Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ?

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Fotoğrafçılık, birçok insan için birçok farklı yolla öğrenilir. Bazıları için fotoğraf çekmeyi öğrenmenin en iyi yolu kursa gitmektir. Diğerleri için de videolar ve yayınları izlemek takip edilecek yol olabilir. Bunun ötesinde, bir fotoğrafçı, fotoğrafçılık web sitelerine ve forumlarına katılarak büyük faydalar kazanabilirken diğer bir fotoğrafçı da her gün dışarı çıkıp tek başına çekim yaparak kendini daha fazla geliştirebilir. Yani, fotoğrafçılık nasıl öğrenilir diye düşünürken ne öğrenmek istediğinizi ve bilgiyi hangi yollarla daha kolay öğrendiğinizi göz önüne almalısınız.

Fotoğrafçılık öğrenmeye yaklaşımınız nasıl olursa olsun kesin olan bir şey var, bu da pahalı araçlar satın alma konusunda endişelenmeden önce, kompozisyon ve ışıklandırma gibi fotoğrafçılığın temelini öğrenmeniz gerektiğidir. Bu kılavuzda öğreneceğiniz gibi, fotoğrafçılık hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz çok çeşitli yollar vardır. Favorilerimizden bazılarına göz atın, kaliteli bir fotoğraf çekmenin temellerini öğrenin ve sonra bunları pratiğe dökün. İşte fotoğrafçılık böyle öğrenilir.

Hadi başlayalım!

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Biraz Pratik Yapın

Şu an sahip olduğunuz fotoğrafçılık araçlarını boş verin. Bu hiç önemli değil. Nasıl kullanılacağını bilmediğiniz en son teknoloji fotoğrafçılık ekipmanına binlerce dolar harcamak yerine, zamanınızın çoğunu, fotoğrafçılığı gerçekten öğrenmeye ve öğrendiğiniz becerileri geliştirmeye ayırın.

Örneğin tek sahip olduğunuz bir iPhone ise bile yine de kompozisyon, çerçeveleme, üçte bir kuralı, perspektif ve ışıklandırma gibi fotoğrafçılığın temellerini uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için 3000$’lık objektifli 5000$’lık bir fotoğraf makinasına ihtiyacınız yok. Pahalı aletlere birikimlerinizi harcamaktansa basitçe her gün pratik yapmak için zaman ayırmak ve sonra nasıl fotoğrafçı olunur anlamaya çalışmak fotoğrafçılığı öğrenmek için çok daha iyi bir yol olacak.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Aletlerinizi İyi Tanıyın

Fotoğrafçılık öğrenmekle ilgileniyorsanız er ya da geç kullandığınız aletleri tanıyor olmanız gerekecek. Basit bir point & shoot ya da cep telefonu kullanıyor olsanız bile özelliklerini daha yakından tanımak için birkaç dakika ayırmak, yüksek kaliteli fotoğraf çekmekle ilgili temel konseptleri öğrenmenizde son derece yararlı olacaktır.

DSLR ya da aynasız bir sisteminiz varsa özelliklerini tanımak biraz daha fazla zaman alabilir. Bugünün fotoğraf makinalarının kullanma kılavuzları, iyi nedenlerle oldukça geniş, fotoğraf makinaları bugün her zaman olduğundan daha fazla özelliğe, işleve ve ayara sahip ve üreticiler, bunların nasıl kullanılacağını tüketiciye öğretmek için ayrıntılı talimatlar vererek iyi bir iş çıkarmış.

Fotoğraf makinalarının özellikleri arasında üzerinde ustalaşması en zor olan özelliklerden biri kadran üzerindeki çeşitli çekim modları. Hangi çekim modunun ne yaptığını anlama konusunda biraz aklınız karıştıysa yukarıda paylaştığımız kısa CanonUSA videosunu bir bakın. Fotoğraf makinanızın markası Canon değilse de önemli değil, çekim modları üreticiden bağımsız olarak aynıdır.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Öğrenme Fırsatlarını Araştırın

Fotoğrafçılığın temelleri ile ilgili değerli bilgiler edinebilmenin kestirme yolları yok. Öğrenmenizin en iyi yolu resmi bir ortamsa, yerel bir toplum merkezinde fotoğrafçılık kursuna kayıt olabilir hatta yakındaki bir üniversiteden fotoğrafçılık dersi alabilirsiniz. Eğer işitsel yolla daha iyi öğreniyorsanız temelleri öğrenmek için fotoğrafçılık yayınlarını dinleyebilirsiniz. E-kitaplar ve kütüphane kitapları, manzaradan portreye, seyahatten sokak fotoğrafçılığına her tür fotoğrafçılık konsepti için büyük bir kaynak sağlar.

Vaktiniz oldukça pratik yapma özgürlüğü ile temelleri daha iyi öğreniyorsanız PhotographyTalk’daki ON Demand bölümündekiler gibi sizi son derece spesifik kavramların derinliğine götürecek sonrasında becerilerinizi pratiğe dökebileceğiniz ödevlerle sizi zorlayacak online dersleri veya kursları deneyin. Görsel yolla öğrenenler için yetenekli ve başarılı fotoğrafçıların paylaştığı binlerce adım adım videoları içeren Youtube’dan daha iyi çok az kaynak vardır.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Konsantrasyonunuzu Zorlamak İçin Küçük Bir Hafıza Kartı Kullanın

Fotoğrafçılık öğrenmenin en basit ama aynı zamanda en güçlü yollarından biri kendinizi belirli sayıda pozla sınırlandırmaktır. Dijital fotoğrafçılığın film fotoğrafçılığına üstünlüklerinden biri saklama alanının bitme korkusu olmadan daha fazla fotoğraf çekmenize olanak sağlaması olmasına rağmen kendinizi belli bir poz sayısıyla sınırlandırmak sizi, öğrendiğiniz becerilere konsantre olmaya ve çekimlerinizde daha seçici olmaya zorlar.

Şöyle düşünün, yüzlerce fotoğraf alabilen büyük bir hafıza kartı ile fotoğraf çekmeye çıktınız, daha çok bak ve çek modunda olacaksınız ve kompozisyon, ışıklandırma ve benzeri açılardan ne yaptığınıza daha az dikkat edeceksiniz. Tam aksine eğer küçük bir hafıza kartı ile örneğin 50 ya da 100 fotoğrafla kendinizi sınırlarsanız her çekimde, nasıl çerçevelendiği, ışığın nesne ile nasıl bir etkileşim halinde olduğu, görüntüde nesnenin nasıl konumlandığı gibi faktörleri gerçekten düşünmek zorunda kalacaksınız. Bu üst düzey konsantrasyon, sadece sizin fotoğrafçılıkta daha çabuk ustalaşmanızı sağlar.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Pozlamayı Öğrenin

Pozlama ayarları (diyafram, ISO ve deklanşör hızı), başlangıç seviyesindeki fotoğrafçıların öğreneceği en önemli şeyler arasındadır. Her kavram kendisine özgüdür ancak her üçünün de fotoğraf üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, bunları bir bütün olarak öğrenmek önemlidir. Bu üç unsurun birbirleriyle nasıl etkileştiğini anlamak ilk aşamada biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Yukarıda paylaştığımız Tory ve Chelsea Northrup ile poz ayarlarının derinlemesine tartışılması videosuna hızlıca bir göz atın. Videoda, diyafram, ISO ve deklanşör hızına ayrı ayrı genel bakış ve bu üç pozlama ayarının düzgün bir pozlama elde etmek için nasıl uyum içinde çalışacağını öğreneceksiniz.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Post-Proses Pratiği Yapın

Yeni başlayan bazı fotoğrafçılar yanlış olarak zamanlarının önemli bir kısmını gerçekten fotoğraf çekerek geçireceklerini düşünüyor. Bu ne kadar hoş olurduysa da, işin aslı gerçekten fotoğraf çekmeye ayırdığınız zamanın daha fazlasını bilgisayar başında oturup görüntüleri düzenlemeye ayıracaksınız.

Fotoğrafçılık öğrenmenin önemli bir unsuru post-proseste görüntünüzün ayarlamalarını rahatlıkla yapmaktır. Adobe Photoshop ve Adobe Lightroom gibi programlar fotoğrafları düzenlemede çok popüler olsa da bunlar pahalıdır ve öğrenmek zor olabilir. Neredeyse Photoshop kadar güçlü ve ücretsiz bir platform olan GIMP gibi seçenekler de vardır. Pixlr gibi tarayıcı tabanlı seçenekler de bütün işlemleri web üzerinden halletmenizi sağlar. Hangi programı ya da platformu seçerseniz seçin fotoğraf makinanızı kullanırken yaptığınız gibi her şeyini öğrenmek için vakit ayırmanız önemlidir.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Bir Fotoğraf Projesi Üstlenin

Sürükleyici öğrenme, yeni becerileri hızlıca öğrenmek için harika bir yoldur. Fotoğrafçılıkla ilgili olarak sürükleyici öğrenme çeşitli formlarda olabilir. Fotoğraf makinanızı her gün kullanmak zorunda kalacağınız, seçtiğiniz fotoğraflardan birini her gün sosyal medyada paylaşacağınız 365 günlük popüler fotoğraf meydan okumalarına katılabilirsiniz. Bir yıllık meydan okuma sizin için uzun bir süre ise size daha uygun olabilecek, ayın her günü farklı türde bir fotoğraf paylaşmanızı gerektiren 30 günlük meydan okumaya da katılabilirsiniz. İlk gün mavi renkli bir şeyin fotoğrafını çekmekle görevlendirilebilirsiniz. İkinci gün bir portre çekmeniz istenebilir. Üçüncü gün konu mimari bir eser olabilir ve böyle devam eder.

Yukarıda belirtildiği gibi becerilerinizi pratiğe dökmek fotoğrafçılığın temellerinde ustalaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu pratik için sizi uzun bir süre boyunca her gün dışarı çıkıp fotoğraf çekmeye zorlayacak ve yeni becerilerinizi uygulayabilmenizi sağlayacak, uzun vadeli bir proje üstlenmekten daha iyi çok az yol vardır.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Ufkunuzu Genişletin

Temelleri öğrendiğinizde ve artık fotoğrafçılığın temellerini kavradığınızı hissettiğinizde öğrendiklerinizle yetinip tatmin olmayın. Bunun yerine, farklı şeyler deneyerek kritik fotoğrafçılık becerilerinizi geliştirmeye devam edin. Çoğunlukla portre çektiyseniz manzara fotoğrafları çekmeyi deneyin. Zamanınızın çoğunu yaban hayatı fotoğraflamaya harcadıysanız şehre gidin ve sokak fotoğrafçılığında şansınızı deneyin.

Bu size sadece farklı fotoğraf türlerinin nasıl çekileceğini öğretmez. Gece vakti ya da az ışık fotoğrafçılığı gibi basit bir şey, ışığın niteliklerini daha ileri seviyede anlamanızı sağlar, az ışıkta fotoğraf çekmek için gereken ayarlardan bahsetmeye bile gerek yok. Kompozisyona bakış açısını daha heyecanlı hale getirmek için dört köşe yöntemini deneyin. Her birinde asıl nesne, fotoğrafın farklı köşesinde duracak şekilde dört fotoğraf çekin. Sonra, nesnenin yer değiştirmesinin görüntüye etkisini not alarak her birini inceleyin.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Başkalarından İlham Alın

Çalışmalarınıza rehberlik edecek ilhamı bulmak, estetik algınızı geliştirmeye yardımcı olacak basit ama önemli bir adımdır. Başkalarının çalışmalarını kopyalamak kesinlikle yakışıksız olsa da bu, neyi sevip sevmediğinizi anlamak ve gelecek çekimleriniz için ilham almak üzere bu çalışmaları incelemeyeceğiniz anlamına gelmez. Instagram ya da Flickr’dan fotoğrafçılık idollerinizi takip edin. Ansel Adams ya da Annie Leibovitz gibi fotoğrafçılık büyüklerinin kitaplarına ya da çevrimiçi koleksiyonlarına göz atın. Çevrimiçi fotoğraf araması yapın ve ilginç bulduğunuz fotoğrafları inceleyin. Asıl amaç, fotoğrafçı gözünüzü geliştirebileceğiniz ilhamı bulmak için kendinizi görüntülere kaptırmanızdır.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Bir Fotoğraf Sitesine Üye Olun

Bir fotoğrafçılık web sitesine katılmanın önemi, fotoğrafçılığı öğrenmek için çok fazla fırsat sunmasıdır. Yukarıda belirtildiği gibi daha iyi bir fotoğrafçı olmanız için size yardımcı olacak öğretici makaleleri okuyabilir ve spesifik becerileri öğrenebilirsiniz. Ekipman değerlendirmelerini okuyabilir, fotoğraf makinası, objektif ve belirli türde fotoğrafçılık için ihtiyacınız olabilecek aksesuar tipleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Fotoğrafçılık web siteleri, öğrenmenizi de geliştirecek fotoğrafçılık dersleri, atölyeler ve fuarlara ilişkin bilgiler verir.

PhotographyTalk gibi bir fotoğrafçılık web sitesine katılarak uzun vadeli fotoğrafçılık öğrenimine sizi bağlı tutacak ders ve makale kataloğuna erişebilirsiniz. Siteye sürekli eklenen yeni materyallere bakarak, yeni bir şey öğrenmenin kestirme yolu olmadığına emin olabilirsiniz. Hatta bir fotoğrafçılık sitesine katılarak yeni şeyler öğrenmek için sahip olduğunuz günlük fırsatlar nedeniyle fotoğraf makinanızı alıp becerilerinizi daha sık pratiğe dökmeye meyilli olacaksınız. Daha çok pratik yaptıkça daha hızlı öğreneceksiniz!

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Net Odaklamayı Öğrenin

Görsellerinizin iyi odaklanmış olması başarılı fotoğraflar için en kritik özelliklerden biridir. Işıklandırma, kompozisyon ve çerçeveleme gibi her şeyi olması gerektiği gibi ayarlamış olsanız da nesnenin bulanık olması fotoğrafı tamamen mahveder.

Neyse ki, fotoğraflarınızın her seferinde net odaklanmış olduğundan emin olmanın çeşitli yolları var. Yukarıdaki videoda, Steeltraining’den Phil Steele doğru odak için çok basit tekniklerden çok gelişmiş tekniklere beş strateji anlatıyor. Bir göz atın ve odağın size karşı olmak yerine sizin yanınızda olmasını nasıl sağlayacağınızı öğrenin.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Bir Mentorunuz Olsun

Bir fotoğrafçılık mentoru, fotoğrafçılık öğrenmek için harika bir yoldur çünkü zaten bu yollardan geçmiş birine erişiminiz olur. Mentorluk ilişkisinde sadece soru sorabileceğiniz canlı bir insana sahip olmazsınız, aynı zamanda çalışmanızla ilgili önemli geri dönüşler alırsınız. Dahası, fotoğrafçılığı kariyer olarak düşünüyorsanız bir mentor sadece fotoğrafçılıkla ilgili konularda değil işle ilgili konularda da yardımcı olabilir.

Mentor bulmanın amacının öğrenmenize ve gelişmenize yardım etmek olduğunu hatırlayın. Devam etmeyi düşündüğünüz tarzda fotoğrafçılıkla ilgilenen, size mentorluk yapmak için zamanı olan ve daha iyi olmanız için gereken geri dönüşleri veren birini mentor olarak seçin.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Bir Fotoğraf Kulübü ya da Forumuna Katılın

Birebir mentorluk size göre değilse, yerel bir fotoğrafçılık kulübüne katılmayı düşünebilirsiniz. Fotoğrafçılık kulüpleri öğrenmek için ideal yerlerdir çünkü çevrenizdeki diğer fotoğrafçılarla iletişimde olursunuz. Çekim yapmak istediğinizde, insanların gitmeyi sevdiği yerlerin hazır bir listesi olur. Ve mentorluk durumunda olduğu gibi kulübün sizi kanatları altına almak isteyecek ve daha gelişmiş becerileri öğrenmenize yardımcı olacak sizden daha tecrübeli üyeleri olacaktır.

Aynı şekilde buradaki PhotographyTalk gibi bir fotoğrafçılık forumuna katılmak diğer başlangıç, orta ve gelişmiş seviyelerdeki fotoğrafçılarla iletişim kurabileceğiniz başka bir yoldur. Forumlar başlangıç seviyesindekiler için çok faydalıdır çünkü sorularını daha tecrübeli fotoğrafçılara sorular sorabilir ve anlayışlarını geliştirebilirler. Dahası, fotoğraflarınızı paylaşabilir, geri dönüş isteyebilir ve diğerlerinin çektiği fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Bu aktivitelerin her biri yeni yetenekler kazanmanızı sağlayacaktır ancak hepsinin aynı yerde bulunması, forumları fotoğrafçılık için değerli bir araç haline getirir.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Başkasına Öğretin

Öğrenmenizi hızlandırmak istiyorsanız, çocuğunuzu, kardeşinizi ya da komşunuzu sizinle birlikte fotoğraf çekimine sürükleyin. Fotoğrafçılık tutkunuzu paylaşmak, daha iyi fotoğraflar çekmeniz için size anında enerji ve ilham verecek. Ayrıca başkalarına ne yaptığınızı açıklama süreci kendi aklınızda ne yaptığınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Onlar da size biraz yapıcı eleştirilerde bulunabilir.

Şöyle düşünün, manzara fotoğrafçılığından hoşlanıyorsunuz ama alan derinliği kavramını çok iyi kavrayamadığınızı düşünüyorsunuz, alan derinliğini değiştirirken neler yaptığınızı açıklamanız, süreci daha anlaşılır kılacaktır. Alan derinliğini etkileyen faktörleri sesli tartışmak gibi, attığınız adımları başkasına sözlü bir şekilde anlatmak, konsepti anlamanıza çok yardımcı olacaktır. En iyi yanı yanınızda kim olursa olsun, ne yaptığınızı anlama yeteneğinizi geliştirecek basit fotoğrafçılık süreçleri ve konseptleri hakkında sorular sorabilir. Bu, hem pratik yapmanın, hem ilham bulmanın hem fotoğrafçılık projesi üstlenmenin hem de geri dönüş almanın aynı zamanda olması gibi olacak.

Fotoğrafçılık Nasıl Yapılır ? – Eski Fotoğraflarınıza Bakın

Fotoğrafçılığın güzel tarafı ilerlemenizi kaydeden görsel kayıtlar olması. Bir aylık, altı aylık ya da bir yıllık kurstan sonra becerilerinizin nasıl geliştiğini basitçe daha önceki çalışmalarınızla karşılaştırarak bakabilirsiniz. Bazı eski fotoğraflarınız utanç verici olsa da yine de bu, öğrenmenin harika bir yolu. Daha çok bilgi ve yeteneklerle donanmış olarak daha önceki çalışmalarınızı eleştirebilir, neyin doğru neyin yanlış olduğunu belirleyebilir ve aynı fotoğrafı bugün farklı şekilde çekmeye çalışabilirsiniz.

Eski fotoğraflarınızı gözden geçirmek ve gelişmiş yeteneklerinizle onları tekrar oluşturmak becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu olabilir. Eski ve yeni fotoğrafların yanyana analizi ile daha iyi bir fotoğrafçı olmak için çabalarınızın neleri değiştirdiğini görebilirsiniz. Başka bir şey olmazsa bile bunu yapmak, fotoğraf çekimlerine, öğrenmeye ve daha fazla beceri edinmeye devam etmek için enerji ve ilham verecek. Fotoğrafçılık nasıl öğrenilir görmek istiyorsanız hafıza kartında geriye doğru bir bakın ve ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görün!

Leave a Comment