Kaç Çeşit Dinozor Vardır, Genel Özellikleri Nelerdir?

Kaç Çeşit Dinozor Vardır, Genel Özellikleri Nelerdir?

Dinozorlar, 150 milyon yıl kadar önce yaşamışlardır. Latincede Dinosauria adı verilir. Yunanca da ise ‘Korkunç Kertenkele’ anlamına gelir. Bu ismin verilmesinin sebebi bilim adamlarının kertenkeleye benzetmesidir. Çeşitli araştırmalar ve bilgiler sonuncunda yeryüzünde ilk görülmeleri 230-225 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin edilmektedir. Dinozorların çok uzun yaşama sebeplerini aşağıda maddeler halinde aktaracak olursak;

  •  – Yaşadıkları ortama uyum sağlamaları,
  •  – Derilerinin su geçirmez özelliği ile vücutları tüyle kaplı olması ve bu sayede korunmaları,
  •  – Yumurtaları sert kabukludur. Bu yüzden dayanıklıdır.
  •  – Ekolojik sistemde Dinozorların bazıları otçul, bazıları ise etçil olduğu için besin zincirinin normal süreçte ilerlemesi gibi etkenler buna örnek olarak gösterebilir.

 

Dinozorlar, çok sayıda türleri bulunmaktaydı. Sayı olarak söylemek gerekirse bu sayı 850 rakamlarındaydı. Dinozorların, bazı türlerinin uçan türde olmaları, bazı türlerinin de sürüngen olmalarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 

 Dinozorların Çeşitleri: Kaç çeşit dinozor vardır genel özellikleri nelerdir?

 

Apatosaurus Dinozorları: Bu türler 150 milyon yıl yaşamışlardır. Boyları 21-27 metre civarına kadar uzayabilmekteydi. Tonları ise 30-35 ton civarındadır. Bugüne kadar en büyük türdür.

 

Brachiosaurus Dinozorları: 1900 yılların da ABD’nin batı kısmında kalıntıları bulunmuştur. Brachiosaurus’un, bilinen en uzun boylu ve en büyük türü olduğu bilinmektedir. Boyları ise 25-26 civarındadır. Tonları ise 30-60 ton civarındadır.

 

Cornotaurus Dinozor Türleri: Bu tür iri etobur cinsidir. Uzun ve kaslı bacakları sebebiyle çok hızlı koşabilmektedir. En hızlı koşma özelliğine sahip dinozor türüdür.

 

Ceratosaurus Dinozorları: Etçil bir tür olarak bilinmektedir. Ağırlığı 500 kg ve 1 ton arasına kadar çıkmaktadır. Boyları ise 4-6 metre civarına kadar çıkmaktadır.

 

Triceratops Dinozorları: Kuzey Afrika ‘da yaşamıştır. Etobur bir türdür. Bu türün dış görünüşü, bir gergedana benzetilmekteydi.

 

Ankylosaurus Dinozorları: Bunun anlamı zırhlı kertenkeledir. Etobur bir canlıdır. Boyları 7-10 civarında, tonları ise 4-7 ton civarındadır.

 

dinozor