Beylikdüzü – İyi Anaokulları

İyi Anaokulları nasıl anlaşılır?  İyi bir Anaokulunun Özellikleri Nelerdir?

Anaokulları, çocuğunuzun eğitimi için temel oluşturur ve okulun gerçekte ne olduğunu anlamalarına olanak sağlar. Hiçbiri mükemmel olmasa da bazıları diğerlerinden daha iyidir. Aralarındaki farkları ve seçeneğiniz ne olursa olsun çocuğunuz için en iyisini nasıl seçebileceğinizi bu makalemizde öğrenebilirsiniz.

İyi Anaokulları – Neden Anaokulu?

Öncelikle, iyi bir anaokulu programının amacını düşünün. Çoğu yerde zorunlu olmamasına rağmen neden çocuklar anaokuluna gider? Anaokulu, çocuğunuza, okul hayatı boyunca kullanacağı temel sosyal, duygusal, problem çözme ve öğrenme becerilerini öğrenme ve uygulama fırsatı sunar.

Özsaygının gelişmesi anaokulunun önemli hedeflerinden biridir. Bu, çocuğunuzun kendisi hakkında iyi hissetmesine ve öğrenmenin zorluklarıyla başa çıkabilme becerilerine yardımcı olacak bir uygulamadır.

Anaokulu, iş birliği yapmayı yani başkalarıyla çalışabilme, öğrenebilme ve anlaşabilmeyi öğretir. Anaokulundaki bir yıl, çocuğunuza sabretmeyi öğretmekle birlikte, sıra bekleme, paylaşma, başkalarını dinleme gibi beceriler de kazandırır. Çocuk tüm bu becerilere okul yaşamı boyunca ihtiyaç duyacaktır.

Çocukların çoğu doğal olarak meraklıdır, ancak bazıları bu merakı nasıl odaklayacakları veya kullanacaklarını bilemezler. Anaokulu, çocuğunuzun merakını ve doğal öğrenme sevgisini harekete geçiren ve yönlendiren bir zamandır.

İyi Anaokulları – İdeal bir Anaokulu Neye Benzer?

İdeal anaokulu tanımını hangi eğitimci veya ebeveyne sorarsanız sorun, farklı cevaplar alırsınız. Ancak eğitimciler arasında iyi anaokulu özellikleri konusunda bazı ortak özellikler vardır. Onlara göre bir anaokulunun özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır.

-Çocuğun dünyayı öğrenme, bilgi organize etme ve sorun çözme becerilerini geliştirmeli. Bu, kendine saygıyı ve güveni arttırır, başkalarıyla başarılı şekilde çalışmasına yardım eder ve zorlu görevlere ilgi duymasına destek olur.
-Etkinlikleri öğretmenlerin başlattığı kadar çocukların da başlatmasını teşvik eder. Gözlemlemeler ve projeler çocuğunuzun hem kendi başına hem de küçük gruplar halinde çalışmasına izin verir.
-Oturma ve dinleme gerektiren kalabalık grup aktivitelerini minimuma indirir. Bunun yerine, çoğu etkinlik oyuna dayalıdır ve küçük gruplar halinde uygulamalı olarak yapılır. Yıl ilerledikçe, kalabalık grup etkinlikleri 1. sınıfa hazırlık olması açısından biraz daha uzar.
-Kitapları sevme, okuma ve yazma aşkı kazandırır. Sınıfın her yerinde kitaplar, kelimeler ve çocuğun kendi yazıları vardır.

Anaokulu programlarını incelerken, çocuğunuzun ve ailenizin özel ihtiyaçlarının yanı sıra bu unsurları da göz önünde bulundurun. Her program her çocuk için uygun olmayabilir. Bazı çocuklar, daha fazla yol gösterici bir programda başarılı olurken, bazıları buna daha az ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuzun okul öncesi öğretmeni ile konuşun, birkaç okul ziyaret edin ve karar vermeden önce müdürle veya bir anaokulu öğretmeni ile konuşun.

İyi Anaokulları – Ya Program Yeterli Değilse?

Belki de çocuğunuzu göndereceğiniz anaokulu konusunda fazla seçeneğiniz yoktur ve okulun kalitesi konusunda şüpheleriniz vardır. İlk önce, programa ve öğretmene biraz şans tanıyın. Sınıfı ilkbaharda gözlemlediyseniz ve çocuğunuz sonbaharda başladığında sınıf ortamı gözünüze daha farklı geldiyse, bunun iyi bir nedeni olabilir. Programların birçoğu, öğretmeye başlamadan önce çocukların ailelerinden ayrılıp okula alışabilmesi için yavaş bir başlangıç yapar.

Birkaç hafta sonra hala endişeleriniz varsa, öğretmenle konuşabilirsiniz. Ona sınıf için koyduğu hedeflerini sorun ve kendi beklentilerinizi paylaşın. Bazen belirgin bir uyuşmazlık, yaklaşımdaki bir farklılıktan kaynaklanıyor olabilir. Diyalogu sürdürün. Bilgi isteyin, aynı zamanda öğretmenin felsefesinin “ne” olduğunu öğrenmeye istekli olun.

Yine de bir öğretmenin veya onun yaklaşımının çocuğunuz için uygun olmadığı zamanlar olacaktır. O zaman müdürle konuşma vakti gelmiş demektir. Belirtmek istediklerinizi netleştirip de konuşmaya gidin. Bu, müdürün sorunun ne olduğunu anlamasına ve çocuğunuza yardımcı olacak önerilerde bulunmasına yardımcı olacaktır.

Bazen nadir de olsa çocuklar farklı bir öğretmen veya okula geçiş yapmak zorunda kalabilirler. Bu, çocuğunuzun öğretmen, müdür veya başka bir uzman tarafından gözlemlenmesi sonucu alınacak bir karardır. Bu kararı grup olarak vermek önemlidir.

Beylikdüzü Bahar Erdem Anaokulu olarak, Beylikdüzü’nün en iyi butik anaokulu olma konusunda iddalıyız.

Yorum yapın