K Vitamini Nedir Neye İyi Gelir

 

 

K vitamini vücutta sentezlenemez dolayısı ile günlük diyet şeklinde dışarıdan alınması gerekir. K vitamini çoğu yağda kırmızı renkteki meyvelerde, yeşil yapraklı sebzelerde bolca bulunur. K vitamini kendi içinde üç gruba ayrılır. K1, K2, K3 olmak üzere k vitamini üç grupta incelenir. K vitamini kanın pıhtılaşması için çok önemlidir. K vitamini en çok doktorların işlerine yarar. Ameliyat sırasında kanama olursa ve kanama durdurulamıyorsa k vitamini ve türevleri kullanılıp kanın pıhtılaşması sağlanır ve kanama durdurulur.

 

K vitamini eksik olan insanların kazara bir yeri kesilse kan ya hiç durmaz ya da çok yavaş pıhtılaşır. K3 vitaminine çok fazla rastlanmaz. Yiyecekler yoluyla aldığımız k vitamini genelde k1 vitaminidir. K2 vitamini et ve et ürünlerinde az miktarda vardır. Bu yüzden insanlar et ve et ürünlerini çok fazla tüketseler bile k1 vitamini az olduğu için yeterli miktarda alamazlar. Yediğimiz besinlerden alınan k1 vitamini bağırsaklarda k2 vitaminine dönüşür. Vücut böylece k2 vitamini ihtiyacını da karşılamış olur.

 

K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşmasının durması veya yavaşlaması, burun ve diş eti kanamaları, dışkı da kanamalar, şiddetli adet kanamaları görülebilir. K vitamini eksikliği riski taşıyanlar, sindirim sistemi hastalıkları olanlar ve yeni doğan bebeklerdir. K vitamini vücuda fazla alındığında herhangi bir toksik etki yaratmaz. K vitamini vücudu zehirlemez. K vitamini bulunan besinler:

 

Marul: Vitamin açısından çok zengin bir gıda olduğu kimse tarafından bilinmez ama çok yararlı bir sebzedir. K vitamini de marulda bulunan bir vitamindir.

Brokoli: Herkesin şikâyetçi olduğu tatsız bir sebzedir. Ama tatsız olduğu kadar vücuda faydası çoktur. K vitamini bu sebze içinde bulunur.

Ispanak: K vitamini açısından en zengin sebzedir. Ispanak aynı zamanda demir kaynağıdır.

 

K Vitamini

 

K vitamini k1 ve k2 olarak ikiye ayrılır. K1 vitamini en çok bitkilerde ve yeşil sebzelerde bulunuyor. K2 vitamini ise et ve hayvan ürünlerinde az bir miktarda bulunmakta. Bu sebeple aldığımız K vitamini ise çoğunlukla K1 den ibaret. K2 vitamini eksiğimizi tamamlamak için buna özel beslenmeye dikkat etmemiz gerekir.

 

K vitamininin faydaları nelerdir peki?

 

Bilinen en önemli faydası kanın pıhtılaşmasındaki rolüdür. Kemik kırıklarının iyileşmesinde görev almaktadır. Menopoz sonrası kemik kaybını önler. Damar sertliği riskini azaltır. Karaciğer ve prostat kanseri riskini düşürür. K2 vitamini tüketimi arttıkça kalp damar sağlığı üzerinde olumlu gelişmeler gözlenmiştir.

 

K vitaminin eksik olduğu durumlarda peki ne oluyor?

 

K vitamini eksikliği sık rastlanır bir durum değildir. Çünkü hemen hemen yediğimiz her sebzede olan bu vitamin, yanı sıra bağırsaklarımızdaki iyi bakteriler tarafından üretilmektedir. Belirtileri ise; zor duran burun ve diş eti kanamaları, dışkıda kan ve şiddetli adet kanamaları, kolay yaralanma ve morarma görülebilir.

 

K vitaminin fazla olduğu durumlarda gerçekleşenler?

 

K1 ve K2 vitamini ne kadar alınırsa alınsın bir zararı gözlenmemiştir.

 

K vitamini hangi besinlerde var?

 

K vitaminin bulunduğu bütün besinleri yazmak imkânsız olacağı için hepimizin evinde sık sık bulunan k vitaminlerini düzenledik. Ispanak, pazı, maydanoz, marul, lahana, kuşkonmaz, brokoli, köri, paprika, pul biber, salatalık turşusu, kurutulmuş domates, havuç, kereviz, soya fasulyesi, kuru karanfil, kaju, böğürtlen, dut, ahududu, incir, armut, fesleğen, adaçayı, kekik, karalahana, taze soğan, brüksel lahanası, kaba, yumurta sarısı, bezelye, yeşil biber, karnabahar, yeşil domates, yoğurt, patateste ve yeşil çayda bulunmaktadır.

 

K vitamini ihtiyacı cinsiyete ve yaşa göre değişebilir. K vitamini ihtiyacınızı aldığınız kan inceltici ilaçlar veya antibiyotikler arttırabilir bunu doktorunuzla görüşüp öğrenebilirsiniz.