmir’i es geçecektim ancak otobana da girmek istemedim. Önce Çeşme’ye doğru gittim sonra Seferihisar üzerine sefere çıktım. Yıllar önce Seferihisar’da güzel bir köfte yemiştim orayı bulacaktım ancak bir balık hafızasına sahip olduğum için bulamadım. Başka bir yerde yemek yedim ancak eski tadı alamadım. Seferihisar’da biraz dolaştıktan sonra Sığacık üzerine seferime devam ettim. Geceyi Sığacık’ta geçirmeye karar verdim. Her ne kadar İzmir’i es geçecem demişsemde günü İzmir sınırlarında tamamladım.

Yolculuğum 3.gününden hatırama kaydettiğim en önemli şey Foça’da yaşamak istediğimdir. Çok vakit geçirmemiş olsamda hoşuma gitti. Hemen internetten Foça’da satılık ve kiralık evlere baktım. Fiyatları görünce Foça’da yaşayamacağımı anladım. Olsun yaşayamasam da Foça da gezilecek yerler çok ziyaret edebilirim. 🙂

Yine gelecek ben Foça gezilecek yerler çok!

 

 

 

 

Yorum yapın