Kendine Güvenen, Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Basit bir Sır

Kendine Güvenen, Mutlu Çocuklar yetiştirmek hepimizin hedefidir.
Farkındalık eğitimiyle (esenlik ve başarıyı artırmak için basit teknikler) çocuğunuzun okulda ve hayatta nasıl başarılı olabileceğini öğrenin.

Çocuklar sinirlendiklerinde, ilgileri dağıldığında, kızdıklarında veya endişelendiklerinde gidebilecekleri bir sınıf olduğunu hayal edin. Zorlu bir görevden vazgeçmek, geri çekilmek veya saldırmak yerine çocuklar kendilerini daha iyi hissetmeleri için saklanırlar. Nefes egzersizleri yapabilir veya simli su dolu bir kavanozu sallayıp simlerin hareket edişlerini izleyebilirler. Ne yaparlarsa yapsınlar, çocuklar sıralarına geri döndüklerinde sakin, pozitif ve öğrenmeye hazır olacaklardır.

Ülke çapındaki birçok okulda farkındalık egzersizlerini öğreten müfredat kullanılmaya başlandıkça bu tarz sessiz alanlar artıyor. Başlangıç sınıflarında bile çeşitli stres azaltma teknikleri imkanı sunmak, çocuklara kendi farkındalıklarını ve kontrollerini arttırmak için şimdiki zamana odaklanma fırsatı verir.

Bu tür beceriler okul başarısında kritik önem taşırlar. Özellikle de çocukların başarı için baskı altında oldukları bir dönemde. Öğretmenler ve ebeveynler için online farkındalık kursları veren Kaliforniya Emeryville’deki Mindful Schools (Farkında Anaokulu) kurucusu Megan Cowan “Bütün çocuklar bitkin ve bunalmış haldeler.” diyor. Ancak, farkındalık eğitimiyle çocukların duygusal yaşamlarına hizmet etmenin eksik bir yönü olduğunu da belirtiyor. “Çocukların öğrenme ve davranış biçimleri üzerinde önemli bir etkisi vardır.” diye de ekliyor.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Güçlü zihinler

Çocuklar derin nefesler alsalar da, çan sesini dinleseler, ve yoga da yapsalar, farkındalık eğitimi onlara havayla dolan karınları veya çanların sesi gibi sadece deneyimledikleri şeylere odaklanmalarını öğretiyor.

UCLA’in Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi kurucu direktörü Doktor Susan Smalley’in açıklamasına göre bunlardan hiçbiri bilinçli çaba gerektirmediğinden, zihnin düşünceye dalması doğaldır. Bununla birlikte, düşüncelerinizi duyuya geri döndürmek iş ister. Çocuklar veya yetişkinler bunu ne kadar fazla yaparsa, düşünceyi, duyguları ve tepkileri düzenleyen beyin bölgesi olan “yönetici dikkat merkezi”ni o kadar güçlendirirler.

Sonuç mu? Dikkat dağıtan etkenleri görmezden gelebilme yetisi kazanacaklar. Bu, teknolojik aletlerin çocuğun ilgisini dağıttığı günümüzde çok önemli bir beceri. Zamanla, bu çalışmalar sadece bir alışkanlık değil, çocukların stres yaratacak durumlardan uzakta kalmak için kullanabilecekleri önemli bir beceri kazandırır.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Daha sakin duygular

Farkındalık aynı zamanda çocuklara duygularını tanımlama, büyük ve üzüntü verici tepkileri kontrol etme yetisiyle birlikte öz farkındalığı da öğreterek onları daha güçlü bireyler yapar.

Uzmanlar, duygularıyla olumlu bir şekilde başa çıkabilen öğrencilerin sınıfta daha iyi davrandıklarını belirtiyor. Bridport Merkez Okulunda çocukların her sabah güne nefes egzersizleriyle başlamasının bir nedeni de bu. Müdür Kathleen Kilbourne “Onlar egzersizlerini yaparken, onlara ‘Bugün ne olmak istiyorsun?’ ‘Neyi serbest bırakmak istiyorsun?’ diye sorduklarını belirtiyor.

Uygulamaya başlamamızdan iki yıl sonra, Kilbourne öğrencilerin problemlerini çözmek için elleri yerine sözcükleri daha fazla kullanmaya başladığını fark etmiş. Durup akıllarını toplamayı öğrenmek çocuklara kendi fikirleri olduğunu bir sonraki adımda ne olacağını kontrol edebildiklerini fark ettiriyor, diye de ekliyor.

Çocukların beyin ve duygular arasındaki bağlantıyı görselleştirmelerine yardımcı olmak için Kaliforniya’daki Beach Cities okul bölgesindeki gibi birçok okul, öğrencilere sinirbilimi öğretiyor. Bu yıl, yaklaşık 5.500 ilkokul ve ortaokul öğrencisi beynin farklı bölümlerinin duygusal tepkileri nasıl kontrol ettiğini öğrendi.

Örneğin, rol yapma aktiviteleriyle sinirlenmeye başladıklarında alın korteksine dokunmaları gerektiğini öğrendiler. Bölgenin davranışsal sağlık koordinatörü Sandi Conley, “düşünmeyi düşünmenin”, çocukların herhangi bir durumda tepki seçeneklerinin olduğunu anlamalarına yardım ettiğini söylüyor. Programın dördüncü günündeyken, her gün okula bırakılırken ağlayan birinci sınıf öğrencisinin bir dakika içinde kendisini sakinleştirebildiğini bildirdi.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için : Daha çok nezaket

Farkındalığın öğrencilere dokunan bir diğer faydası ise şefkat duygularını arttırması. Wisconsin Üniversitesinden araştırmacıların ilk gözlemlerine göre diyaframdan nefes alma ve duygular hakkında kitap okuma derslerinden sonra ana okulu öğrencileri daha paylaşımcı olmuşlar ve oyun oynarken sıraya girmeye ve adil davranmaya başlamışlar.

New York’ta üçüncü ve dördüncü sınıfların derslerine giren öğretmen Bonnie Levine, kendi öğrencilerinde de benzer sonuçlar fark etti. “Dostça dilekler” adını verdiği bir egzersizle, öğrencilere gözlerini kapatıp her gün gördükleri bir kişiyi düşünmelerini ve ona iyi düşüncelerini göndermelerini istiyor. Sonra, öğrencileri duygularını paylaşmaya davet ediyor. Bu, duyguların paylaşıldığı bir an yaratıyor, çünkü bir çocuk annesi hakkındaki düşüncelerini anlatıp onu özlediğini söylüyorsa, bir başkası da aynı şekilde hissettiğini itiraf ediyor.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Daha keskin bir odak

Çoğu çocuğun hayatlarında çok şey olduğunu ve bunun okulda odaklanmayı zorlaştırdığını söylemesi için bir uzmana ihtiyacınız yok. Fakat farkındalık teknikleri şu ana odaklanmaya yardımcı oldukları için, bu durum için harika bir panzehir olabilirler.

Tipik bir örnek: Son araştırmalar, üçüncü sınıf öğrencilerinin yoga, meditasyon ve nefes alma eğitimi içeren sekiz haftalık farkındalık programını tamamladıktan sonra, öğretmenlerinin odaklanabilme yeteneklerinde kayda değer bir ilerleme fark ettiğini ortaya koydu. Ohio State Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde doçent olan Maryanna D. Klatt, kursun bitiminden iki ay sonra bile faydalarının devam ettiğini anlattı.

Bu bulgular, kreşten beşinci sınıfa kadar Dallas öğrencilerine hizmet veren Momentous Okul Müdürü Heather Bryant’i şaşırtmadı. Son üç yıldır, günde üç sefer öğrenciler nefeslerine yoğunlaşırken çan sesleri dinlediler. Bryant, öğretmen değerlendirmelerinin ve notların karşılaştırılmasında, tüm sınıf düzeylerinde problem çözme, planlama ve örgütsel becerilerin geliştiğini de ekledi. Ayrıca, test puanları da yükselmiş.

Daha da iyisi, çocukların aileleri evde farklılığı görüyor. Yesika Medina’nın 10 yaşındaki oğlu İsrail, ödev stresini yönetmesine yardımcı olması için farkındalık eğitimini kullanıyor. Medina oğlunun “Birkaç dakika nefes alacağım” dediğini anlatıyor. “Sonra odasına giderek yere oturur ve gerilip nefes egzersizlerine başlar. Geri döndüğünde “Daha iyi hissediyorum annecim. Bir kez daha deneyeceğim ve bu sefer doğru bulacağım!”.” dediğini de ekledi.

Mutlu Çocuklar Yetiştirmek için Her Saat Farkındalık

‘Farkında Çocuk’ kitabının yazarı Susan Kaiser Greenland, çocuklar onlara örnek olacak birisi varsa o zaman en iyi şekilde öğrenir, o yüzden bu hareketleri onlarla birlikte yapın, diyor. Kaiser Greenland, bu basit egzersizleri günde birkaç kez yapmaya çalışın, böylece içinizde ve etrafınızda olan bitenlere farkındalığınızı arttırmış olursunuz, diye açıklama yapıyor. Çocuklar eğlenceli olduğu sürece oyun oynarlar. Fakat sizinki konsantre olamıyorsa, başka zaman tekrar deneyin.

Sabah
Kapıdan çıkmadan önce birlikte derin nefes alın. Bu sırrı Kaiser Greenland çocukları küçükken keşfetti. Gün ile yüzleşirken kendinizi toparlamanıza yardımcı olacağını söylüyor.

Arabada
Trafikte tıkılıp kaldıysanız ve arabadaki herkesin sinirleri gerilmeye başladıysa, çocuklarınızdan birkaç saniyeliğine ufka odaklanmalarını isteyin. Veya gerildiğini hissettikleri çene, omuz gibi vücut bölümlerini rahatlatmalarını isteyebilirsiniz.

Akşam yemeği sırasında
Ailenize birkaç saniye boyunca sadece duyduğunuz veya işittiğiniz şeylere odaklanmaları gerektiğini söyleyin, sandalyenin arkası, pencereden gelen esinti veya komşunuzun köpeğinin havlamasına odaklanabilirsiniz.

Uyku vaktinde
Kaiser Greenland, gece egzersizlerinin çocukların uykuya dalmasına yardım ettiğini söylüyor. Çocuğunuzun karnına pelüş hayvanını koyun ve nefes alırken yukarı ve aşağı hareket ettiğini hissettirin.

İç Huzuru indirin
Bu uygulamalar çocuklarınızı ve sizi sakinleştirebilir.

Dur, Nefes Al ve Düşün

Çocuklar simgelerden ruh hallerini belirleyebilir ve özelleştirilmiş bir meditasyon dinleyebilir. iOS, ücretsiz. Her yaşa uygun
Buradan indirin. https://itunes.apple.com/us/app/id778848692

Ilk Yogam
12 kart içinden bir hayvan seçin. iOS, ücretsiz. 3-6 yaş arası.
Buradan indirin: https://www.apple.com/itunes/download/

Süper Yoga
Çizgifilm kahramanları hareketleri anlatırken çocukların yoga yaptığı bu uygulamaya çocuklar bayılacak. iOS, ücretsiz. 6-8 yaş arası.
Buradan indirin: https://itunes.apple.com/us/app/super-stretch-yoga-hd/id456108738?mt=8

Gülümseyen Akıl
Bu uygulama çocuğunuzla birlikte büyür, yaşına uygun alıştırmalar sunar. iOS ve Android, ücretsiz. 7 yaş ve üstü.
Buradan indirin: https://itunes.apple.com/us/app/smiling-mind/id560442518?mt=8

Zihin Kavanozu
Simli kavanoz yapacak vaktiniz yoksa, bir tane indirin. Gong sesini dinleyin, ve nefes alırken dibe çöken simleri izleyin. iOS, 2 dolar. Her yaşa uygun.

Çocuklar İçin İç Huzur
Çocuklar meditasyonları dinleyebilir, olumlama okuyabilir ve bir Zen bahçesi yaratabilir. iOS ve Android, 2 dolar. 5 yaş ve üstü.

Sınıf uygulaması ayarlayın

Okul müdürüyle konuşun.
Farkındalık programlarının zaman ayırmaya değer olduğunu gösteren kanıtlarla gidin. UCLA’nın Bilinçli Farkındalık Araştırma Merkezi’nde (Marc.ucla.edu) bulabilirsiniz.

Bir öğretmenle ortak olun

Farkındalık uzmanı bir öğretmen, okulun programı en azından bir sınıfta denemesi için müdürü ikna edebilir. Bridport’daki program böyle başladı.

Eğitim alın
Bir ders alın ve okul sonralarında ders verme teklifinde bulunun. Mindfulschools.org adresine bakın.

Yorum yapın