Şehir Fotoğrafçılığı Mimari ve Sokak Fotoğrafçılığı 2022

Şehirleri seviyorum! Kırsal bölgede bulunan geniş boş alanlarda dolanmayı sevmeme rağmen şehir içi hayatının da telaşını ve hızını sevmekteyim. Herkes için olmasa bile bu tarz alanlar benim için zaman geçirilmesi ve fotoğraf çekilmesi gereken bölgelerdir. Bazı insanlar betonların griliğinden, şehir gökdelenlerinden ve grafiti kaplı duvarlardan dolayı depresif hissedebilir; ancak bu durum benim için potansiyel olarak çekimi yapılması gereken gizli yerlerdir. Bu nedenle şehir fotoğrafçılığı benim için çok zevklidir.

Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı
Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı

Kentsel Alan Fotoğrafçılığı ise işlediğimiz ve yaşamımızı sürdürdüğümüz kent içerisinde bu tarz imkânları görüntülemek için vardır. Kentsel Alan Fotoğrafçılığına ait bazı türleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlar;

  • Şehir Fotoğrafçılığı: Bu tarz fotoğrafçılık genellikle büyük, temiz ve etkileyici şehir görselleri çekmenin ötesinde yer almaktadır.
  • Mimari Fotoğrafçılık: Şehir manzaraları genellikle binalar bakımından daha az etkileyici bir yapıya sahiptir. Bu tarz fotoğrafçılık ise mimari tarzları, bu mimari yapıların içerisinde veya çevresinde neler olduğunu yansıtır.
  • Sokak Fotoğrafçılığı: Sokak fotoğrafçılığı daha çok şehrin kendisinden beslenmektedir; içerisinde yaşayan insanlar çekim konusu değildir.

Şehir fotoğrafçılığı her zaman sevimli görünmese bile oldukça cesur ve soyuttur.

Aşağıda şehir fotoğrafçılığınızı geliştirmenize yardımcı olacak olan 11 yararlı ipucuna ulaşabilirsiniz.

Şehir Fotoğrafçılığı Lens Çeşitlerinden Yararlanınız.

Şehir fotoğrafları çekebilmek için yanımda genellikle iki farklı lens bulundurmayı yeterli bulmaktayım. Bir tanesi geniş açılı ve diğeri ise yeterli yakınlaştırma yapma özelliğine sahiptir. Geniş odak uzaklıkları ise binaların ve şehrin yapısının daha detaylı olarak yakalanmasını sağlarken geniş açılı lensler büyük fotoğrafların çekilmesini sağlamakta ve fotoğrafçılığınıza etkileyicilik kazandıran, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan geniş alan derinliği yaratmaya yatkındır.

Yanınızda Bulundurmanız Gereken Diğer Ekipmanlar;

Şehir manzaraları yakalayabilmek için yanınızda bulundurmanız gereken donanım tabii ki kendinizi iyi hissettirmelidir; ancak iki lens ve objektifi değiştirilebilen dijital makineye ek olarak yanımda her zaman bir tek ayak, polarize filtreler, UV filtreler, kol askılı kamera çantası bulundurmaktayım. Genelde göze çarpmayan Crumpler çantamın içerisinde de kolaylıkla ulaşabileceğim yedek bataryaları ve değiştirilebilen yedek flaşımı bulundurmaktayım. Şehir görselleri çekeceğim zaman bu donanıma pek ihtiyaç duymama rağmen gerekli yerde kullanılabilen önemli olanaklardır.

Karşıtlıkları Yakalamaya Çalışınız.

Şehirler hakkında sevdiğim şeylerden biri ise hem insanlarda hem de şehir içerisinde karşılaşabileceğiniz görsel zıtlıklardır. Mimari şekiller, yapı malzemeleri, renkler vb. gibi öğeler arasında gözlemlenen zıtlıkları yakalayıp çekimini yapınız; sonucunda mükemmel sonuçlar elde edeceğinize eminim.

İnsanlara Dair Çekimler Yapınız.

Şehir fotoğrafçılığında bulunan en etkili zorluk, çekimi yapılan şehirlerin, insanların doğal yollarla beraber yaşadığı yerler olmasıdır. İnsanlarla alakalı hiçbir problem olmamasına rağmen şehir fotoğrafçılığında çekimi yapılan görselin ana odak noktasının insanlar üzerinde veya onlar dışında olma zorunluluğu vardır. İnsanlara dair şehir fotoğrafçılığında hem odak noktası olarak yer almaları hem de yeterli orta zemin olmamasından dolayı kaldırılmaları gibi düşüncelerim vardır.

Hafta sonları veya iş çıkışı saatlerden çok sonra çekim yapılması insanların çekimde bulunmamasını sağlayan bir yöntemdir. Bu insanları çekimime katmalı mıyım? Veya Bu insanları çekimimden çıkarmalı mıyım? Gibi düşünceler en sonunda kafanızda dönmeye başladığında yapmanız gereken tek şey dikkat dağıtıyorlarsa çıkarmanız, etkileyici bir görünüm kazandırıyorsa eğer bırakmanızdır.

İnsanlara Dair Kanıtlar Bulundurunuz.

İnsanları yaptığınız çekimden çıkarma kararı almışsanız eğer arkalarında yaşamlarını sürdürdüklerine dair bıraktıkları delillerle başa çıkmak zorunda kalacaksınız. Şehir fotoğrafçılığı genellikle insanlar hakkında betimlemelerde bulunmaz; ancak onların yaşamına dair betimlemeler sunmaktan da geri kalmaz. Kısacası insanların yaşamı hakkında bilgi sunan öğeler bulup çekimini yapmanız görselinize daha etkileyici bir hava katacaktır. Bunu yaparak görselinize dikkat çekici kısımlar ekleyip onu daha da dinamik bir hale getireceksiniz.

Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı
Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı
Şehir Fotoğrafçılığı Çekimini Yapacağınız Görselin Bulunduğu Arazi için Arayışa Geçiniz.

 

Şehir fotoğrafları oldukça basit ve anlık gerçekleşen bir durum gibi görünmesine rağmen çok dikkatli olarak yapılan planların sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Günün farklı saatlerinde çekim yapılan bölgenin değiştiğini görmek mükemmel bir durumdur. Bunu yapabilmek, günün farklı saatlerinde çekim için olası olan bölgeleri dolaşmanızdan ve aynı bölgeye değişik saatlerde tekrardan geri dönmenizden geçer. En iyi fotoğrafları çekebilmek için hangi saatlerin daha etkili olduğu konusunda düşünecek olursak pek emin olmasam bile benim düşüncem geç öğle saatleri veya havanın bulutlu ancak çok karanlık olmadığı günler olacaktır.

Şehir Fotoğrafçılığı Konu Arayışına Giriniz.

Şehir bölgelerinde ciddi bir çeşitlilik olmasına rağmen hayatın yinelenen birçok konusu da bulunmaktadır. Örneğin, son zamanlarda şehir fotoğrafçılığına dair gittiğim bir sergide insanların şehirde yaşamlarını sürdürdüğü yerleri keşfettim. Sergide ev yerleşiminden park bankına, park bankından depoya, depodan ise eski evlere kadar her şey bulunmaktaydı. İnanın bana bu manzarayı görmek oldukça mükemmel bir histi!

Ayna Arayışına Giriniz.

Bu günlerde birçok bina yüksek yansıtıcı zeminlerle inşa edilmektedir. Böylelikle kendilerini hem bir fırsat hem de zorluk olarak yansımaktadırlar. Bu tarz binalarda başarılı çekimler yapmayı bazı efektler sağlayabilmektedir; ancak bunu yapabilmenin en mükemmel yöntemi, en iyi yansımayı bulabilmek için birçok değişik açı kullanılmasıdır. Aynada veya parlak bir camda bulunan parıltıyı veya istenmeyen bir yansımayı kaldırmak istiyorsanız eğer yapmanız gereken ışın kırıcı filtrelerden kullanmak olacaktır.

Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı

Akşam Saatlerinde Çekim Yapınız.

Şehirler, akşam saatlerinin geldiği ve ışığın gittiği zaman diliminde inanılmaz derecede değişim göstermektedir. Sıkıcı ve özelliği olmayan herhangi bir şey bu zaman diliminde birçok karakterle beraber, etkileyici bir şekilde karşımıza çıkar. Gündüz ve gece arasında bulunan alacakaranlık saatlerinde fotoğraf çekmemin sebebi hem gökyüzünden yararlandığım hem de şehrin ışıklarından yararlandığım içindir.

Şehir Fotoğrafçılığı, Mimari Fotoğrafçılık, Sokak Fotoğrafçılığı

Şehrin Değişik Bölgelerini Keşfediniz.

Şehirler hakkında beni etkileyen en önemli şeylerden biri gittiğiniz her bölgesinde sizi farklı bir şekilde karşılaması ve bambaşka duygular yaşatmasıdır. Bir apartmandan diğerine, bir iş görüşmesine veya önemli bir ticari bölgeye, sanayi bölgesinden trend bir şehir içine veya alışveriş bölgesine gidebilirsiniz. Birçok şehir fotoğrafçısı yukarıdaki cümlede sayılan bölgelerden bir veya iki tanesini seçerken; sizler fotoğrafçılığa yeni başlayan biriyseniz eğer bu çeşitlerin sizin için olasılığı olabilecek olanı seçmeniz gerekmektedir.

Şehri Köyde veya Banliyöde Bulunuz.

Bu yazının oldukça şehir merkezli ilerlemiş olmasına rağmen banliyölerde veya köylerde şehir hayatına yönelik birçok eylemin veya alanın bulunabileceğini söylemeden geçemeyeceğim.

Yorum yapın