Hoka One One nerenin markası? Hoka koşu ayakkabıları asfalt için iyi midir ? Hoka ayakkabı tavsiye eder misin?

 

Lider outdoor firmalarından Salomon’da çalışan Nicolas Mermoud ve Jean-Luc Diard koşu ayakkabılarına yeni bir soluk getirmek istediler. Nicolas Mermoud ve Jean-Luc Diard klasik koşu ayakkabılarının yokuş aşağı koşularda yavaş olduğunu düşünüyorlardı. Yine onlara göre klasik koşu ayakkabıları uzun koşular için yeterli yastıklama sağlamıyordu. Klasik koşu ayakkabıları hız için yapıldığından oldukça hafiftiler ancak yastıklama konusunda zayıftılar.

Bu yenilikçi fikirlerle Salomon’dan ayrılan Nicolas Mermoud ve Jean-Luc Diard 2009 yılında Hoka One One firmasını kurdular. Fransa ‘nın Annecy şehrinde ilk merkezlerini kurdular. Ürettikleri ayakkabılar diğer klasik koşu ayakkabılarına göre biraz sıradışıydı. Çok daha kalın bir taban , çok daha fazla yastıklama ilk göze çarpan özelliklerdi.

Nicolas Mermoud ve Jean-Luc Diard maksimum yastıklama yapan bir ayakkabı üretmeye başladılar. Bu ayakkabı yerle teması minimum hissettirirken sanki uçuyormuşcasına bir etki bırakıyordu. Bu nedenle firmalarına isim ararken Maori dilinde dünyanın üstünde uçmak anlamına gelen Hoka kelimesine karar verdiler. Maori dili Yeni Zelanda ‘da konuşulan doğu polinezya dillerinden biridir.

Kısa sürede Hoka One One koşu ayakkabıları ultra maraton koşucularının favorisi oldu. Nicolas Mermoud ve Jean-Luc Diard ‘in beklemediği şey ise çok kısa sürede her çeşit koşucuların ayakkabılarına ilgi duymasıydı. Kısa mesafe asfalt koşanlar bile Hoka One One koşu ayakkabılarında ki muhteşem yastıklamayı istiyorlardı.

Hoka One One tabii ki diğer koşucuların isteklerine kısa sürede yanıt verdi ve her tür koşucu için ayakkabı üretmeye başladı. Bir kaç yıl geçmeden koşu ayakkabısı piyasasında kendisine önemli bir yer kazandı Hoka ayakkabıları.

Hoka firmasının büyümesi ve gelişmesi karşılıksız kalmadı ve 1 Nisan 2013 tarihinde Deckers Brands tarafından satın alındı. Deckers Brands bünyesin de UGG, Teva , Sanuk ve Ahnu gibi bilinir markalar da bulunmaktadır. Deckers Brands tarafından satın alındıktan sonra Hoka One One genel merkezi de Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletine taşındı.

Hoka One One Yol – Asfalt Koşu Ayakkabıları

Hoka One One Clifton 3 , en çok tercih edilen nötr yol koşu modeli

Hoka One One Clifton 3 , en çok tercih edilen nötr yol koşu modeli

Nötr Hoka Koşu Ayakkabıları

 1. Hoka Clifton 3
 2. Hoka Vanquish 2
 3. Hoka Valor
 4. Hoka Hupana
 5. Hoka Bondi 4

Denge Hoka Koşu Ayakkabıları

 1. Hoka Gaviota
 2. Hoka Arahi 1 – 2
 3. Hoka Huaka
 4. Hoka Infinite
 5. Hoka Conquest 2 – 3

Hoka One One Arazi – Patika Koşu Ayakkabıları

Hoka One One Tor Ultra Hi Wp Trail , en çok tercih edilen nötr arazi koşu modeli

Hoka One One Tor Ultra Hi Wp Trail , en çok tercih edilen nötr arazi koşu modeli

Nötr Hoka Koşu Ayakkabıları

 1. Hoka Tor Ultra Hi WP
 2. Hoka Challenger 2 ATR
 3. Hoka Stinson 3 ATR
 4. Hoka Speed Instinct
 5. Hoka Speedgoat 2

 

Denge Hoka Koşu Ayakkabıları

 1. Hoka Constant 2
 2. Hoka Mafate 4