Fotoğrafçılık Dersleri Çocuklarınıza Öğretmeniz Gerekenler

Bu gün bazı eski kutuları ayırırken, genç bir çömez olarak çektiğim fotoğrafları derlediğim eski bir albüm buldum. İlk olarak ailemin kamerasını kullanıp, fotoğraf çektiğimde ortalama dokuz yaşında falandım. Babamın bana fotoğraf makinesini nasıl kullanmam gerektiğini öğrettiği anları asla unutmam. Bu fotoğrafçılık dersi için temel esas;

Çok çekİm yapmamak

Geçmişe baktığımızda, film fotoğrafçılığında; şerit ve işlenilişine önem verildiği zamanlarda, babamın verdiği tavsiyenin ne kadar da mantıklı olduğunu hatırlıyorum; ancak geçmişe dönüp eski çekimlerime baktığımda, babamın, bana fotoğrafçılığa dair birkaç şey daha öğretmiş olmasını umut ederdim. Burada, öğrenerek yarar sağlayabileceğim bazı tavsiyeler vardır;

Fotoğrafçılık Dersleri Önce Deneyim

İlk günlerde yaptığım birçok çekime geri dönüp baktığımda yaklaşık olarak aynı olan benzer şeylerin defalarca çekimini yaptığımı görürüm. Bütün çekimlerimde, özneme hemen hemen aynı şekilde yaklaştığımdan dolayı oldukça benzer sonuçlar elde etmiş oldum. Çocuğunuza bu yöntemleri kullanarak çekimlerini nasıl değiştirebileceğini öğretiniz;

 • Değişik perspektiflerden çekimler yapınız. –Yüksekten, alçaktan, vs.
 • Yaklaşınız – geniş açılı bir çekim yapabilmek için geri adım atınız.
 • Çeşitli yönlerden öznenizi çekebilmeniz için öznenizin etrafında hareket ediniz.
 • Çeşitli şeyleri deneyimleyiniz.

 

Fotoğrafçılık Dersleri Arka Plana Dikkat Ediniz.

Fotoğraf kalitenizi artırmanın en basit yolu, arka planda dağınıklığa veya dikkat bozukluğuna neden olabilecek bir şeyin olup olmadığını kontrol etmektir.

Çocuğunuza, arka planı (+ön planı) hızlı bir şekilde kontrol etmesini ve çok fazla dikkat bozukluğu yaratan nesne varsa görüntünün bulunduğu çerçeveyi değişmesi gerektiğini öğretiniz. – Aksi takdirde, onların yaptığı çekimler de benim yaptıklarım gibi arka planda oluşan birçok dikkat dağıtıcı nesneyle sonuçlanacaktır.

 

Fotoğrafçılık Dersleri Kameranızı Doğru Şekilde Tutunuz.

İlk çekimlerimde yaptığım, diğer bir önemli sorun ise oldukça az bir miktarda doğru çekilmeleridir. Anlayacağınız ilk fotoğraflarımı inceledikten birkaç dakika sonra, oldukça şaşkın bir şekilde hissetmeye başladım.

Çocuğunuza, çekim yapmadan önce çekeceğiniz görüntüyü kontrol etmesini öğretmek için yapılan bu hatalar oldukça yararlı olabilir.

 

Fotoğrafçılık Dersleri Kamerayı Nasıl Tutmalıyım?

Kamerayı, yanlış tutan birçok insan olmasına rağmen (özellikle alışkın olmayan çocukların), herkesin kamerayı doğru bir şekilde kullandığını varsaymak kolaya kaçmaktan başka bir şey değildir. Anlayacağınız, bir veya iki ders alarak kamerayı nasıl tutacağını öğrenmiş birçok insanın, zayıf teknikten ötürü gerçekleşen kamera sarsıntısının, çektiği fotoğraflara zarar vermesine şahit oldum.

Kamerayı sabitleme adına verilebilecek hızlı bir ders, çocuğunuza gelecek yıllarda temiz, pussuz fotoğraflar elde etmesine yol açacaktır.

 

Fotoğrafçılık Dersleri Yakınlaşın.

İlk film şeridimde yer alan, yaklaşık olarak yaptığım bütün çekimlerde, öznem mesafeden dolayı bir yerlerde kaybolmuştur. Aslında bu durum bir bakıma kullandığım kameranın yakınlaştırma yapan lensinin olmasından kaynaklanıyordu. – ancak bir bakımdan da düşündüğümde, fotoğraflarımın bu durumda olmasının diğer bir nedeni daha iyi çekimler yapmak için özneme biraz daha yaklaşmam gerektiğini bilmiyor olmamdır.

Çocuğunuza, kameranızda nasıl yakınlaştırma yapılabileceğini öğretiniz. –Ayrıca aynı sonuçları elde etmek için özneye de yakınlaşmaları gerektiği detayını sakın ola atlayım demeyiniz!

 

Fotoğrafçılık Dersleri Bir Sürü Fotoğraf Çekiniz.

Babamın, ailemizin geleceği için para biriktirmek zorunda olduğumuzu söylediği zamanlarda bile dijital fotoğrafçılığın sağladığı avantajla birçok fotoğraf çekimi yapmanın maliyeti oldukça düşüktü. Birçok fotoğraf çekmek, değişik fotoğrafçılık teknikleri öğrenmemize olanak sağlar.

Oldukça yüksek bir ihtimalle, çocuğunuza, aynı şeyi 100 kere çekmemesini söyleyeceksiniz. Ancak zaman içerisinde, çocuğunuzun çeşitli şeylerin çekimini yapmasından dolayı edindiği deneyimle beraber kendini bu alanda nasıl geliştiğini görerek gurur duyacaksınız.

 

Fotoğrafçılık Dersleri Çekim Yaparken İnsanların, Nesnelerin ve Bölgelerin Arasında Denge Sağlayınız.

Genç bir çocuk olarak, deniz aşırı bir ülkeye ilk kez seyahat ettiğimi ve orada çektiğim fotoğrafları, döner dönmez aileme gösterdiğimi halen hatırlamaktayım. Yapılan ilk yorum çok az insan fotoğrafı çektiğimdi. Genel olarak bütün fotoğraflarım binaları içeriyordu. Yaptığım çekimlerin bazıları oldukça etkili olmasına rağmen çok büyük bir noktayı kaçırmıştım; seyahate çıktığım arkadaşlarımı çekmeyi unutmuştum.

Geçenlerde, iki çocuklu bir arkadaşımla yazışırken, çocuğunun da benim yaptığım hatanın aynısını yaptığını söyledi. Değişik olan tek kısım ise, geziden döndükten sonra bakılan fotoğraflarda, binlerce insanın çekildiği ve hiçbir binanın olmadığı gözlemlenmiştir. Tahminimce, bazı çocuklar binaları, bazıları ise insanları çekmeye odaklanmaktadır. Çocuğunuzun bu yönde ilerlediğini görüyorsanız eğer; onu, farklı fotoğraf çekimleri yapması konusunda da yüreklendirebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Dersleri Sizi Etkileyebilecek Bir Kısım Bulunuz.

İlginç fotoğraflar içerisinde ilginç şeyler barındırmaktadır. Bunun sebebi ise etkileyici görsel bir odak noktasına sahip olmasıdır. Çocuğunuz çekim yapmadan önce, odak noktasının yarattığı etkiyi algılaması için çaba sarf ediniz.

Bir kere odak noktasının yarattığı etkiyi algıladıktan sonra; bu odak noktasını daha da etkili hale nasıl getirecekleri üzerine düşünmeye başlayacaklardır (yakınlaştırmayı kullanmaları, konumlandırma yapmaları, vs. gibi).

Fotoğrafçılık Dersleri Üçte Bir Kuralını Uygulayınız.

Üçte bir kuralı, fotoğrafçılığa dair çocuklara öğrettiğim basit bir ilkedir. Birçok kez, bu kuralı yıkmanın etkileyici bir gücü olduğunu söylememe rağmen (genellikle başka insanları çekerken) çocukların çektiği görüntülerde de etkileyici niteliğe sahip olduğunu keşfettim.

Çocuklar, çekmek istedikleri öznenin veya nesnenin, kesişme noktalarına konumlandırılması olayını tam olarak anlamamış olsalar bile; öznenin veya nesnenin, merkez noktası dışına nasıl konumlandırılacağını öğretmeniz yeterli olacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Çocuğunuz ’un Çektiklerini Beraber İnceleyiniz.

Çocuğunuzun fotoğrafçılık kariyerinde gelişebilmesi için yapabileceğiniz diğer bir şey ise; kamerası eşliğinde gezip çektiği fotoğrafları, eve geldikten sonra beraber oturup incelemenizdir. Fotoğrafları gezerken, durup neleri beğendiğinizi ve ileriki sefer neleri değiştirip geliştirmeleri gerektiğini tatlı bir dille anlatmanız gerekmektedir.

Çocuğunuzun yaptığı başarılı çekimlere önem vermeniz gerekmektedir. Bu durum, çocuğunuzun hobisini devam ettirebilmesi için hem pozitif destek hem de esin kaynağı sağlayacaktır.

Fotoğrafçılık Dersleri Odak Kilidi.

Çocuğunuzun odak kilidini nasıl kullanacağını öğrenmesi, yapabileceği önemli bir tekniktir. Birçok kamera, otomatik odak noktasını başarıyla ayarlamasına rağmen; bazı çekimlerde, kameranın odak noktasını belirleyememesinden dolayı oluşan sorunlar meydana gelmektedir.

Çocuğunuza, odak ayarlayabilmeleri için deklanşöre yarım basmalarını ve ardından çekimi deklanşör halen yarım şekilde basılıyken yapmalarını öğretiniz. Böylelikle sonsuza kadar kullanabilecekleri bir beceri kazanmış olacaklardır.

Fotoğrafçılık Dersleri Farklı Durumlar İçin Farklı Çekim Modları.

Ailemin fotoğraf makinesinde çekim modları olduğunu keşfettiğim gün, birazcık da olsa fotoğrafçılığımı geliştirmiştim. Günümüzde ise birçok kamera, portre, spor, makro çekimleri, vs. için mod değişikliği yapabilme özelliğine sahiptir. Çocuğunuza, bu modların ne anlama geldiğini ve bu modları ne zaman değiştirmeleri gerektiğini öğretiniz. Böylelikle çocuklarınızı, kameralarının nasıl çalıştığı ve otomatik pozlama hakkında nasıl bilgi edineceklerine dair yol göstermiş olacaksınız.

Çocuklarınıza, çeşitli durumlar için farklı ayarlar kullanmaları gerektiğini öğretmeniz çocuğunuza verebileceğiniz en önemli derslerden biri olacaktır. Böylelikle çocuğunuzun, ışık, odak mesafesi, özne hareketi, vb. yapılacak olan çekimi nasıl etkileyeceğini kestirmesini sağlayacaksınız.

Fotoğrafçılık Dersleri Pozlama Ayrları.

Çocuğunuz, yukarıdaki teknikleri kavradığında, pozlama hakkında bazı basit bilgiler edinmesi için zaman gelmiş demektir (bu teknik, yaş bakımından biraz daha büyük olan çocuklar için geçerli olabilir). Çocuğunuzun, ISO, Diyafram ve Deklanşör Hızı gibi önemli üç elementi öğrenmesi ve bunların çekim üzerindeki etkileriniz öğretmek derse başlamak için iyi bir çıkış noktası olacaktır.

Bunu öğrenmelerinin en iyi yolu ise, Diyafram ve Deklanşör modu ayarlarının tanıtılmasından geçer.

Yeni Başlayanlar için 11 Fotoğrafçılık Tavsiyesi

Fotoğrafçılık Tavsiye 1 : Başlar Başlamaz En Kaliteli Makineyi Almak İçin Çıldırmayınız.

Pahalı olmayan basit bir makineyle de oldukça güzel çekimler yapmanız mümkündür. İsterseniz Flickr adlı uygulamanın sitesine bir göz gezdirebilirsiniz. Kameranızı değiştirmenin zamanı geldiğinde, yaptığınız birçok çekim sayesinde ne çeşit bir makine almanız gerektiğinin bilincinde olacaksınız.

Fotoğrafçılık Tavsiye 2 : Tripod’u Her Zaman Göz Önünde Bulundurunuz.

Diğer bakımdan, benimkiler gibi titreyen elleriniz varsa eğer, pahalı olmayan bir tripod almanızı gerektirecektir. Tripod’um yanımda olduğu zaman, yaptığım çekimlerden aldığım hazzın seviyesini anlatmam mümkün değildir. Daha fazla sabitlik elde etmek istiyorsanız eğer tripodla beraber kameranızın zamanlama özelliğini kullanmanız gerekecektir.

Fotoğrafçılık Tavsiye 3 : Kameranızı Her Zaman Yanınızda Taşıyınız.

Fotoğraf çekme olasılığınız genellikler en az tahmin ettiğiniz durumlarda gerçekleşir. Uzun lafın kısası, yanınıza basit olan kameranızı ve ekipmanınızı – küçük bir kamera çantası ve bir tripod – aldığınızda bu beklenmeyen fırsatların büyük bir çoğunluğundan yararlanma imkânına sahip olacaksınız. Dahası, telefonunuzun kamerası varsa eğer; ekranınıza, kameranızla yapmak istediğiniz küçük notlar yazabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Tavsiye 4 : Yapmak İstediğiniz Çekimler Hakkında Liste Yapınız.

Kameranızı, yanınızda taşımadığınız zamanlar için bir not defteri alın ve geri dönüp çekim yapmak istediğiniz yerleri not ediniz. Işık gibi birçok önemli detayı not ettiğinizden emin olunuz. Bu bilgiler sayesinden, çekim yapmak üzere bu sefer o bölgeye, günün veya havanın doğru zamanında dönmüş olursunuz. Yanınızda not defteri taşımak istemiyorsanız eğer, cep telefonunuz vasıtasıyla kendinize Jott.com’dan e-mail atabilirsiniz.

Fotoğrafçılık Tavsiye 5 : Fotoğrafçılık İçin Sıradan Konuları Göz Ardı Etmeye Kalkışmayınız.

Evinizin oturma odasında veya arka bahçenizde, çekim yapabilmenizi sağlayacak ilginç bir şeyler görmüyor olabilirsiniz. Fakat bu seferliğine, çevrenizdeki tanıdık şeylere başka bir gözle bakmaya çalışınız. Bunun sayesinde, belki de değişik bir ışık oyunu veya arka bahçenizde yabani bir çiçek yakalarsınız. Unutmayınız, genelde basit bir konu, mükemmel çekimler yaratmaktadır.

Fotoğrafçılık Tavsiye 6 : Öğrenim Aşamasından Zevk Almaya Çalışınız.

Fotoğrafçılık gibi hobiler edinmenin en güzel yanı, öğrenecek şeylerin asla tükenmemesidir. İlhan kaynağınızı her yerde bulabilirsiniz. Önemli olan, etrafınızı meraklı gözlerle taramanız ve şimdiye kadar fark edemediğiniz fırsatları yakalamanızdır.

Fotoğrafçılık Tavsiye 7 : Bilgi Edinebilmek İçin Ücretsiz Kaynaklardan Da Yararlanınız.

Fikir veya ipucu elde edebilmek için Flickr veya Digital Photography School Forum gibi internet sitelerine göz atınız. Ayrıca yerel kütüphaneniz fotoğraf bakımından oldukça zengin bir kaynak yapısına sahip olacaktır. Fotoğraf çekimlerinin işlem sonrası kısmıyla ilgileniyorsanız, GIMP gibi ücretsiz programlara bir şans verebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Tavsiye 8 : Kameranızın Ayarlar Kısmını Öğrenmeye Çalışınız.

Odak ve çekiminiz düşündüğünüzden çok daha değişken ve etkileyici olabilir. Bütün o küçük sembolleri öğrenebilmek için kullanım kılavuzunu okuyunuz. Keşfettikçe, hangi efekti beğeneceğinizi bulabilmek için çeşitli ayarlarla çekimler yapınız. Çektiğiniz fotoğraflara bilgisayar üzerinden bakarken, kullandığınız ayarları görebilmek için EXIF veri (genellikle özellikler kısmındadır) kısmını kontrol ediniz.

Fotoğrafçılık Tavsiye 9: Basit Kuralları Öğreniniz.

Aktif bir biçimde internet üzerinden, fotoğrafçılığa dair ulaşacağınız bilgi miktarı mükemmel derecede fazladır. Teknik kısmı hakkında deneyimli fotoğrafçıların neler söylediğine daha çok kulak asınız. Bu kuralları yıkmadan önce onları bilmeniz gerekecektir.

Fotoğrafçılık Tavsiye 10 : Düzenli Bir Şekilde Fotoğraf Çekimi Yapınız.

Her gün bir şeylerin fotoğrafını çekmeye özen gösteriniz. Bunu yapacak vaktiniz yoksa eğer, yeterince tekrar yapmaya çaba gösteriniz. Böylelikle ne öğrendiğinizi unutmayacaksınız. Kendinizi motive etmenin en güzel kısmı DPS Formunda yer alan haftalık görevleri yapmanız olacaktır.

Fotoğrafçılık Tavsiye 11 : Her şeyi Deneyimlemekten Çekinmeyiniz.

Dijital bir kamera kullanıyorsanız gerçekleşen hataların haddi hesabı olmayacaktır. Çılgına döneceksiniz ancak bu durum memnun kalacağınız bir şeyle de sonuçlanabilir. Bu süreçte birçok şey öğreneceğinize eminiz.

İki buçuk yıl önce, yani kendimi fotoğrafçılık işinde bulduğum zamandan beri, öğrenmiş olduğum değişik şeyleri bu gün sizlerle paylaşmak istiyorum. Aldığım bu dersler sayesinde daha çok zenginleştim ve kameranızla çıktığınız bu yolculukta sizler için de bu anlatacaklarımın etkileyici ve ilham verici olacağını umut ediyorum.

Fotoğrafçılık Hakkında Öğrendiğim 100 Şey

  1. Bir rock yıldızı olabilmek için asla fotoğrafçılık yapmayınız.
  2. Çektiğiniz şeylerden zevk alın.
  3. Fotoğraf çekimleriniz için iyi hazırlanınız; kısacası gün doğumunda çekim yapmak için hazırlanırken şarjınızın olmadığının farkına anlamak istemezsiniz.
  4. Yanınıza her zaman ihtiyacınız olandan daha fazla sıcak giysi alınız.
  5. Çekim esnasındaki düşüncelerinizi ve duygularınızı dikkate alınız.
  6. Ulaşabileceğiniz hedefler belirleyiniz.
  7. Yazmak ayrıca öğrenmek de demektir; bundan ötürü, fotoğrafçılık hakkında ipuçları kaleme alınız.
  8. Tripodsuz çekim yapmaya asla gitmeyiniz.
  9. Küçük başarılarla mutlu olunuz.
  10. Olası fotoğrafçı arkadaşlarınızla ilişkilerinizi geliştiriniz.
  11. Çekim yapmak istediğiniz yeri önce duygularınızla, sonra da kameranızla inceleyiniz.
  12. Her zaman için sakin olunuz.
  13. Kendinizi yüceltmeye yatkın olduğunuzun bilincinde olunuz.
  14. Bakış açısı, can alıcı olan kısımdır.
  15. Kendinizi fotoğrafçılığa adayınız; fakat asla kendi kendinizi çok fazla hırpalamayınız.
  16. Bir fotoğrafçılık kulübüne üye olunuz.
  17. Kameranızı her zaman için temiz tutunuz.
  18. Asla iyi veya kötü bağlamda kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayınız.
  19. Fotoğrafçılıkta, kendi özgün tarzınızı keşfediniz.
  20. Daha çok yaratıcı olmaya ve deklanşörü daha az kullanmaya çalışınız.
  21. Çektiğiniz görüntüdeki eleştirileri bulmayı ve yapılan bazı eleştirileri kabul etmeyi öğreniniz.
  22. Yaratıcılığınızı kazanmak için değişik şeyler yapınız.
  23. Diğer fotoğrafçıların yaptığı işlerden ilham alınız.
  24. Saygılı ve dürüst bir şekilde eleştiri yapınız.
  25. Sevdiğinizden görüşünü alınız.
  26. Diğer fotoğrafçıların stilini kopyalamayınız.
  27. Cesur olunuz.
  28. Altın orandan yararlanınız.
  29. 10mm’yi kullanınız!
  30. Kişisel fotoğraflar çekiniz.
  31. Fotoğrafçılık hakkında kitaplar okuyunuz.
  32. Bir manzara fotoğrafına ekstra önem gösteriniz ve onu herhangi biriyle bütünleştiriniz (bu kendiniz de olabilir.).
  33. Her çekim beklediğinizden daha farklı bir şekilde olacaktır.
  34. S-eğrilerine ve çizgilerine önem veriniz.
  35. Her zaman RAW’da çekim yapınız.
  36. Çekimden sonra temiz işler elde edebilmek için algılayıcıyı her zaman temiz tutunuz.
  37. Güzel olduğunuz düşündüğünüz şeyleri keşfediniz.
  38. İyi bir fotoğrafçı olmak zaman alacaktır.
  39. Şu an için sahip olduğunuz şey en iyi donanımınızdır.
  40. Her şeyin fotoğrafınız çekmeniz mümkün değildir.
  41. Kameranızı değil ancak fotoğrafçılığa dair bilinen kuralları yıkınız.
  42. Manzaranızın değişik yerlerine düşen ışıklara, değişik açılardan bakmaya özen gösteriniz.
  43. Alandaki zıtlıkları inceleyiniz.
  44. Bulutlar, manzaranın atmosferinde yükselir.
  45. Fotoblog’a başlayınız.
  46. Övgüyü kabul ediniz ve teşekkür etmeyi unutmayınız.
  47. ‘’Güzel çekim.’’ Yorum olarak yazmak için yeterli değildir.
  48. ‘’Mükemmel!’’ yorumu da aynı şekilde yararlı bir yorum değildir. Fotoğrafta spesifik bir şekilde neyi beğenip neyi beğenmediğinizi açıklamaya çalışmanız iki taraf için de yararlı olacaktır.
  49. Kameranız değilsiniz.
  50. Fotoğrafçıyla karşılıklı konuşma elde etmek için yazdığınız yorumun sonuna bir de soru ekleyiniz.
  51. Düzenli olarak arşivlemesini yaptığınız çekimleri gözden geçiriniz. Fotoğraflarınızı daha çok inceledikçe saklı olan birçok mükemmel noktayı bulmuş olacaksınız.
  52. Fotoğrafınızdaki odak noktasını her zaman için belirtiniz.
  53. Hiç fotoğraf çekmemek berbat bir çekim yapmaktan çok daha iyidir.
  54. Herkes yavaş bir şekilde başlamalıdır.
  55. Fotoğraf hakkındaki düşünceniz her zaman önemlidir!
  56. Özenli ve eğlenceli bir yorum bırakınız.
  57. Fotoğrafçı arkadaşlarınızla beraber deneyimlerinizden bahsediniz.
  58. İçerik bakımından fotoğrafınızı sınırlandırınız.
  59. Fotoğraf yarışmalarına katılınız.
  60. Çekim ardındaki süreç: fotoğrafınızdan en iyi sonucu almak için geliştirdiğiniz evredir.
  61. Mümkün oldukça paralel fotoğraflar çekiniz.
  62. Photomatix’i olabildiğince az kullanınız. HDR’ler ise her zaman için yapay bir tat bırakır.
  63. Sizi fotoğrafçılığa taşıyan şeyi her zaman aklınızda bulundurunuz.
  64. Fotoğraf çekilmek istemeyen birinin fotoğrafını asla çekmeyiniz. –Önce izin alınız.
  65. Her zaman için etrafınızdakilerin bilincinde olun çünkü en güzel görüntüler bazen arkanızda gizleniyor olabilir.
  66. Önemli kısım kameranın arkasında kimin olduğudur, kamer ile bir alakası yoktur.
  67. Hatalarınız olacaktır! Hata yaptıkça bundan ders alıp, hatalarınızın neler olduğunu öğreneceksiniz.
  68. Bir fikriniz olmasına rağmen hemen iptal ediyorsanız eğer ne pahasına olursa olsun onu yapmak için kendinizi zorlayınız. Kuşku içinde olduğunuz her zaman çekim yapınız.
  69. Çekim esnasında her zaman için geçmiş çekimlerinize dönüp bakınız. Bunun sayesinde kendi yapınıza dair önemli bilgiler edinirsiniz.
  70. Gece yarısı menü butonunu bulmak zaman kaybı olacağından dolayı kameranızı oldukça iyi biliniz.
  71. Mümkün oldukça sık bir sürede çekim yapınız.
  72. Kendinize güveniniz.
  73. Kirlenmekten korkmayınız.
  74. Görüntüdeki kaliteye her zaman önem veriniz.
  75. Fotoğraflarınız, ruhunuzun kişisel benliğini yansıtan önemli bir araçtır.
  76. ISO-ayarlarını her zaman kontrol ediniz. Ekranda hatalı ayarın olduğunu fark etmek istemezsiniz.
  77. Fotoğraflarınızdaki uzun ve özenle yazılmış olan yorumlar için minnettar olunuz.
  78. LCD’ye asla güvenmeyiniz. Normal görüntüden her zaman daha keskin ve parlaktır.
  79. Ucuz ve ihtiyacınız olacağı için her zaman yeterli hafızayı kamera belleğinde bulundurunuz.
  80. Kameranız yanınızda olmadığında bile güzel anların zevkini çıkarmaya çalışınız.
  81. Telaşlanmak kötü şeylere yol açacağından dolayı, gideceğiniz yere her zaman gün batımından veya gün doğumundan yaklaşık olarak bir saat önce varınız.
  82. Fiziki ve zihni limitlerinizi zorlayınız. Yeterli olduğunu düşündüğünüz zamanlarda bile fazladan bazı çekimler yapmayı ihmal etmeyiniz.
  83. Gökyüzü olaylarını dikkate alınız ve çekmek istediğiniz görüntünün ön planına uyum sağlayana kadar da bekleyiniz.
  84. Aynı bölgeleri mümkün oldukça çok sık ziyaret ediniz. Işık hiçbir zaman aynı dağı görüntülemeyecektir.
  85. Fotoğraflarınızın çıktısını büyük ölçüde alınız. İnanın bana buna bayılacaksınız.
  86. Ekranınızı ayarlayınız. Güvenmediğiniz biriyle birlikteyken monitör ayarlarınızla oynamak mantıklı olmayacaktır. Her zaman için kötü sonuçlanacağına eminim.
  87. Fotoğraflarınız hakkında diğerlerinin ne söyleyebileceğini düşünerek kendinizi yıpratmayınız. Siz beğenmişseniz eğer yayınlamaya değecektir.
  88. Kendinizi hiçbir şey için yıpratmayınız. Hatalarınızdan ders alın ve her zaman için ileriye bakınız; asla geriye bakmayınız.
  89. Tembelliğe karşı savaş açınız! Yaratıcılık, disiplin ardına gelen bir şeydir.
  90. Fotoğrafımda ne yansıtmak istiyorum? Diye kendinize soru sorunuz.
  91. Her zaman için pencereden dışarı bakmaya çalışınız, fotoğraflar hakkında neler yapabileceğinize dair bilgi toplayınız ve Neden olmasın? Diye kendinize sorunuz.
  92. Bir akıl hocası için arayışa giriniz.
  93. Fotoğrafçılık, hiçbir zaman için zaman kaybı olmamıştır.
  94. Her topluluk düşüşler yaşamaktadır. Duygusal yıkıma yenilip de asla sırtınızı dönüp ayrılmayınız.
  95. Yaptığınız işten memnun olmayan insanlar her zaman olacaktır.
  96. Henri Cartier-Bresson ‘’İlk on bin fotoğrafınız, en berbat fotoğraflarınızdır.’’ derken, doğru söylüyordu.
  97. İyi bir kamera, mükemmel görüntüler alacağınızı garantilemez.
  98. İşlem sonrasında her zaman için aklınızda çıktı almayı bulundurunuz.
  99. Fotoğrafçılık oldukça adil bir meslektir: Çekimlerinizin kalitesiyle reklam kazanmış olursunuz. Fotoğraflar herhangi bir yerden çalınmışsa eğer bu kendinizi kandırmaktan başka bir şey olmayacaktır.
  100. 100 maddelik bir liste hazırlayınız.

Leave a Comment