Ödev Sürecinde Müzik

Ödev Sürecinde Müzik (ve Daha Fazlası)
Çocuklar için çoklu görev her zaman iyi değildir.

Çocuklar ve gençler ödevlerini yaparken müzik dinlemeyi severler, televizyon izlemeyi veya bilgisayarda yazışmayı saymıyorum bile! Bu yüzden anne babalar bana sıklıkla bunun öğrenmeye olumsuz etkisi olup olmadığını soruyorlar.

Ödev Sürecinde Müzik – Odaklanma

Söylemeliyim ki, sınıfımda ve evde, çocukların işleri teker teker yapmalarını, tek bir şeye odaklanmalarını isterim. Bu da ödev sırasında sessizlik olması anlamına geliyor. Ancak, bazı durumlarda acıyıp arka planda müzik çalmasına izin verdiğimi ve daha da nadiren ödev sırasında televizyonu açtığımı inkar edemem.

Çoklu görev, yani multitasking, kavrama güçlüklerine yol açabilir. Çocuğunuzun bir seferde tek bir şey yapmasını ve ödevine tüm dikkatini vermesini öneririm. Ancak, hiç kimse çocuğunuzu sizin kadar iyi bilemez. Okuldaki durumuna göre, hafif müzik dinleyip dinlemeyeceğine siz karar verebilirsiniz. En zor ödevlerini en sessiz ortamda yapmasını isteyebilirsiniz. Örneğin sınava çalışırken, iletişim araçlarından uzak tutabilirsiniz. Bu durum ayrıca sınava gireceği ortamın bir benzerini yaratır.

Kendimi daha da ifşa edecek olursam, bazı zamanlar ben bile multitasking yapıyorum. Ancak, şu anda sadece bu yazıyı hazırlamaya odaklandım. Üzerinde çalıştığınız şey önemliyse, ilginizin dağılmaması gerekir.

Yorum yapın