Yeni Başlayanlar için 11 Fotoğrafçılık Tavsiyesi

Bu gün bazı eski kutuları ayırırken, genç bir çömez olarak çektiğim fotoğrafları derlediğim eski bir albüm buldum. İlk olarak ailemin kamerasını kullanıp, fotoğraf çektiğimde ortalama dokuz yaşında falandım. Babamın bana fotoğraf makinesini nasıl kullanmam gerektiğini öğrettiği anları asla unutmam. Bu fotoğrafçılık dersleri için temel esas;

Çok çekim yapmamak

Geçmişe baktığımızda, film fotoğrafçılığında; şerit ve işlenilişine önem verildiği zamanlarda, babamın verdiği tavsiyenin ne kadar da mantıklı olduğunu hatırlıyorum; ancak geçmişe dönüp eski çekimlerime baktığımda, babamın, bana fotoğrafçılığa dair birkaç şey daha öğretmiş olmasını umut ederdim. Burada, öğrenerek yarar sağlayabileceğim bazı tavsiyeler vardır;

Fotoğrafçılık Dersleri Önce Deneyim

İlk günlerde yaptığım birçok çekime geri dönüp baktığımda yaklaşık olarak aynı olan benzer şeylerin defalarca çekimini yaptığımı görürüm. Bütün çekimlerimde, özneme hemen hemen aynı şekilde yaklaştığımdan dolayı oldukça benzer sonuçlar elde etmiş oldum. Çocuğunuza bu yöntemleri kullanarak çekimlerini nasıl değiştirebileceğini öğretiniz;

  • Değişik perspektiflerden çekimler yapınız. –Yüksekten, alçaktan, vs.
  • Yaklaşınız – geniş açılı bir çekim yapabilmek için geri adım atınız.
  • Çeşitli yönlerden öznenizi çekebilmeniz için öznenizin etrafında hareket ediniz.
  • Çeşitli şeyleri deneyimleyiniz.

Fotoğrafçılık Dersleri Arka Plana Dikkat Ediniz.

Fotoğraf kalitenizi artırmanın en basit yolu, arka planda dağınıklığa veya dikkat bozukluğuna neden olabilecek bir şeyin olup olmadığını kontrol etmektir.

Çocuğunuza, arka planı (+ön planı) hızlı bir şekilde kontrol etmesini ve çok fazla dikkat bozukluğu yaratan nesne varsa görüntünün bulunduğu çerçeveyi değişmesi gerektiğini öğretiniz. – Aksi takdirde, onların yaptığı çekimler de benim yaptıklarım gibi arka planda oluşan birçok dikkat dağıtıcı nesneyle sonuçlanacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Kameranızı Doğru Şekilde Tutunuz.

Fotoğrafçılık Dersleri
Fotoğrafçılık Dersleri

İlk çekimlerimde yaptığım, diğer bir önemli sorun ise oldukça az bir miktarda doğru çekilmeleridir. Anlayacağınız ilk fotoğraflarımı inceledikten birkaç dakika sonra, oldukça şaşkın bir şekilde hissetmeye başladım.

Çocuğunuza, çekim yapmadan önce çekeceğiniz görüntüyü kontrol etmesini öğretmek için yapılan bu hatalar oldukça yararlı olabilir.

Fotoğrafçılık Dersleri Kamerayı Nasıl Tutmalıyım?

Kamerayı, yanlış tutan birçok insan olmasına rağmen (özellikle alışkın olmayan çocukların), herkesin kamerayı doğru bir şekilde kullandığını varsaymak kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir. Anlayacağınız, bir veya iki ders alarak kamerayı nasıl tutacağını öğrenmiş birçok insanın, zayıf teknikten ötürü gerçekleşen kamera sarsıntısının, çektiği fotoğraflara zarar vermesine şahit oldum.

Kamerayı sabitleme adına verilebilecek hızlı bir ders, çocuğunuza gelecek yıllarda temiz, pussuz fotoğraflar elde etmesine yol açacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Yakınlaşın.

İlk film şeridimde yer alan, yaklaşık olarak yaptığım bütün çekimlerde, öznem mesafeden dolayı bir yerlerde kaybolmuştur. Aslında bu durum bir bakıma kullandığım kameranın yakınlaştırma yapan lensinin olmasından kaynaklanıyordu. – ancak bir bakımdan da düşündüğümde, fotoğraflarımın bu durumda olmasının diğer bir nedeni daha iyi çekimler yapmak için özneme biraz daha yaklaşmam gerektiğini bilmiyor olmamdır.

Çocuğunuza, kameranızda nasıl yakınlaştırma yapılabileceğini öğretiniz. –Ayrıca aynı sonuçları elde etmek için özneye de yakınlaşmaları gerektiği detayını sakın ola atlayım demeyiniz!

Fotoğrafçılık Dersleri Bir Sürü Fotoğraf Çekiniz.

Fotoğrafçılık Dersleri
Fotoğrafçılık Dersleri

Babamın, ailemizin geleceği için para biriktirmek zorunda olduğumuzu söylediği zamanlarda bile dijital fotoğrafçılığın sağladığı avantajla birçok fotoğraf çekimi yapmanın maliyeti oldukça düşüktü. Birçok fotoğraf çekmek, değişik fotoğrafçılık teknikleri öğrenmemize olanak sağlar.

Oldukça yüksek bir ihtimalle, çocuğunuza, aynı şeyi 100 kere çekmemesini söyleyeceksiniz. Ancak zaman içerisinde, çocuğunuzun çeşitli şeylerin çekimini yapmasından dolayı edindiği deneyimle beraber kendini bu alanda nasıl geliştiğini görerek gurur duyacaksınız.

Fotoğrafçılık Dersleri Çekim Yaparken İnsanların, Nesnelerin ve Bölgelerin Arasında Denge Sağlayınız.

Fotoğrafçılık Dersleri
Fotoğrafçılık Dersleri

Genç bir çocuk olarak, deniz aşırı bir ülkeye ilk kez seyahat ettiğimi ve orada çektiğim fotoğrafları, döner dönmez aileme gösterdiğimi halen hatırlamaktayım. Yapılan ilk yorum çok az insan fotoğrafı çektiğimdi. Genel olarak bütün fotoğraflarım binaları içeriyordu. Yaptığım çekimlerin bazıları oldukça etkili olmasına rağmen çok büyük bir noktayı kaçırmıştım; seyahate çıktığım arkadaşlarımı çekmeyi unutmuştum.

Geçenlerde, iki çocuklu bir arkadaşımla yazışırken, çocuğunun da benim yaptığım hatanın aynısını yaptığını söyledi. Değişik olan tek kısım ise, geziden döndükten sonra bakılan fotoğraflarda, binlerce insanın çekildiği ve hiçbir binanın olmadığı gözlemlenmiştir. Tahminimce, bazı çocuklar binaları, bazıları ise insanları çekmeye odaklanmaktadır. Çocuğunuzun bu yönde ilerlediğini görüyorsanız eğer; onu, farklı fotoğraf çekimleri yapması konusunda da yüreklendirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Dersleri Sizi Etkileyebilecek Bir Kısım Bulunuz.

İlginç fotoğraflar içerisinde ilginç şeyler barındırmaktadır. Bunun sebebi ise etkileyici görsel bir odak noktasına sahip olmasıdır. Çocuğunuz çekim yapmadan önce, odak noktasının yarattığı etkiyi algılaması için çaba sarf ediniz.

Bir kere odak noktasının yarattığı etkiyi algıladıktan sonra; bu odak noktasını daha da etkili hale nasıl getirecekleri üzerine düşünmeye başlayacaklardır (yakınlaştırmayı kullanmaları, konumlandırma yapmaları, vs. gibi).

Fotoğrafçılık Dersleri Üçte Bir Kuralını Uygulayınız.

Fotoğrafçılık Dersleri
Fotoğrafçılık Dersleri

Üçte bir kuralı, fotoğrafçılığa dair çocuklara öğrettiğim basit bir ilkedir. Birçok kez, bu kuralı yıkmanın etkileyici bir gücü olduğunu söylememe rağmen (genellikle başka insanları çekerken) çocukların çektiği görüntülerde de etkileyici niteliğe sahip olduğunu keşfettim.

Çocuklar, çekmek istedikleri öznenin veya nesnenin, kesişme noktalarına konumlandırılması olayını tam olarak anlamamış olsalar bile; öznenin veya nesnenin, merkez noktası dışına nasıl konumlandırılacağını öğretmeniz yeterli olacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Çocuğunuz ’un Çektiklerini Beraber İnceleyiniz.

Çocuğunuzun fotoğrafçılık kariyerinde gelişebilmesi için yapabileceğiniz diğer bir şey ise; kamerası eşliğinde gezip çektiği fotoğrafları, eve geldikten sonra beraber oturup incelemenizdir. Fotoğrafları gezerken, durup neleri beğendiğinizi ve ileriki sefer neleri değiştirip geliştirmeleri gerektiğini tatlı bir dille anlatmanız gerekmektedir.

Çocuğunuzun yaptığı başarılı çekimlere önem vermeniz gerekmektedir. Bu durum, çocuğunuzun hobisini devam ettirebilmesi için hem pozitif destek hem de esin kaynağı sağlayacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Odak Kilidi.

 Çocuğunuzun odak kilidini nasıl kullanacağını öğrenmesi, yapabileceği önemli bir tekniktir. Birçok kamera, otomatik odak noktasını başarıyla ayarlamasına rağmen; bazı çekimlerde, kameranın odak noktasını belirleyememesinden dolayı oluşan sorunlar meydana gelmektedir.

Çocuğunuza, odak ayarlayabilmeleri için deklanşöre yarım basmalarını ve ardından çekimi deklanşör halen yarım şekilde basılıyken yapmalarını öğretiniz. Böylelikle sonsuza kadar kullanabilecekleri bir beceri kazanmış olacaklardır.

Fotoğrafçılık Dersleri Farklı Durumlar İçin Farklı Çekim Modları.

 Ailemin fotoğraf makinesinde çekim modları olduğunu keşfettiğim gün, birazcık da olsa fotoğrafçılığımı geliştirmiştim. Günümüzde ise birçok kamera, portre, spor, makro çekimleri, vs. için mod değişikliği yapabilme özelliğine sahiptir. Çocuğunuza, bu modların ne anlama geldiğini ve bu modları ne zaman değiştirmeleri gerektiğini öğretiniz. Böylelikle çocuklarınızı, kameralarının nasıl çalıştığı ve otomatik pozlama hakkında nasıl bilgi edineceklerine dair yol göstermiş olacaksınız.

Çocuklarınıza, çeşitli durumlar için farklı ayarlar kullanmaları gerektiğini öğretmeniz çocuğunuza verebileceğiniz en önemli derslerden biri olacaktır. Böylelikle çocuğunuzun, ışık, odak mesafesi, özne hareketi, vb. yapılacak olan çekimi nasıl etkileyeceğini kestirmesini sağlayacaksınız.

Fotoğrafçılık Dersleri Pozlama Ayarları.

Çocuğunuz, yukarıdaki teknikleri kavradığında, pozlama hakkında bazı basit bilgiler edinmesi için zaman gelmiş demektir (bu teknik, yaş bakımından biraz daha büyük olan çocuklar için geçerli olabilir). Çocuğunuzun, ISO, Diyafram ve Deklanşör Hızı gibi önemli üç elementi öğrenmesi ve bunların çekim üzerindeki etkileriniz öğretmek derse başlamak için iyi bir çıkış noktası olacaktır.

Bunu öğrenmelerinin en iyi yolu ise, Diyafram ve Deklanşör modu ayarlarının tanıtılmasından geçer.

Fotoğrafçılık Dersleri
Fotoğrafçılık Dersleri

Yorum yapın