Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi

Hafiflik , çok yönlülük ve muhteşem fotoğraflar yakalamak gezginler için en iyi fotoğraf makinesi için olmazsa olmaz özelliklerdir. Küçük kompakt fotoğraf makineleri bu iş için en hafif ve en ucuz çözüm olabilir. Öte yandan bu kompakt fotoğraf makineleri görüntü kalitesi yönünden yeterli gelmeyebilir. Aynı zamanda kompakt makinelerde manuel ayarlar yeterli seviyede olmayabilir buda fotoğrafçılık yetenekleriniz kısıtlayabilir.

Aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri ise kompakt fotoğraf makinelerine göre daha büyük sensöre sahiptir hatta bir çok DSLR makineden bile daha büyük sensörleri vardır. Profesyonel DSLR fotoğraf makineleri en ağır ve en pahalı çözüm olabilir ancak fotoğraf kalitesi çok daha üstün olabilir. 2017 yılı başlarında gezginler için en iyi fotoğraf makinesi olarak seçtiklerim aşağıdadır. Daha fazla bilgi için yorum yapabilir yada iletişime geçebilirsiniz.

 

1. Kompakt Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Sony RX100

Gerçekten cebinize sığabilecek küçüklükte ve hafiflikte siz gezginlere önerebileceğimiz tek bir seçenek var. Bu seçeneğin tek bir taneye inmesinde bu küçük boyularda bu büyüklükte sensör, wi-fi, panaroma çekim modu ve Hdr çekim modu sunmasıdır. Daha ekonomik çözümler olabilir ancak benim ilk önerim bu.

Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi

Ağırlık : 297 Gram
Zoom: 28-100mm
Sensör Boyutu : 116 sq. mm
Megapixels: 20.1
Beğendiğim : En üst seviye Kompakt Fotoğraf Makinesi olması.
Beğenmediğim : Elektronik vizörü yok.

 

 

 

Sony bugüne kadar 5 farklı RX100 sürümü piyasaya sürdü ama orjinal ve ilk çıkanı halen benim terciğim. Bugünkü piyasada $450 civarında satın alabilirsiniz. 20.1 megapiksel ve Carl Zeiss zoom lensi kullanan bir fotoğraf makinesi için oldukça uygun bir fiyat.

RX100 ile RX1000 V arasında ki en önemli farklar ise :
 • RX1000 V de Elektronik vizör
 • RX1000 V de 4k video çekimi
 • RX1000 V de RAW çekim özelliği
 • RX1000 V daha hafif ve daha sağlam bir gövdeye sahip
 • RX100 de 28-100 mm lens RX1000 V de 24-70 mm lens
 • RX1000 V en az 2 kat daha pahalı

2. Kompakt Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Canon G9 X Powershot

 

Ağırlık : 210 gram
Zoom: 28-80mmCanon G9 X Powershot Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi
Sensör Boyutu : 116 sq. mm
Megapixels: 20.2
Beğendiğim :  İnanılmaz derece hafif ve çok daha pahalı olan G5 X ile aynı sensöre sahip.
Beğenmediğim :  Biraz daha fazla zoom olabilirdi.

 

 

 

 

Kompakt fotoğraf makinesi piyasasını Sony domine ediyor. Ancak Canon da PowerShot G serisi ile bu piyasada halen çok güçlü. G9 X Canon PoweShot G serisinin en güçlüsü olmayabilir; G5 X ve G7 X Mark II çok daha hızlı lenslere ve daha fazla zoom kapasitesine sahip. Ama iş gezginlere gelince çok daha hafif ve bütçe dostu olan G9 X $400 altında fiyatıyla bu bütçelerde en iyi seçim olabilir. Maalesef LCD ekran ve optik vizör gibi özellikleri olmasada kendisinden daha pahalı modeller gibi  1” CMOS sensöre sahip ve sadece 210 gram. Eğer Sony RX100 ile Canon G9 X Powershot arasında kaldıysanız ekstra zoom kapasitesi nedeniyle ben olsam Sony’i seçerdim.

 

 

3. Kompakt Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Panasonic Lumix FZ1000

 Panasonic Lumix FZ1000 Gezginler için en iyi fotoğraf makinesiAğırlık : 830 gram
Zoom: 25-400mm
Sensör Boyutu : 116 sq. mm
Megapixels: 20.1
Beğendiğim :  Muhteşem zoom aralığı.
Beğenmediğim :  Ağır ve az ışıkta iyi değil.

 

 

 

 

 

Gezginler için yanlarında bir çok lens taşımak ve gerektiğinde lens değiştirmek gerçekten sorun olabilir. İşte Panasonic Lumix FZ1000 bu sorunları gideriyor. 25mm den başlayıp 400mm ‘ye ulaşan zoom aralığı muhteşem bir şey. Bu zoom aralığı için bir DSLR makinede  en basitinden 24-100mm ve 70-300mm 2 lens taşımanız gerekir. Panasonic Lumix FZ1000 fotoğraf makinesini bu listeye sokan tek özellik tabiiki bu zoom aralığı değil. Panasonic  Lumix FZ1000 diğer seçim yaptığımız makineler gibi 1” sensöre sahip. Lumix FZ1000 ile 4k video çekimide yapabiliyorsunuz. Tabii bu zoom kapasitesinin birde kötü yönü var ağırlık. Malesef 830gr gibi bir ağırlığa katlanmak zorundasınız. Ağırlığı dert etmezseniz bu seviyede en çok yönlü fotoğraf makinesi Lumix FZ1000.

 

 

4. Kompakt Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Ricoh GR II

Ağırlık : 221 gram
Ricoh GR II fotoğraf makinesi Gezginler için en iyi fotoğraf makinesiZoom: 28 mm sabit lens
Sensör Boyutu : 328 sq. mm

Megapixels: 16.2
Beğendiğim :  Profesyonel DSLR boyutlarında sensör
Beğenmediğim :  Sabit lens herkes için iyi bir seçim değil

 

 

 

Sokak ve şehir fotoğrafçılığı için en üst seviye seçimlerden biri Ricoh GR II. Eğer seyahatlerinizde genellikle sokak fotoğrafçılığı ve şehir fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız o zaman Ricoh GR II sizin için en iyi seçim olabilir. Çok daha büyük ve ağır olan makinelerdeki sensör boyutlarına sahip olan Ricoh GR II bunu imaj kalitesine çeviriyor. Diyafram aralığı için kabul edilebilir bir değer olan 2.8’e inebiliyorsunuz. 28mm ortalıkta dolaşırken sokaklarda anı ölümsüzleştirmek için çok iyi olabilir ancak herhangi bir zoom özelliği olmaması maalesef Ricoh GR II fotoğraf makinesini çok yönlü değil tek yönlü yapıyor. Yakın çekim ve portrelerde sorun yaşayabilirsiniz. Yeni Ricoh GR II fotoğraf makinesinin bir önceki modelinden tek artısı wi-fi özelliğinin olmasıdır. Wi-fi sizin için önemli değilse daha uygun fiyatlara bir önceki model olan Ricoh GR fotoğraf makinesini tercih edebilirsiniz.

 

5. Kompakt Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Sony RX100 V

Ağırlık : 300 gram
Zoom: 24-70mm
Sensör Boyutu : 116 sq. mmFotoğraf Makinesi Sony RX100 V Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi
Megapixels: 20.1
Beğendiğim :  Kompakt piyasasının şu anda en iyisi.
Beğenmediğim :  Bu fiyata kompakt yerine aynasız da alabilirsiniz.

 

 

 

Sony kompakt fotoğraf makinesi piyasasında geçmişte olduğu gibi 2017 yılında da domine ediyor. RX100 serisini sürekli geliştiriyor ve yeniliyor. 5. ve en iyi , en pahalı , 4K video çeken, çok hızlı saniyede 24 frames, 315 noktalı etkileyici oto focus özelliği ile şu anda kompakt piyasasının lideri. Hızlı bir Carl Zeiss lens ile üretilen ve çıkabilen elektronik vizör ile Sony RX100 V tartışmasız bir lider.

Sony RX100 V hakkında en önemli sorun ise fiyatı. $1000 civarında fiyatlandırılan bu kompakt fotoğraf makinesi yerine orta kalite aynasız bir fotoğraf makinesi alabilirsiniz. Örneğin bir çok lens seçeneği ile birlikte Sony Alpha A6000 iyi bir seçim olabilir.

 

Aynasız fotoğraf makinelerini basitçe tanımlarsak tamamen dijital için üretilmiş, DSLR sensör boyutlarında sensörleri kompakt makinelere yerleştirilmiş fotoğraf makineleri diyebiliriz. Seyahat fotoğrafçılığında DSLR imaj kalitesini ve kompakt makine hafifliğini arayanlar için tartışmasız en iyi seçim aynasız fotoğraf makineleri olabilir. Siz gezginler için en iyi aynasız fotoğraf makinelerini listeledim.

1. Aynasız Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Fujifilm X-T20

 

Ağırlık : 383 gramFujifilm X-T20 Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi

Sensör Boyutu : 368 sq. mm

Megapixels: 24.3
Beğendiğim :  Çok hafif ve küçük olmasına rağmen iyi imaj kalitesi
Beğenmediğim :  Zorlu hava şartlarına uygun olmayabilir

 

 

 

Siz gezginler için Fujifilm X-T20 den daha iyi bir aynasız fotoğraf makinesi bulabilmem neredeyse imkansız. Fujifilm X-T20 gerek renk kalitesi gereksede imaj kalitesi ile en üst seviye hizmet sunuyor. Çok daha pahalı aynasız seçenekleri ile aynı megapixeli sunuyor. Bu kaliteyi sadece 383gr ile sunması ise en önemli tercih nedeni. Lens seçimi sizin ilgi alanınıza kalmış. Orta kalitede bir çözüm için 18-55mm f/2.8-4 bir lens ile fotoğraf çekmeye en üst imaj kalitesiyle başlayabilirsiniz.

Peki ne yönden zayıflıkları var Fujifilm X-T20 fotoğraf makinesinin ? Bunu verebileceğimiz en ciddi cevap Sony a6500 ve Fujifilm X-T2 gibi hava şartlarına dayanıklı olmamasıdır. Seyahetlerinizde hava şartları önemli bir seçenek ise zorlu hava koşullarında fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Fujifilm X-T20 ile sorun yaşayabilirsiniz. İkinci bir olumsuzluk olarak Fujifilm genel olarak video kalitesine Sony ve Panasonic kadar değer vermiyor. Fotoğraf görüntü kalitesinde rakipsiz olsada video için diğer seçeneklere bakabilirsiniz.

 

 

 

2. Aynasız Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Sony a6500

Sony a6500 Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi

Ağırlık : 454 gram
Sensör Boyutu : 366 sq. mm
Megapixels: 24.2
Beğendiğim :  Gövdeden imaj sabitleme inanılmaz !!!
Beğenmediğim :  Biraz tuzlu

 

 

Sony a6500 ile hemen hemen herşeyi yapabilirsiniz. Sony a6500 aynasız fotoğraf makinesinin en önemli özellikleri :

 • Gelişmiş oto fokus sistemi
 • 4k Video çekimi
 • Hava şartlarına dayanıklılık

Önceki modeline göre Sony a6500 aynasız fotoğraf makinesinde yapılan en önemli değişiklikler gövdeden imaj sabitleme ve dokunmatik ekrandır. Bunlar hem kullanıcı dostu hemde imaj kalitesini geliştiren gelişmelerdir. Bu gelişmeler tabiiki size ekstra $300 ‘a patlamakta ancak dokunmatik ekranı ve imaj sabitlemeyi seviyorsanız bu fiyatı kabul etmeniz gerekiyor.

Sony a6500 aynasız fotoğraf makinesini eleştirebileceğim en önemli nokta fiyatı. $2000 üzerinde bir ödeme yaparak Sony a6500 gövdeyi ve 1-2 lens alabilirsiniz. Ancak insan $2000 ödeyince daha çok şey bekliyor. Fiyatı nedeniyle Sony a6500 benim 1. tercihim olmadı.

3. Aynasız Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Olympus OM-D E-M10 Mark II

 

Ağırlık : 391 gramOlympus OM-D E-M10 Mark II Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi
Sensör Boyutu : 221sq. mm
Megapixels: 16.1
Beğendiğim :  Bir çok gezginin favorisi.
Beğenmediğim :  Ağır ve pahalı

 

 

 

 

Gezginler için Olympus aynasız fotoğraf makinesi alırken bir çok opsiyon vardır. En populerleri ise  OM-D E-M1 ve yeni OM-D E-M5 Mark II. Bu aynasız fotoğraf makineleri $1000 fiyat bandının altında kalmak isteyen başlangıç seviyesinde ki fotoğrafçılar için pahalı gelebilir. İnanılmaz Olympus imaj kalitesi için öncelikle gövdeye $500 üzerinde bir ödeme yapmanız gerekiyor. 391 gram ağırlığında ki bu gövde kimi için hafif kimisi için ağır gelebilir. Elektronik vizör , çıkabilen lcd ekran ve 5 yönlü gövdeden imaj sabitleme için aslında bu ağırlık hafif denilebilinir. Sony a6500 ile Olympus arasında karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ben gövde olarak sony’i tercih ederken , 3. parti çoklu lens seçeneği nedeniyle olympus’u tercih edebilirim.

 

 

4. Aynasız Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Fujifilm X-T2

Ağırlık : 507 gram
Sensör Boyutu : 368sq. mmFujifilm X-T2 Gezginler için en iyi fotoğraf makinesi

Megapixels: 24.3
Beğendiğim :  Hava şartları dayanıklılığı
Beğenmediğim :  X-T20 ile aynı işlemci ve sensör ama daha pahalı

 

 

 

 

Fujifilm X-T2 aynasız fotoğraf makinesi kardeşi X-T20 ‘nin daha gelişmiş ve daha ağır bir abisi. Eğer fiyatı ve ağırlığı sizin için sorun değilse sizin için en iyi seçenek Fujifilm X-T2 olabilir. Fujifilm X-T2 ‘nin siz gezginler için en önemli özelliği sert ve zorlu hava şartlarına karşı dayanıklılığı. Fujifilm X-T2 nin diğer önemli özellikleri arasında :

 • Büyük ekran LCD
 • Battery Grip ekleyebilme
 • Ekstra Sd kart slotu

Ama unutmayın sonuçta alacağınız imaj kalitesi ve oto fokus aynı. Fujifilm bir çok lens seçeneği ile her ihtiyacınıza cevap verebiliyor. Her ne kadar Fujifilm X-T2 video kalitesini kardeşinden daha iyileştirmiş olsada halen Sony ve Panasonic standartlarında değil.

 

 

5. Aynasız Fotoğraf Makineleri arasında Gezginler için En iyi Fotoğraf Makinesi Sony a7R II

 

Ağırlık : 627 gram

Megapixels: 42.4

Sensör Boyutu : 864sq. mm
Beğendiğim :  Aynasız fotoğraf makinelerinin en iyisi
Beğenmediğim :  Video fotoğrafçılar için en iyi seçenek değil

 

 

Eğer para mühim değilse tartışmasız aynasız fotoğraf makinelerinin en iyisi Sony a7R II. Aynasız fotoğraf makineleri içinde rakipsiz 42.4 megapixel ve 864sq mm sensör boyutu. 4k video çekimi  , gövdeden imaj sabitleme ve geliştirilmiş az ışık performansı bir diğer önemli özellikleri. Tüm bu özelliklere sahip olurken evet bir aynasız için ağır ancak bir çok DSLR makineden ise çok daha hafif bir fotoğraf makinesi alıyorsunuz. Sony a7R II özellik olarak diğer aynasız fotoğraf makineleri ile değil en üst seviye DSLR fotoğraf makineleri ile kıyaslanmalı. Üst seviye DSLR fotoğraf makineleri ile kıyasladığınızda da siz gezginler için hafifliği ile öne çıkmakta.

Bir çok lens seçeneğiniz olmakla beraber sony etkileyici 24-70mm f/2.8 lensini de piyasaya sunarak DSLR fotoğraf makineleri ile rekabeti kızıştırdı. Bir çok fotoğrafçı adaptörler ile Leica, Canon yada Nikon lensleri Sony a7R II ile kullanmakta.

Leave a Comment