Sağlıklı Çocuk : Beslenmesine İlişkin 8 Kanıtlanmış İpucu

Sağlıklı çocuk yetiştirmek istiyorsunuz. Günün en sevmediğiniz zamanı oldu: akşam yemeği zamanı. Çocuklar yaptığınız salataya ve yemeklere burunlarını çevirdiler. Şimdi tavuk kanadı ve makarna için pazarlık yapıyorlar. 

Büyüyen, enerjik çocuklarınız için beslenmenin önemli olduğunu biliyorsunuz. Ancak son zamanlarda, devam eden bu yemek zamanı savaşlarında savaşmak için içinizde yok.

Salatayı isteksizce kaldırıp bir poşet donmuş hamburgeri yırtıp açarken, çocuklarla nasıl sağlıklı besleneceğini merak ediyorsun. Çocuklarınızın ilgisini çekecek besleyici yemekler yapmak için neler yapabilirsiniz?

İster okul öncesi öğretmeni, ister çocuk bakıcısı veya bitkin bir ebeveyn olun, çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak için birkaç numaraya ihtiyacınız var. 

Hepimizin sorduğu sorunun cevabını bulmak için çocuk bakımı ve beslenme uzmanlarıyla konuştuk: “Çocukları nasıl sağlıklı beslersiniz?”

Çocukların daha sağlıklı beslenmesini sağlamak için 8 ipucu ve strateji

Seçici yiyicilerinizle yemek zamanlarını biraz daha yumuşak hale getirmek için bu sekiz uzman numarayı deneyin. İki yaşındaki çocuğunuzun havuç çubuklarını bir daha asla yere atmayacağına söz veremeyiz, ancak bu fikirler doğru yönde olumlu adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

 1- Sağlıklı Çocuklar için Seçenekler sunun

Hiç kimse, özellikle de başıboş küçük çocuklar veya bağımsızlıklarını kurmak isteyen daha büyük çocuklar olmak üzere, bir şey yapmaya zorlanmaktan hoşlanmaz. 

Bu ilke mutfak masasında da geçerlidir. Elma dilimleri ve fıstık ezmeli kereviz arasındaki seçim çok fazla görünmese de, çocuklara özlem duydukları özerkliği verirken, yine de sizi beslenmenin kontrolünde tutar. 

Küçük çocuğunuz yeni bir yemek veya sağlıklı bir yemek denemek için daha heyecanlı olabilir, eğer bunu kendi fikriymiş gibi hissederse.

Mutfağınızdaki küçük gurme yemek planlamaktan gerçekten keyif alabilir. Hello Baby Bump’ın CEO’su Lucy Harris, her hafta çocuklarıyla birlikte oturur ve yemek planını gözden geçirir. 

“Onları dahil etmek, seslerinin duyulduğunu hissetmeleri için söz sahibi olmalarını sağlıyor” diyor. 

Her öğünde makarna ve peynirli akşam yemeği riskine girmek yerine, çocuklarına her öğünde nelerin olması gerektiğine dair yönergeler veriyor. 

Örneğin, en az üç porsiyon sebze, bir porsiyon karbonhidrat ve bir porsiyon protein.

2- Sağlıklı Çocukların kendi tabaklarını yapmalarına izin verin

Çocuklarınızın kendi tabaklarının kontrolünü ele almalarına izin vermek, bağımsızlıklarını kullanmalarına ve yeni yiyecekler denemeye ilgi duymalarına izin vermenin başka bir yoludur. 

Birkaç deneme gerektirebilir, ancak çoğu çocuk, seçme özerkliği varsa, tabaklarına sağlıklı yiyecekler eklemeye daha istekli olacaktır.

Single Ingredient Groceries’de kayıtlı diyetisyen Lisa Hugh, öğünlerin genellikle protein, kompleks bir karbonhidrat, sebzeler, meyve ve süt veya kalsiyum açısından zengin başka bir gıda içermesi gerektiğini söylüyor . 

Çocuğunuza bu kategoriler içinde seçenekler sunarak, ihtiyaç duydukları besin bileşenlerini almaya devam ederken egzersiz seçimi yapabilecekler.

3- Sağlıklı Çocuklara geçit gıdalarını tanıtın

Çocuklar doğal olarak yeni şeylerden şüphelenir ve buna birçok sağlıklı gıda dahildir. Çözüm nedir? Yeni yiyecekleri çocuğunuzun zaten sevdiği sağlıklı seçeneklerle birleştirin. 

Bir çocuğun yaşamının ilk beş yılında, doktor ve Weight Zero MD’nin kurucusu Aastha Kalra’ya göre, ailelerine ve kültürel uygulamalarına ve tutumlarına dayanarak neyi, ne zaman ve ne kadar yemeleri gerektiğini öğreniyorlar.

Tercih ettikleri zevkleri ve alışkanlıkları oluştururken, onları çeşitli yiyeceklerle -taze sebzeler ve meyveler, kepekli tahıllar, proteinlerle- tanıştırdığınızdan emin olun. 

Fresh n’ Lean’de kayıtlı diyetisyen Ysabel Montemayor, bu durumun onların ileriki yaşamlarında seçici yiyiciler haline gelmelerini engelleyebileceğini söylüyor.

Yeni bir yemek denemek konusunda isteksizlerse veya başlangıçta tadından pek hoşlanmıyorlarsa, onu sevdikleri bir şeyle eşleştirmeyi deneyin. 

Örneğin, havuç çubuklarının büyük bir hayranı değilseniz, onları sevdikleri daldırma sosuyla eşleştirmeyi deneyin. Brokoliye karşı olumsuzlarsa, omletlere koymayı veya makarna ve peynirle karıştırmayı deneyin.

4- Sağlıklı Çocukları Daha akıllıca atıştırın

Atıştırmalıklar hem küçükler hem de yetişkinler için hayatın bir gerçeğidir, ancak bu atıştırmalıkları sıraya koymak önemlidir. Çocuklar için atıştırmalık porsiyon boyutlarını küçük tutmayı unutmayın. 

Ayrıca, yemeğe çok yakın saatte atıştırmalıklar akşam yemeği için iştahlarını mahvediyor. Akşam yemeğine yakınsa, onlara pişirdiğiniz sebzelerin veya diğer malzemelerin tadına baktırmayı düşünebilirsiniz.

Telaşlı bir çocuğa bir paket peynirli kraker vermek kolaydır, ancak sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmek için en iyi strateji değildir. 

Montemayor, çocuğunuzu daha uzun süre tok tutacağından, atıştırmalıkların protein ve lif açısından zengin olması gerektiğini söylüyor. 

Çocuğunuza sağlıklı atıştırmalık seçenekleri vermek, hem akşam yemeğine hem de öğle yemeğine entegre edebileceğiniz yeni yiyeceklere maruz kalmasını sağlarken, atıştırma zamanını ilginç tutacaktır. 

Montemayor küçüklere şu atıştırmalıkları öneriyor:

  • Peynirli tam tahıllı kraker
  • Fıstık ezmeli elma dilimleri
  • Fındık
  • Humuslu havuç veya kereviz çubukları
  • Çok haşlanmış yumurta
  • üzüm
  • Hafif tuzlu/tuzsuz patlamış mısır

5- Sağlıklı Çocuklara yemeklerin perde arkasını gösterin

Çocuklar, zaten ilgileniyorlarsa ve maruz kalıyorlarsa, sağlıklı yiyeceklere tat verme olasılıkları daha yüksektir. 

Çocuklar doğal olarak meraklıdır, bu nedenle onlara bir çiftliğe veya yerel çiftçi pazarına gitme fırsatı vermek, sebze, tahıl, meyve ve süt ürünleri gibi gıdalara olan ilgilerini en üst düzeye çıkaracaktır. 

Kayıtlı diyetisyen Emily Incledon, sebze ve meyvelerin büyüdüğü tüm farklı şekil ve renkleri keşfetmelerine ve bulmalarına ve kendilerine en uygun olanı seçmelerine izin verin, diyor.

Başka bir aktivite için, onlara yiyeceklerin vücutta nasıl çalıştığını açıklayan resimler veya videolar gösterin. Greebel, “Çocuklar işlerin nasıl yürüdüğünü anlamaktan hoşlanır” diyor.

6- Yemek yaparken sağlıklı çocuklarınızı da dahil edin

Çocukların yeni bir yemeği denemeleri, yapımında elleri varsa daha olasıdır. Malzemeleri ölçmek, bir kaseyi karıştırmak veya bir salatayı karıştırmak gibi temel görevlerin hepsi harika başlangıç ​​noktalarıdır. 

Bu basit görevleri yerine getirirken, tam yemeklerin ve tüm öğünlerin nasıl bir araya geldiğini görecekler ve yaşlandıkça kendi sağlıklı yemeklerini hazırlamaları için onlara bir başlangıç ​​yapacaklar. 

Okul öncesi çocuklarla yemek pişirmek bazen daha yavaş ve daha basit yemek pişirmek anlamına gelir, ancak getirisi buna değer!

7- Sağlıklı Çocukları Zorlamayın 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, seçim, sağlıklı bir diyeti teşvik etmek için kilit bir unsurdur. 

Onları yeni yiyeceklere ve onları hazırlamanın yollarına maruz bırakmak maceraperest yiyiciler yetiştirmeye yardımcı olsa da, her yemeği sevmeleri pek olası değildir. 

Aslında, elinizden gelenin en iyisini yapmanıza rağmen, elinizde seçici bir yiyici olabilir.

Kayıtlı diyetisyen Marlisa Brown , “Bu seçici yiyiciler için denemeye devam edin” diyor . Tadı değiştikçe yiyecekleri farklı hazırlıklarla birden fazla kez tanıtın. 

Yiyecekler her zaman çeşitli şekillerde ve farklı baharatlarla sunulmalıdır. Etrafınızdaki seçici yiyicileri asla zorlamayın veya itmeyin, onları teşvik etmek için elinizden geleni yapın.

8- Örnek olarak Sağlıklı Çocuklara liderlik edin

Çocuklar çevrelerinden büyük ölçüde etkilenir; buna kültür, medya ve aile dahildir. Ebeveyn etkisi özellikle önemlidir. Dr. Kalra, ebeveynlerin yemekle ilgili tutum ve alışkanlıklarının sağlıklı veya düzensiz beslenmeye yol açabileceğini söylüyor. İyi haber şu ki, sağlıklı yiyiciler geliştirmekle ilgili birkaç uygulama var : 

  • Çocukları çeşitli sağlıklı ve yeni yiyeceklerle tanıştırın
  • Sağlıklı yiyecekleri tercih ettiklerinde onları övün
  • Çocuğun etrafındaki diğer kişilerin de besleyici olarak yediğinden emin olun, böylece onlar için modellendiğini görürler.

Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamanın stresini üzerinizden atın

Artık çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretmek için kanıtlanmış stratejileriniz olduğuna göre, onları iyi kullanmanın zamanı geldi. Biraz şansla, yemek zamanı mücadelesini kaldırabilir ve gelecek neslin ömür boyu sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yorum yapın